Typy na Serie A

Od kilku lat w naszym kraju rośnie popularność włoskiej Serie A. Spowodowane jest to między innymi tym, że na boiskach półwyspu apenińskiego występuje rekordowa liczba Polaków i praktycznie w co drugim zespole mamy okazję obejrzeć naszych reprezentantów. Dodatkowo wydaje się, że najwyższa klasa rozgrywkowa z roku na rok podnosi swoja wartość marketingową i powoli odzyskuje dawny blask. Świadczy o tym przede wszystkim postawa Juventusu, który w ostatnich latach dwukornie awansował do finału Ligi Mistrzów, a oprócz tego dokonał najbardziej spektakularnego transferu w postaci ściągnięcia do swojego składu Cristiano Ronaldo. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto śledzić rozgrywki Serie A, a są nimi polscy dziennikarze zafascynowani tą ligą. Calcio to obok Premier League tematy, którymi najcześciej zajmują się osoby pracujące w polskich mediach i dzięki temu informacji o aktualnościach z Półwyspu Apenińskiego jest co nie miara. Sprawdźmy więc najważniejsze informacje o Serie A.

Jak obstawiać Serie A? Najważniejsze aspekty

Wokół włoskiej ligi narosło wiele stereotypów, które powodują, że niektóre osoby nie potrafią odpowiednio podejść do jej typowania. Przede wszystkim wszyscy podkreślają, że Serie A jest wybitnie defensywną ligą i z jednej strony jest to prawda, ponieważ tamtejsi trenerzy bardzo skrupulatnie podchodzą do kwestii taktycznych i szczególną uwagę przykładają do tego czy zawodnicy poruszają się w odpowiednich sektorach boiska. Jednak wcale nie oznacza to, że w spotkaniach Serie A pada mało bramek, bo zgodnie ze statystykami włoska liga wśród najlepszej piątki europejskich zmagań ligowych (Premier League, Bundesliga, La Liga, Ligue 1) wypada zawsze całkiem nieźle. W sezonie 2018/2019 więcej bramek na mecz pasało jedynie w lidze angielskiej i niemieckiej. Co więcej różnica na korzyść tych dwóch lig nie była wcale tak duża, bo w Serie A padało średnio 2,68 bramki na mecz, a w Premier League 2,82. Warte podkreślenia jest też to, że w meczach na włoskich boiskach zdobywano więcej goli niż w uznawanej za bardzo ofensywną La Lidze. 

Siła ataku bierze się między innymi z tego, że wiele drużyn występujących w Serie A stosuje od lat ustawienie 3-5-2. Przy stawianiu kuponów na liczbę bramek warto wziąć pod uwagę właśnie ten aspekt, czyli ustawienie taktyczne. Najlepszym tego przykładem jest Atalanta, która od kliku sezonów stosuje właśnie ten system gry i niezależnie od przeciwnika stara się dyktować tempo i przez to w jej meczach pada zazwyczaj wiele bramek. Oprócz sprawdzania poszczególnych drużyn warto przyglądać się trenerom. Włoscy szkoleniowcy bardzo przywiązani do do swoich przyzwyczajeń i rzadko je zmieniają. Praktycznie wszystkie drużyny Maurizio Sarriego wymieniają dziesiątki podań, które mają na celu zbudowanie przewagi, Antonio Conte nie wyobraża sobie drużyny grającej w innym systemie niż 3-5-2, a na przykład Marco Giampaolo ma rozpisane dwadzieścia sposobów wykonywania rzutu z autu. Znajomość przyzwyczajeń trenera pozwala przewidzieć jak przygotuje drużyne i z jakim nastawieniem podejdzie do meczu. 

W przypadku Serie A zawsze w czołówce pojawiają się te same drużyny i w starciach z ekipami z niższych miejsc tabeli potrafią znaleźć drogę do siatki, więc możemy otwarcie polecić zastanowienie się nad obstawianiem meczów Juve, Interu, Romy, Napoli, ponieważ te drużyny zazwyczaj nie zawodzą i możemy być pewni, że będą walczyć o zwycięstwo do ostatnich minut gry. Właśnie to jest kolejna charakterystyczna rzecz w typowaniu Serie A. Calcio we Włoszech traktowane jest jak religia, polscy piłkarze podkreślają, że nigdy nie spotkali się z takim szaleństwem na punkcie piłki jak we Włoszech i są zdania, że w Polsce podobne zainteresowanie wzbudzają jedynie mecze reprezentacji na wielkich turniejach. Każde spotkanie włoskiej ligi jest omawiane w kilku programach telewizyjnych, media społecznościowe dotyczące piłki cieszą się na największą popularnością, a największe dzienniki sportowe, czyli La Gazzetta dello Sport i Corriere dello Sport znajdują się we wszystkich włoskich barach, w których mieszkańcy każdego poranka piją kawę. Nie jest więc zaskoczeniem, że przy takiej presji każda drużyna walczy o zwycięstwo do samego końca i bramki w końcówce nie są niczym zaskakującym, niezależnie od tego czy drużyna wygrywa 1:0 czy 3:0, każdy dąży do strzelenia jednej bramki więcej. 

Gdzie oglądać Serie A?

W Polsce prawo do pokazywania włoskiej ligi ma stacja Eleven Sports i dzięki temu, że działa na trzech kanałach to zobaczysz na niej zdecydowaną większość spotkań kolejki. Oprócz tego stacja stworzyła społeczność wokół calcio i jej dziennikarze często tworzą własne materiały poświęcone sytuacji piłki nożnej we Włoszech, chętnie wchodzą w interakcje z widzami i dostarczają wiele materiału w postaci wywiadów z polskimi piłkarzami grającymi na codzień na półwyspie apenińskim. Oprócz tego popularność na Twitterze zyskał hashtag #włoskarobota, pod którym fani dyskutują o trwającym meczu. Dostęp do Eleven można wykupić bezpośrednio na stronie nadawcy i koszt jest stosunków niewielki, ponieważ miesięczna subskrypcja zaczyna się od 16 złotych miesięcznie i pozwala na oglądanie meczów na telewizorach, tabletach i komórkach. Inną opcja dostępu są telewizje satelitarne takie jak nc+, Polstat lub też kablowe UPC, Vectra. 

Serie A w zakładach bukmacherskich

STS, Fortuna i Betclic udostępniają obraz z niektórych meczów Serie A w swoich platformach streamingowych. Jakość tych transmisji nie jest może najwyższa, ale jest to zdecydowanie „najtańsza” opcja oglądania meczów ligi włoskiej na żywo.