System Martingale w zakładach bukmacherskich

System Martingale’a to najprostsza odmiana systemu progresywnego, dlatego w środowisku bukmacherskim często nieco pochopnie stawia się znak równości między tymi pojęciami. Jeżeli po każdej porażce podwajamy stawkę aż do momentu trafienia,  oznacza to że właśnie wdrożyliśmy system Martingale.

Spis treści

System Martingale w zakładach bukmacherskich

Rozwiń spis treści

Najprostsza progresja to system Martingale. Co to znaczy?

Strategia progresywna w swojej najprostszej postaci niesie ze sobą kilka korzyści (m.in. możliwość uzyskania wysokich wygranych), ale i szereg zagrożeń. Z niniejszego poradnika dowiesz się nie tylko jak i gdzie stosować metodę Martingale’a, ale i poznasz praktyczne przykłady. 

Jak w bukmacherce stosować system Martingale?

Bukmacher nie poda nikomu na tacy gotowego rozwiązania. Co więcej, to właśnie z uwagi na omawiany system, wprowadzono w zakładach bukmacherskich i kasynach limity stawek. W kilku krokach przedstawimy jednak jak wygląda algorytm jego stosowania i zaprezentujemy dwa przykłady oparte na realnych wynikach drużyn z sezonu 2021/2022.

  1. Ustal swoja stawkę początkową i maksymalną liczbę etapów, po której definitywnie zakończysz grę, nawet jeżeli ostatni zakład również okaże się przegrany. Polecamy zacząć od 2 PLN, gdyż w przypadku tzw. „czarnej serii”, stawki szybko staną się wysokie.
  2. Odnajdź drużynę, która w bieżących rozgrywkach, oraz 2-3 poprzednich sezonach, nie notowała bardzo długich serii bez remisu. Optymalnie będzie znaleźć taką, która od kilku spotkań nie dzieliła się punktami – remis może wtedy przyjść nieco szybciej.  Staraj się nie obstawiać zmagań pucharowych, które rządzą się nieco innymi prawami.
  3. Jeżeli Twoja stawka w pierwszym zakładzie wynosiła 2 PLN, po przegranej obstaw 4 PLN. Jeśli wciąż nie wygrałeś, w trzecim etapie podwój kwotę i zaangażuj 8 PLN. Nadal bez powodzenia? Czwarty etap to zatem stawkowanie na poziomie 16 PLN, a piątym 32 PLN. Trafienie na którymkolwiek etapie oznacza cofnięcie się do pierwszego kroku. 
  4. Jeżeli grasz remisy (a najpewniej tak właśnie jest), kontroluj czy kurs zawsze jest wyższy niż wymagane minimum (2.28).

System Martingale – przykłady:

Przyjrzyjmy się, jak w praktyce wygląda strategia Martingale’a w zakładach bukmacherskich:

Przykład 1:

6 marca 2022 roku, gracz zdecydował, że zastosuje system Martingale w odniesieniu do spotkań piłkarzy Wisły Płock. Skłoniły go do tego częste remisy na początku roku kalendarzowego i trwająca już 3 mecze seria bez takiego wyniku. Miał nadzieję na relatywnie szybkie przerwanie tej serii.  Na I etapie postawił zaledwie 2 PLN, co okazało się dobrą decyzją. Remis padł bowiem dopiero po 15 spotkaniach i choć gracz ostatecznie wzbogacił się aż o 7669,71 PLN, to na XII etapie był zmuszony ustalić stawkę na poziomie 4096 PLN. Tym samym musiał liczyć się nawet z sumaryczną stratą 8192 PLN w przypadku niepowodzenia.

System Martingale
System Martingale’a – przykład 1

Przykład 2:

Inny gracz postanowił 6 marca, że spróbuje zagrać systemem Martingale’a, szukając zespołów w lidze hiszpańskiej, których mecze często kończą się remisem. Podobnie jak gracz z przykładu 1, za stawkę początkową ustalił 2 PLN. Na początku obstawiał remisy Cadiz, a po trafieniu zmienił drużynę na Valencię. Trafił stosunkowo szybko, więc wymienił ekipę na Granadę i cieszył się z wygranej w 4 kroku. Po 3 cyklach i 11 obstawionych zakładach mógł wykazać zysk na poziomie 88,36 PLN.

System Martingale przyklad
System Martingale – przykład 2

Wyżej wymienione przykłady pokazują, że korzystanie z omawianej metody gry czasami wymaga wyjątkowej cierpliwości i odporności psychicznej, a niekiedy daje szybkie, pożądane rezultaty. 

W jakich zakładach sprawdza się system Martingale’a?

Pod tym względem system Martingale’a jest bardzo podobny do systemu Fibonacciego. Powinieneś się trzymać wszystkich trzech, żelaznych zasad:

  1. Nie obstawiaj remisów w dyscyplinach, gdzie rzadko one występują (koszykówka, piłka ręczna), bądź są one opatrzone zbyt niskim kursem (szachy).
  2. Nie zawieraj zakładów na single z kursami niższymi niż 2.28. Biorąc pod uwagę podatek od wygranych, nawet pozytywne rozstrzygnięcie nie pozwoli żeby Twój bilans stał się dodatni. 
  3. Jeżeli grasz na remisy, szerokim łukiem omijaj te zespoły, które w minionych sezonach notowały częste i długie serie bezkompromisowej gry. Może się okazać, że na remis się nie doczekasz. 

Strategia Martingale’a – plusy i minusy

Jakie są zalety i wady stosowania systemu Martingale’a w zakładach bukmacherskich?

PLUSY:

  • Zastosowanie systemu Martingale’a nie wymaga szczególnych zdolności matematycznych i zazwyczaj można się obejść bez używania kalkulatora.
  • System Martingale w zakładach bukmacherskich jest stosunkowo elastyczny, co oznacza, że istnieje możliwość jego modyfikacji i przystosowania do indywidualnych potrzeb.
  • To stosunkowo dobra strategia gry przy obstawianiu remisów w piłce nożnej i hokeju, gdzie brak rozstrzygnięcia jest zazwyczaj opisany odpowiednio wysokim kursem
  • Skutecznie zastosowany system Martingale może przyczynić się do sięgnięcia po bardzo pokaźną wygraną (choć nie wiadomo na jak dalekim etapie).

MINUSY:

  • Tak jak w przypadku wszystkich systemów progresywnych, trzeba się wykazywać odpowiednimi cechami osobowymi – zdolnością do konsekwentnego działania i cierpliwością. Niestety, należy też mieć określone umiejętności w zakresie typowania, znaczny kapitał do dyspozycji i pewną dozę szczęścia.
  • Jego stosowanie niesie istotne ryzyko utraty kapitału, gdyż szybko rosnące stawki znacznie ograniczają liczbę etapów gry na jaką nas stać.
  • Seria porażek wymaga zaangażowania w późniejszych etapach znaczących środków, co dla wielu graczy oznacza ogromne obciążenie psychiczne. Zdarza się, że na n-tym etapie potrzebne jest stawkowanie na poziomie, który wykracza poza możliwości finansowe gracza.
  • System Martingale zdecydowanie nie jest rekomendowany początkującym graczom, którzy wchodząc w świat zakładów wzajemnych popełniają szereg błędów i nierzadko wykazują niebezpieczną tendencję do odgrywania się. Charakterystyka tej metody gry naraża niedoświadczonych na poważne konsekwencje finansowe.
  • Nawet mimo znaczących możliwości finansowych typującego, może się zdarzyć, że natrafimy u bukmachera na limit stawek dotyczący danego zakładu.

Co wyróżnia strategię Martingale’a na tle innych systemów?

  • Z racji wykładniczego wzrostu stawek, uchodzi za jeden z najbardziej ryzykownych systemów gry w zakładach bukmacherskich jaki kiedykolwiek powstał.
  • Jego wyjątkowa prostota skłania typerów do zaimplementowania w swoją strategię gry.
  • W odróżnieniu od innych systemów progresywnych, wymaga zaangażowania największych stawek na etapach poprzedzonych długą serią porażek.
  • W porównaniu z wieloma innymi systemami, które mają za zadanie ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy i pomóc początkującym graczom w notowaniu wygranych, ta metoda gry jest przeznaczona głównie dla doświadczonych typerów. 
  • Zestawiając wysokość wygranych jakie można osiągać w systemie Fibonacciego i Martingale’a wyraźnie widać, że zdecydowanie większe środki możemy zyskać stosując ten drugi. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kij ma dwa końce – możemy wygrać wiele, ale i wiele stracić.

FAQ: System Martingale w zakładach bukmacherskich

Czy stawkę zakładu zawsze muszę mnożyć przez 2?

Teoretycznie mnożnik może być większy, ale praktyka pokazuje, że jego zwiększenie zazwyczaj kończy się dla gracza źle, tj. stratą całego bankrolla. 

Jaką gwarancję wygranej daje metoda Martingale?

System ten, tak jak inne stosowane w zakładach wzajemnych, nie daje 100% pewności wygranej. Zyskalibyśmy ją wiedząc, że bez względu na etap do którego dojdziemy, będziemy w stanie obstawić zakład za określoną kwotę. Nikt nie posiada nieograniczonej  ilości pieniędzy. Możemy wygrać na 1 lub 96 etapie.

Czy system Martingale w bukmacherce stosujemy tylko do obstawiania remisów?

Nie, możemy obstawiać stale wygraną upatrzonej sobie przez nas ekipy. Warunkiem efektywnego zastosowania tej metody jest jednak minimalny kurs, wyższy niż 2.28, co może się okazać problemem na pewnym etapie. Jeżeli kurs na „naszą” drużynę będzie niższy, poniesiemy stratę nawet mimo pozytywnego rozstrzygnięcia zakładu.

Czy system Martingale to najlepszy system progresywny?

Zdecydowanie nie. Istnieje przynajmniej kilka metod, które wiążą się z mniejszym ryzykiem utraty środków, np. system Fibonacciego. 

Co najlepiej obstawiać systemem Martingale’a?
Jeżeli nasza strategia gry opiera się na obstawianiu remisów, to podobnie jak w przypadku obstawiania przy użyciu ciągu Fibonacciego, najlepsze rezultaty daje przy piłce nożnej i hokeju na lodzie. 

Komu rekomendowany jest system Martingale?
Pół żartem, a pół serio można odpowiedzieć, że graczom kompletnym: cierpliwym, konsekwentnym, dobrze wytupującym, ze szczęściem i zasobnym portfelem.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *