Stal Gorzów - Motor Lublin typy fot. 400mm.pl
 • Żużel

Motor – Stal typy i kursy – obstawiaj finał Ekstraligi bez ryzyka!

W drugim meczu finałowym Motor Lublin jest faworytem i powinien z tej roli wywiązać się perfekcyjnie. Po drugiej stronie jest jednak Bartosz Zmarzlik, który z pewnością napsuje gospodarzom sporo krwi.

Mój typ: Motor wygra przynajmniej 9 punktami i Zmarzlik +15.5 pkt

Mój łączony typ na finał PGE Ekstraligi zdecydowanie najkorzystniej obstawiać w eWinner. Możemy tam skorzystać z zakładu bez ryzyka aż do 110 zł, a jeśli konto jest już założone, to do dyspozycji jest promocja "Postaw na żużel" dająca możliwość zgarnięcia dodatkowych freebetów.

kurs: 2,70
Postaw w eWinner

W niedzielę 25 września poznamy Drużynowego Mistrza Polski na żużlu. W pierwszym spotkaniu górą była Stal Gorzów, która pokonała Motor Lublin 51:39. W rewanżu faworytem jest jednak Motor, a oto jak przedstawiają się kursy na to spotkanie:

Motor Lublin
Motor Lublin
stal gorzow
Stal Gorzów
Kurs na Motor 1,25
Kurs na Stal 4,50

Bardzo wyraźnym faworytem do zwycięstwa jest Motor i mi również trudno wyobrazić sobie inny scenariusz niż wygrana lublinian. Czy jednak uda im się odrobić wszystkie straty z pierwszego meczu? Oto będzie bardzo trudno, dlatego typuję ich wygraną, ale z handicapem nie wyższym niż -8.5 pkt. Na drodze Motoru do mistrzostwa może stanąć Bartosz Zmarzlik, który według mnie w niedzielnym meczu zanotuje co najmniej 16 punktów.

Taki zakład łączony z kursem ok. 2,50 znajdziecie w ofercie eWinner i będziecie mogli obstawić go bez ryzyka aż do 110 zł! Oto szczegóły:

Jak obstawić typ bez ryzyka w eWinner?
 1. Zarejestruj się z kodem EXTRA10
 2. Wpłać min. 20 zł
 3. Obstaw mój typ bez ryzyka do 110 PLN
 4. Jeśli wygrasz, zgarniesz blisko 300 zł
 5. Jeśli przegrasz, otrzymasz zwrot, który będziesz mógł od razu wypłacić na konto bankowe
Obstawiaj bez ryzyka w eWinner

Wszystkie szczegóły bonusu znajdziecie w naszym artykule o ofercie powitalnej eWinner. W przypadku, gdy macie już założone konto w eWinner, to będziecie mogli skorzystać z promocji „Postaw na Żużel”, która daje możliwość zgarnięcia freebetów za typowanie żużla. Szczegóły w regulaminie.

Motor – Stal typy. Motor nie przegrywa na własnym torze

Typowanie wygranej Motoru w rewanżowym meczu finałowym można uznać za pewniaka. Lublinianie kapitalnie jeżdżą u siebie i trudno wyobrazić sobie, aby coś zmieniło się w tak ważnym spotkaniu. Oto jak prezentuje się dorobek podopiecznych Macieja Kuciapy na własnym terenie:

Motor Lublin
Motor Lublin Mecze u siebie
Sylwetka
Sezon 2022
 • Mecze 9
 • Zwycięstwa 9
 • Przegrane 0
 • Śr. punktów 53,6 (1. w lidze)

Liczby są porażające i pokazują, że Motor może być stać nawet na odrobienie 12 punktów straty. Z pewnością dowodzą jednak, że zaproponowany przeze mnie handicap -8.5 sprawdzi się bez żadnego problemu.

Zwłaszcza, gdy podkreślimy, że poza Włókniarzem Częstochowa, który zdobył przy Alejach Zygmuntowskich w 2. kolejce 43 „oczka”, żaden zespół nie był w stanie choćby dobić do bariery 40 punktów. Najgorzej poradziła sobie… Stal Gorzów, która w rundzie zasadniczej przegrała w Lublinie 31:59. Wtedy jednak Stal była osłabiona brakiem Martina Vaculika, Andresa Thomsena i Oskara Palucha. Teraz zabraknie wyłącznie Duńczyka, a więc trudno wyobrazić sobie podobny scenariusz. Domowe statystyki Motoru wskazują jednak, że wygrana w okolicach 10 punktów jest bardzo prawdopodobna.

Zdrowy Mikkel Michelsen

Kluczem do wysokiego zwycięstwa będzie w pełni zdrowy Mikkel Michelsen. Przypomnijmy, że Duńczyk w pierwszym półfinałowym meczu w Toruniu upadł na próbie toru przez co doznał poważnego urazu kostki. Lider Motoru zacisnął zęby i pojechał zarówno w spotkaniach półfinałowych jak i w finale w Gorzowie. Jego dyspozycja była jednak daleka od optymalnej:

Mikkel Michelsen (mecze z urazem)
Mikkel Michelsen
Mikkel Michelsen
vs Stal (wyjazd) 4+1 pkt
vs Apator (dom) 13 pkt
vs Apator (wyjazd) 6 pkt

Mecze wyjazdowe sprawiały ledwo chodzącemu Michelsenowi ogromny ból i najbardziej widoczne było to w Gorzowie. W sytuacji, gdy Motor jedzie z Z/Z za Grigorija Łagutę utrata kolejnego lidera musiała być brzemienna w skutkach. Stąd tak wysoka porażka Motoru w Gorzowie. Ostatni tydzień stał jednak pod znakiem rehabilitacji Michelsena i ten doszedł do pełni sprawności, co potwierdził w piątek w Pardubicach. 28-letni Duńczyk był najlepszą wersją siebie i w cuglach wygrał turniej SEC w Pardubicach, dzięki czemu zgarnął brązowy medal cyklu SEC.

