System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich


Ciąg Fibonacciego oraz związane z tym inne twory (złota liczba, Spirala Fibonacciego) można znaleźć w zagadnieniach z zakresu ekonomii, rynków finansowych, giełdzie papierów wartościowych, ale i przyrodzie czy muzyce. System Fibonacciego z powodzeniem stosujemy w zakładach bukmacherskich.

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się:

  • co wyróżnia tę metodę na tle pozostałych,
  • jakie są jej wady i zalety,
  • jaka jest metodologia jej wdrażania
  • i poznasz przykłady zastosowania w bukmacherce.
Spis treści

System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

Rozwiń spis treści

Ciąg Fibonacciego – wzór

Oto wzór na ciąg Fibonacciego:

ciag fibonacciego wzor


Powstaje zatem ciąg:

1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377

ciąg Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego – co to jest w zakładach bukmacherskich?

System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich to metoda, w której stawka n-tego zakładu równa się sumie wkładów wniesionych w dwóch poprzednich. W przypadku niepowodzeń na kolejnych etapach, stawkowanie wygląda więc następująco:

  • Pierwszy zakład: 2 PLN
  • Drugi zakład: 2 PLN (2+0)
  • Trzeci zakład: 4 PLN (2+2)
  • Czwarty zakład: 6 PLN (2+4)
  • Piąty zakład: 10 PLN (4+6)
  • Szósty zakład: 16 PLN (10+6)
  • Siódmy zakład: 26 PLN (10+16)
  • Ósmy zakład: 42 PLN (16+26)
  • Dziewiąty zakład: 68 PLN (26+42)
  • Dziesiąty zakład: 110 PLN (42+68)

Zanim przystąpimy do gry, koniecznie określmy wysokość wkładu jaką możemy przeznaczyć na grę i liczbę etapów na jakiej chcemy działać. Graczom rekomenduje się, aby system Fibonacciego stosowali głównie w odniesieniu do zakładów na remisy. Kursy takich zdarzeń nie mogą być niższe niż 2,62, ale my zalecamy selekcje z przelicznikami oscylującymi wokół 3.00. 

Istotą tego systemu jest to, że jeden zwycięski zakład, rekompensuje nam dotychczas stracony wkład. Jest to metoda bezpieczniejsza niż klasyczna progresja, gdyż stawkowanie nie wzrasta tak dynamicznie jak choćby w systemie Martingale’a

Pierwszy zakład obstawia się za relatywnie małą kwotę (np. 2 PLN). Jeżeli okaże się przegrany, stawka drugiego wynosi tyle samo. W trzeci kupon, po porażkach na I i II etapie angażujemy sumę z pierwszych dwóch (2+2). Wygrany zakład cofa nas z kolei o jeden krok, a dwie wygrane z rzędu równają się przejściu do początku algorytmu. Jasne? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zastosowanie systemu Fibonacciego zobrazują ci przykłady. Pod uwagę wzięliśmy realne wydarzenia ze świata sportu.

System Fibonacciego w bukmacherce – przykłady 

Przykład 1:

15 stycznia 2022 roku, gracz zdecydował, że rozpocznie obstawianie remisów Rayo Vallecano, a za stawkę początkową przyjął 2 PLN. Jak pokazuje tabela, ewentualne zwycięstwo na każdym z etapów sprawiało, że bilans jego gry byłby dodatni. Ostatecznie, remis padł po raz pierwszy na 9 etapie, dzięki czemu „wyszedł na plus”. W kolejnych krokach zastosował zasadę cofnięcia się o 1 krok po wygranej. Kolejny remis trafił już w 11 etapie. Wówczas bilans jego gry wynosił +126,89.

System Fibonacciego zaklady bukmacherskie
System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich – przykład 1

Przykład 2:

16 stycznia 2022 roku, inny gracz postanowił, że ciąg Fibonacciego zastosuje przy obstawianiu remisów hokeistów Cracovii. Jego stawka początkowa to również 2 PLN, ale zyski okazały się większe niż gracza z przykładu 1, gdyż średnie kursy na remisy w hokeju na lodzie są znacznie wyższe niż w przypadku piłki nożnej. Na 11 etapie jego zysk wyniósł 198,29 PLN.

System Fibonacciego obstawianie zakladow
System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich – przykład 1

W jakich zakładach nie sprawdza się system Fibonacciego?

Bukmacher takiej wiedzy na pewno Ci nie przekaże, ale sporządziliśmy krótką listę tych, które powinieneś omijać szerokim łukiem, decydując się na grę przy użyciu tego systemu.

