- Strona główna
- Typy bukmacherskie
- Boks typy bukmacherskie
Boks typy bukmacherskie
Typowanie boksu należy do głównych ofert bukmacherów online w Polsce, zwłaszcza w momencie, w którym zbliża się poważna gala bokserska z elektryzującym pojedynkiem.
Zakończone
Boks dostarcza prawdziwych emocji, wielu zwrotów akcji, a czasami dużych niespodzianek i stąd bierze się jego ogromna popularność, która przekłada się na ruch na stronach zakładów wzajemnych.
Postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pomogą Ci typować boks.
Boks typy bukmacherskie. Jak obstawiać boks?
Boks jest najbardziej znanym sportem walki na świecie i można również powiedzieć, że najbardziej podstawowym. Zasady nie są skomplikowane, bo właściwie można powiedzieć, że to sport, w którym dwóch zawodników rywalizuje próbując zadać ciosy pięściami, a siła uderzeń i ich liczba ma za zadanie osłabić przeciwnika i zniechęcić go do kontynuowania walki.
Wydaje się, że nie ma nic prostszego, a jednak boks jest jednym z najbardziej wymagających fizycznie sportów, dlatego typując walki bokserskie trzeba brać pod uwagę wiele czynników i dokładnie prześledzić poprzednie pojedynki. Zajmijmy się jednak najpierw wyjaśnieniem podstawowych zagadnień związanych z obstawianiem boksu u bukmacherów.
Boks zakłady bukmacherskie a kategorie wagowe
Oczywiście w tej dyscyplinie warunki fizyczne mają duże znaczenie, więc aby wyrównać szanse zdecydowano się podzielić walki zawodników, na kategorie wagowe, w których będą mogli rywalizować.
Dla wszystkich jasne jest, że osoba ważąca 60 kilogramów miałaby małe szanse w rywalizacji z zawodnikiem o wadze powyżej 100 kilo. Jednak warto podkreślić, że nie jest niczym niezwykłym, że zawodnicy zaczynają karierę w jednej kategorii, a kończą w innej. Przykładem może być Tomasz Adamek, który po sukcesach w kategorii junior ciężkiej zdecydował się występować w kategorii ciężkiej.
Jeśli chcesz typować boks to musisz pamiętać, że zmiana kategorii wiąże się często z utratą pewnych atutów. Zazwyczaj lżejsi bokserzy są bardziej dynamiczni i mają mniejszą siłę ciosu, natomiast w cięższych kategoriach do głosu mogą dojść zawodnicy, których uderzenie – mówiąc w żargonie bokserskim – waży.
Zakłady bukmacherskie – boks zawodowy
Zaczniemy od boksu zawodowego, do którego zawodnicy mogą się dostać zdając egzamin medyczny oraz mając powyżej 18 lat. Teoretycznie nie ma żadnych przeszkód, żeby od razu stać się bokserem zawodowym, ale w praktyce wszyscy poważni zawodnicy najpierw przechodzą przez szczebel amatorski, który pozwala nabrać doświadczenia.
W tej chwili boks zawodowy podzielony jest na 17 kategorii wagowych (dziesięć więcej niż u amatorów) i prezentują się one w następujący sposób:
- kategoria słomkowa (Strawweight) – do 47,627 kg,
- kategoria junior musza/lekko musza (Lt. Flyweight) – do 48,998 kg,
- kategoria musza (Flyweight) – do 50,820 kg,
- kategoria junior kogucia/supermusza (Superflyweight) – do 52,163 kg,
- kategoria kogucia (Bantamweight) – do 52,524 kg,
- kategoria junior piórkowa/superkogucia (Superbantamweight) – do 55,338 kg,
- kategoria piórkowa (Featherweight) – do 57,153 kg,
- kategoria junior lekka/superpiórkowa (Superfeatherweight) – do 58,967 kg,
- kategoria lekka (Lightweight) – do 61,235 kg,
- kategoria junior półśrednia/lekkopółśrednia (Lightwelterweight) – do 63,503 kg,
- kategoria półśrednia (Welterweight) – do 66,678 kg,
- kategoria junior średnia/superpółśrednia (Superwelterweight) – do 69,853 kg,
- kategoria średnia (Middleweight) – do 72,575 kg,
- kategoria superśrednia (Supermiddleweight) – do 76,204 kg,
- kategoria półciężka (Lt. Heavyweight) – do 79,379 kg,
- kategoria junior ciężka/lekkociężka (Cruiserweight) – do 90,719 kg,
- kategoria ciężka (Heavyweight) – ponad 90.719 kg.
W boksie zawodowym czterema najważniejszymi organizacjami są WBC (World Boxing Council), IBF (International Boxing Federation), WBO (World Boxing Organization) i WBA (World Boxing Association). Odpowiedzialne one są na przygotowywanie pojedynków, a najważniejsze z nich są starciami o pasy mistrzowskie. Każda z organizacji prowadzi swój własny ranking, dlatego często możesz spotkać się w tym, że mianem mistrzem świata nawet w tej samej kategorii określanych jest nawet kilku zawodników. Oczywiście nie ma żadnego przeciwwskazania, żeby być posiadaczem kilku pasów. Co więcej zdobycie wszystkich tytułów uważane jest za największe bokserskie osiągnięcie.
Profesjonalne walki bokserskie będą miały różną długość. Zazwyczaj trwają od 4-6 rund w przypadku początkujących zawodowców, 8 rund dla bokserów na średnim poziomie. Pojedynki 10-12-rundowe zarezerwowane są dla najważniejszych walki, a przede wszystkim walk o tytuł. Walki o tytuł mistrza świata zawsze zakontraktowane są na 12 rund.
Jak obstawiać boks amatorski?
Walki w boksie amatorskim toczą się zazwyczaj na dystansie trzech 3-minutowych rund. Bokserzy, aby złagodzić siłę ciosów i wyeliminować możliwość ciężkiej kontuzji występują w kaskach. Wynika to też również w faktu, że w boks amatorski dotyczy głównie młodych zawodników. W przeciwieństwie do boksu zawodowego, w boksie amatorskim nie ma możliwości ponownego ważenia tj. zbijania wagi i bokserzy walczą z naturalną wagą. Tak jak wspominaliśmy kategorii wagowych jest mniej, bo jedenaście i oto one.
- kategoria papierowa – do 48 kg,
- kategoria musza – do 51 kg,
- kategoria kogucia – do 54 kg,
- kategoria piórkowa – do 57 kg,
- kategoria lekka – do 60 kg,
- kategoria lekkopółśrednia – do 64 kg,
- kategoria półśrednia – do 69 kg,
- kategoria średnia – do 75 kg,
- kategoria półciężka – do 81 kg,
- kategoria ciężka – do 91 kg,
- kategoria superciężka – powyżej 91 kg.
Dlaczego piszemy o boksie amatorskim i jak on ma się do typowania boksu. Przede wszystkim jeśli chcesz w przyszłości dobrze typować boks to warto śledzić amatorskie walki. Wielu obecnych największych mistrzów zaczynało właśnie od tego typu walk. Dodatkowo najważniejszym wydarzeniem w boksie amatorskim są Igrzyska Olimpijskie i dopiero po tym turnieju zawodnicy decydują się zakończyć amatorską karierę i zacząć zawodową przygodę z tą dyscypliną. Boks ma wspaniałą tradycję na igrzyskach olimpijskich i wychował takich mistrzów jak Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Władimir Kliczko, Lennox Lewis, Floyd Patterson, Nino Benvenuti, Sugar Ray Leonard, Leon i Michael Spinks, Oscar De La Hoya. Z obecnie występujących zawodników zapewne większość kojarzy Anthony’ego Joshue, Wasyla Łomaczenko czy też Ołeksandra Usyka.
Boks zakłady bukmacherskie – obstawianie walk bokserskich
Oczywiście liczba kategorii wagowych oraz organizacji powoduje, że nie wszystkim udaje się odnaleźć w natłoku informacji. Prawda jest taka, że w przypadku większości walk w boksie niezwykle ważne jest znaleźć doświadczonego zaufanego typera, który jest w stanie realnie ocenić potencjał każdego z zawodników. Częstym problemem boksu jest to, że statystyki nie do końca oddają poziom umiejętności wybranych bokserów. Często zdarza się tak, że zawodnik z dobrym rekordem i wieloma nokautami, osiągał takie wyniki za sprawą słabych przeciwników. Niektórzy promotorzy specjalnie prowadzą tak swoich podopiecznych, żeby móc zainkasować pieniądze na ważnych galach.
Dlatego przy przygotowaniu naszych typów na boks staramy się dojść do jak najbardziej rzetelnych informacji. Nasi typerzy są ekspertami w swoich dziedzinach i mają szeroką siatkę kontaktów, które pozwalają zminimalizować ryzyko przy obstawianiu boksu i konstruowaniu kuponów w zakładach bukmacherskich online.
Boks typy bukmacherskie – spróbuj sam typować!
Wiemy, że wielu z Was sugeruje się przygotowanymi przez naszych ekspertów typami, ale sami również chcecie spróbować swoich sił przy stawianiu kuponów ja walki w tej dyscyplinie. Rynki zakładów na boks są ograniczone ze względu na specyfikę tego sportu, ale warto zapoznać się z możliwościami jakie boks daje w zakładach bukmacherskich.
Zakłady na zwycięzcę
Najbardziej podstawowym rynkiem jest zakład na to kto wygra walkę. W tym przypadku po prostu należy wytypować boksera, który okaże się lepszy niezależnie w jakim stylu to zrobi. Oczywiście w boksie może przytrafić się remis, ale do takiej sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Sędziowie są raczej wyczuleni na to, żeby wskazać zwycięzcę. Pamiętaj jednak, że taka sytuacja jest możliwa czego najlepszym dowodem była walka podczas gali w Los Angeles w 2018 roku o pas WBC w wadze ciężkiej pomiędzy Tysonem Furym a Deontayem Wilderem.
Suma rund
Ten zakład najczęściej występuje w formule powyżej/poniżej. Zadaniem typera jest przewidzenie ile rund potrwa dana walka. Stosować ten zakład można w sytuacji kiedy wiesz, że jeden z zawodników ma wytrzymałą szczękę i nawet pomimo przewidywanej porażki może przetrwać cały dystans.
Sposób zakończenia walki
W tym przypadku Twoim zadaniem jest nie tylko wytypowanie zwycięzcy, ale również musisz przewidzieć w jaki sposób uda mu się wygrać.
Zazwyczaj stosować to można jeśli kurs na zawodnika, na którego chcesz postawić jest na tyle niski, więc nie opłaca się ryzykować pieniędzy. Wskazanie sposobu zakończenia pojedynku powoduje, że kurs rośnie. Zazwyczaj można wytypować cztery rodzaje: przez decyzję sędziów (pełny dystans + liczy się wynik na kartach punktowych sędziów), KO (nokaut po, którym zawodnik nie może kontynuować walki), TKO (techniczny nokaut, po którym zawodnik nie może kontynuować walki decyzją sędziego, trenera, lekarza bądź swoja własną) lub DQ (dyskwalifikacja za złamanie przepisów poprzez zadawanie nieprzepisowych ciosów).
Zwycięstwa na pogrupowane rundy
W tym przypadku bukmacher dzieli rundy na różne części i Twoim zadaniem jako typera jest określenie, w której z tych części może zakończyć się walka. Jeśli pojedynek zakontraktowany jest na 12 rund to zazwyczaj oferowane są cztery zakłady tj. wygrana w rundach 1-3, 4-6,7-9,10-12.
Dokładne wskazanie rundy, w której zakończy się walka
Najtrudniejszy typ zakładu, ponieważ wymaga od Ciebie wskazania dokładnej rundy, w której pojedynek zostanie zakończony. Oczywiście jego koniec może być spowodowany wystąpieniem KO, TKO lub DQ. W takiej sytuacji jeśli chcesz zaryzykować powinieneś skupić uwagę na zawodników z mocnym ciosem, którzy potrafią zakończyć walkę przed czasem.
Obstawianie boksu – porady
Oto kilka cennych porad, jak obstawiać boks:
Siła i warunki fizyczne
Bierz pod uwagę warunki fizyczne bokserów. Zawodnicy występujący w tej samej kategorii wagowej mogą mieć różny zasięg ramion co też wpływa na ostateczny wynik. Pamiętaj, że mniejsi zawodnicy mogą wyprowadzać więcej ciosów i tym samym zamęczać swojego przeciwnika.
Bilans walk
Co prawda wspominaliśmy o tym, żeby nie przykładać zbyt dużej wagi do rekordów, ale przede wszystkim mieliśmy na myśli walki na mniejszych galach. W przypadku prestiżowych pojedynków największych organizacji zapoznanie się ze statystykami jest obowiązkową pracą domową.
Sprawdzaj informacje przed walką
Śledzenie doniesień ze sparingów i obozów przygotowawczych może spowodować, że będziesz miał przewagę nad bukmacherem. Najlepszym tego dowodem jest pierwsza walka Anthony Joshua – Andy Ruiz Jr przed którą docierało wiele niepokojących doniesień z obozu Brytyjczyka i ostatecznie przegrał walkę, w której był zdecydowanym faworytem.