Skoki narciarskie typy bukmacherskie

Zanim opiszemy dokładnie zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie, podpowiemy Wam, jak obstawiać te dyscyplinę sportu. Na tej stronie znajdziecie też przygotowane przez naszych ekspertów typy bukmacherskie na skoki narciarskie. Zacznijmy jednak od poznania najważniejszych turniejów i zawodów.


Zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie

Od czasów zwycięstwa Adama Małysza w Turnieju Czterech Skoczni, skoki narciarskie dołączyły do grona dyscyplin, które możemy określić mianem narodowych. Od końca listopada do końca marca praktycznie w każdy weekend rozgrywane są zawody o Puchar Świata w skokach narciarskich.

Jak i gdzie obstawiać skoki narciarskie?

skoki narciarskie typy bukmacherskie

Punkty zdobyte w poszczególnych zawodach przekładają się na punkty w klasyfikacji generalnej, a na jej podstawie pod koniec marca najlepszy skoczek otrzymuje trofeum w postaci Kryształowej Kuli. Wspomniane pięć miesięcy to także czas, w którym Polacy zwiększają swoje zainteresowanie tą dyscypliną. Sprzyja również temu fakt, że niektóre rozgrywki piłkarskie w tym okresie mają przerwę, więc skoki narciarskie są idealną przestrzenią na upust sportowych emocji.

Oczywiście zauważalny jest również przypływ kuponów zawierających zakład związany ze skokami narciarskimi. Poniżej garść najważniejszych informacji związanych z cyklem zawodów tej dyscypliny i informacja o najważniejszych rynkach zakładów.

Skoki narciarskie obstawiane – najważniejsze turnieje

Oczywiście musimy zacząć od Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Puchar Świata w skokach

Kalendarz Pucharu Świata mimo, że co roku ma kilka stałych punktów to jednak zazwyczaj z różnych powodów różni się od siebie. Cykl od sezonu 2016/2017 zaczyna się na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle. Zazwyczaj jednak początek rywalizacji miał miejsce na skoczni w fińskim Kuusamo. Pewną tradycją – z przerwami – jest też zakończenie sezonu na skoczni mamuciej w Planicy. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zostaje zawodnik, który zgromadził łącznie najwięcej punktów przez cały okres trwania sezonu. Za zwycięstwo w pojedynczych zawodach otrzymuje się 100 punktów, za drugie miejsce 80 pkt, za trzecie 40 pkt. Punkty otrzymuje 30 najlepszych skoczków pojedynczych zawodów.

Zazwyczaj tuż przed startem sezonu zakłady bukmacherskie online w Polsce wypuszczają kursy na zwycięzcę klasyfikacji generalnej całego sezonu. Oczywiście pierwsze typowanie obarczone jest dużym ryzykiem. Puchar Świata to niezwykle wymagający cykl zawodów, który wymaga od zawodników regularnej, wysokiej dyspozycji praktycznie w każdych zawodach.

Puchar Narodów w skokach

Równolegle z Pucharem Świata trwa rywalizacja o Puchar Narodów, który dotyczy rywalizacji drużynowej. Do klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów wliczane są punkty zdobyte przez skoczków z danego kraju w indywidualnych zawodach Pucharu Świata oraz punkty zdobyte przez reprezentacje w zawodach drużynowych. Za pierwsze miejsce jest to 400 pkt., za drugie 350, natomiast za trzecie – 300 pkt. Punkty przyznawane są ośmiu najlepszym reprezentacjom.

W tym przypadku typerzy również mają możliwość wytypowania zwycięzcy klasyfikacji końcowej. Z zakładów długoterminowych jest to jedna z ciekawszych możliwości, ponieważ do czołowych ekip należy jedynie kilka reprezentacji z najlepszym szkoleniem i największym zainteresowaniem skokami, więc mało prawdopodobne są tutaj niespodzianki. Od sezonu 2001/2002 Puchar Narodów wygrywały jedynie cztery drużyny narodowe: Austria, Norwegia, Niemcy oraz Polska.

Turniej Czterech Skoczni

zakłady bukmacherskie skoki narciarskie

Najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich rozgrywany jest od 1953 roku i tradycyjnie przypada na przełom grudnia i stycznia. Skoczkowie rywalizują na dwóch niemieckich (Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen) i dwóch austriackich (Innsbruck, Bischofshofen). Zwycięzcą edycji zostaje zawodnik, który we wszystkich konkursach zgromadzi łącznie najwięcej punktów za występy (tj. punkty za długość skoku, noty sędziowskie, plus/minus punkty za wiatr). Dodatkowo skoczkowie rywalizują w formule KO, czyli pojedynku, w którym 50 najlepszych zawodników rywalizuje ze sobą w parach pierwszy z pięćdziesiątym, drugi z czterdziestym dziewiątym itd.

Turniejowi Czterech Skoczni dzięki swojej sławie i dobrym wspomnieniom polskich kibiców zawsze towarzyszy rozszerzona oferta kursowa. Użytkownicy zakładów wzajemnych mogą obstawiać czy któremuś z zawodników uda się wygrać wszystkie cztery konkursy, przewagę punktową, h2h w rywalizacji KO i wiele innych. TCS jest również atrakcyjny z tego względu, że rozgrywany jest po kilku konkurach Pucharu Świata, więc mniej więcej wiemy czego można spodziewać się po niektórych zawodnikach.

Konkursy w Zakopanem

Pod koniec stycznia stałe miejsce w kalendarzu Pucharu Świata zajmują zawody w Zakopanem. Mimo, że jest to zwykła rywalizacja to dzięki żywiołowej polskiej publiczności należą do jednych z najważniejszych zawodów przynajmniej dla naszych skoczków. Co prawda oferta kursowa nie różni się od zwykłej, ale z pewnym handicapem w postaci dopingu kibiców do Zakopanego przyjeżdżają nasi reprezentanci. Kamilowi Stochowi udawało się tu wygrać pięciokrotnie, a Adamowi Małyszowi czterokrotnie.

Willingen Six

Od pewnego czasu organizatorzy poszczególnych zawodów, chcąc zwiększyć ich popularność zdecydowali się przygotowanie mini turniejów z atrakcyjnymi finansowo nagrodami. Jedynym z tego typu pomysłów jest Willingen Six (do sezonu 2020 znany pod nazwą Willingen Five), w którym zwycięzcą był skoczek, który otrzyma najwyższą notę łączną (na wyniki składały się punkty z kwalifikacji oraz konkursów głównych). Z punktu widzenia kibiców skocznia Mühlenkopfschanze jest jedną z najbardziej atrakcyjnych dużych skoczni, ponieważ zawodnicy potrafią osiągać na niej odległości nawet 150 metrowe. Główną nagrodą w tym minicyklu było do tej pory 25 tys. euro.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym

Co dwa lata w kalendarzu sportów zimowych rozgrywane są Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Obok Turnieju Czterech Skoczni to dla skoczków narciarskich główny punkt kalendarza startów. Rywalizacja ma miejsce na obiektach normalnych i dużych. Te pierwsze charakteryzują się stosunkowo, krótkim lotem i przez to przewagę mają zawodnicy z silnym odbiciem z progu skoczni. Dwa zawody indywidualnie uzupełnia konkurs drużynowy.

Raw Air

Cykl zawodów, który rozgrywany jest w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich od sezonu 2016/2017. Raw Air jest dla zawodników ważnym turniejem przede wszystkim ze względów finansowych. Łączna pula nagród to blisko pół miliona euro. Najwięcej oczywiście zyskuje zwycięzca całego cyklu, ponieważ na jego konto wpływa 60 tys euro. Zawody rozgrywane są w drugiej połowie marca na czterech norweskich skoczniach (Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund). Trudność polega na tym, że do klasyfikacji generalnej Raw Air wliczanych jest aż szesnaście skoków (po dwa skoki w czterech konkursach indywidualnych, cztery w kwalifikacjach i po dwa w dwóch zawodach drużynowych). Dodatkową uciążliwością jest fakt, że zawody następują dzień po dniu, więc rywalizacja skoczków trwa 11 dni z rzędu.

Warto również podkreślić, że rozgrywany jest również kobiecy cykl Raw Air. Skoczkinie rywalizują w podobnych zasadach, ale na trzech obiektach. Niestety w związku z małą popularnością skoków narciarskich kobiet nie ma na tę rywalizację wystawionych kursów bukmacherskich.

Co prawda Raw Air dopiero zdobywa popularność, ale organizatorzy wiążą z turniejem duże nadzieje. Co prawda jak do tej pory bukmacherzy nie przygotowywali specjalnych kursów na zdarzenia w Raw Air (poza kursami na zwycięzcę całego cyklu oraz zwycięzcę poszczególnych zawodów), ale być może zmieni się to wraz z sukcesem polskich skoczków bądź wraz ze wzrostem popularności Raw Air.

Planica 7

Zawody w Planicy zawsze miały swój urok i wyróżniały się słoneczną pogodą i względnym luzem wśród zawodników, którzy powoli świętowali ostatnie starty w sezonie. Na mamuciej skoczni bite były rekordy świata co tylko podnosiło atrakcyjność zawodów. Moda na organizowanie mini turniejów w czasie kalendarza Pucharu Świata dopadła również tę słoweńską miejscowość. Dlatego od sezonu 2017/2018 możemy oglądać rywalizację z Planica 7. Zasady podobne jak w przypadku Willingen Six i Raw Air, czyli zwycięzcą cyklu zostaje zawodnik, który zdobędzie najlepszą łączną indywidualną notę, w kwalifikacjach i w konkursach głównych (dwa indywidualne i jeden drużynowy)

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Podobnie jak w przypadku wielu dyscyplin sportowych medal Igrzysk Olimpijskich ma w skokach narciarskich szczególne znaczenie. Jego zdobycie wiąże się z niezwykłym prestiżem i miejscem na kartach historii. Zawody rozgrywane są raz na cztery lata na skoczni normalnej i na skoczni dużej. Na tej pierwszej toczy się rywalizacja mężczyzn i pań w konkursie indywidualnym, natomiast na drugiej dochodzi do pojedynku drużynowego oraz konkursu indywidualnego mężczyzn.

Letnie Grand Prix

Od 1994 roku w połowie wakacji startuje cykl letnich zawodów skoków narciarskich. Ze względu na brak śniegu w tym okresie panowie rywalizują na skoczniach pokrytych igielitem. Zasady są dokładnie takie same jak w przypadku zimowych zawodów Pucharu Świata, a więc na początku wyłanianych jest 50 zawodników startujących w pierwszej rundzie zawodów, a następnie 30 najlepszych walczy o punkty Letniego Grand Prix. Cały cykl kończy się w pierwszych dniach października, a nagrodę otrzymuje zawodnik, który w tym czasie zgromadzi łącznie największą liczbę punktów.

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich

Mistrzostwa Polski, które maja za zadania wyłonić najlepszego skoczka w naszym kraju na dużej skoczni rozgrywane są zazwyczaj tuż po świętach Bożego Narodzenia, a przed Turniejem Czterech Skoczni. Dla typerów to dobra okazja do zapoznania się z formą naszych reprezentantów tuż przed stawianiem zakładów na niemiecko-austriackie zawody.

typy bukmacherskie skoki narciarskie

Od roku 1996 rozgrywane są również letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Jednak ze względu na zbyt niskie zainteresowanie rzadko zdarza się, żeby bukmacherzy oferowali kursy na tego typu zawody. Jednak jeśli interesujesz się skokami to pamiętaj, że zawsze samemu możesz zaproponować zakład bukmacherowi, a on zajmie się przygotowaniem kursu. Aby to zrobić należy napisać do bukmachera na czacie, w formularzu kontaktowym lub w specjalnych zakładkach takich jak np. custom bet na eWinner.

Skoki narciarskie zakłady bukmacherskie

Rywalizacja w skokach narciarskich daje ograniczone pole manewru zarówno bukmacherom, jak i użytkownikom. Nawet w trakcie jednego weekendu ciężko przewidzieć dokładne odległości uzyskiwane przez zawodników, ponieważ czasami duży wpływ może mieć na nie kierunek i siła wiatru.

Oczywiście w związku z tym najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym rynkiem zakładów jest rynek na zwycięzcę klasyfikacji generalnej zawodów. Aby urozmaicić nieco stawianie zakładów na skoki narciarskie analitycy bukmacherscy przygotowują zazwyczaj ofertę H2H, która polega na tym, że obstawiasz który ze skoczków w kolejnych zawodach zajmie wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej. To szczególnie atrakcyjny rynek, ponieważ cechuje się stosunkowo atrakcyjnymi kursami. Poza tym istnieje możliwość wytypowania czy dany zawodnik znajdzie się na podium zawodów, a w przypadku takich turniejów jak TCS, można nawet próbować ocenić przewagę punktową w konkursie.

Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim najważniejszym rynkom zakładów na skoki narciarskie.

Typy na skoki narciarskie – rynki bukmacherskie

Chociaż skoki narciarskie nie kojarzą się z dużą liczbą dostępnych rynków, gracze z reguły mają do wyboru kilka typów zakładów na każde wydarzenie, zarówno w formie przedmeczowej, na żywo, jak i terminowej. Są to:

Zwycięzca konkursu/kwalifikacji

Najbardziej klasyczny rynek, jeśli chodzi o zakłady na skoki narciarskie. Gracz ma za zadanie prawidłowo wytypować zwycięzcę danego konkursu. Jako, że jest to sport, w którym o wygranej decyduje bardzo wiele czynników, takich jak aktualna forma zawodnika, typ obiektu czy warunki pogodowe, które czasami zmieniają się jak w kalejdoskopie, kursy na ten rynek są z reguły bardzo atrakcyjne, nawet w przypadku zawodników i drużyn ze ścisłej czołówki. 

Klasyfikacja generalna (zwycięzca, 1-3, 1-6, 1-10)

Rozwinięta forma rynku opisanego wcześniej. Niektórzy bukmacherzy poza kursami na zwycięzcę wystawiają również ofertę na inne miejsca w czołówce, najczęściej 1-3, 1-6 i 1-10, a czasami nawet 1-15. Oczywiście oferty na dalsze pozycje w konkursie mają odpowiednio niższe kursy, przez co zakłady na zawodników ze ścisłej czołówki bywają często w ich przypadku najzwyczajniej nieopłacalne. Mimo to, warto je wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli któryś z niżej notowanych zawodników w ostatnim czasie prezentował się lepiej lub oddawał dalekie skoki na treningach.

H2H

Zakład head-to-head na pojedynek pomiędzy dwoma zawodnikami ze stawki konkursu. Gracz ma za zadanie prawidłowo wytypować, który z nich zajmie w konkursie wyższe miejsce. Kursy na ten zakład są z reguły niższe niż na zakłady na zwycięzcę lub miejsca w czołówce, jednak również mogą zagwarantować niezły zysk jako selekcje na kuponie akumulacyjnym. 

Zakłady na pierwszą serię

Niektórzy bukmacherzy oferują opisane powyżej rynki jako zakłady na 1. serię. Jest to ciekawa opcja, szczególnie, jeśli chcemy wytypować wygraną zawodnika, który miewa problemy z oddaniem dwóch równych skoków. Opcja ta dostępna jest często zarówno w formie przedmeczowej, jak i live.

Długość skoku

Jest to zakład typu under/over, który oferowany jest z reguły w ofercie na zakłady na żywo. Gracz ma za zadanie wytypować, czy dany zawodnik odda skok dłuższy, czy krótszy niż opisana w zakładzie odległość. Kursy na obydwie opcje są na ogół dość wyrównane.

Zakłady terminowe

Osobną kategorię stanowią zakłady terminowe. W ich przypadku należy prawidłowo wytypować zwycięzcę danej rywalizacji, np.:

  • zwycięzca Pucharu Świata,
  • zwycięzca Pucharu Narodów,
  • zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni.

O ile jednak w przypadku tych ostatnich zawodów na rozliczenie kuponu nie będziemy musieli długo czekać, to już zakłady na zwycięzcę klasyfikacji PŚ i PN rozliczane będą na koniec cyklu. Są to więc rynki przeznaczone dla graczy cierpliwych, którym nie przeszkadza to, że ich środki zostaną na pewien czas zamrożone.

Zakłady specjalne

Na koniec specyficzny typ zakładów, na który składa się wiele innych. Oferty specjalne na skoki narciarskie dostępne są u nielicznych bukmacherów, takich jak np. Fortuna. Znajdziemy wśród nich rynki na to, że zwycięzca wygra obie serie, że dany zawodnik odda najdłuższy skok, czy że podczas zawodów zostanie pobity rekord skoczni.

Skoki narciarskie typy. Który bukmacher ma najlepszą ofertę?

Żeby osiągać sukcesy w obstawianiu tej dyscypliny sportowej, niezbędny jest dostęp do usług solidnego bukmachera. Poniżej opisaliśmy oferty trzech operatorów zakładów wzajemnych, którzy naszym zdaniem mają najlepsze zakłady na skoki narciarskie na polskim rynku. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim liczbę dostępnych rynków, promocje oraz kursy 

Fortuna

Oferta Fortuny na skoki należy do najlepszych na polskim rynku. Nie powinno to dziwić – bukmacher ten jest w końcu oficjalnym partnerem Polskiego Związku Narciarskiego. Podczas naszych testów jako jeden z nielicznych oferował zakłady specjalne na zawody Pucharu Świata. Poza tym, ma w ofercie standardowe zakłady przedmeczowe i na żywo, wśród których znajdziemy takie rynki jak klasyfikacja konkursu (Zwycięzca, 1-3, 1-6, 1-10), czy pojedynki H2H.

Ponadto, bukmacher Fortuna pobiera stosunkowo niewysokie marże (8,15%) i oferuje promocję „Turniej Najwyższych Kursów” dla wszystkich graczy typujących skoki. Jeśli zdecydujesz się założyć konto u tego bukmachera, to nie zapomnij, by podczas rejestracji podać kod promocyjny Fortuny dostępny w naszym serwisie. Dzięki temu uzyskasz bonus powitalny o maksymalnej wartości.

STS

STS to kolejny duży bukmacher, który dba o to, by jego klienci byli w stanie obstawiać tę niezwykle popularną w naszym kraju dyscyplinę. Jego oferta wyróżnia się przede wszystkim rozbudowaną ofertą live, na którą składa się zakłady na klasyfikację (zwycięzca, 1-3, 1-6, 1-10 oraz 1-15), H2H, a nawet o odległość skoku wybranych zawodników w formie poniżej/powyżej. Zakłady przedmeczowe w STS wcale nie prezentują się gorzej pod względem dostępnych zakładów, a dodatkowo umożliwiają obstawianie zwycięzcy 1. serii konkursu.

Kursy na skoki narciarskie w STS, przy marżach na poziomie 8,80% nie są złe, jednak wypadają nieco słabiej niż w Fortunie. Mimo to, nie ma wątpliwości, że STS ma jedną z lepszych ofert na skoki wśród legalnych polskich bukmacherów online.

forBET

Ostatnim bukmacherem, który trafił do naszego zestawienia najlepszych ofert na skoki narciarskie jest forBET. Jest to najmłodsza marka z całej trójki, jednak mimo jej oferta to zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie.

Wśród dostępnych w forBET rynków znajdziemy nie tylko standardowe zakłady na zwycięzcę konkursu, miejsca w top 3 i H2H, ale również m. in. zakłady specjalne zarówno na konkursy indywidualne, jak i drużynowe, takie jak „który Polak/Norweg/Japończyk/Słoweniec/… będzie najlepszy”, czy „pojedynek polsko-norweski”, w którym decydująca jest łączna nota zawodników obydwu reprezentacji. W dodatku bukmacher ten pobiera marże na poziomie 8,15%, co jest jednym z najlepszych wyników na polskim rynku, a z naszym kodem promocyjnym forBET otrzymasz wysoki cashback.

Skoki narciarskie – rekordy i statystyki 

Jako, że Puchar Świata w skokach narciarskich rozgrywany jest regularnie od sezonu 1979/1980, w księdze rekordów tego cyklu zdążyło zapisać się wielu znakomitych zawodników. Warto przyjrzeć się kilku rekordom i ich autorom. W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca dla Polaków.

Najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata – indywidualnie

W poniższej tabeli znaleźli się zawodnicy, którzy odnieśli najwięcej wygranych w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich.

ZawodnikAustriaLiczba zwycięstw w PŚ
Gregor SchlierenzauerAustria53
Matti NykänenFinlandia46
Adam MałyszPolska39
Kamil StochPolska39
Janne AhonenFinlandia36
Jens WeissflogNiemcy33
Martin SchmittNiemcy28
Andreas FelderAustria25
Simon AmmannSzwajcaria23
Thomas MorgensternAustria23
Peter PrevcSłowenia23
Stan na 29.01.2021 r.

Rekordzistą wszech czasów jest Gregor Schlierenzauer. Austriak w swoich najlepszych latach brylował na światowych skoczniach, bijąc przy tym kolejne rekordy. Mimo iż jest nadal aktywny, od pewnego czasu nie potrafi nawiązać do swoich największych sukcesów, a jego licznik zatrzymał się na 53 wygranych.

Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów z 46 wygranymi zajmuje zmarły w 2019 roku Fin Matti Nykänen. Na podium znalazło się również miejsce dla dwóch naszych rodaków – Adama Małysza i Kamila Stocha, którzy mają na koncie po 39 wygranych konkursów. Kamil Stoch jest oczywiście nadal aktywny i niewykluczone, że już niedługo poprawi swój wynik. Wśród nadal występujących zawodników w czołówce tej historycznej tabeli znalazło się jeszcze miejsce dla Simona Ammana i Petera Prevca, którzy mają po 23 triumfy w PŚ.

Najwięcej razy na podium w Pucharze Świata – indywidualnie

Puchar Świata to jednak nie tylko triumfy. Poniżej znajduje się lista zawodników, którzy najwięcej razy stawali na podium PŚ.

ZawodnikKraj Liczba miejsc na podium w PŚ
Janne AhonenFinlandia108
Adam MałyszPolska92
Gregor SchlierenzauerAustria88
Simon AmmannSzwajcaria80
Thomas MorgensternAustria76
Matti NykänenFInlandia76
Kamil StochPolska76
Jens WeissflogNiemcy73
Stefan KraftAustria72
Andreas GoldbergerAustria63
Noriaki KasaiJaponia63
Stan na 29.01.2021 r.

Rekordzistą wszech czasów pod względem wygranych w PŚ jest legendarny Fin Janne Ahonen, który na podium stawał aż 108 razy. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Adam Małysz (92 razy na podium), a na trzecim Gregor Schlierenzauer (88). Wysoko w tym zestawieniu jest również Kamil Stoch, który ma na koncie 76 miejsc „na pudle”, a więc tyle samo co Thomas Morgenstern i Matti Nykänen.

Najwięcej zdobytych Pucharów Świata

Najbardziej prestiżową kategorią indywidualną jest oczywiście liczba zdobytych Kryształowych Kul za triumf w PŚ. Poniżej lista najbardziej utytułowanych skoczków w tym cyklu.

ZawodnikKrajLiczba zdobytych PŚ
Adam MałyszPolska4
Matti NykänenFinlandia4
Andreas GoldbergerAustria3
Kamil StochPolska2
Stefan KraftAustria2
Gregor SchlierenzauerAustria2
Janne AhonenFinlandia2
Thomas MorgensternAustria2
Martin SchmittNiemcy2
Primoz PeterkaSłowenia2
Armin KoglerAustria2
Stan na 29.01.2021 r.

Rekordzistami pod względem triumfów w całym zimowym sezonie są Adam Małysz i Matti Nykänen, którzy w trakcie swoich bogatych w sukcesy karier zdobywali Kryształową Kulę 4-krotnie. 3 razy na koniec sezonu triumfował Austriak Andreas Goldberger. Lista zawodników z dubletem jest znacznie dłuższa i znaleźli się na niej tak znakomici zawodnicy jak Kamil Stoch, Gregor Schlierenzauer, Stefan Kraft, Janne Ahonen czy Martin Schmitt.

Najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata – reprezentacje

Na koniec, klasyfikacja wszech czasów pod względem liczby wygranych reprezentantów poszczególnych krajów.

KrajLiczba zwycięstw w PŚ
Austria286
Finlandia166
Niemcy (z RFN i NRD)166
Norwegia155
Polska100
Japonia86
Słowenia (z Jugosławią)78
Czechy (z Czechosłowacją)36
Szwajcaria33
Kanada14
Stan na 29.01.2021 r.

W zestawieniu tym bezkonkurencyjni są Austriacy, którzy wygrali łącznie 286 konkursów. Na drugim miejscu ex aequo znajdują się Finowie i Niemcy z 166 wygranymi. Polacy zajmują w klasyfikacji wszech czasów zaszczytne 5. miejsce z okrągłą liczbą 100 wygranych.