Czasami zakłady wzajemne mogą przybrać nieoczekiwaną formę. Zazwyczaj obstawianie na stronie bukmachera kojarzy nam się ze sportem, ale są takie dziedziny, na które również można przygotować kupon. Przedstawiamy kalendarz najbardziej popularnych innych niż sportowe zakładów i podpowiadamy jak w tym się odnaleźć, aby poprawnie typować wydarzenia i jak najlepiej przygotować się do obstawiania.

Gdzie zazwyczaj można znaleźć tego typu zakłady? Przyjęło się, że serwisy bukmacherskie umieszczają je w panelu bocznym na samym jego końcu. Zazwyczaj oznaczone są w kategorii zakłady specjalne, rozrywka, polityka

Polityka i rozrywka – typy bukmacherskie m.in na wybory

To obok zakładów sportowych kategoria, która najczęściej występuje w legalnych serwisach bukmacherskich online. Odpowiednie przygotowanie i wyczuwanie nastrojów społecznych może spowodować, że zakłady na politykę mogą przynieść największe zyski. W piłce nożnej zazwyczaj znamy grono głównych faworytów i mniej więcej na pół roku przed ostatecznymi rozstrzygnięciami jesteśmy w stanie – jako widzowie – wyselekcjonować kilka zespołów, które powalczą o trofeum.

W związku z tym analitycy bukmacherscy ostrożnie podchodzą do ustalania kursów na najsilniejsze ekipy zdając sobie sprawę, że wśród nich z dużym prawdopodobieństwem znajduje się zwycięzca. Choć wydawałoby się, że w polityce jest podobnie to jednak dochodzi tu do większych niespodzianek.

wybory polityka typy bukmacherskie

Spójrzmy na polską scenę polityczna od 2008 roku. W tymże Jarosław Kaczyński rozpisał nowe wybory będąc przekonanym, że uzyska pożądaną większość parlamentarną. Na początku kampanii wszystkie sondażowni były zgodnie, że PiS ma szansę na stworzenie większościowego rządu. Jednak debata z Donaldem Tuskiem i sprawna kampania Platformy Obywatelskiej spowodowała, że to ta partia objęła stery rządów na 8 lat. Najbardziej klasycznym przykładem jest oczywiście ten dotyczący Bronisława Komorowskiego, który na mniej niż rok przed wyborami miał się cieszyć blisko 70-procentowym poparciem i zwycięstwem już w pierwszej turze. Wówczas do gry wskoczył nieznany nikomu szerzej Andrzej Duda i to on wprowadził się do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Kampania w 2020 roku to był już pełny rollercoaster, w którym poszczególni kandydaci mijali się w sondażach niczym kierowcy Formuły 1. Piszemy o tym przekonując, że odpowiednie podejście do zakładów na politykę może przynieść duże zyski. Tym bardziej, że wielu analityków bukmacherskich wystawiając kursy sugeruje się sondażami, a te nie uwzględniają dokładnych nastrojów społecznych przez co istotne zdarzenia mogą umykać.

Jak obstawiać zakłady na politykę?

Przede wszystkim analizując sondaże musisz sprawdzić kilka informacji o przedsiębiorstwie, które realizuje badanie, o tym kto zleca badanie, na jakiej próbie zostało wykonane i jaką metodę wykorzystano w trakcie badania.

W Polsce działa kilkadziesiąt pracowni badań opinii publicznej, jednymi z najbardziej znanych są: IPSOS, Kandar Public, CBOS, IBRIS, Kantar Millward Brown, IBSP. Wszystkie te pracownie rywalizują ze sobą i starają się dostarczyć na końcu jak najbardziej zbliżony wynik do tego jak faktycznie może paść w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, czy też samorządowych. W ostatnich wyborach najbliżej rzeczywistego wyniku była firma IBSP.

Jednak musisz pamiętać też o tym kto zleca badanie. Jesteśmy dalecy od teorii spiskowych, ale należy zdawać sobie sprawę, że niektóre sondaże mogą nie odzwierciedlać dokładnego stanu między innymi ze względu na fakt, że zostały zlecone przez konkretną siłę polityczną. Pamiętaj o tym, że wielkość próby ma znaczenie. Jeśli badanie dotyczące preferencji politycznych zostanie wykonane na grupie 100 osób, z czego połowa deklaruje, że nie pójdzie do wyborów to de facto jedynie 50 osób przyzna na kogo odda swój głos i ciężko nazwać takie wyniki miarodajnymi w skali całego kraju. Dlatego przyjęło się, że grupa powyżej 1 000 osób może jakkolwiek zacząć odzwierciedlać poparcie.

Dodatkowo należy sprawdzić metodę badawczą. Jeśli wspomniane 1 000 osób będzie mieszkańcami Warszawy to oczywiste jest, że ich głos nie odda nastrojów panujących w mniejszych miastach. Przyjęło się twierdzić, że najbardziej miarodajną metodą jest metoda CATI, a więc wywiad telefoniczny z respondentem, w którym ankieter odczytuje pytania i notuje odpowiedzi. Badanie wspomagane jest algorytmami komputerowymi, żeby ograniczyć błędy. W metodzie CATI osoby ankietowane wybierane są drogą losową. Podobną metodą jest metoda CAWI, która do zbierania danych ilościowych wykorzystuje wywiady internetowe.

Gdzie szukać informacji przy obstawianiu polityki?

Przede wszystkim otwieraj strony zajmujące się polityką z sposób czysto techniczny. W wyborach prezydenckich w 2020 roku najbliższą rzeczywistości prognozę wyników dostarczył serwis Polityka Insight. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dziennikarza Wojciecha Szackiego, który w naszej opinii jest jednym z pracowników wyżej wymienionego portalu i posiada dobre informacje z zaplecza głównych sił politycznych w Polsce.

Dodatkowo polecamy uwadze strony stanpolityki.pl oraz 300polityka.pl. W przypadku tego pierwszego serwisu słynna była sprawa, w której jego pracownicy postanowili postawić kupony na wyniki wyborów samorządowych w poszczególnych miastach i zrobili to na tyle skutecznie, że jeden z bukmacherów zaczął kwestionować uczciwość tych zakładów. 

Jak obstawiać wyniki wyborów?

Oczywiście polska polityka nie jest jedyną, na którą możemy postawić kupon w zakładach bukmacherskich. Dużą popularnością cieszą się wybory w Stanach Zjednoczonych tym bardziej, że sama droga do nominacji jest stosunkowo długa, co skrzętnie wykorzystują bukmacherzy. Dzięki temu już na blisko dwa lata przed pierwszym wtorkiem po pierwszym poniedziałku listopada roku wyborczego możemy stawiać zakłady na kandydatów poszczególnych stronnictw: partii Republikańskiej oraz partii Demokratycznej.

W przypadku wyborów w Stanach Zjednoczonych musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że liczą się tam głosy elektorskie, które posiadają poszczególne Stany. Dlatego może dojść do sytuacji, w której kandydat z większą liczbą głosów bezwzględnych przegra wybory (tak było w roku 2004, w którym Al Gore zdobywając 50 999 897 głosów przegrał z Georgem W. Bushem, który otrzymał 50 456 002 głosów oraz w 2020 roku, w którym Hillary Clinton z 59 923 027 głosami przegrała z Donaldem Trumpem, który uzyskał 59 692 974 głosów).

Jeśli nie chcesz wchodzić w meandry zasad wyborczych w Stanach Zjednoczonych to zawsze możesz zacząć obstawiać jedynie frekwencję wyborczą, ponieważ zazwyczaj bukmacherzy wystawiają kursy powyżej/poniżej na takie zdarzenia. W przypadku polskiej polityki jest to o tyle kuszące, że w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania polityką przez obywateli i kursy mogą być niedoszacowane.

Poza wspomnianymi wydarzeniami możesz zagłębić się w wiedzę na temat sytuacji na scenie politycznej państw Europy i starać się przewidzieć wyniki wyborów w takich państwach jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy czy Niemcy. 

Typy bukmacherskie na rozrywkę

Rozrywka jest szeroką kategorią, więc nierzadko jako użytkownik możesz być zaskoczony szerokością oferty bukmacherskiej w Polsce. Właściwie w tej kategorii można by umieścić dowolne wydarzenie, które przygotowywane jest na życzenie klienta, ale pojawiają się w nim stałe elementy. 

Zakłady na Oscary

Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej, która corocznie przyznawana jest pod koniec lutego lub na początku marca w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu najbardziej prestiżowa statuetka w branży filmowej. W związku z ogromną popularnością gali rozdania tych kultowych nagród, polskie legalnie zakłady bukmacherskie przygotowują na swoich stronach szeroką ofertę.

oscary typy bukmacherskie

Ze strony użytkowników Oscary są stosunkowo wdzięcznym obszarem do obstawiania, ponieważ nierzadko zdarzają się tu niespodzianki i można upolować dobre kursy. Tak było między innymi w 2016 roku, w którym wygrał „Moonlight”, w 2017 roku, w którym triumf święcił „Kształt wody”, czy też w 2019 roku, w którym po raz pierwszy statuetkę zgarnął film niewyprodukowany w USA, koreański „Parasite”. W pozostałych kategoriach rzadziej dochodzi do niespodzianek, ale jest to korzystna sytuacja z punktu widzenia użytkownika, który chce zagrać „pewniaki” na zakładach wielozdarzeniowych.

Co ciekawe często pierwsze kursy pojawiają się jeszcze przed oficjalnymi nominacjami co tylko zwiększa szanse na trafienie dobrego kursu.

Zakłady na Złote Globy

Nagroda przyznawana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej jest swoistym preludium Oscarów. Gala odbywa się w pierwszych dniach Nowego Roku i ze względu na fakt, że dotyczy podobnego zakresu filmów to często nagrody rozdawane podczas ceremonii pokrywają się z tym co widzimy kilka tygodni później podczas gali oscarowej. W związku z tym wielu typerów traktuje Złote Globy w kategorii najlepszej podpowiedzi do tego co wziąć pod uwagę na przygotowywanym przez siebie kuponie. Tym bardziej, że Złote Globy oddają nastroje panujące w Stanach Zjednoczonych.

Zakłady na nagrody piłkarskie

rozrywka typy bukmacherskieFIFA The Best oraz Złota Piłka to najbardziej prestiżowe nagrody w piłce nożnej. Gale mają miejsce w grudniu podczas przerwy w rozgrywkach i ich celem jest wyłonienie najlepszych piłkarzy i piłkarek minionych 12 miesięcy. Dodatkowo wybierana jest drużyna roku oraz bramka roku. Co prawda wynik rywalizacji jest zazwyczaj znany lub wybór zawężony jest do dwóch graczy to jednak emocje związane z przyznaniem tej nagrody są na tyle duże, że również ten rodzaj zakładów na rozrywkę umieszczony jest w ofercie bukmacherów.

Zakłady na polskie nagrody filmowe

Orły oraz Złote Lwy to najważniejsze nagrody nagrody polskiej branży filmowej. Mimo, że dotycząc polskiego filmu to nie mają wielu punktów łącznych. Te pierwsze przyznawane są przez Polska Akademię Filmową, natomiast drugie przez wcześniej wyselekcjonowane jury festiwalu. Gala Orłów odbywa się w marcu, a do Gdyni aktorzy i aktorki zjeżdżają we wrześniu. W punktu widzenia typerów obstawianie zwycięzców dotyczy raczej stawiania na faworytów po niskich kursach, ponieważ rzadko dochodzi do zaciętej rywalizacji. 

Zakłady na programy telewizyjne

Oczywiście stawiać zakłady można jedynie na te formaty programów telewizyjnych, które transmitowane są na żywo i o zwycięstwie decyduje głosowanie widzów. Do najbardziej popularnych programów w ostatnich latach należą Taniec z Gwiazdami i Mam Talent. Co istotne z punktu widzenia typerów o zwycięstwie nie zawsze decydują tutaj umiejętności, ale trzeba zwracać również uwagę na sympatię telewidzów. Poza tym warto odnotować, że na polskich stronach bukmacherskich istnieje możliwość wysłania kuponu na zwycięzców włoskiego Tańca z Gwiazdami oraz na zwycięzców brytyjskiego Mam Talent. 

Zakłady na nagrody Nobla

Jedne z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, w których wybiera się laureatów w dziedzinie  fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz Pokojową Nagrodę Nobla. Wyboru dokonuje Szwedzki Komitet Noblowski i zazwyczaj poznajemy kolejnych laureatów w październiku tak, aby 10 grudnia wszyscy laureaci mogli zjawić się na uroczystości tradycyjnie odbywającej się 10 grudnia w Filharmonii Sztokholmskiej. Czy warto obstawiać zwycięzców Nagrody Nobla? Nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ niezwykle ciężko jest wytypować kto otrzyma w danym roku to wyróżnienie. Najczęściej typerzy starają się przewidzieć zwycięzców w kategorii literatura oraz Pokojowa Nagroda Nobla. 

Inne zakłady na rozrywkę

Powyżej opisaliśmy najważniejsze zakłady, które regularnie pojawiają się na stronach zakładów bukmacherskich w Polsce. Oczywiście do tej listy dołożyć należy jeszcze literackie nagrody takie jak Booker lub Pulitzer, muzyczne takie jak Grammy czy też Mercury Prize.

typy bukmacherskie rozrywka

Czasami w kategorii rozrywka umieszczane są nietypowe zakłady takie jak kto zostanie odtwórca głównej roli agenta 007 w serii filmów o Bondzie, który kardynał zostanie następnym papieżem, czy człowiek stanie na Marsie, a jeśli to zrobi to w którym roku to się stanie, do jakiego klubu przejdzie w oknie transferowym wybrany piłkarz.

Niektóre firmy bukmacherskie przygotowały nawet oferty na przewidywanie pogody na następny dzień.  Z pewnością jeśli nie chcesz się nudzić i postawić niestandardowy kupon to rozrywka jest odpowiednim miejscem.