F1 typy bukmacherskie


Zakończone

F1 typy bukmacherskie

Formuła 1 należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Miliony ludzi w trakcie sezonu tradycyjnie zasiada przed telewizorami przez cały weekend, by śledzić poczynania najszybszych kierowców w najpotężniejszych bolidach podczas treningów, kwalifikacji i niedzielnych wyścigów. F1 to również bardzo ciekawa dyscyplina do obstawiania. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak typować Formułę 1.

F1 u bukmachera – gdzie obstawiać?

Jeśli chcemy z powodzeniem obstawiać zakłady na Formułę 1, to jedną z kluczowych kwestii jest dobór bukmachera. Poniżej, lista TOP 3 najlepszych bukmacherów z ofertą na F1.

forBET

Bukmacher ten posiada jedną z najlepszych oferty na F1 spośród wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Wyróżniają ją:

 • atrakcyjne kursy – marże na poziomie 7,15%,
 • liczne promocje, w tym freebety i gra bez podatku,
 • rozbudowana oferta zakładów – przedmeczowych, terminowych, specjalnych i na żywo.

STS

Największy bukmacher w kraju posiada bardzo dobrą ofertę na Grand Prix F1. Wyróżnia się ona na tle konkurencji pod następującymi względami:

 • marże na poziomie 8%,
 • rozbudowana oferta zakładów bukmacherskich. Liczne rynki przedmeczowe, specjalne, terminowe i live,
 • wpisy na blogu dotyczące Formuły 1

Fortuna

Fortuna również nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o ofertę na wyścigi Formuły 1. Pod wieloma względami jej oferta dystansuje konkurencję, a jej głównymi zaletami są:

 • marże na poziomie ok. 8%,
 • bardzo szeroka oferta zakładów przedmeczowych, terminowych i na żywo,
 • wpisy na blogu z terminarzem wyścigów F1.

Formuła 1 – co obstawiać?

Pora przyjrzeć się zakładów, które można znaleźć u poszczególnych bukmacherów online. Oferty bukmacherów mogą się pod tym względem różnić, w dodatku znacznie, więc warto przed wyborem bukmachera dokładnie sprawdzić każdą z nich w tygodniu poprzedzającym wyścig.

Zwycięzca wyścigu

Najbardziej klasyczny zakład w ofertach bukmacherów. Gracz ma za zadanie poprawnie wytypować zwycięzcę wyścigu. Kursy na to zdarzenie są często wysokie, w szczególności na początku sezonu.

Top 3, Top 6, Top 10

Zakład zbliżony do opisanego powyżej. Często występuje w ofertach bukmacherów na tej samej podstronie co zakład na zwycięzcę. W tym wypadku, gracz musi prawidłowo wytypować miejsce (np. 1-3, 1-6, 1-10) zawodnika w wyścigu. Kursy w przypadku tego rynku są wysokie w przypadku zawodników niżej notowanych.

Wyścig H2H – kto lepszy?

Wyścig H2h, czyli zakład na to, który zawodnik z pary wskazanej przez bukmachera zajmie wyższe miejsce w wyścigu. Rynek ten może okazać się dochodowy np. w przypadku, gdy wyżej klasyfikowany kierowca miewał ostatnio problemy z bolidem.

Zwycięzca kwalifikacji

Zakład na zdobywcę Pole Position, czyli pierwszego pola startowego w wyścigu. Kwalifikacje odbywają się w sobotę i mówią wiele na temat dyspozycji kierowcy na danym torze. U niektórych buków zakład na zwycięzcę kwalifikacji można łączyć ze zwycięzcą wyścigu.

Zwycięzcy treningów

Treningi odbywają się tradycyjnie w piątek i w sobotę przed kwalifikacjami. Niektórzy bukmacherzy dają możliwość obstawienia zwycięzcy każdego z trzech treningów. Ich rezultaty bywają zaskakujące, więc można na nich sporo zarobić.

Liczba sklasyfikowanych kierowców

Zakład obstawiany najczęściej w formie poniżej/powyżej. Gracz typuję liczbę zawodników, którzy ukończą wyścig. Grając ten rynek warto wziąć pod uwagę trudność toru i historię ostatnich wyścigów na nim, a także warunki atmosferyczne.

Czy podczas wyścigu wyjedzie Safety Car

Safety Car pojawia się na torze po wypadku, kiedy porządkowi muszą posprzątać tor z odłamków rozbitego bolidu lub bolidów. Często poprzedzony jest czerwoną flagą. Podobnie jak w przypadku powyższego zakładu, typując go warto wziąć pod uwagę historię wyścigu, poziom trudności toru oraz pogodę.

Najszybsze okrążenie wyścigu

W przypadku tego zakładu, gracz ma za zadanie wytypować autora najszybszego okrążenia podczas wyścigu. Nie musi to być oczywiście jego zwycięzca. W przypadku typowania tej opcji, warto uwzględnić typowe dla czołowych teamów strategie odnośnie do jazdy na prawie pustym baku oraz umiejętności poszczególnych kierowców i szybkość ich maszyn. Bywa, że zakład ten dostępny jest w parze ze zwycięzcą wyścigu.

Zwycięski bolid – team

Opcja nieco prostsza do typowania od zwycięzcy wyścigu. Gracz, zamiast zwycięskiego kierowcy, obstawia zwycięski bolid, z uwzględnieniem obydwu kierowców danej ekipy. Co dość oczywiste, kurs na zwycięskiego konstruktora jest niższy od zwycięskiego zawodnika.

Pozycja startowa zwycięzcy

Zakład dostępny u niektórych bukmacherów, takich jak STS. Gracz ma za zadanie wytypować pozycję startową (wywalczoną w kwalifikacjach) zwycięskiego kierowcy. Z reguły, najkorzystniej jest typować zawodnika, który wystartuje do wyścigu z pierwszego pola startowego.

Różnica zwycięstwa

Zakład dwudrogowy obstawiany w formie TAK/NIE. Gracz ma za zadanie prawidłowo wytypować minimalną różnicę czasową w sekundach pomiędzy zwycięzcą a drugim zawodnikiem.

Obydwa bolidy sklasyfikowane

Zakład na poszczególnych konstruktorów. Warunkiem prawidłowego wytypowania tej opcji jest ukończenie wyścigu przez kierowców wskazanego teamu. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie proste, nawet w przypadku topowych zespołów.

Zakłady terminowe

Najczęściej, zakłady terminowe dotyczą klasyfikacji kierowców, konstruktorów oraz łączonych typów kierowca + konstruktor. Obstawiać można zarówno zwycięzcę, jak i miejsca na podium. Istnieje również możliwość typowania wyższego miejsca danych zespołów i kierowców w formie H2H.

Zakłady specjalne

Ostatni typ zakładów, który u niektórych bukmacherów obejmują m. in. opisane powyżej zakłady na wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Inne typowe zakłady specjalne to czerwona flaga w trakcie wyścigu, wszyscy kierowcy ukończą dane okrążenie, zakłady łączone, czy zakłady na pierwszego kierowcę w Pit Stopie.

Jak obstawiać F1? TOP 5 porad

Dobry bukmacher i znajomość rynków to jedno, ale warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować (sic!) podczas typowania F1. Oto 5 topowych porad od naszych ekspertów.

1. Bądź na bieżąco z wydarzeniami z każdego Grand Prix

Sezon Formuły 1 jest długi, a konstruktorzy mają pełne ręce roboty, jeśli chodzi o modernizowanie i konserwowanie bolidów w trakcie sezonu. Wahania formy dotyczą również samych kierowców. Śledząc wyścigi należy również wziąć pod uwagę:

 • formę kierowców – zdarza się, że dany kierowca jest sfrustrowany ostatnimi wynikami, przez co również bardziej podatny na błędy. Innym czynnikiem są wypadki, które mogą wpłynąć negatywnie na ich psychikę. Ponadto, dany kierowca może nie lubić określonego toru.
 • szybkość bolidów – niektóre pojazdy i kierowcy spisują się lepiej od pozostałych i są najzwyczajniej szybsi. Czynnik ten jest na ogół decydujący, jeśli chodzi o ostateczne rozstrzygnięcia wyścigów.
 • problemy techniczne bolidu – bywa, że dany zespół miewa przez kilka wyścigów problemy techniczne z wadliwym elementem. Dlatego też, jeśli któraś z jednostek zawiedzie, w którymś z wyścigu, istnieje duża szansa, że usterka ta może nie zostać wyeliminowana do czasu kolejnego Grand Prix, szczególnie, jeśli wyścigi następują tydzień po tygodniu.
 • forma zespołu – problemy techniczne to jedno. Drugą kwestią jest również aktualna forma zespołu. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy niwelują straty do największych rywali, czy tracą do nich jeszcze więcej.

2. Nie sama prędkość się liczy

Prędkość jest oczywiście kluczem do sukcesu w tej najszybszej naziemnej dyscyplinie sportowej. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko maksymalne prędkości osiągane przez bolid i kierowcę na poszczególnych torach, ale również umiejętność utrzymania tego tempa na dystansie całego wyścigu. Czynniki te należy brać pod uwagę przy wyborze zakładu bukmacherskiego na danego kierowcę lub team.

3. Oglądaj treningi i kwalifikacje 

Śledzenie Grand Prix wypada rozpocząć już podczas pierwszych oficjalnych treningów. Nie należy pomijać również kwalifikacji. Na sukces w wyścigu składa się w końcu praca zespołu przez cały wyścigowy weekend. Treningi i kwalifikacje są swoistym papierkiem lakmusowym, które dają jasny pogląd na temat formy zespołu na danym torze. Skupianie się na samym wyścigu należy więc potraktować jako duży błąd. W końcu rzadko bolid, który słabo radził sobie w dniach poprzedzających wyścig ostatecznie kończy go w czołówce.

4. Śledź prognozę pogody

W zależności od tego w jakich warunkach atmosferycznych toczony jest wyścig, sytuacja na torze może potoczyć się w wielu różnych kierunkach. Największy wpływ na wydarzenia podczas Grand Prix ma oczywiście deszcz, który może popsuć szyki nawet najszybszym kierowcom. Gdy pada, kluczem do sukcesu są oczywiście umiejętności. Specjalistami w jeździe w deszczu Lewis Hamilton, Max Verstappen i Sebastian Vettel. Innymi czynnikami pogodowymi wpływającymi na jazdę zawodników są wysokie temperatury, które negatywnie wpływają na stan opon, a także mgła, która sporadycznie zdarza się podczas wyścigów w północnej strefie klimatycznej.

5. Reaguj na wydarzenia na torze (zakłady live)

Osobną dziedzinę zakładów bukmacherskich na F1 stanowią zakłady na żywo. W ich wypadku, gracz ma możliwość natychmiastowego reagowania na wydarzenia na torze. Kluczem do sukcesu jest oczywiście śledzenie transmisji z wyścigu. Przy typowaniu Formuły 1 na żywo wypada wziąć pod uwagę również:

 • strategię na wyścig – należy śledzić zjazdy maszyn do Pit Stopów w odniesieniu do każdego kierowcy,
 • występujące problemy – problemy z oponami czy elementami stałymi bolidu mogą wpłynąć na jego wyniki podczas wyścigu. Należy śledzić tempo jazdy interesujących nas kierowców i ewentualne pogorszenia i poprawy czasów poszczególnych okrążeń.
 • prognozę pogody – element opisany powyżej. Ewentualny deszcz może pokrzyżować plany nawet kierowcom mającym dużą przewagę nad resztą stawki.
 • komunikację z teamem – śledź rozmowy kierowców z kierownikami zespołu. W ten sposób dowiesz się o ewentualnych problemach z bolidem.