  • Selekcje z kursem mniejszym niż 2.90-3.00. Granicę opłacalności stanowi kurs 2.62, ale ewentualne zyski przy obstawianiu takich spotkań są nieadekwatne do podejmowanego ryzyka.
  • Zakłady akumulowane. Nie jest to warunek konieczny, ale dobrze zorientowani wiedzą, że umieszczenie na kuponie co najmniej 2 spotkań, mocno ogranicza szanse na pozytywne rozliczenie.
  • Jeżeli decydujesz się na obstawianie remisów, trzymaj się z dala od lig, w których istnieje znaczne rozwarstwienie poziomu. W przypadku piłki nożnej będzie to np. holenderska Eredivisie, gdzie prym wiedzie kilka drużyn, a pozostała reszta stawki prezentuje wyraźnie słabszą klasę sportową. Podobnie sprawa ma się w przypadku lig krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Szukaj takich, gdzie wiele zespołów gra na podobnym poziomie.
  • Ze względu na relatywnie rzadkie remisy, w odniesieniu do tego systemu nie polecamy koszykówki ani piłki ręcznej. Pamiętaj też, że ze względu na warunek minimalnego kursu, obstawianie zakładów dwudrogowych jest trudniejsze, gdyż musimy upatrywać zwycięzców wśród tych, którzy faworytami nie są. Dyscypliną, w której nie sprawdzi się obstawianie remisów są też szachy. To dość częsty rezultat pojedynków, ale kursy są bardzo często niższe niż wspomniane 2.62.

Liczby Fibonacciego – plusy i minusy

Jakie są zalety i wady stosowania systemu Fibonacciego w zakładach bukmacherskich?

PLUSY:

  • Zastosowanie ciągu Fibonacciego niesie ze sobą wyraźnie mniejsze ryzyko utraty kapitału niż w innych systemach progresywnych.
  • Przy założeniu niewielkiej stawki początkowej, seria porażek na początkowych etapach gry nie wiąże się z dużymi stratami naszych środków.
  • To bardzo dobra metoda gry dla typerów, którzy specjalizują się w zawieraniu zakładów na remisy.
  • Ze względu na częstotliwość występowania wyników remisowych, można go z powodzeniem stosować w zakładach na piłkę nożną oraz hokeju na lodzie.
  • Do jego stosowania nie jest potrzebna zaawansowana wiedza z zakresu matematyki, bowiem opiera się na prostych działaniach.
  • Zastosowanie systemu Fibonacciego daje szansę na uzyskanie pokaźnej wygranej nawet w przypadku długiego pasma porażek.
  • Zaimplementowanie ciągu do naszej strategii gry sprawia, że zyskujemy narzędzie do kontroli podejmowanego przez nas ryzyka (działamy według algorytmu, a nie pod wpływem emocji).

MINUSY:

  • Nawet dobrze dobrane spotkania przy użyciu ciągu Fibonacciego, nie gwarantują wysokich zysków na początkowych etapach. 
  • Jest systemem mniej przyjaznym dla tych, którzy stronią od obstawiania remisów
  • System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich nie daje 100% gwarancji wygranych i występuje realna groźba utraty pieniędzy.

Strategia Fibonacciego czym się różni od systemu Martingale’a?

  • Ciąg Fibonacciego jest metodą, charakteryzującą się mniejszym ryzykiem utraty środków niż w przypadku systemu Martingale’a.
  • Zestawiając system Fibonacciego z Martingale’a, rzuca się w oczy, że gracz z wyraźnie mniejszą dynamiką angażuje swoje środki na kolejnych etapach gry, a zatem jest metodą nieco ostrożniejszą.
  • W porównaniu do progresji w klasycznym wydaniu, nie podwajamy, lecz sumujemy ostatnie dwie stawki.

FAQ: System Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

Omawianą metodę można z powodzeniem stosować do wielu innych selekcji, ale należy pamiętać o zasadzie kursu minimalnego. W warunkach polskich jest to około 3.00 (podatek od wygranej sprawia, że „2.62”, które spotykamy w literaturze staje się niewystarczające).

Tak, jest nieco bezpieczniejszy niż inne odmiany systemów progresywnych. Należy jednak pamiętać, że nie da sukcesu tym, którzy nie potrafią twardo trzymać się reguł.

Przede wszystkim powinieneś określić jak duże środki jesteś w stanie zaangażować do gry. Następnie określ maksymalną liczbę etapów, na których skłonny jesteś obstawiać, według ściśle ustalonego algorytmu. Jeżeli to zrobisz, możesz przystąpić do poszukiwań drużyny, która idealnie wpasuje się w Twój model gry.

Niestety nie, żaden system nie gwarantuje sukcesu. Kluczem jest nie tylko samodyscyplina, ale i przynajmniej przeciętna wiedza z zakresu zakładów bukmacherskich. Oddawanie stale nietrafionych typów w żadnej konfiguracji nie kończy się pozytywnie.

Eksperci, doświadczeni gracze i teoretycy gry są zgodni, że system Fibonacciego najlepiej sprawdza się w zakładach na piłkę nożną i hokej.

Zdecydowanie nie. Stawka na pierwszych etapach gry zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że im wyższą ustalisz ją na początku, tym szybciej jej wysokość stanie się znacząca już po kilku etapach bez wygranej.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *