MMA typy bukmacherskie

Zainteresowanie mieszanymi sztukami walki notuje w ostatnich latach w Polsce swoje rekordy. Widzimy to po liczbie typów bukmacherskich na MMA, a także po samej ofercie legalnych bukmacherów online w naszym kraju.

Zakończone


Obok typów piłki nożnej fraza mma typy bukmacherskie jest jedna z najczęściej poszukiwanych przez osoby pragnące umieścić wydarzenia związane z walkami UFC, KSW czy też FAME MMA na swoich kuponach. Nic więc dziwnego, że bukmacherzy starają się dopracowywać ofertę, a MMA możemy obstawia praktycznie codziennie. Wiedzę o MMA należy uporządkować, ponieważ organizacje różnią się od siebie i do typów na MMA należy się solidnie przygotować. 

MMA zakłady bukmacherskie

mma typy

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że walki MMA organizowane są przez liczne federacje na całym świecie, a najlepsi zawodnicy nierzadko mają podpisane z kluczowymi gwiazdami kontrakty na wyłączność, więc mistrz KSW nie może być jednocześnie mistrzem UFC. Najczęściej dzieje się tak, że zawodnicy, którzy sprawdzili się w mniej znanych organizacjach przechodzą do tych, które są najbardziej prestiżowe i płacą najwięcej.

W Polsce zakłady bukmacherskie na MMA mają taką specyfikę, że nie zawsze topowe organizacje są tymi, które polskiego użytkownika interesują w największym stopniu, dlatego w krótkim poniższym opisie zaczynamy od organizacji, które zyskały rozgłos nad Wisłą i nie chcemy wchodzić w szczegóły jak są one oceniane przez ekspertów. 

FAME MMA bukmacherzy

Budząca najwięcej kontrowersji polska organizacja MMA specjalizuje się w organizowaniu tzw. freak fightów (walk celebrytów niezwiązanych ze sportem). Najczęściej do klatki wchodzą youtuberzy, którzy mogą pochwalić się setkami tysięcy, a czasami nawet milionami subskrybentów. Wielu ekspertów wciąż ma problem z uznaniem FAME MMA za część rodziny mieszanych sztuk walki, ale my musimy tę organizację tutaj umieścić, ponieważ typy bukmacherskie na FAME MMA i same gale cieszą się niesłabnącą popularnością. 

Pierwsza gala FAME MMA odbyła się stosunkowo niedawno, bo 30 czerwca 2018 roku, a zainteresowanie nimi na tyle przerosło oczekiwania włodarzy, że na fali popularności zdecydowali się oni cztery miesiące później zorganizować kolejną galę. Tym samym wydarzenie wpisało się na stałe do kalendarza wydarzeń mieszanych sztuk walki. O ile pierwsze walki przypominały uliczne bójki to dziś osoby biorące udział w galach MMA tej organizacji starają się jak najlepiej przygotować od strony sportowej.

Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)

Konfrontacja Sztuk Walki to sprawca całego zamieszania związanego z rozwojem typowania MMA w zakładach bukmacherskich w Polsce. Najciekawsze jest jednak to, że KSW do powszechnej świadomości Polaków trafiła de facto dopiero od gali KSW 12, na której doszło do słynnego pojedynku Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem.

Wówczas włodarze organizacji zdali sobie sprawę z tego, że jeśli chcą uczynić KSW silną, sportową organizacją to muszą czasami zrobić krok w tył i zaprosić osoby, które są powszechnie kojarzone. Dlatego w kolejnych latach w klatce pojawiali się m.in. Paweł Nastula, Przemysław Saleta czy też Damian Janikowski. Dziś KSW uważana jest za najlepszą europejską organizację MMA, a jej walki organizowane były również w Londynie, Dublinie i Zagrzebiu. O kontrakt z KSW walczą nie tylko zawodnicy, ale również bukmacherzy. Największe polskie zakłady wzajemne, czyli STS były sponsorem organizacji od 2018 do 2020 roku, a od połowy 2020 oficjalnym bukmacherem KSW został drugi największy operator w Polsce, czyli firma Fortuna.

Babilon MMA

Organizacja założona przez znanego promotora bokserskiego Tomasza Babilońskiego, wystartowała 18 sierpnia 2017 roku i od tego czasu stała się jednym z ważniejszych formatów w Polsce. Bez wątpienia organizacji Tomasza Babilońskiego ciężko będzie przebić popularnością KSW, ale jego determinacja pozwoliła na skompletowanie silnych kart, a przede wszystkim na dostarczaniu widzom częstej rozrywki, Babilon MMA od startu zwiększa liczbę organizowanych eventów, w 2017 odbyły się 2 gale, w 2018 cztery, w 2019 pięć, a w 2020 aż siedem. Znając rozmach Babilońskiego w kolejnych latach możemy się spodziewać jedynie wzrostu popularności Babilon MMA w zakładach bukmacherskich.

FEN MMA

Fight Exclusive Night powstała w 2013 roku, ale przełomowym momentem dla organizacji było podpisanie umowy z telewizją Polsat w 2014 roku. Przez FEN MMA przewinęło się wielu świetnych zawodników.

Od niedawna FEN ściśle współpracuje z Babilon MMA, a także z KSW, z którą umówiło się na wymianę zawodników. Jednym z głośniejszych transferów w ostatnich latach było przejście podwójnego mistrza FEN Andrzeja Grzebyka do KSW. W obu organizacjach występował też legendarny dla polskiego MMA Tomasz Drwal oraz Brytyjczyk Oli Thompson.

Kursy na FEN znajdziemy na prawie każdej stronie bukmacherskiej w Polsce, , a oficjalnym partnerem tej organizacji jest legalny operator TOTALbet.

UFC

UFC jest dla MMA tym, czym Liga Mistrzów dla piłkarzy. Każdy zawodnik przynajmniej raz w karierze chce wystąpić na organizowanych przez nią galach. W UFC walczą najlepsi zawodnicy, którzy dzięki medialności organizacji osiągają największą sławę.

Występujący w niej Chabib Nurmagomiedow, czy też Conor McGregor to zawodnicy, którzy często pojawiają się w typach na MMA. Polscy użytkownicy przede wszystkim śledzą losy i kursy bukmacherskie na MMA w wykonaniu Jana Błachowicza, Joanny Jędrzejczyk i Mateusza Gamrota. 

Bellator MMA

Obok UFC, KSW i FAME MMA najczęściej pojawiającą się opcją typów bukmacherskich na MMA są walki o tytuł mistrza organizacji Bellator MMA. Druga największa organizacja mieszanych sztuk walki na świecie organizuje swoje eventy średnio raz na dwa tygodnie. W ostatnich latach coraz częściej stara się zagospodarować europejski rynek, a najlepiej widać to po tym, że w 2020 roku na Starym Kontynencie odbyło się 5 z 18 gal organizowanych przez Bellator MMA.

Absolute Championship Akhmat (ACA)

Ta wywodząca się z Rosji organizacja powstała pod koniec 2018 roku w wyniku połączenia dwóch znanych marek – Absolute Championship Berkut i World Fighting Championship Akhmat. ACA uznawane jest obecnie za największą markę w rosyjskich mieszanych sztukach walki. Większość gal Absolute Championship Akhmat zorganizowanych zostało w czeczeńskim Groznym, jednak firma ma zasięg międzynarodowy i do tej organizowała swoje wydarzenia m. in. w Azerbejdżanie, Belgii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Włoszech, Niemczech, USA, a nawet w Polsce. Do jej największych gwiazd należą Salamu Abdurakhmanov, Abubakar Vagaev oraz Daniel Oliveira.

ONE Championship

Jeden z dwóch najbardziej znanych formatów azjatyckich. Singapurska organizacja zasłynęła niedawno z tego, że przyciągnęła na swoje gale wieloletniego mistrza UFC w kategorii muszej Demetriousa Johnsona.

Cage Warriors

W polskich zakładach bukmacherskich sporą popularnością cieszą się również typy na bukmacherskie MMA na walki organizowane przez brytyjskie Cage Warriors. Być może wynika to z faktu, że z tego formatu pochodzą tacy zawodnicy jak Conor McGregor, Michael Bisping czy Antonio „Bigfoot” Silva.

Kategorie wagowe w MMA

W mieszanych sztukach walki, podobnie jak w boksie i innych sportach walki, zawodnicy i zawodniczki rywalizują w różnych kategoriach wagowych. Waga gra w tym sporcie ogromną rolę, a fighterzy, którzy w czołowych organizacjach zdobywają tytuły w więcej niż jednej dywizji, z miejsca stają się ich niekwestionowanymi gwiazdami. Oto w jakich dywizjach toczone są pojedynki w MMA.

Mężczyźni:

  • dywizja superciężka – powyżej 120,2 kg
  • dywizja ciężka – do 120,2 kg (265 funtów)
  • dywizja półciężka – do 93 kg (205 funtów)
  • dywizja średnia – do 83,9 kg (185 funtów)
  • dywizja półśrednia – do 77,1 kg (170 funtów)
  • dywizja lekka – do 70,3 kg (155 funtów)
  • dywizja piórkowa – do 65,8 kg (145 funtów)
  • dywizja kogucia – do 61,2 kg (135 funtów)
  • dywizja musza – do 56,7 kg (125 funtów)

Kobiety:

  • dywizja piórkowa – do 65,8 kg (145 funtów)
  • dywizja kogucia – do 61,2 kg (135 funtów)
  • dywizja musza – do 56,7 kg (125 funtów)
  • dywizja słomkowa – do 52,2 kg (115 funtów)

Warto zauważyć, że różne organizacje mają w swoich rankingach zawodników i zawodniczki z różnych kategorii wagowych. Co dość oczywiste, organizacją, która ma ich najwięcej jest amerykańskie UFC.

MMA typy bukmacherskie. Jak obstawiać?

typy na mma

Kluczem do poprawnego typowania MMA jest zrozumienie podstawowych zasad jakimi rządzą się mieszane sztuki walki oraz specyfiki poszczególnych kategorii wagowych. Zaczniemy od tego pierwszego, bo pomoże Ci to w odpowiedzi na pytanie jak obstawiać MMA? 

Oprócz klasycznego zakładu moneyline (remis w MMA jest możliwy, ale podobnie jak w boksie bardzo mało prawdopodobny), w opcjach typów bukmacherskich na MMA, masz do wyboru sposób w jaki zakończy się dana walka.

Jest pięć możliwości zakończenia walki ze wskazaniem którejś ze stron: przez:

  • nokaut (KO),
  • nokaut techniczny (TKO),
  • decyzję sędziów,
  • poddanie (Sub)
  • dyskwalifikację (DQ).

Knockout (KO)

Ma miejsce dosłownie, gdy jeden z zawodników straci przytomność i nie jest w stanie kontynuować pojedynku. Sędzia ringowy musi wówczas zdecydować o natychmiastowym przerwaniu walki i uznaje zwycięstwo zawodnika, który zadał ostateczny cios. 

Nokaut techniczny (TKO)

Jest bardziej powszechny w zarówno w boksie jak i MMA. Następuje on również po decyzji sędziego ringowego, a różni się od knockoutu (KO) głównie tym, że zawodnik utrzymuje się na nogach, ale nie jest w stanie obronić się przed ciosami przeciwnika lub kiedy jest tak zamroczony, że dalsza walka mogłaby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. 

Poddanie (Sub)

Następuje zwykle po tym jak jeden z zawodników założy skuteczny chwyt, który uniemożliwia rywalowi jakąkolwiek obronę. Poddanie jest charakterystyczne dla świata MMA, bo najczęściej występuje w parterze po założeniu duszenia. Wówczas obezwładniony zawodnik odklepuje tj. trzykrotnie klepie ręką w jakąkolwiek powierzchnię, do której ma dostęp.

Poddanie może również nastąpić po decyzji narożnika, którą jest rzucenie białego ręcznika na pole walki lub po ustnym poinformowaniu jednego z zawodników o chęci poddania się. 

Dyskwalifikacja (DQ)

To przypadek, w którym jeden z zawodników narusza zasady walki. Najsłynniejszy tego typu przypadek w Polsce to z pewnością dyskwalifikacja Marcina Najmana, który podczas FAME MMA zaczął w niedozwolony sposób atakować swojego rywala.

Decyzja

Jeśli walka nie zakończy się w jeden z podanych powyżej sposobów to o zwycięstwie decydują sędziowie, którzy przez cały pojedynek punktują na kartach walki. W MMA są trzy rodzaje decyzji:

  1. jednogłośna – wszyscy sędziowie na kartach punktowych wskazali tego samego zwycięzcę
  2. niejednogłośna – dwóch sędziów punktowych wskazało na kartach punktowych tego samego zwycięzcę
  3. większościowa – dwóch sędziów punktowych wskazało na kartach punktowych tego samego zwycięzcę, a trzeci wypunktował remis.

Typy na MMA – o czym warto pamiętać?

Chcąc obstawiać MMA w zakładach bukmacherskich musisz pamiętać o tym, że największe różnice sposobu zakończenia walk występują pomiędzy konkretnymi kategoriami wagowymi. W kategoriach takich jak słomkowa, musza, kogucia czy piórkowa większość walk toczona jest w parterze.

Zawodnicy mają wysokie umiejętności zapaśnicze i mniejszą siłę ciosu i zazwyczaj pojedynki w tych kategoriach trwają tzw. pełny dystans. Jeśli uważasz, że kurs na walkę MMA jest za niski warto poszukać zakładów na zwycięstwo jednego z faworytów w sposobach zakończenia pojedynku. W kategoriach wagowych od średniej w górę częściej dochodzi do nokautów i częściej też dochodzi do niespodzianek, ponieważ siła ciosu jest na tyle duża, że nierzadko o losach pojedynku decyduje jedna dobrze przeprowadzona akcja.

Dlatego w typach bukmacherskich na MMA kategorii cięższych warto szukać swoich szans w zakładach, że walka nie potrwa pełnego dystansu. Z punktu widzenia typerów najbardziej atrakcyjne do obstawiania są kategorie wagowe od lekkiej do półśredniej, ponieważ zawodnicy tam występujący muszą połączyć siłę ciosu z umiejętnościami zapaśniczymi. To z tych kategorii wywodzą się największe gwiazdy dyscypliny zarówno w Polsce jak i na świecie, czyli wspomniany wcześniej Chabib, Conor McGregor czy też Mamed Chalidow.