Duńczyk przez cały sezon jest niekwestionowanym liderem swojego zespołu i może pochwalić się następującymi liczbami:

Mikkel Michelsen
Mikkel Michelsen Motor Lublin
Sylwetka
Sezon 2022
 • Średnia biegowa 2,283 (5.)
 • Średnia meczowa 11,7 (5.)
 • Średnia domowa 2,409 (5.)
 • Liczba punktów 210 (4.)

Michelsen na własnym torze jest gwarancją około 14 „oczek”. Licząc z bonusami nie było jeszcze w tym sezonie spotkania, w którym u siebie zszedłby poniżej 11 punktów, a zdarzały mu się mecze nawet z 18-stkami. Teraz znów jest w pełni sił i na pewno będzie w stanie regularnie wygrywać z liderami Stali. To pozwala wierzyć Motorowi w korzystny rezultat, zwłaszcza, że przecież będzie to ostatni mecz Mikkela w barwach Motoru i z pewnością będzie chciał godnie pożegnać się ze swoimi fanami.

Dominacja Motoru na pozycjach młodzieżowych

Będący w pełni formy Michelsen będzie miał również duży wpływ na młodzieżowców. Ci nie będą musieli jeździć w roli Z/Z i będą mogli skupić się na swoich startach i ewentualnym zastępowaniu Maksyma Drabika. Duet Cierniak – Lampart jest w tym sezonie kapitalny i szczególnie w Lublinie wygrał już swojej drużynie nie jedno spotkanie.

Juniorzy Motoru
Wiktor Lampart
Wiktor Lampart
Mateusz Cierniak
Mateusz Cierniak
1,480 (3. junior) Śr. pkt 1,520 (2. junior)
5,05 (2. junior) Śr. meczowa 4,89 (4. junior)
1,795 (1. junior) Śr. dom 1,763 (3. junior)
13 vs GKM Najwięcej punktów 14 vs Apator

Obaj zawodnicy punktują na poziomie seniorskim, a to co w ostatnich tygodniach wyczynia Mateusz Cierniak jest wielce imponujące. Wszyscy pamiętamy jego odrodzenie w rewanżowym meczu półfinałowym przeciwko Apatorowi, kiedy zdobył 14 punktów. Wiktor Lampart także jeździ solidnie i w ostatnich 3 meczach przywiózł łącznie 17 punktów. Przewaga na pozycjach juniorskich będzie więc gigantycznym handicapem Motoru, zwłaszcza, gdy zestawimy ze sobą młodzieżowe formacje Lublina i Gorzowa

Motor vs Stal – juniorzy
Motor Lublin
Motor Lublin
stal gorzow
Stal Gorzów
9,95 (2. miejsce) Śr. punktów 3,58 (8. miejsce)
4,11 (1. miejsce) Śr. pkt w biegach juniorskich 3,74 (7. miejsce)
12 Wygrane biegi juniorskie 2

Motor Lublin – Stal Gorzów typy bukmacherskie. Zmarzlik pewniakiem gości

W drugiej części mojego typu skupiłem się na overze punktowym świeżo upieczonego 3-krotnego Indywidualnego Mistrza Świata. Zmarzlik jest w kosmicznej formie i spokojnie powinien przywieść 16 punktów, co potwierdzają jego ostatnie występy.

Zmarzlik – ostatnie 5 meczów
bartosz zmarzlik kursy bukmacherskie
Bartosz Zmarzlik
vs Motor (dom) 16+1
vs Włókniarz (wyjazd) 17+1
vs Włókniarz (dom) 13+1
vs Apator (dom) 18
vs Apator (wyjazd) 19

W 5 ostatnich meczach tylko raz Zmarzlik nie zdobył przynajmniej 16 punktów. Teraz w swoim „last dance” dla Stali Gorzów oczekuję od Bartka wzniesienia się na swój szczyt i zanotowania występu bliskiego perfekcji. Nie ma tutaj znaczenia, że Stal jedzie na wyjeździe, bo przecież Bartek świetnie czuje się w Lublinie, gdzie będzie za rok jeździł. Poniżej próbka jego możliwość z tego sezonu:

Tabela biegowa

Bardzo ważna w kontekście tak wysokiej zdobyczy Bartosza Zmarzlika będzie liczba wyścigów, które Bartek odjedzie. Przypominam, że w miejsce Andersa Thomsena będzie stosowane zastępstwo zawodnika. Oznacza to, że wychowanek Stali pojedzie co najmniej 6-krotnie. Ponadto tak jak pisałem w analizie, spodziewam się, że Motor będzie dyktował w tym meczu warunki i na pewno będą momenty, kiedy będzie prowadził przynajmniej 6 punktami. To da Bartkowi dodatkowy 7 start, ponieważ wystartuje jako rezerwa taktyczna

Łatwo więc policzyć, że lider Stali będzie mógł wywalczyć 21 punktów. Typ na to, że zdobędzie 16 „oczek” jest zatem bardzo prawdopodobny. Aby mój typ nie wszedł, Zmarzlik musiałby zgubić więcej niż 4 punkty, co jest na ten moment trudne do wyobrażenia. Dlatego również o tę część mojego zakładu trzeba być spokojnym.

Mój typ: Motor wygra przynajmniej 9 punktami i Zmarzlik +15.5 pkt
kurs: 2,70
Postaw w eWinner
Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *