Żużel typy bukmacherskie

Żużel to dyscyplina, która w Polsce jest fenomenem na skalę światową. Rozgrywki rodzimej Ekstraligi przyciągają od lat komplet publiczności, a dodatkowo rozgrywki te przez wielu uznawane są za najlepsze na świecie i nie ma w tym przesady biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jeżdżą najlepsi żużlowych świata. Do tego nie można zapominać, że biało-czerwoni świetnie radzą sobie w drużynowych mistrzostwach świata.


Zakończone

To wszystko wpływa również na popularność żużla wśród użytkowników zakładów bukmacherskich online w Polsce. Dlatego legalni bukmacherzy w naszym kraju szczególną uwagę poświęcają przygotowaniu oferty zarówno przedmeczowej, jak i w systemie live. W tej sekcji znajdziesz informacje o tym, co warto obstawiać w przypadku speedwaya.

Jak obstawiać żużel?

W obstawianiu żużla podobnie jak w innych dyscyplinach niezwykle istotna jest znajomość wszystkich rynków, które możemy znaleźć u legalnych polskich bukmacherów. Popularność speedwaya w naszym kraju jest na tyle duże, że gracze mogą cieszyć się naprawdę szeroką ofertą zwłaszcza na mecze PGE Ekstraligi, eWinner 1 ligi żużlowej oraz turniejów Grand Prix.

Żużel zakłady bukmacherskie – rodzaje:

Oto rynki bukmacherskie, które dostępne są w zakładach na żużel. 

Zakład na zwycięstwo 

Zaczynamy od klasycznego zakładu dostępnego w każdej dyscyplinie sportu, czyli zakładu na zwycięstwo. Mecze ligowe w żużlu mogą zakończyć się trzema scenariuszami. Zwycięstwem gospodarzy, zwycięstwem gości lub remisem. W meczach ligowych nie występują żadnego rodzaju dogrywki lub wyścigi dodatkowe. 

Zakład na zwycięstwo dostępny jest również w turniejach indywidualnych takich Grand Prix, choć tam funkcjonuje nieco inaczej. Gracz obstawia bowiem dokładnie, który z żużlowców wygra dany turniej. Kursy na tego rodzaju zakład z reguły są wysokie, ponieważ w żużlu w najlepszych turniejach trudno jest wytypować końcowego zwycięzcę. 

Podwójna szansa 

Kolejny z podstawowych zakładów znany z innych dyscyplin. W meczach ligowych w żużlu istnieje możliwość typowania podwójnej szansy. Funkcjonuje tak samo w przypadku np. piłki nożnej. Gracz może obstawiać remis lub zwycięstwo danej drużyny. 

Handicap 

Bardzo przydatny zakład w obstawianiu żużla w wydaniu ligowym. W speedwayu często jest dość wyraźny faworyt i z reguły jest to gospodarz. W “czarnym sporcie” domowy tor daje miejscowym zespołom sporą przewagę, przez co kursy bywają rozstrzelone. Handicap wyrównuje szanse i zdecydowanie poszerza możliwości typowania spotkań ligowych. Oczywiście we współczesnym żużlu, przewaga własnego toru nie jest tak znacząca jak jeszcze na początku XXI wieku, ale wciąż jest atutem gospodarzy. 

Handicapy na mecze w żużlu działają w ten sam sposób jak choćby w koszykówce. Dana drużyna rozpoczyna mecz z dodaną bądź odjętą liczbą punktów. Np. kiedy typujemy zwycięstwo Unii Leszno z handicapem -7.5 pkt, to aby zakład okazał się poprawny, Unia musi wygrać mecz przynajmniej 8 “oczkami”. 

Liczba punktów – powyżej/poniżej

Rynek dostępny zarówno jeśli chodzi o indywidualny dorobek zawodnika, jak i całej drużyny. Gracz może typować, że dany zawodnik w meczu lub zawodach indywidualnych zdobędzie powyżej lub poniżej danej liczby punktów. Z kolei jeśli chodzi o dorobek drużynowy, to typujemy, czy drużyna w meczu osiągnie lub nie osiągnie dany pułap punktów zaproponowany przez bukmachera w zakładzie. Jest to bardzo ciekawy rynek, bardzo charakterystyczny dla żużla. Szczególnie typowanie powyżej/poniżej punktów zawodnika przynosi bardzo dużo emocji. 

Pojedynek H2H

Ten rynek znany jest miłośnikom typowania formuły 1 lub skoków narciarskich. Naszym zadaniem jest wytypowanie, który z zawodników w parze zaproponowanej przez bukmachera zdobędzie więcej punktów lub zakończy turniej na wyższym miejscu. W przypadku meczów ligowych najczęściej liczone jest pierwsze pięć startów żużlowca, natomiast w turniejach indywidualnych pod uwagę brane są całe zawody. 

Ten rodzaj zakładów żużlu przynosi mnóstwo emocji, ponieważ w każdym turnieju czy meczu ligowym jest dostępne bardzo dużo par zaproponowanych przez bukmachera. Gracz sam decyduje jak duże ryzyko chcę podjąć i wybiera kurs oraz parę rywalizujących ze sobą żużlowców, która najbardziej mu odpowiada. 

Zakłady terminowe 

Przed startem sezonu żużlowego (najczęściej w marcu) bukmacherzy wystawiają swoją długoterminową ofertę na żużel. Gracze mogą typować wtedy m.in.: 

 • Drużynowego Mistrza Polski 
 • Zwycięzce 1.ligi
 • Zwycięzcę 2. ligi 
 • Zwycięzcę cyklu Grand Prix
 • Podium cyklu Grand Prix 
 • Drużynę, która spadnie z PGE Ekstraligi
 • Która drużyna zakończy sezon Ekstraligi wyżej (H2H drużyn) 
 • Która drużyna zakończy sezon 1. ligi wyżej (H2H drużyn) 
 • Który z zawodników zakończy sezon z lepszą średnią punktową (sezonowe H2H zawodników)
 • Inne terminowe zakłady specjalne

Zakłady live 

Zakłady live w żużlu to jeden z najciekawszych sposobów obstawiania tej dyscypliny sportu. Przy typowaniu live żużla, gracz może obstawiać każdy kolejny wyścig. W przypadku zawodów indywidualnych istnieje możliwość obstawiania zwycięzcy kolejnego wyścigu. Jeśli chodzi o zawody drużynowe, to poza typowaniem zwycięzcy indywidualnego biegu, gracz może obstawiać jakim dokładnie wynikiem zakończy się wyścig lub która drużyna go wygra. 

W meczach ligowych można również obstawiać wyścigi punktowe, czyli która drużyna zdobędzie jako pierwsza daną liczbę punktów.  Zakłady na żywo w żużlu przynoszą mnóstwo emocji, ponieważ każdy wyścig ma dla gracza ogromne znaczenie. 

Ponadto, jeśli znasz się na żużlu i potrafisz analitycznie obserwować wydarzenia na torze, pola startowe, dyspozycję zawodników, czy jakość nawierzchni, to naprawdę przy obstawianiu żużla live możesz zarobić dobre pieniądze. Aby jednak uzyskać 100% satysfakcji z obstawiania żużla na żywo, trzeba wybrać odpowiedniego bukmachera, ponieważ przerwy między wyścigami są krótkie i bukmacher musi bardzo szybko reagować, aby wystawiać ofertę i aktualizować kursy na kolejne wyścigi. Ponadto wielu graczy obstawia bezpośrednio ze stadionu, więc potrzebna jest bardzo dobra aplikacja. Do wyboru najlepszego bukmachera do obstawiania żużla przejdziemy poniżej. Jednakże graczom, którzy jeszcze nie próbowali grania żużla na żywo, bardzo polecamy tego rodzaju zakłady. 

Zakłady w turniejach indywidualnych

Oferta bukmacherska na zawody indywidualne w żużlu nieco różni się od tej znanej z zawodów drużynowych. Oczywiście występują również opisywane powyżej zakłady takie jak pojedynki H2H, czy under/over punktowy zawodnika, ale są też takie, które znajdziemy wyłącznie w ofercie indywidualnej. Oto one: 

 • Miejsce zawodnika na koniec turnieju – Typujemy, czy dany zawodnik wygra turniej, stanie na podium lub zakwalifikuje się do półfinału/barażu.
 • Zakłady specjalne – Np. gracz typuje ilu Polaków znajdzie się w półfinale lub finale.

Zakłady bukmacherskie żużel – gdzie obstawiać? 

Zakłady na najważniejsze wydarzenia żużlowe dostępne są właściwie u wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Aby jednak w pełni cieszyć się z typowania speedwaya trzeba wybrać bukmachera, który spełnia następujące warunki:

 • Dysponuje szerokim zakresem rynków 
 • Odpowiednio szybko wystawia ofertę na poszczególne wydarzenia żużlowe
 • Nie ogranicza się tylko do najważniejszych wydarzeń, takich jak SGP, czy Ekstraliga 
 • Daje możliwość typowania lig zagranicznych 
 • Ma rozbudowaną i odpowiednio spersonalizowaną do zawodów ofertę na żywo 
 • Sprawnie działającą aplikację

Przeanalizowaliśmy poszczególnych bukmacherów pod tymi aspektami i wybraliśmy dwóch najlepszych bukmacherów do obstawiania speedwaya. 

eWinner 

eWinner jest zdecydowanie bezkonkurencyjnym bukmacherem, jeśli chodzi o obstawianie żużla. O jego zaangażowaniu najlepiej świadczy fakt, że jest sponsorem tytularnym rozgrywek 1. ligi żużlowej oraz ekstraligowej drużyny – Apatora Toruń. Bukmacher eWinner od początku swojego istnienia bardzo angażuje się w żużel. W ofercie dostępne są niemal wszystkie zawody od najważniejszych meczów ligowych przez turniej Grand Prix czy SEC aż po wszelakie memoriały, takie jak np. Kryterium Asów. Widać, że ludzie tworzący ofertę znają się na rzeczy i jest ona zrobiona bardzo sensownie, co widać zawsze po liczbie par w pojedynkach H2H, czy też ramach punktowych w zakładach under/over. 

Ponadto eWinner oferuje wiele zakładów długoterminowych takich jak: 

 • Zwycięzcę PGE Ekstraligi
 • Zwycięzcę eWinner 1 Ligi Żużlowej
 • Zwycięzca Grand Prix
 • Która drużyna zakończy sezon wyżej – H2H (PGE Ekstraliga, eWinner 1LŻ) 
 • Który zawodnik będzie miał lepszą średnią biegopunktową na koniec sezonu – H2H (eWinner 1 LŻ) 

Co ważne kursy są wysokie i pojawiają się również bardzo szybko, co w przypadku żużla nie jest regułą u innych bukmacherów. eWinner dysponuje także bardzo dobrą, nowoczesną i przejrzystą aplikacją, która umożliwia obstawianie żużla na żywo bez żadnego problemu. Podsumowując eWinner oferuje miłośnikom “czarnego sportu” absolutnie kompleksową ofertę na żużel i jeśli chcesz zacząć na poważnie typować tę dyscyplinę sportu to eWinner jest zdecydowanie najlepszą opcją. 

LVBet

LVBET w przeciwieństwie do eWinnera nie zawsze stawiał na żużel i jest stosunkowo nowym graczem w tej dyscyplinie, ale od sezonu 2021 ewidentnie zaczyna rozpychać się łokciami. Ma to związek z tym, że LVBET od 2021 roku został sponsorem głównym Drużynowych Mistrzów Polski – Fogo Unii Leszno. 

Pierwszym symptomem bardzo mocnego zaangażowania się LVBET w żużel było wystawienie oferty specjalnej na zakłady długoterminowe związane wyłącznie z Fogo Unią Leszno. Gracze mogli typować m.in. który z zawodników Unii będzie miał najlepszą średnią na koniec sezonu, które miejsce zajmie drużyna, ile wygra meczów itp. Oferta była wystawiona bardzo szybko i na pewno była bardzo miłym zaskoczeniem dla fanów leszczyńskiej drużyny i nie tylko. 

To jednak nie był koniec. Bliżej rozpoczęcia sezonu PGE Ekstraligi pojawiła się pełna, rozbudowana oferta zakładów długoterminowych na tę ligę oraz cykl Speedway Grand Prix. Bukmacher nie planuje na tym poprzestać i zapowiada zaangażowanie również w niższe ligi polskie, turnieje indywidualne oraz ligi zagraniczne. Widać, że LVBET chce stać się bardzo mocnym graczem, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na żużel i na pewno warto obserwować ofertę tego bukmachera. 

Żużel typy bukmacherskie – najważniejsze ligi i turnieje 

Sezon żużlowy rozpoczyna się najczęściej na koniec marca i trwa do października. Podczas tych miesięcy kalendarz imprez żużlowych wypełniony jest do granic możliwości. W żużlu zawodnicy mogą jeździć w kilku ligach i dopiero od sezonu 2021 zostały wprowadzone pewne ograniczenia. Zawodnicy PGE Ekstraligi będą mieli możliwość startów w dwóch ligach krajowych (włączając w to polską ligę), natomiast pierwszo- i drugoligowcy mogą podpisać kontrakty w trzech krajach. Mimo to, jeśli doliczymy imprezy indywidualne, to wciąż żużlowcy nie mają zbyt wiele czasu na oddech, co oznacza, że nie w każdych zawodach są dysponowani w 100%. Oczywiście jest to bardzo ważne w kontekście obstawiania żużla, dlatego teraz skupimy się na najważniejszych żużlowych wydarzeniach. 

Speedway Grand Prix

Zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata to oczywiście najważniejszy turniej dla każdego uczestnika tego elitarnego cyklu. Cykl Grand Prix składa się z 15 stałych uczestników i od każdego z nich w każdym turnieju możemy oczekiwać 100% zaangażowania. Tytuł Mistrza Świata to marzenie każdego żużlowca i widać to w każdym turnieju. 

Każdy turniej Grand Prix składa się z 23 wyścigów:

 • 20 wyścigów to faza zasadnicza, w której 16 zawodników (15 stałych uczestników cyklu + 1 stała dzika karta) zbiera punkty. Każdy zawodnik na tor wyjeżdża po 5 razy. Najlepsza ósemka turnieju uzyskuje przepustkę do półfinałów. 
 • Półfinały (bieg 21,22). W półfinale numer 1 startują zawodnicy, którzy w fazie zasadniczej zajęli i miejsca 1,4,6,7. W półfinale numer 2 ścigają się żużlowcy, którzy uplasowali się na pozycjach 2,3,5,8. Do finału awansują żużlowcy, którzy w półfinałach zajęli po dwa pierwsze miejsce. 
 • Finał (bieg 23). W finale startują żużlowcy, którzy zajęli w półfinałach miejsca 1 i 2. Poniżej prezentujemy punktację za poszczególne miejsca w turniejach GP: 
Miejsce Punkty
120
218
316
414
512
611
710
89
98
107
116
125
134
143
152
161

Zawodnicy gromadzą punkty przez cały sezon i czołowa szóstka utrzymuje się w cyklu na kolejny sezon. Reszta stawki składa się z: 3 najlepszych zawodników Grand Prix Challange (eliminacje GP), Mistrza Europy, oraz 5 stałych dzikich kart rozdanych przez organizatorów. 

W sezonie 2021 w cyklu wystartuje 3 Polaków. Mistrz Świata – Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski oraz Krzysztof Kasprzak. Domyślnie zmagania składać miały się z 11 turniejów, ale przez pandemię Koronawirusa odwołano zawody we Włoszech i wciąż do końca nie jest znany kształt cyklu. 

Turnieje Grand Prix odbywają się zawsze w soboty, więc w przeddzień meczów ligowych, co miewa wpływ na dyspozycję zawodników w meczach Ekstraligi.

Obstawianie Grand Prix to jednak niełatwy kawałek chleba. Zawody odbywają się w różnych krajach, gdzie tory bywają zdradliwe i nie ułatwiają jazdy zawodnikom. Znajomość obiektów jest też znacznie mniejsza niż tych w Polsce, ponieważ czołowi zawodnicy świata nie mają zbyt często okazji ścigać się na torach np. w Vojens, Krsko, czy Terenzano. W wymagającym świecie Grand Prix odnajdują się wyłącznie najlepsi żużlowcy na świecie i wiele razy widzieliśmy, że nawet najlepsi ligowi żużlowcy odbijali się od cyklu. Tak było choćby w przypadku Janusza Kołodzieja, czy kiedyś Piotra Protasiewicza.

Pomimo zdarzających się problemów organizacyjnych, Grand Prix to absolutnie najważniejszy punkt w kalendarzach wszystkich pasjonatów żużla. Oczywiście liczne profesjonalne typy bukmacherskie na turnieje Grand Prix znajdziecie na naszej stronie. 

PGE Ekstraliga

Bezdyskusyjnie najważniejsze ligowe rozgrywki na świecie. PGE Ekstraliga składa się z ośmiu zespołów, które walczą o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Najbardziej utytułowaną drużyną jest Unia Leszno, która zdobyła 4 mistrzostwa z rzędu. Sezon PGE Ekstraligi podzielony jest na następujące etapy: 

 • Runda zasadnicza – każda drużyna jedzie ze sobą mecz i rewanż. Raz na własnym obiekcie, raz na wyjeździe. Najlepsza czwórka uzyskuje awans do play-off, przedostatnia drużyna z reguły jedzie baraże o utrzymanie z 2. najlepszą drużyną 1. ligi, natomiast ostatnia drużyna spada z ligi 
 • Faza play-off – Czyli nic innego jak półfinały PGE Ekstraligi, w których rywalizują ze sobą drużyny z miejsc 1-4 i 2-3. Odbywa się mecz i rewanż i zwycięzcy rywalizują ze sobą w finale, natomiast przegrani walczą o brąz. 

Ekstraliga to absolutnie kapitalne rozgrywki, które dostarczają wszystkim kibicom w Polsce olbrzymie emocje. W zespołach ścigają się najlepsi żużlowcy na świecie, a mecze transmitowane są w najwyższej jakości przez NC+ oraz Eleven Sports. Również legalni polscy bukmacherzy bardzo cenią tę ligę, ponieważ to właśnie na Ekstraligę pojawia się najwięcej zakładów bukmacherskich. Gwarantujemy, że również u nas nie zabraknie typów bukmacherskich na Ekstraligę i będą pojawiać się w każdej kolejce. 

Inne ważne żużlowe rozgrywki 

Speedway Grand Prix i PGE Ekstraliga to bezdyskusyjnie najważniejsze imprezy w żużlowym kalendarzu, ale nie możemy zapominać również o takich rozgrywkach jak: 

 • eWinner 1 LŻ – Drugi poziom rozgrywkowy w Polsce, który jednak również jest bardzo prestiżowy i ścigają się na nim zawodnicy z cyklu Grand Prix. Eksperci zgodnie twierdzą, że w sezonie 2021 1. liga będzie najlepsza w historii, więc również zapowiadają się tam wielkie emocje. Ponadto mecze pierwszej ligi transmitowane są w NC+, więc ten produkt jest doskonale opakowany. Oczywiście u legalnych polskich bukmacherów nie brakuje zakładów na tę ligę, tak jak nie brakuje również typów na naszej stronie. 
 • SEC – Indywidualne Mistrzostwa Europy po przejęciu przez firmę OneSport nabrały bardzo dużego prestiżu i są drugim najważniejszym cyklem indywidualnym po Speedway Grand Prix. 

Liga Szwedzka – Druga najmocniejsza liga na świecie, która niestety w ostatnich latach przeżywa kryzys. Jednakże zmagania w Szwecji wciąż przyciągają wielu bardzo dobrych żużlowców i stoją na wysokim poziomie.

Żużel typy ekspertów – obstawianie krok po kroku

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na żużel? Pamiętaj, że w żużlu gospodarze mają przewagę i należy o tym pamiętać, bo zazwyczaj przekłada się to na wyniki. Co prawda i tak w tym temacie doszło do wielu zmian w ostatnich latach, ponieważ do niedawna nie było w rozgrywkach osoby pełniącej funkcję komisarza toru i wiele drużyn przygotowywało tor pod specyfikę swoich drużyn. To podobnie do sytuacji w piłce nożnej, kiedy Jose Mourinho grając przeciwko wymieniającej wiele szybkich podań zażądał od greenkeepera Realu nie ścinania trawy, co wpłynęło na szybkość wymieniania piłki.

Zadaniem komisarza jest dopilnowanie, żeby przygotowanie toru było optymalne dla obydwu drużyn i tym samym, żeby doprowadzić do jak najbardziej wyrównanej rywalizacji. O tym jak bardzo sam tor wpływa na wynik rywalizacji najlepiej właśnie świadczy fakt, że gospodarze częściej odnoszą zwycięstwa. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google hasło „zwycięstwo gospodarzy”, żeby sprawdzić, że tytuły „komplet zwycięstw gospodarzy” nie należą do rzadkości.

Bierze się to z faktu, że każdy tor żużlowy jest inny i zawodnikom na co dzień trenującym na danym obiekcie łatwiej jest znaleźć optymalny tor jazdy, a także zobaczyć jak nawierzchnia będzie się zachowywała wraz ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i wraz z przebiegiem meczu. Jednak tym samym musisz pamiętać, że kursy bukmacherskie na zwycięstwa gospodarzy będą adekwatnie niższe, więc przy typowaniu żużla warto rozważyć kupony wielozdarzeniowe, które co prawda zwiększają ryzyko porażki, ale dają szansę na grę z wyższym kursem całkowitym, który przekłada się na wyższe wygrane. 

Z pierwszym punktem naszych rad dotyczących typowania żużla związany jest też drugi. Jednak w tym przypadku zajmiemy się zawodami indywidualnymi z cyklu Speedway Grand Prix. Pamiętaj, że SPG rozrywane jest w formule jednodniowej, dlatego przed zawodami musisz dokonać researchu, który pomoże Ci ustalić siłę wybranych zawodników na poszczególnych torach. Zwróć uwagę, że nawet w przypadku Grand Prix rozgrywanych w Polsce specyfika obydwu torów jest na tyle odległa, że faworyci mogą być zupełnie różni.

Na stadionie olimpijskim we Wrocławiu na co dzień występuje Sparta Wrocław, więc Maciej Janowski z tego klubu będzie miał swego rodzaju handicap. Z kolei tor na Stadionie Narodowym jest typowym torem jednodniowym zorganizowanym jedynie na potrzeby jednego wyścigu, więc przewaga jednego zawodnika nie będzie tak widoczna. Warto wówczas prześledzić kto dobrze radzi sobie na obiektach, które zostały przystosowane tylko na potrzeby danego wydarzenia.

Jeszcze przed startem sezonu żużlowcy testują i przygotowują maszyny i silniki, z których będą korzystali jak ruszą mecze. W związku z tym warto sprawdzać jacy tunerzy zajmowali się sprzętem przed startem rozgrywek i jak danemu zawodnikowi idzie w pierwszych spotkaniach, ponieważ może być to sygnał mówiący o tym jak sprzęt jest przygotowany i czego możemy spodziewać się w kolejnych tygodniach. 

Z powyższym punktem powiązany jest następny. W żużlu bardzo dużą rolę odgrywają statystyki. Dlatego, chcąc poprawnie typować, musisz sprawdzać na bieżąco średnią meczową zawodników na wyjeździe i u siebie. Warto jeszcze zapoznać się z danymi jak wybrany zawodnik radził sobie na poszczególnych torach. O tym aspekcie wspominaliśmy już przy okazji zawodów indywidualnych, ale wciąż będziemy przypominać, że tor i jego czucie przez żużlowca ma niebagatelne znaczenie. Jak już jesteśmy przy torach to pamiętaj, że pole startowe też wpływa na postawę. Mimo, że dla wszystkich jest to oczywiste to jednak nie wszyscy pamiętają o tym, żeby zapoznać się z rezultatami zawodników w kontekście pola startowego.

Przewaga, którą typerzy mają nad bukmacherami to przede wszystkim przewaga informacji. Powiemy szczerze, że żużel pod tym względem jest stosunkowo przyjemnym sportem do obstawiania, ponieważ speedway nie jest sportem na świeczniku i czasami wielu ciekawych informacji możemy dowiedzieć się z kanałów nieoficjalnych prowadzonych przez pasjonatów czarnego sportu. Dlaczego pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje zawodników. Tym bardziej, że żużlowcy mają możliwość jeżdżenia w kilku klubach jednocześnie i chętnie z tego przywileju korzystają. Nierzadko zdarza się sytuacja, że wybrany zawodnik nie może wystąpić w meczu ze względu na problemu terminarzowe lub komunikacyjne, a że najczęściej dotyczy to żużlowców odgrywających istotną rolę w zespołach, to czasami ma to wymierny wpływ na wynik rywalizacji. W związku z tym żużel jest jednym z tych sportów, które najlepiej obstawiać w systemie live bettingu. Z powodu sytuacji losowych wydarzenia na torze mogą potoczyć się niespodziewanie, więc lepiej poczekać z wysyłaniem kuponu do ostatniej chwili. Ta zasada ma przede wszystkim zastosowanie w przypadku spotkań ligowych, bo w grand prix wszyscy zawodnicy mogą pojawić się na starcie.

Gdzie oglądać żużel?

Z roku na rok żużla w telewizji jest coraz więcej, a w sezonie 2021, w którym w Polsce na ten moment kibice nie mogą wejść na trybuny, jest go całe mnóstwo. Poniżej rozpisaliśmy dla was, gdzie transmitowane są poszczególne ligi i turnieje. 

 • PGE Ekstraliga – Mecze piątkowe (Eleven Sports), mecze niedzielne (nSport+) 
 • eWinner 1 LŻ – Wszystkie mecze w nSport+ 
 • 2 liga żużlowa – Jeden mecz sobotni i jeden mecz niedzielny – Motowizja
 • Grand Prix – NC+
 • Speedway Euro Championship  – Eurosport
 • Liga szwedzka – platforma elitspeedway.com (płatna) 
 • Speedway of Nations – Canal + 
 • Grand Prix Challange – prawdopodobnie Canal +

Pozostałe indywidualne turnieje, takie jak Indywidualne Mistrzostwa Polski, czy Mistrzostwa Świata Juniorów również są transmitowane, jednakże o tym, która stacja je pokaże dowiadujemy się z reguły na krótko przed zawodami.