La Liga
24.10.2020 16:00
FC Barcelona
Real Madryt
Nasz typ: Obie drużyny strzelą gola + więcej niż 2,5 goli w meczu
1,90

Kolejne El Clásico to tak istotne wydarzenie piłkarskie, że nie mogliśmy obok niego przejść obojętnie i przygotowaliśmy tyypy bukmacherskie na mecz FC Barcelona - Real Madryt. Sprawdźcie, jak obstawiać!

Analiza

Typy na La Ligę 

La Liga przestała być ligą, w której jedynym interesującym pojedynkiem jest rywalizacja Realu i Barcelony. Mimo, że te dwie drużyny od kilku lat dzielą między siebie tytuły mistrzowskie to wcale nie oznacza, że liga nie jest warta śledzenia. Jest wręcz odwrotnie, bo to właśnie hiszpańskie zespoły pokazują swoja klasę dominując w rozgrywkach pucharów europejskich. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat na etapie półfinałów występowała zawsze przynajmniej jedna ekipa z półwyspu iberyjskiego. To jeden z powodów, dla których La Liga cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników zakładów bukmacherskich w Polsce. W lidze hiszpańskiej nie brakuje emocji, a mecze są na tyle wyrównane, że każda drużyna może wygrać z każdą i ma to swoje przełożenie na wysokość kursów bukmacherskich, które należą do jednym z najwyższych wśród najlepszych lig europejskich. Nie będziemy udawać, że La Liga jest łatwą ligą dla typerów jest wręcz odwrotnie, więc do stawiania zakładów na te mecze trzeba się dobrze przygotować. Sprawdźmy jak najlepiej to zrobić i gdzie można oglądać mecze hiszpańskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. 

Jak obstawiać La Ligę ?

Podobnie jak w przypadku zakładów na europejskie ligi piłkarskie, zakłady na La Liga mają swoją charakterystykę i wymagają odpowiedniego przygotowania, żeby sprawdzić specyfikę ligi. Jeśli dobrze przygotujesz się do sporządzenia analizy wyników to później w swoim obstawianiu najlepiej jeśli będziesz konsekwentnym i nie zrazisz się w wypadku niepowodzeń. Polecamy szczególnie stronę FootyStats, ponieważ jest ona bardzo dobrą bazą do sporządzenia notatek i wyciągnięcia pierwszych wniosków. Jednym z nich powinien być naszym zdaniem procentowy udział zwycięstw w meczach domowych. Najlepsze kluby La Ligi rzadko tracą punkty na własnym boisku, najlepiej pokazuje to poniższa tabela, która przedstawia procent zwycięstw w meczach domowych i jak widzimy jest on najwyższy wśród najważniejszych europejskich lig. Dlatego nie warto stawiać kuponów na to, że Real, Barcelona, Valencia czy też Atletico Madryt przegrają w meczu, którego są gospodarzem, bo taka sytuacja może zdarzyć się niezwykle rzadko i przy regularnym obstawianiu takiego rozstrzygnięcia nawet najlepszy kurs nie będzie w stanie zrekompensować wcześniejszych strat. 

Liga  Dom %  Remis % Wyjazd %
La Liga  47.9%  23.5%  28.6%
Premier League   44.5%  25.2%  30.3%
Ligue !  45.1%   27.4%  27.5%
Bundesliga  45.4%  24.4%  30.2%
Serie A  45.2%  27.0%  27.8%

Obie drużyny strzelą bramkę to kolejny typ zakładu, który w przypadku hiszpańskiej ligi warto wziąć pod uwagę. W sezonie 2019/2020 aż 12 z 20 klubów miało współczynnik BBTS (both teams to score) powyżej 50%, a oznacza to, że w ponad połowie meczów ponad połowy drużyn zdarzało się tak, że jedna i druga ekipa wpisywała się na listę strzelców. Pokazuje to co wszyscy wiemy, czyli, że zmagania w La Lidze są rozgrywkami bardzo ofensywnymi i spotkania rzadko kończą się bezbramkowym remisem. Ale w tym miejscu dochodzimy do najciekawszej statystyki, którą warto wziąć pod uwagę w przypadku konstruowania kuponu do obstawienia. Spójrzmy jak wyglądały najczęściej padające rezultaty po pierwszych 45 minutach gry. 

Sezon Najczęstszy wynik 1 połowy Liczba meczów Procent wszystkich meczów
2018-2019 0:0 125 33%
2017-2018 0:0 119 31%
2016-2017 0:0 122 32%
2015-2016 0:0 104 27%
2014-2015 0:0 110 29%

Jak można zauważyć blisko aż jedna trzecia spotkań kończyła się bezbramkowym remisem po pierwszej połowie. Powinno to dać typerom dwie wskazówki. Pierwsza jest taka, że typowanie live w przypadku La Ligi może być bardzo dobrym pomysłem, po pierwsza połowa może nam dostarczyć informacji o dyspozycji dnia wybranej drużyny, a druga wskazówka jest taka, że jeśli duża część spotkań wchodzi w zakład BTTS to też duża część bramek pada właśnie w drugiej połowie. Dodamy jeszcze, że w sezonie 2019/2020 współczynnik „ponad 1,5 bramki na mecz” wynosił aż 74%, więc w tylu spotkaniach padały przynajmniej dwie bramki. 

Gdzie oglądać La Ligę ?

Przez lata ligę hiszpańską transmitowano w Canal Plus, ale w ostatnich latach prawa do transmisji nabyła telewizja Eleven Sports i to tam zobaczymy mecze najwyższej hiszpańskiej klasy rozgrywkowej. Platforma Eleven udostępnia usługę subskrypcji, dzięki czemu mecze można oglądać na komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach. Usługa nie jest droga, ponieważ kosztuje jedynie 15 złotych miesięcznie i w ramach pakietu mamy dostęp do trzech kanałów głównych Eleven, na których obejrzeć możemy praktycznie większość spotkań ligi hiszpańskiej. 

Inną opcją śledzenia rozgrywek na półwyspie iberyjskim są telewizje internetowe polskich legalnych bukmacherów. Dostęp do meczów La Ligi zapewniają na polskim rynku STS oraz FORTUNA. Jest to na tyle atrakcyjne oferta, że żeby móc śledzić zmagania piłkarzy na żywo wystarczy mieć dodatnie saldo na koncie bukmacherskim lub postawiony kupon o minimalnej wartości. W ramach oferty telewizji STS i Fortuny możemy między innymi obejrzeć El Clasico, więc dostęp jest niezwykle atrakcyjny.

Liga hiszpańska jest również bardzo dobrze relacjonowana przez dziennikarzy. Wielu polskich komentatorów aktywnie prowadzi swoje media społecznościowe i często dzieli się informacjami dotyczącymi hiszpańskiej piłki. Wśród dziennikarzy, których warto w tym temacie śledzić wymienilibyśmy Tomasza Ćwiąkałę, Rafała Wolskiego, Dominika Piechotę czy też Jakuba Kręcidło.