Typy na żużel

Żużel to dyscyplina, która w Polsce jest fenomenem na skalę światową. Rozgrywki rodzimej Ekstraligi przyciągają od lat komplet publiczności, a dodatkowo rozgrywki te przez wielu uznawane są za najlepsze na świecie i nie ma w tym przesady biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jeżdżą najlepsi żużlowych świata. Do tego nie można zapominać, że biało-czerwoni świetnie radzą sobie w drużynowych mistrzostwach świata.

To wszystko wpływa również na popularność żużla wśród użytkowników zakładów bukmacherskich online w Polsce. Dlatego legalni bukmacherzy w naszym kraju szczególną uwagę poświęcają przygotowaniu oferty zarówno przedmeczowej, jak i w systemie live. W tej sekcji znajdziesz informacje o tym, co warto obstawiać w przypadku speedwaya.

Żużel – obstawianie krok po kroku

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na żużel? Pamiętaj, że w żużlu gospodarze mają przewagę i należy o tym pamiętać, bo zazwyczaj przekłada się to na wyniki. Co prawda i tak w tym temacie doszło do wielu zmian w ostatnich latach, ponieważ do niedawna nie było w rozgrywkach osoby pełniącej funkcję komisarza toru i wiele drużyn przygotowywało tor pod specyfikę swoich drużyn. To podobnie do sytuacji w piłce nożnej, kiedy Jose Mourinho grając przeciwko wymieniającej wiele szybkich podań zażądał od greenkeepera Realu nie ścinania trawy, co wpłynęło na szybkość wymieniania piłki.

Zadaniem komisarza jest dopilnowanie, żeby przygotowanie toru było optymalne dla obydwu drużyn i tym samym, żeby doprowadzić do jak najbardziej wyrównanej rywalizacji. O tym jak bardzo sam tor wpływa na wynik rywalizacji najlepiej właśnie świadczy fakt, że gospodarze częściej odnoszą zwycięstwa. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google hasło „zwycięstwo gospodarzy”, żeby sprawdzić, że tytuły „komplet zwycięstw gospodarzy” nie należą do rzadkości.

Bierze się to z faktu, że każdy tor żużlowy jest inny i zawodnikom na co dzień trenującym na danym obiekcie łatwiej jest znaleźć optymalny tor jazdy, a także zobaczyć jak nawierzchnia będzie się zachowywała wraz ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i wraz z przebiegiem meczu. Jednak tym samym musisz pamiętać, że kursy bukmacherskie na zwycięstwa gospodarzy będą adekwatnie niższe, więc przy typowaniu żużla warto rozważyć kupony wielozdarzeniowe, które co prawda zwiększają ryzyko porażki, ale dają szansę na grę z wyższym kursem całkowitym, który przekłada się na wyższe wygrane. 

Z pierwszym punktem naszych rad dotyczących typowania żużla związany jest też drugi. Jednak w tym przypadku zajmiemy się zawodami indywidualnymi z cyklu Speedway Grand Prix. Pamiętaj, że SPG rozrywane jest w formule jednodniowej, dlatego przed zawodami musisz dokonać researchu, który pomoże Ci ustalić siłę wybranych zawodników na poszczególnych torach. Zwróć uwagę, że nawet w przypadku Grand Prix rozgrywanych w Polsce specyfika obydwu torów jest na tyle odległa, że faworyci mogą być zupełnie różni.

Na stadionie olimpijskim we Wrocławiu na co dzień występuje Sparta Wrocław, więc Maciej Janowski z tego klubu będzie miał swego rodzaju handicap. Z kolei tor na Stadionie Narodowym jest typowym torem jednodniowym zorganizowanym jedynie na potrzeby jednego wyścigu, więc przewaga jednego zawodnika nie będzie tak widoczna. Warto wówczas prześledzić kto dobrze radzi sobie na obiektach, które zostały przystosowane tylko na potrzeby danego wydarzenia.

Jeszcze przed startem sezonu żużlowcy testują i przygotowują maszyny i silniki, z których będą korzystali jak ruszą mecze. W związku z tym warto sprawdzać jacy tunerzy zajmowali się sprzętem przed startem rozgrywek i jak danemu zawodnikowi idzie w pierwszych spotkaniach, ponieważ może być to sygnał mówiący o tym jak sprzęt jest przygotowany i czego możemy spodziewać się w kolejnych tygodniach. 

Z powyższym punktem powiązany jest następny. W żużlu bardzo dużą rolę odgrywają statystyki. Dlatego, chcąc poprawnie typować, musisz sprawdzać na bieżąco średnią meczową zawodników na wyjeździe i u siebie. Warto jeszcze zapoznać się z danymi jak wybrany zawodnik radził sobie na poszczególnych torach. O tym aspekcie wspominaliśmy już przy okazji zawodów indywidualnych, ale wciąż będziemy przypominać, że tor i jego czucie przez żużlowca ma niebagatelne znaczenie. Jak już jesteśmy przy torach to pamiętaj, że pole startowe też wpływa na postawę. Mimo, że dla wszystkich jest to oczywiste to jednak nie wszyscy pamiętają o tym, żeby zapoznać się z rezultatami zawodników w kontekście pola startowego.

Przewaga, którą typerzy mają nad bukmacherami to przede wszystkim przewaga informacji. Powiemy szczerze, że żużel pod tym względem jest stosunkowo przyjemnym sportem do obstawiania, ponieważ speedway nie jest sportem na świeczniku i czasami wielu ciekawych informacji możemy dowiedzieć się z kanałów nieoficjalnych prowadzonych przez pasjonatów czarnego sportu. Dlaczego pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje zawodników. Tym bardziej, że żużlowcy mają możliwość jeżdżenia w kilku klubach jednocześnie i chętnie z tego przywileju korzystają. Nierzadko zdarza się sytuacja, że wybrany zawodnik nie może wystąpić w meczu ze względu na problemu terminarzowe lub komunikacyjne, a że najczęściej dotyczy to żużlowców odgrywających istotną rolę w zespołach, to czasami ma to wymierny wpływ na wynik rywalizacji. W związku z tym żużel jest jednym z tych sportów, które najlepiej obstawiać w systemie live bettingu. Z powodu sytuacji losowych wydarzenia na torze mogą potoczyć się niespodziewanie, więc lepiej poczekać z wysyłaniem kuponu do ostatniej chwili. Ta zasada ma przede wszystkim zastosowanie w przypadku spotkań ligowych, bo w grand prix wszyscy zawodnicy mogą pojawić się na starcie.

Gdzie oglądać żużel?

Mecze Ekstraligi dostępne są na kanałach dwóch telewizji. Mecze piątkowe można obejrzeć za pośrednictwem Eleven Sports, natomiast mecze niedzielne dostępne są na Canal Plus Sport. W internecie spotkania dostępne są jedynie za pośrednictwem platformy NC+