Polonia - Wybrzeże typy fot. 400mm.pl
 • Żużel

Czy Polonia odrobi straty z nad morza? Typy na mecz Polonia Bydgoszcz – Wybrzeże Gdańsk

W rewanżowym spotkaniu ćwierćfinału eWinner 1 ligi faworytem jest Polonia. Bydgoszczanie muszą znaleźć się w półfinale i odrobić straty z Gdańska. Wybrzeże ma nierówny skład, ale ma lidera w wielkiej formie i jeśli ktoś ma walczyć z Polonią, to właśnie Rasmus Jensen.

Mój typ: Polonia wygra z handicapem -8.5 i Rasmus Jensen najwięcej punktów w meczu

Polonia na własnym torze nie przegrywa i ma znacznie więcej argumentów od swojego rywala. Gdańszczanie mają jednak świetnego Rasmusa Jensena, który jest gwarancją bardzo wysokich zdobyczy. Nasz typ warto wykorzystać na zakład bez ryzyka w eWinner.

kurs: 2,10
Obstaw w eWinner

W piątek 12 sierpnia w Bydgoszczy odbędzie się rewanżowy mecz ćwierćfinałowy pomiędzy Polonią Bydgoszcz i Wybrzeżem Gdańsk. Pierwsze spotkanie zakończyło się wygraną gdańszczan 46:43, ale w rewanżu murowanym faworytem do zwycięstwa są gospodarze. Kursy na wygraną Polonii w eWinner to 1,15 a na wygraną Wybrzeża 5,50.

Ja podzielam zdanie bukmacherów i typuję, że Polonia wygra to spotkanie z handicapem -8.5 pkt. Uważam, jednak, że najlepszym punktującym meczu zostanie zawodnik Wybrzeża – Rasmus Jensen. Taki zakład łączony możecie znaleźć wyłącznie w eWinner i obstawić po wysokim kursie 2,10. Co jeszcze zyskacie obstawiając tam to spotkanie?

 • Przede wszystkim przy rejestracji w eWinner z naszym kodem promocyjnym, będziecie mogli obstawić zakład bez ryzyka do 110 zł.
 • Oznacza to, że jeśli obstawisz nasz typ za maksymalną kwotę objętą zakładem bez ryzyka 125,40 zł, to albo wygrywasz  ponad 230 zł, albo dostajesz zwrot 110 zł (po przegranym zakładzie zwrócona kwota jest pomniejszana o podatek). Zwrot możesz natychmiast wypłacić na konto bankowe bez konieczności obrotu.
Typuj bez ryzyka w eWinner

Jeśli szukasz więcej typów na żużel, to odsyłamy do naszych typów bukmacherskich. W ten weekend znajdziesz tam chociażby typ na Grand Prix w Cardiff.

Polonia – Wybrzeże typy. Pewne zwycięstwo gospodarzy

Bydgoszczanie do zapewnienia sobie udziału w półfinałach potrzebują zwycięstwa co najmniej 3 punktami. Według mnie Polonia odniesie wyższe, przynajmniej 9-punktowe zwycięstwo Oto argumenty.

Stabilizacja na własnym torze

Bydgoszczanie w tym sezonie nie zaznali jeszcze goryczy porażki na własnym torze. Oto jak prezentowały się wyniki w poszczególnych domowych meczach:

Domowe mecze Polonii
Polonia Bydgoszcz
Polonia Bydgoszcz
Landshut Devils 48:42 (W)
Orzeł Łódź 46:44 (W)
Wilki Krosno 46:44 (W)
Falubaz 49:41 (W)
Start Gniezno 49:41 (W)
ROW Rybnik 45:45 (R)
Wybrzeże Gdańsk 52:38 (W)

Oczywiście wygrane 46:44 z Wilkami i Orłem nie były pewnymi zwycięstwami, ale warto tutaj podkreślić, że Polonia pokonała zarówno krośnian jak i łodzian w meczach wyjazdowych, a więc u siebie wystarczyło obronić zaliczkę. To się udało i finalnie Polonia zakończyła sezon z kompletem punktów bonusowych i bez żadnej porażki u siebie.

Jedyne spotkania, kiedy bydgoszczanie musieli odrabiać u siebie straty to mecze z Falubazem i Landshut. Niemiecki zespół udało się pokonać bardzo małym nakładem sił, a z zielonogórzanami ekipa z grodu nad Brdą pojechała zdecydowanie najlepszy domowy mecz w sezonie, wygrała 49:41 i wywalczyła bonus z bezpośrednim rywalem do awansu.

Teraz w bydgoskich szeregach, podobnie jak przed tamtym meczem znów koncentracja wynosi 100%. Ważnym detalem będzie fakt, iż przez cały tydzień pogoda w Bydgoszczy jest niemal identyczna. Zespół odbył kilka treningów, co zdecydowanie pomoże spasować się m.in. Żagarowi i Miedzińskiemu.

Dominacja na juniorce

Już po wyścigu młodzieżowym Polonia powinna mieć odrobione straty. Przewaga bydgoszczan na pozycjach młodzieżowych jest miażdżąca, czego dowodem są poniższe liczby:

Juniorzy: H2H
Polonia Bydgoszcz
Przyjemski & Konieczny
Wybrzeże Gdańsk
Marciniec & Żupinski
10,03 Śr. meczowa 3,6
9 Wygrane wyścigi jr 2
4 Zremisowane wyścigi jr 5
1 Przegrane wyścigi jr 8

Różnica jest porażająca, zwłaszcza, jeśli spojrzymy na fakt, że przy fenomenalnym Przyjemskim mocno rozwinął się również Przemysław Konieczny, który na torze w Gdańsku ani razu nie przegrał z juniorem Wybrzeża.

Ponadto do zdrowia wraca wspomniany Wiktor Przyjemski. 17-latek nad morzem wystartował tylko w jednym wyścigu, który oczywiście wygrał. Na więcej nie starczyło sił po upadku, ale w rewanżu raczej pewne jest, że najlepszego polskiego zawodnika ligi ujrzymy w większej liczbie biegów.

Plan na piątek jest taki, by nie był to jeden bieg. Uważam, że odjedziemy minimum dwa wyścigi, a może będzie coś więcej. Atut polega na tym, że tym razem jedziemy na torze, który Wiktor doskonale zna. Poruszanie się po nim będzie zatem zdecydowanie łatwiejsze

Marek Ziębicki – menadżer zawodnika w wywiadzie dla sportowefakty.wp.pl

Wartość juniora Polonii jest nie do przeceniania i gdyby Przyjemski w Gdańsku wystąpił, to z pewnością wynik byłby zupełnie inny. Jest to nie tylko najlepszy junior w lidze, ale także najlepszy polski senior i zawodnik, który przed meczem w Gdańsku w 3 meczach zdobył łącznie 40+3 (2 komplety). Jeśli Wiktor będzie gotowy na piątek, to wysoka wygrana Polonii stanie się niemal pewna.

Wiktor Przyjemski
Wiktor Przyjemski Polonia Bydgoszcz
Sylwetka
Sezon 2022
 • Śr. biegowa 2,230 (5. w lidze)
 • Śr. u siebie 2,267 (najlepsza w zespole)
 • Śr. na wyjeździe 2,194 (3. w lidze)
 • Wygrane biegi 33
 • Wygrane biegi juniorskie 13/15

W Gdańsku juniorzy zawodzą fatalnie i nie pomogło sprowadzenie Karola Żupińskiego. Przed meczem z Polonią klub wypożyczył z GKM-u Grudziądz Wiktora Rafalskiego, ale ten w środku tygodnia doznał kontuzji i nie pojedzie z Polonią. O problemach Wybrzeża na pozycjach młodzieżowych najlepiej świadczy wypowiedź menadżera Eryka Jóźwiaka, podczas 1. meczu ćwierćfinałowego.

Naszą bolączką jest brak juniorów. Nie dość, że nie pomagają, ale można powiedzieć, że prawie przeszkadzają. Czy można więc coś zrobić, by poprawić ich dyspozycję? – Można ich nie zabrać do Bydgoszczy i nie martwić się, że jak nasz zawodnik jest z przodu, to się przewraca i nie wstaje. Nie rozumiem sytuacji, że ktoś nieatakowany sam się wywraca. Nie potrafię tego skomentować. Rozumiem, gdyby był to chłopak po licencji, ale nie chłopacy jeżdżący parę lat na żużlu atakowani przez słońce lub wiatr się wywracają i nie potrafią się podnieść. Trzeba nie tylko kierować motocyklem, ale również używać głowy

Słaba postawa Wybrzeża w meczach wyjazdowych

Wybrzeże w tym sezonie po fatalnym początku zaliczyło ogromny wzlot, jednak mecze wyjazdowe przez całe rozgrywki były piętą achillesową podopiecznych Eryka Jóźwiaka.

Wybrzeże Gdańsk
Wybrzeże Gdańsk Mecze wyjazdowe
Sylwetka
Sezon 2022
 • Punkty 2
 • Wygrane 1
 • Porażki 6
 • Punkty biegowe 285:344

Gdańszczanie swoją jedyną wyjazdową wygraną odnieśli w Gnieźnie, kiedy to wygrali 49:41. Z dobrej strony pokazali się także w Zielonej Górze (porażka 43:47) i Landshut (43:47). Pozostałe mecze to raczej wysokie porażki.

Niewiele zwiastuje, aby w Bydgoszczy miało nastąpić jakieś wielkie przełamanie. Oczywiście Rasmus Jensen jedzie świetnie, o czym więcej napiszę poniżej, ale pozostali żużlowcy na obcych torach jadą znacznie gorzej niż u siebie. Ponadto zabraknie Adriana Gały.

Średnia u siebieŚrednia na wyjeździe
Rasmus Jensen2,2952,146
Timo Lahti2,3531,806
Jakub Jamróg2,0631,840
Wiktor Trofimow1,3241,207
Kamil Marciniec 0,8520,556
Karol Żupiński0,5450,375

Nawet genialnie jeżdżący Jensen na wyjeździe prezentuje się nieco gorzej niż u siebie, ale ta różnica jest niewielka. Największą dysproporcję widać u pozostałej dwójki liderów – Lahtiego i Jamroga. Fin i Polak na wyjazdach nie są gwarancją zdobyczy na poziomie 12-13 punktów, co przy braku Adriana Gały tworzy wyrwę nie do załatania. Formę Wiktora Trofimowa i juniorów na wyjazdach lepiej przemilczeć.

Polonia – Wybrzeże typy. Rasmus Jensen najlepszym punktującym meczu

Przechodzimy teraz do drugiej części mojego typu. Rasmus Jensen według mnie zdecydowanie zostanie najlepszym punktującym meczu. Oto argumenty:

Wyborna forma

Duńczyk po słabym starcie sezonu prezentuje się wybitnie. Zdobył Indywidualne Mistrzostwo Danii, zakwalifikował się do SEC i przede wszystkim jest niepodważalnym liderem Wybrzeża. Oto jak Jensen prezentował się w rundzie rewanżowej oraz pierwszym ćwierćfinale:

Rasmus Jensen
Rasmus Jensen
vs Polonia (dom) 16+1
vs Wilki (wyjazd) 13+2
vs Polonia (dom) 14
vs Start (wyjazd) 13+1
vs Falubaz (dom) 17
vs Landshut (dom) 11+1
vs ROW (wyjazd) 18+1
vs Orzeł (dom) 9+2

Forma jest równa i bardzo wysoka. Jensen nie zawodzi i również w Bydgoszczy będzie pewniakiem. Zwłaszcza, że tor w Bydgoszczy sprzyja walce, a pod względem sylwetki i sprzętu Jensen to na ten moment prawdopodobnie najlepszy zawodnik ligi.

Tabela biegowa

W Wybrzeżu zabraknie Adriana Gały, a więc każdy senior otrzyma dodatkowy wyścig. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, że Gdańsk w pewnym momencie będzie przegrywał 6 punktami lub więcej i wtedy w ramach rezerwy taktycznej Jensen pojedzie kolejny start. Łącznie 7 biegów odjechane przez lidera Wybrzeża w takiej formie to gwarancja pokaźnej zdobyczy. Oto jak wyglądał ostatni mecz, kiedy Rasmus Jensen odjechał 7 startów:

 • 10 lipca vs ROW Rybnik (42:48): 18+1 (3,3,2,3,2,2*,3)

Ponadto 28-latek ma bardzo korzystny numer startowy (5.). Oznacza to, że w co najmniej 3 biegach będzie jechał z juniorami bądź zawodnikiem u24. Ponadto tylko raz mierzyć się będzie z Kennethem Bjerre i ani razu z Wiktorem Przyjemskim, a więc najgroźniejszymi zawodnikami Polonii. W zespole z Bydgoszczy najprawdopodobniej nikt nie pojedzie więcej niż 5 razy, a więc to, że Rasmus Jensen będzie najlepszym punktującym meczu jest niepodważalny.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *