• Żużel

Walczący o play-off Apator czy rozpędzona Stal? Typy na Ekstraligę

Na toruńskiej Motoarenie Apator podejmie Stal Gorzów. Dla torunian będzie to poważny sprawdzian formy, który zdefiniuje cele tego zespołu. Rywal jest jednak z najwyższej półki i gospodarzom o zwycięstwo nie będzie łatwo.

Mój typ: Stal Gorzów wygra

Stal Gorzów ma w swoim składzie 4 pewniaków, którzy w tym sezonie gwarantują jej fotel wicelidera tabeli. Z kolei Apator jeździ w kratkę i poza duetem Lambert - Dudek nie ma armat, które dałyby im zwycięstwo z Gorzowem. Kurs na zwycięstwo gości jest bardzo atrakcyjny, a ponadto STS zapewnia obstawienie naszego typu bez ryzyka aż do 130 zł.

kurs: 2.41
Obstaw w STS

Do końca sezonu zasadniczego pozostały już tylko 3 kolejki, a więc każde najbliższe spotkanie będzie miało znaczenie dla końcowego układu tabeli. W niedzielę w Toruniu Apator postara się zarezerwować sobie miejsce w TOP 6, natomiast wicelider z Gorzowa będzie chciał odskoczyć od goniącej Unii Leszno i Włókniarza.

Apator Toruń – Stal Gorzów kursy bukmacherskie

Bukmacherzy w tym starciu faworyzują gospodarzy, ale ja spodziewam się niespodzianki i zwycięstwa gorzowian po naprawdę atrakcyjnym kursie – 2.41 w STS.

Typowanie na „underdoga” zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko, ale na szczęście STS to ryzyko minimalizuje. Jeśli od piątku 15 lipca do poniedziałku 18 lipca zarejestrujesz się u tego bukmachera, to będziesz mógł wykorzystać podwyższony zakład bez ryzyka aż do 130 zł. Oznacza to, że jeśli postawisz na Stal, to albo zgarniesz ponad 275 zł, albo bukmacher zwróci ci pieniądze. Jak zagrać bez ryzyka w STS?

Silna formacja seniorska

W tym sezonie ogromnym atutem Stali Gorzów są bardzo dobrze jadący seniorzy. W czołowej 15 najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi mamy łącznie aż 4 reprezentantów Stali Gorzów

MSCZawodnikŚrednia
1.Bartosz Zmarzlik2,667
6.Martin Vaculik2,327
11.Szymon Woźniak2,083
12.Anders Thomsen2,060

Żaden zespół w lidze nia ma tak wyrazistych liderów jak właśnie gorzowianie. W TOP 15 najskuteczniejszych zawodników mamy 3 zawodników Unii, 2 Apatora, 2 Motoru i po jednym reprezentancie GKM-u, Włókniarza, Sparty oraz Ostrowa. Pokazuje to jaką siłą dysponują gorzowianie, jeśli są w pełnym składzie, a aktualnie w tym pełnym składzie są. Powyższa 4 zawodników w każdym meczu zapewnia średnio blisko 41 punktów, a więc łatwo obliczyć, że jeśli pojadą na swoim poziomie, to juniorzy + zawodnik u24 muszą w sumie dołożyć 5 „oczek”. Oczywiście są to tylko statystyki, ale mogą one mieć duże odzwierciedlanie na toruńskiej Motoarenie.

Zwłaszcza, że po stronie toruńskiej takich armat próżno szukać. Najlepszymi zawodnikami Apatora są Patryk Dudek (średnia – 2,179 pkt/bieg) oraz Robert Lambert (2,194 pkt/bieg). O ile na tę dwójkę trener Sawina może liczyć, to dalej mamy bardzo dużo znaków zapytania. Paweł Przedpełski i Jack Holder jeżdżą bardzo w kratkę, a przypominamy, że pod nieobecność Emila Sayfutdinova każdy z nich planowo powinien pojechać 1 wyścig więcej. Poniżej prezentujemy szczegółowe porównanie seniorów (włącznie z zawodnikiem u24) obu drużyn:

Seniorzy – H2H
apator torun
Apator Toruń
stal gorzow
Stal Gorzów
40.8 Średnia punktów seniorów 45.1
20.64 Średnia punktów Polaków 22.45
20.18 Średnia punktów obcokrajowców 22.64
2 Liczba zawodników w TOP 15 4

Jak widać gorzowscy seniorzy dominują pod każdym względem i tak też powinno być Toruniu. Zwłaszcza, że Paweł Przedpełski lub Jack Holder mogą mieć słabszy dzień i wówczas Stal jeszcze mocniej zdominuje Apator.

Problemy Apatora na własnym torze

Kolejnym elementem, który potwierdza szanse Stali na wygraną w Toruniu są kłopoty miejscowych na własnym obiekcie. Podczas trwania sezonu torunianie bardzo narzekali na swoją nawierzchnię, a frustrację wylewali nawet wychowankowie.

Można było zaobserwować, że tyle co było mijanek w Toruniu, to w sobotę w Gorican było w jednym biegu. Ciężko było na tym torze wyprzedzać. Zawodnicy z Lublina startami nie grzeszą, więc widać jaki jest wynik

Paweł Przedpełski dla Cana+Sport 5 po porażce z Motorem Lublin

Mijanek na torze w Toruniu jest jak na lekarstwo, przez co duże problemy ma Jack Holder, który potrafi efektownie jeździć na dystansie, ale gorzej radzi sobie ze startu. Z kolei w zespole z Gorzowa startowców nie brakuje. Szymon Woźniak i Martin Vaculik potrafią wybitnie wychodzić spod taśmy, a Zmarzlik wygrywa wszędzie i z wszystkimi.

Kłopoty z torem mają też swoje odzwierciedlenie w wynikach torunian na własnym torze.

Apator na Motoarenie w sezonach 2021 i 2022
apator torun
Apator Toruń
Mecze u siebie 12
Wygrane 7
Porażki 5

Problemy torunian u siebie trwają się od kilku sezonów. W tym roku na papierze sytuacja wygląda dobrze – 4 wygrane i tylko 1 porażka z Motorem. Jednakże zwycięstwa ze słabiutkimi na wyjazdach Ostrowem i Grudziądzem oraz rozbitą Unią Leszno raczej nie można uznać za sukces. Jedyny naprawdę cenny triumf Dudek i spółka zanotowali po wyrównanym starciu z Włókniarzem. Rywalizacja ze Stalą będzie prawdziwym testem, którego według mnie Toruń nie zaliczy.

Brak argumentów Apatora

Opisaliśmy już jak znaczącą przewagę będzie miała Stal w formacji seniorskiej. Czy więc Apator będzie w stanie odrobić ekstra punkty na juniorach? Naszym zdaniem nie. Na ten moment toruńscy młodzieżowcy zdobywają w każdym meczu około 3,91 pkt. Jest to 6. wynik w lidze. Nieco gorsza jest Stal – 3,64 pkt. Trzeba jednak podkreślić, że w szeregach gorzowian dopiero od 8. kolejki występuje Oskar Paluch. Od tamtego momentu formacja juniorska Stali zdobywała średnio 4 pkt/mecz, a sam Paluch potrafił wygrać 3 wyścigi.

Duet Lewandowski – Zieliński nawet jeżeli będzie w stanie wypracować minimalną przewagę nad swoimi rówieśnikami nie powinna być ona na tyle duża, aby zniwelować przewagę seniorów, którą Stal z pewnością będzie miała.

Mój typ: Stal Gorzów wygra
kurs: 2.41
Obstaw w STS
Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *