Siatkówka typy bukmacherskie

Polska to aktualny mistrzów świata w siatkówce, więc nikogo nie powinien zaskakiwać fakt, że ta dyscyplina jest w naszym kraju niezwykle popularna. Przekłada się to zarówno na zainteresowanie rozgrywkami ligowymi, jak i meczami reprezentacyjnymi. Co więcej, polska liga siatkówki uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, a zawodnicy wymieniani są wśród najlepszych specjalistów tej dyscypliny.

Zakończone


Siatkówka typy bukmacherskie

siatkówka typy bukmacherskie

Z roku na rok rośnie też liczba osób chcących swoją wiedzę siatkarską przełożyć na grę u bukmacherów. Typy bukmacherskie siatkówka – to fraza, którą coraz cześciej wyszukują w internecie amatorzy zakładów wzajemnych.

Jeśli  i Ty chcesz dołączyć do grona użytkowników polskich legalnych bukmacherów i zacząć umieszczać mecze siatkarskie na swoich kuponach, to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik i gotowe, darmowe typy w kategorii siatkówka.

Typy siatkówka – rodzaje zakładów bukmacherskich

Siatkówka pomimo tego, iż jest w Polsce bardzo popularna, to bukmacherzy nie wystawiają na spotkania w tej dyscyplinie zbyt szerokiej oferty. Dlatego jeszcze ważniejsze jest dokładne poznanie rynków, które gracz może obstawiać przy okazji typowania siatkówki. Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie siatkówka to: 

  • Zwycięstwo seta/meczu – Gracz klasycznie może typować zwycięzcę seta lub całego spotkania. Zakłady te można łączyć i obstawiać na przykład: Skra Bełchatów wygra cały mecz i nie straci żadnego seta lub Jastrzębski Węgiel wygra mecz w pięciu setach. Kursy na tego rodzaju łączenia są bardzo wysokie i jest to zakład stosunkowo trudny do poprawnego wytypowania. 
  • Liczba punktów w meczu – Klasyczny zakład under/over. Gracz typuje czy w całym meczu padnie powyżej/poniżej danej liczby “oczek”. Przy typowaniu tego rodzaju zakładu gracz musi pamiętać, że w siatkówce gra się do trzech wygranych setów, więc mecz może trwać zarówno trzy, jak i pięć setów, co zdecydowanie odbija się na liczbie punktów na koniec spotkania. Można również typować over/under punktowy danej drużyny w meczu.
  • Liczba punktów w secie – Gracz typuje under/over punktowy w pojedynczym secie lub under/over punktowy danej drużyny w secie. 
  • Handicap punktowy – Czyli dana drużyna rozpoczyna mecz z przewagą kilku punktów. Handicapy punktowe bywają ryzykowne, ponieważ liczba setów w meczu siatkówki jest różna, co sprawia, że niektóre spotkania kończą się szybko lub trwają długo, co sprawia, że handicapy mogą się nie sprawdzić. Handicapy punktowe dotyczą też pojedynczych setów. Gracz może obstawić na przykład, że drużyna wygra pojedynczego seta z handicapem +3.5 pkt. 
  • Handicap setowy – Jedna z ciekawszych możliwości obstawiania meczów siatkówki, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest wyraźny faworyt, a to w siatkówce zdarza się często. W przypadku  obstawienia na daną  drużynę z handicapem setowym,  zaczyna ona mecz z przewagą danej liczby setów. Istnieje możliwość typowania z handicapem np. +2.5 seta. Wtedy do poprawnego rozliczenia zakładu wystarczy zwycięstwo zaledwie jednego seta przez typowaną przez gracza drużynę, a kursy bywają naprawdę atrakcyjne. Tak samo sytuacja wygląda w drugą stronę. Jeśli gracz jest pewny, że dany zespół wygra ze stratą maksymalnie jednego seta lub bez straty seta, to również może obstawić odpowiedni handicap, który sprawi, że kurs na faworyta będzie atrakcyjny 
  • Dokładny wynik meczu – Gracz typując siatkówkę, może obstawiać także, jakim dokładnie wynikiem zakończy się spotkanie. 
  • Zakłady live – W siatkówce dostępne są także zakłady na żywo. Gracz znajdzie tam zakłady takie, jak: różnica zwycięstwa w danym secie oraz pozostałe znane z oferty przedmeczowej rynki, które wzbogacane są bieżącą aktualizacją kursów. 
  • Statystyki zawodników – Przy ważniejszych wydarzeniach gracz może typować np. ilość punktów zawodników, oczywiście w systemie under/over. Jest to jednak rynek, który oferowany jest przy bardzo ważnych meczach oraz pojawia się w dzień meczu.

Typy siatkówka – najważniejsze wydarzenia

Przygotowaliśmy krótką ściągawkę, w której szybko opiszemy najważniejsze wydarzenia w kalendarzu siatkarskim. 

Siatkówka – rozgrywki reprezentacyjne

Zaczynamy od meczów, które przyciągają największą widownię przed telewizory, czyli od zmagań reprezentacji narodowych. Atrakcyjność tych spotkań potęguje również fakt, że w ciągu 12 miesięcy roku siatkarze rozgrywają nawet kilka turniejów o dużą stawkę, dlatego rzadko kiedy trenerzy odpuszczają pojedyncze mecze i w wyniku tego zazwyczaj obserwujemy zacięte, ciekawe spotkania. Dotyczy to zarówno rozgrywek męskich i rozgrywek żeńskich i to na nich teraz się skupimy. 

Igrzyska Olimpijskie

Oczywiście najważniejszym turniejem w siatkówce reprezentacyjnej są zmagania podczas Igrzysk Olimpijskich. Dochodzi do nich raz na cztery lata i cała trudność zaczyna się już w czasie eliminacji. Udział uzyskuje jedynie dwanaście drużyn, a zapewnić można go sobie poprzez zajęcie dwóch pierwszych miejsc w Pucharze Świata, zwycięstwu w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym (jedna drużyna z każdego kontynentu), zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w światowym turnieju kwalifikacyjnym bądź zwycięstwu w interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym. Następnie drużyny podzielone są na dwie grupy, w których toczy się rywalizacja o cztery pierwsze miejsca, które dają awans do ćwierćfinałów. To właśnie ćwierćfinały zapewniają najwięcej emocji i de facto rozpoczyna się wówczas poważne typowanie.

Mistrzostwa Świata

typy siatkowka

Podobnie jak w przypadku piłki nożnej turniej mistrzostw świata rozgrywany jest raz na cztery lata i sam już ten fakt wpływa na ich prestiż. Turniej o miano najlepszej drużyny reprezentacyjnej świata udowadnia też jak ciężkimi zawodami są wspomniane przez nas wcześniej Igrzyska Olimpijskie, ponieważ w Mistrzostwach Świata biorą udział 24 drużyny.

Rozgrywki siatkarskie mają to do siebie, że ich reguły są zazwyczaj mocno skomplikowane. W światowym czempionacie rywalizacja zaczyna się od pierwszej rundy grupowej, w której drużyny podzielone są na cztery grupy po sześć zespołów. Dwie najsłabsze drużyny odpadają, a pozostałe przechodzą do drugiej fazy grupowej, w której rywalizacja toczy się w pięciu cztero zespołowych grupach. Po tej fazie odpada 12 zespołów, a sześć ekip, które zostają tworzą dwie trzyosobowe grupy, w których toczy się rywalizacja o awans do półfinałów. Z punktu widzenia bukmacherskiego taka stosunkowo skomplikowana formuła turnieju stwarza ciekawe szanse stawiania kuponów, ponieważ oprócz typowania wyników poszczególnych spotkań mamy możliwość przewidywania zwycięzców poszczególnych grup. 

Puchar Świata siatkówka

Rozgrywany od 1965 roku turniej jest jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu siatkarskim. Bierze się to również z tego, że najlepszym gwarantuje udział w Igrzyskach Olimpijskich. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniej wspomnianych turniejów, prestiż rozgrywek wzmacnia fakt, że są rozgrywane raz na cztery lata. 12 drużyn w ciągu dwóch tygodni rozgrywa 11 meczów w formula każda z każdym. O tym kto zdobędzie główne trofeum decyduje tabela końcowa ustalana na podstawie wyników i punktów (3 punkty za wynik 3:1 lub 3:0 i 2 punkty za wynik 3:2, 1 punkt za porażkę 2:3 i 0 za porażkę 1:3 i 0:3). 

Liga Narodów

Następczyni uwielbianej Ligi Światowej. Światowa federacja siatkarska postanowiła rozszerzyć format Ligi Światowej i Grand Prix i zastąpić te turnieje jednym jakim jest Liga Narodów. Udział bierze 16 zespołów z czego 10 traktowanych jest jako uczestnicy stali, a cześć uczestnicy pretendujący, którzy przy słabszych wynikach tracą swoje miejsce w rozgrywkach. Reguły są dość skomplikowane, ponieważ pierwsza faza składa się z meczów w 20 turniejach grupowych, które trwają miesiąc. Sześć najlepszych drużyn fazy grupowej (lub pięć plus gospodarz turnieju finałowego) dwa tygodnie później zaczyna rywalizację w turnieju finałowym. Zespoły podzielone są na dwie grupy po trzy zespoły, których zadaniem jest wyłonienie półfinalistów. Następnie półfinaliści rozgrywają między sobą jeden mecz, po którym następuje finał. Z punktu widzenia bukmacherskiego plusem Ligi Narodów jest to, że de facto są to małe coroczne mistrzostwa świata, które dostarczają dużo szans typerskich w rywalizacji na najwyższym poziomie.

Mistrzostwa Europy

Co dwa lata najlepsze europejskie drużyny spotykają się, żeby wyłonić spośród siebie mistrza Europy w siatkówce. CEV, czyli europejska federacja siatkarska zaczerpnęła pewne inspiracje z pomysłów piłkarskiej federacji UEFA i postanowiła rozszerzyć turniej finałowy mistrzostw Europy aż do 24 drużyn. Pomimo tego, że rzeczywiście na Starym Kontynencie występują najmocniejsze drużyny reprezentacyjne to jednak wpływa to na poziom samej rywalizacji w pierwszej jej fazie.

W turnieju w roku 2019 w 45 meczach rundy grupowej tylko tylko 7-krotnie byliśmy świadkami pięciosetowych pojedynków. Większe emocje pojawiają się w fazie pucharowej, do której dostaje się 16 najlepszych zespołów. Z punktu widzenia typerów pierwsza faza może być atrakcyjna jeśli preferuje się grę na handicapach – szczególnie tych punktowych.

Puchar Wielkich Mistrzów

Raz na cztery lata, rok po Igrzyskach Olimpijskich, w Japonii rozgrywany jest Puchar Wielkich Mistrzów. W turnieju udział biorą: gospodarz, mistrzowie poszczególnych kontynentów oraz drużyna, która otrzyma dziką kartę. Naszej reprezentacji tylko raz udało się zakwalifikować i miało to miejsce w 2009 roku. Turniej trwa zaledwie tydzień i rozgrywany jest w formule każdy z każdym.

Turnieje kwalifikacyjne

Oczywiście w przypadku siatkówki nie można zapominać o turniejach kwalifikacyjnych, które szczególnie w Europie są bardzo mocno obstawione i zazwyczaj oglądamy w nich zacięte spotkania.

Rozgrywki klubowe

Według oficjalnego rankingu europejskiej federacji siatkarskiej do pięciu najlepszych lig świata należą: włoska, rosyjska, polska, turecka i niemiecka. Od miejsca w rankingu zależy ile drużyn uzyska prawo do występowania w rozgrywkach Ligi Mistrzów, Pucharu CEV oraz Pucharu Challenge. 

Liga Mistrzów

siatkówka typy

Najważniejszym turniejem klubowym jest siatkarska Liga Mistrzów, w której co roku bierze udział 20 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Toczą one rywalizację w pięciu czterozespołowych grupach. Osiem najlepszych drużyn uzyskuje promocję do fazy pucharowej (zwycięzcy grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc). W niej następują pojedynki w systemie mecz-rewanż, które wyłaniają półfinalistów. Cztery najlepsze drużyny rozgrywają dwa spotkania jedno u siebie, a drugie na wyjeździe, którego stawkę jest finał. 

Główny mecz całego turnieju to pojedynek, który wyłania najlepszą klubową drużynę siatkarską. Jak do tej pory jedyną polską drużyną, której udało się ukończyć rywalizację w Lidze Mistrzów na pierwszym miejscu był Płomień Milowice w roku 1977. Blisko sukcesu była PGE Skra Bełchatów w 2012 roku i Asseco Resovia w 2015, które zajęły drugie miejsce. W sezonie 2020/2021 w  tych prestiżowych rozgrywkach Polskę reprezentują aż cztery zespoły: ZAKSA Kędzierzyn Koźle, PGE Skra Bełchatów, Verva Warszawa oraz Jastrzębski Węgiel.

Puchar CEV

Odpowiednik Ligi Europy w piłce nożnej, a więc turniej drużyn, które zajęły w swoich ligach czołowe miejsca, ale nie zdołały zakwalifikować się do rozgrywek Ligi Mistrzów. W rozgrywkach bierze udział 38 zespołów, które rywalizują ze sobą na zasadach pucharowych. Dwumecz rozgrywany w domu i na wyjeździe decyduje o tym, które drużyna zakwalifikuje się do dalszej fazy rozgrywek.

W odróżnieniu od turnieju Ligi Mistrzów, w Pucharze CEV o zwycięstwie decydują dwa mecze. W roku 2013 żeńską edycję turnieju wygrała polska drużyna Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna. W roku 2015 żeński zespół Atom Trefl Sopot zajął drugie miejsce. W rywalizacji męskiej mieliśmy trzech finalistów: w 1978 roku AZS Olsztyn, w 2012 ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle i w 2012 Asseco Resovię. 

Puchar Challenge

Najmniej prestiżowe rozgrywki spośród wymienionych. Uczestniczą w nim zespoły, które nie zdołały awansować do Ligi Mistrzów i Pucharu CEV. Mecze rozgrywane są w formule pucharowej, w której po dwóch spotkaniach odpada słabszy zespół.

W roku 2012 w finale o Puchar Challenge doszło do polskiego pojedynku Tytan AZS Częstochowa vs AZS Politechnika Warszawska, natomiast w roku 2009 zmagania na drugim miejscu zakończył Jastrzębski Węgiel. Polskie drużyny kobiece niestety nie mogą pochwalić się sukcesami w tych rozgrywkach.

Plus Liga i Tauron Liga

Najwyższą siatkarską klasą rozgrywkową mężczyzn jest Plus Liga, natomiast zmagania kobiet toczą się w ramach Tauron Ligi. W męskich zmaganiach bierze udział 14 zespołów, które rozgrywają ze sobą mecze każdy z każdym w formule mecz i rewanż. Po rundzie grupowej następuje faza play-off, do której awansuje osiem czołowych drużyn w tabeli, które układają się w pary według systemu 1-8, 2-7,3-6, 4-5. Potem rozgrywane są mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe oraz finałowe.

Charakterystyczne dla rozgrywek siatkarskich w Polsce jest to, że niektóre drużyny seryjnie zdobywają tytuły mistrzowskie i tak na początku lat 2000 dominował zespół Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, w latach 2004-2011 drużyna Skry Bełchatów, następnie do 2014 Asseco Resovia. Od sezonu 2015/2016 tytuł mistrza polski trzykrotnie wędrował w ręce ZAKSY Kędzierzyn Koźle. Z podobną sytuacją mamy do czynienia u Pań. W latach 2005-2009 najlepszą drużyną była Muszynianka Fakro Muszyna, w 2011-2013 dominowały zawodniczki Atomu Trefl Sopot, a od sezonu 2013/2014 do sezonu 2017/2018 rok rocznie tytuł zdobywały zawodniczki Chemika Police.

Siatkówka typy bukmacherskie. Gdzie obstawiać?

Oczywiście siatkówkę można typować u wszystkich legalnych polskich bukmacherów, jednakże część z nich zdecydowanie bardziej skupia się na tym sporcie od innych. Najlepszymi bukmacherami do typowania siatkówki są zdecydowanie Fortuna albo STS. Wyróżniają się przede wszystkim możliwością oglądania transmisji live ze spotkań chociażby ligi rosyjskiej mężczyzn, która jest jedną z lepszych na świecie, lig azjatyckich oraz brazylijskich. Możliwość śledzenia typowanych meczów na streamach na żywo to duże udogodnienia dla gracza. Ponadto na tych dwóch stronach z regułī najszybciej pojawiają się rynki na mecze PlusLigi.

Problemem w siatkówce jest to, że bukmacherzy bardzo późno wystawiają jakąkolwiek ofertę na mecze. Najczęściej częściowo pojawia się ona dzień wcześniej, a pełną ofertę gracz otrzymuje dopiero w dzień meczu. STS i Fortuna również dosyć późno wystawiają ofertę, ale jednak w porównaniu z konkurencją robią to najszybciej. Siatkówkę dobrze obstawia się również w TOTALbet, gdzie także szybko pojawiają się rynki, oferta jest szeroka, a także sporadycznie dostępne są transmisje live, jednakże znacznie rzadziej niż jest to w przypadku Fortuny i STS.

Typy na siatkówkę – porady dla typerów

Siatkówka to dosyć specyficzny sport do obstawiania, który wymaga od gracza dużej znajomości dyscypliny. Dlatego przy typowaniu tego sportu warto jest trzymać się kilku istotnych zasad. 

  • Nie obstawiaj wcześniej niż w przeddzień meczu – Typowanie siatkówki wcześniej nie ma sensu lub jest po prostu niemożliwe. Bukmacherzy, nawet ci najlepsi, bardzo późno wystawiają ofertę, a w pełni dostępna jest zazwyczaj dopiero w dzień rozgrywania meczu. 
  • Analizuj rynki – W siatkówce bardzo często jest jeden wyraźny faworyt, więc typowanie zwycięzcy spotkania często bywa nieopłacalne. Dlatego warto zwrócić uwagę na inne rynki, takie jak handicapy setowe/punktowe lub undery/overy punktowe. Dzięki temu gracz poszerza możliwość typowania w spotkaniach, gdzie granie na zwycięstwo się nie opłaca. 
  • Skoncentruj się na polskich ligach lub europejskich pucharach – Obstawianie innych lig jest bardzo trudne, ponieważ nie jest łatwo o transmisje ze spotkań lig zagranicznych. Informacje o urazach czy innych problemach w ligach zagranicznych nie są tak nagłaśnianie, więc jeśli nie masz czasu, aby w pełni zaangażować się w całą dyscyplinę, to lepiej skupić się na PlusLidze, czy Lidze Mistrzów, gdzie dostępne są rozbudowane statystyki czy transmisje telewizyjne. 
  • Bierz pod uwagę handicapy setowe – Ten rodzaj handicapu często bywa skuteczniejszy od punktowego, ponieważ mecze siatkówki nie mają stałego czasu trwania i czasem handicapy punktowe po prostu nie zdążą się zrealizować. Handicapy setowe również przynoszą wiele emocji i sprawiają, że więcej zależy od gracza. 
  • Wspieraj się gotowymi typami – Na naszej stronie znajdziesz wiele typów z różnych wydarzeń siatkarskich. Jeśli więc szukasz dobrych typów na siatkówkę, to znajdziesz je u nas. Typujemy mecze Plusligi, Ligi Mistrzów, mecze reprezentacji oraz wiele innych. 

Typy siatkówka – najpopularniejsze ligi

Jeśli chodzi o obstawianie siatkówki to pewne jest to, że najpopularniejsze są ligi polskie, a w szczególności PlusLiga mężczyzn. Najchętniej obstawiane są:

  • Polska – Plus Liga
  • Polska – Tauron Liga

Siatkówka jest w Polsce bardzo popularnym sportem, ale głównie w wydaniu reprezentacyjnym. Zainteresowanie rozgrywkami klubowymi również jest na wysokim poziomie, ale wyłącznie na krajowym podwórku czy to w wydaniu męskim czy żeńskim. Inne najczęściej typowane ligi to liga włoska oraz rosyjskie, czyli rozgrywki stojące na bardzo wysokim poziomie:

  • Włochy – SuperLega
  • Rosja – Super Liga
  • Turcja – Efeler Ligi