Typy na mecze towarzyskie

Spotkania sparingowe często są najtrudniejszymi do wytypowania jeśli chcemy postawić zakład moneyline. Zdania wśród typerów są wciąż podzielone, jedni rezygnują całkowicie ze stawiania kuponów w okresie meczów towarzyskich, drudzy natomiast uważają, że jest to idealny czas na zwiększenie swojego salda na koncie w zakładach bukmacherskich. Szczerze mówiąc oba warianty są dla nas zbyt radykalne. Mecze towarzyskie owszem są okazją do obstawiania, ale musimy nastawić się na to, że wynik może być dla nas niesatysfakcjonujący, więc w przypadku sparingów jeśli już musisz koniecznie zagrać to doradzali byśmy jednak grę na niskich stawkach. Poniżej wypisaliśmy aspekty, które naszym zdaniem musisz wziąć pod uwagę jeśli chcesz uczestniczyć w grze bukmacherskiej na mecze towarzyskie. 

Pierwsza rada nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ w trakcie spotkań sparingowych powinniśmy wystrzegać się obstawiania zakładu na rozstrzygnięcie końcowe. Wiadomo, że jeśli dochodzi do tego typu rywalizacji to szkoleniowcy skupiają się przede wszystkim na poprawnie konkretnych elementów gry, a wynik jest sprawą drugorzędną. Dlatego bardzo często w meczach sparingowych dochodzi do licznych niespodzianek i wynik jest niemożliwy do odgadnięcia. Drugą istotną sprawą jest fakt, że zawodnicy podstawowego składu nierzadko otrzymują wolne i do jedenastki wskakują piłkarze, którzy dopiero czekają na swoją szansę. A przecież sama renoma klubu i koszulki nie grają, więc de facto mamy do czynienia z zupełnie inną drużyną niż ta która na co dzień walczy w lidze czy też eliminacjach. Kolejnym powodem niespodzianek jest faza przygotowania zespołu pod względem fizycznym. W przypadku zgrupowań przed startem rundy wiosennej większość polskich klubów wybiera opcję treningów i w ciepłych krajach i tam rozgrywają mecze sparingowe z zespołami, które swoje obozy kondycyjne mają w pobliskich ośrodkach. Faza przygotowań ma na wyniki tych rywalizacji wielki wpływ. Wystarczy wrócić do meczów sparingowych Reprezentacji Polski przed finałami Mistrzostw Europy 2016, w których przegraliśmy z Holandią i minimalnie pokonaliśmy słabą Litwę. Zawodnicy zwracali wówczas uwagę, że mieli wówczas zmęczone organizmy po ciężkich treningach w Arłamowie i to rzutowało na fakt, że nie wyglądali w spotkaniach towarzyskich najlepiej. 

Jak przygotować się do typowania meczów towarzyskich?

W związku z tym wszystkim co wymieniliśmy w pierwszym akapicie warto się zastanowić jak podejść do obstawiania meczów sparingowych. Właśnie w tych słabościach możesz upatrywać swojej przewagi. Weźmy pod uwagę Feliksa Magatha, o którego przygotowaniach kondycyjnych krążą legendy. Prowadzone przez niego zespoły już na samym początku obozów wchodzą w reżim katorżniczych treningów. W związku z tym prawie nigdy nie wyglądają dobrze w pierwszych spotkaniach towarzyskich. Jaki z tego możesz wyciągnąć wniosek ? Sprawdź profil trenera i zobacz jak jego drużyny wyglądały w spotkaniach sparingowych w poprzednich latach. Żaden ze szkoleniowców nie zmienia radykalnie metod pracy, więc jeśli ktoś uznaje, że ciężki trening przynosi sukcesy to jesteśmy przekonani, że schemat ten będzie powielał w kolejnych klubach. Spójrzmy na Pepa Guardiolę, jego podejście do kolejnych drużyn nie zmieniło się na przestrzeni lat. Oczywiście są wprowadzone pewne niuanse, ale ogólna koncepcja treningu pozostała ta sama, więc jesteśmy przekonani, że ekipy prowadzone przez Hiszpana nie będą skazane na ciężki trening i mogą wyglądać dobrze we wszystkich sparingach. Drugą istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest trener przygotowania fizycznego. Niektórzy szkoleniowcy pozostawiają wolną rękę w organizacji treningu kondycyjnego i wolą skupić się na pracy z piłką. Przykład? Przypomnij sobie, że obóz kondycyjny reprezentacji Polski przed Euro 2012. Sztab naszej kadry oddał kwestię przygotowania organizmów piłkarzy do turnieju specjalnie wynajętej na ten czas firmie. Dlatego warto sprawdzić czy w sztabie trenerskim nie doszło do zmian i jak wyglądała praca zespołu ds. przygotowań kondycyjnych w minionych latach. Możesz to zrobić np. korzystając z portalu transfermarkt, który prowadzi szczegółowe statystyki wszystkich zespołów, piłkarzy i trenerów. Więc znajdziemy tam między innymi rezultaty spotkań sparingowych z poprzednich sezonów. 

W związku z tym, że rezultat meczów towarzyskich może być niespodzianką to warto wyszukiwać kursów na zdarzenia. Do najbardziej popularnych w tym przypadku należą rynki na liczbę bramek w meczu. Jako przykład podamy kampanię Legii w sezonie 2015/2016, w którym Stanisław Czerczesow zabrał drużynę na zgrupowanie na Maltę. Mimo, że Rosjanin znany jest z ciężkich treningów i piłkarze po latach przyznawali, że były to najbardziej wymagające przygotowania w ich historii to jednak mimo braku sił w czterech rozegranych wówczas meczach sparingowych Legia zdołała zdobyć aż 16 bramek. Jednocześnie dobrym pomysłem jest obstawianie handicapów. Jeśli wiesz, że wybrany zespół np. z Ekstraklasy rozgrywać będzie spotkanie z półamatorską drużyna z Malty to mimo wszystko nawet jak spotkanie rozpocznie rezerwowy skład to będzie zdecydowanym faworytem, więc można zagrać z handicapem, wierząc że kupon okaże się zwycięski.

Gdzie oglądać mecze towarzyskie?

Mecze sparingowe są również pod tym względem charakterystyczne, że prawa do ich transmisji zyskuje się na mocy porozumienia z wybraną federacją lub klubem, dlatego pokazywane one mogą być praktycznie w każdej z telewizji, więc nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w dużej mierze zależy to od rodzaju meczu. Jednak jest jeden wyjątek i stanowią one mecze towarzyskie klubowe, które niektóre zespoły pokazują na swoich kanałach społecznościowych. Innym sposobem oglądania meczów towarzyskich jest korzystanie ze streakingów bukmacherskich. W przypadku polskich drużyn bardzo często jest tak, że bukmacher, który jest sponsorem wybranego zespołu podejmuje wszystkie wysiłki, żeby mecze towarzyskie drużyny, którą wspiera pokazywać w zakładce live na swojej stronie i na swoich kanałach streamingowych.