- Strona główna
- Typy bukmacherskie
- KSW typy bukmacherskie
KSW typy bukmacherskie
Konfrontacja Sztuk Walki, bo tak należy poprawnie odczytywać skrót KSW to największa w Polsce i największa europejska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts – Mieszane Sztuki Walki).
KSW od blisko 20 lat odpowiada za przygotowanie najważniejszych walk tej widowiskowej dyscypliny. Wydarzenia organizowane przez KSW przyciągają setki tysięcy polaków nie tylko przed telewizory, ale także przed ekrany komputerów oraz na hale widowiskowo-sportowe, na których odbywają się największe i najbardziej prestiżowe gale.
Popularność Konfrontacji Sztuk Walki jest tak duża, że dla polskiej organizacji chcą walczyć jedni z najlepszych zawodników na świecie i w Europie. Nic więc dziwnego, że w zakładach bukmacherskich kursy na KSW to dziś jedna z głównych pozycji, a typy bukmacherskie na KSW to jeden z najbardziej pożądanych produktów powstałych przy okazji gal.
KSW zakłady bukmacherskie – rynki u legalnych bukmacherów
Legalni bukmacherzy online mają w swoich ofertach liczne rynki bukmacherskie na najciekawsze wydarzenia ze świata MMA. Tym samym, typerzy zyskują liczne opcje do obstawiania. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich:
Zakład na rezultat pojedynku trzydrogowy (1X2)
Jeden z bardziej klasycznych zakładów na pojedynki KSW i innych organizacji MMA. Gracz ma za zadanie prawidłowo wytypować rezultat pojedynku – może to być wygrana jednego zawodnika, wygrana drugiego zawodnika lub remis. Kursy na ten ostatni rezultat są z reguły wysokie.
Zakład na rezultat pojedynku dwudrogowy (12)
Uproszczona wersja zakładu opisanego powyżej. W tym wypadku dostępne są jednak jedynie dwie opcje – wygrana jednego zawodnika lub drugiego, bez zakładu na remis. Kursy w przypadku zakładu dwudrogowego na wynik walki są z reguły minimalnie niższe niż w przypadku opcji trzydrogowej.
Zakład na liczbę rund (poniżej/powyżej, zakres)
Gracze mają również możliwość obstawiania zakładów na liczbę rund. Z reguły dostępne są dwie opcje – wariant under/over, w którym trzeba obstawić czy walka potrwa mniej lub więcej rund, a także zakres rund, np. 1-2, 2-3, lub 3-4.
W której rundzie zakończy się walka
Kolejny zakład na rundy, w tym wypadku jednak znacznie trudniejszy do wytypowania. Gracz ma za zadanie wskazać, w której rundzie dokładnie zakończy się pojedynek. Kursy na ten rynek są z reguły bardzo atrakcyjne.
Zakład na sposób zakończenia walki
W tym wypadku typer ma za zadanie odgadnąć sposób w jaki pojedynek zostanie zakończony. Wśród dostępnych opcji mamy zakłady na KO/TKO, poddanie oraz poprzez werdykt sędziowski. Zakłady tego typu są często łączone również z zakładami na zwycięzcę pojedynku, oczywiście po wyższym kursie.
Typy KSW. Poznaj przepisy i zakazy dotyczące walk
Chociaż zarówno KSW, jak i samo MMA w ogóle znane są ze swojej brutalności, tak naprawdę istnieje szereg przepisów i zakazów, które są częścią zasad każdego z pojedynków toczonych w tej organizacji.
Oto lista ciosów, chwytów i zachowań, które są w KSW nielegalne i mogą skutkować ukaraniem zawodnika przez sędziego:
- uderzanie głową,
- atakowanie oczu w każdy sposób,
- gryzienie,
- plucie na rywala,
- ciągnięcie za włosy,
- wkładanie palców do buzi rywala,
- wszelkiego rodzaju ataki na krocze,
- wkładanie palców w otwory lub rozcięcia rywala,
- dźwignie na małe stawy,
- ciosy w kręgosłup i tył głowy,
- uderzanie czubkiem łokcia z godziny 12 na 6,
- wszelkie ataki w krtań oraz łapanie za tchawicę,
- drapanie, szczypanie i kręcenie skóry,
- kopanie w głowę przeciwnika w pozycji parterowej,
- uderzanie kolanem w głowę przeciwnika w pozycji parterowej,
- deptanie rywala w pozycji parterowej,
- łapanie siatki,
- łapanie spodenek lub rękawic rywala,
- używanie wulgarnego języka w obrębie ringu / klatki,
- niesportowe zachowanie skutkujące kontuzją rywala,
- atakowanie rywala w czasie przerwy między rundami,
- atakowanie rywala, który znajduje si pod opieką arbitra,
- atakowanie rywala po gongu,
- unikanie kontaktu z rywalem, umyślne lub powtarzające się, wypluwanie szczęki, udawanie kontuzji,
- wyrzucanie rywala po za ring / obszar walki,
- umyślne niestosowanie si do instrukcji sędziego ringowego,
- upuszczanie rywala na jego głowę lub kark,
- ingerencja narożnika w przebieg pojedynku,
- wrzucenie ręcznika w trakcie pojedynku,
- kierowanie palców w oczy/twarz rywala w stójce.
Jak widać, lista nielegalnych akcji jest długa. Przepisy KSW zostały w pełni oparte na “Zunifikowanych Regułach MMA”, które są skonstruowane tak, aby maksymalnie chronić zdrowie zawodników, przy jednoczesnym zachowaniu ducha tego sportu.
Walki KSW składają się z trzech trwających 5 minut rund. Z kolei walki o pas toczone są na dystansie pięciu pięciominutowych rund.
Jak obstawiać KSW?
Przed tym, jak wyjaśnimy, jak obstawiać KSW, chcemy wyjaśnić kilka podstawowych zagadnień związanych z tą organizacją. KSW bez wątpienia jest już dojrzałą organizacją z rozbudowaną strukturą. Zawodnicy i zawodniczki mogą ubiegać się o 9 pasów mistrzowskich.
Panowie rywalizują między sobą o prymat w kategoriach:
- słomkowej (do 52,2 kg),
- muszej (do 56,7 kg),
- koguciej (do 61,2 kg),
- piórkowej (do 65,8 kg),
- lekkiej (do 70,3 kg),
- półśredniej (do 77,1 kg),
- średniej (do 83,9 kg),
- półciężkiej (do 93 kg),
- ciężkiej (do 120,2 kg),
- superciężkiej (powyżej 120,2 kg).
Rywalizacja kobieca dopiero nabiera rozpędu i na tę chwilę została uruchomione tylko dwie kategorie:
- musza do 56,7 kg,
- słomkowa do 55 kg,
Początkowo włodarze organizowali turnieje, w których brało udział ośmiu zawodników pojedynkujących się między sobą. Zwycięzca turnieju automatycznie stawał się mistrzem KSW. 19 marca 2011 odbyła się gala KSW 15: Współcześni Gladiatorzy, na której po raz pierwszy zrezygnowano z formuły pucharowej i zastąpiono ją galą wieczoru z pojedynkiem o pas mistrzowski kategorii półciężkiej oraz pozostałymi walkami w czterech różnych kategoriach. Obecnie włodarze organizacji starają się organizować przynajmniej 4 gale rocznie. KSW ma ambicje międzynarodowe i od 2015 roku stara się organizować wydarzenia również poza Polską. Dotychczas odbyły się pięć takich gal: KSW 32 w Londynie, KSW 40 w Dublinie oraz KSW 51 w Zagrzebiu.
Waga ciężka
O pas w kategorii ciężkiej zaczęto rywalizować od 28 września 2013 roku na gali KSW 24. Można powiedzieć, że typy bukmacherskie na KSW były rozgrzane wówczas do czerwoności, ponieważ jedna z gwiazd organizacji (Karol Bedorf) walczyła o międzynarodowy pas mistrzowski KSW w wadze ciężkiej z byłym złotym medalistą olimpijskim w judo – Pawłem Nastulą.
Karol Bedorf wygrał tę walkę i zapisał się w historii jako pierwszy zdobywca pasa mistrzowskiego w kategorii ciężkiej. Popularny „Coco” trzykrotnie bronił tytułu, aż w końcu w 2017 roku uległ Fernando Rodriguesowi Juniorowi. Brazylijczykowi nie udało się obronić pasa, ponieważ już w kolejnym pojedynku został pokonany przez Marcina Różalskiego. Ten postanowił zwakowć pas i od 2018 roku należy od do Anglika Phila De Friesa, który w walce mistrzowskiej pokonał Michała Andryszaka.
KSW typy na zawodników. Kogo obstawiać?
Poniżej, w podziale na kategorie wagowe, przedstawiamy zawodników KSW, na których typy bukmacherskie warto rozważyć konstruując kupon u legalnych bukmacherów w Polsce.
Waga półciężka
Jedna z najważniejszych kategorii dla KSW. Przewinęło się przez nią wielu fantastycznych zawodników z Janem Błachowiczem na czele. Pierwszym mistrzem wagi półciężkiej został legendarny dla polskiego MMA Mamed Chalidow, a stało się to 15 maja 2009 roku podczas gali KSW XI. W następnych lata pas przechodził kolejno do Kameruńczyka Rameau Thierry Sokoudjou, Jana Błachowicza, Gorana Reljica i Tomasza Narkuna. Już same te nazwiska powodują, że zainteresowanie kursami bukmacherskimi rośnie, a typy bukmacherskie na KSW są wówczas w cenie.
Waga średnia
Mamed Chalidow na pewnym etapie kariery postanowił przejść do kategorii wagowej średniej i była to słuszna decyzja, ponieważ w niej święcił swoje największe triumfy.
Pierwszym mistrzem KSW w kategorii wagowej średniej był Krzysztof Kułak, który uzyskał ten tytuł pokonując Vitora Nobregę 7 maja 2010 roku podczas KSW 13. Po tym jak z powodu kontuzji zrzekł się pasa, nastąpił festiwal nazwisk, które są kluczowe dla rozwoju KSW w Polsce, a także dla poszerzenia oferty kursów bukmacherskich na KSW u polskich bukmacherów. Michał Materla był mistrzem od 12 maja 2012 roku (KSW 19) do 28 listopada 2015 roku (KSW 33).
Po drodze aż czterokrotnie bronił tytułu pokonując Rodneya Wallace’a, Kendalla Grove’a, Jaya Silvę oraz Tomasza Drwala. Pas odebrał mu wspomniany Mamed Chalidow. Polak czeczeńskiego pochodzenia raz obronił tytuł po czym postanowił go zwakować. W kolejnym pojedynku o tytuł mistrza KSW w wadze średniej pas wywalczył Anglik Scott Askham, który pokonał Michała Materlę. Nie tak dawno, bo 10 października 2020 r. Chalidow odzyskał pas nokautując Askhama już w 36 sekundzie pojedynku.
Waga półśrednia
Kolejna kategoria, która powoduje wzmożenie typów bukmacherskich na KSW. Pierwszy tytuł w tej dywizji przyznano w 1 grudnia 2012 roku, kiedy to na gali KSW 21 Asłambiek Saidow pokonał Borysa Mańkowskiego. Popularny „Diabeł Tasmański” poczekał dwa lata i wziął rewanż na Rosjaninie pokonując go na gali KSW 27 i przejmując pas międzynarodowego mistrza KSW w wadze półśredniej. Borys skutecznie bronił pasa do 23 grudnia 2017 roku, dopiero wtedy został pokonany przez Chorwata Roberto Soldicia.
Już w kolejnym pojedynku pas przeszedł w ręce Dricusa Du Plessisa z RPA, aby w walce rewanżowej ponownie trafić w ręce Roberto Soldica. Po tym jak Borys Mańkowski postanowił zmienić kategorię na lekką, trochę brakuje nam w dywizji półśredniej silnego Polaka. Nie wspominając już o tym, że „Diabeł Tasmański” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników polskiego MMA i walki z jego udziałem cieszą się ogromną popularnością przy obstawianiu KSW.
Waga lekka
Marcin Jewtuszko, Mateusz Gamrot, Norman Parke to zawodnicy, którzy przez dłuższy czas byli jednymi z centralnych postaci promujących MMA w Polsce. Pierwszy z nich jest jednocześnie pierwszym zdobywcą pasa wagi lekkiej, a stało się to po słynnej walce z Arturem Sowińskim w czasie KSW 21. Jewtuszko nie miał okazji do obrony tytułu, ponieważ przeszedł do kategorii półśredniej i zwakował tytuł.
Od tamtego czasu oglądaliśmy głównie popisy Mateusza Gamrota, który dzierżył pas od 27 maja 2016 roku (KSW 35) do 17 września 2020 roku. „Gamer” jest jednym z najważniejszych zawodników polskiego MMA i to dla niego wielu osób szukało typów bukmacherskich na KSW. Polak postanowił spróbować swoich sił w UFC i od razu pojawiło się kilku chętnych do przejścia pasa. Wśród nich są Norman Parke, Borys Mańkowski, Roman Szymański, Marian Ziółkowski, czy Artur Sowiński.
Waga piórkowa
Jedna z „najmłodszych” kategorii, ponieważ pierwszy pas został przyznany 28 listopada 2015 roku. Na tę chwilę nikomu nie udało się zdominować wagi piórkowej. Udane obrony mają na swoim koncie jedynie Artur Sowiński i Salahdine Parnasse. Wynika to też z faktu, że Kleber Koike Erbst został pozbawiony tytułu po tym jak nie udało mi się zbić wagi, a Mateusz Gamrot postanowił zakończyć swoją przygodę z KSW. Przez dłuższy czas tymczasowy pas tej dywizji dzierżył Parnasse, jednak niespodziewanie stracił go na rzecz Brazylijczyka Daniela Torresa.
Waga kogucia
Antun Racić jest jak na razie jedynym zdobywcą pasa w kategorii koguciej. Chorwat mógł cieszyć się z tego sukcesu przed własną publicznością, ponieważ pierwszy raz przyznano tytuł właśnie podczas gali KSW 51 w Zagrzebiu. Nie będziemy ukrywać, że z punktu widzenia typów bukmacherskich na KSW jest to jedna z najmniej emocjonujących kategorii wagowych, ponieważ rzadko dochodzi w niej do nokautów, a zawodnicy częściej cechują się umiejętnościami grapplerskimi stąd przez dłuższy czas walki toczone są w parterze. Niemniej, w kategorii tej mamy jednego mocnego Polaka – mowa o Damianie Stasiaku, który jednak musiał uznać wyższość Racicia w bezpośrednim pojedynku.
Waga musza kobiet
Pierwszą kobiecą mistrzynią wagi muszej kobiet została Ariane Lipski, która 27 maja 2017 roku podczas gali KSW 39 pokonała Dianę Belbitę. Brazylijka jeszcze dwukrotnie broniła tytułu w walce z Marianę Morais 22 października 2017 na KSW 40 oraz w pojedynku z Silvianę Gomez Juarez 3 marca 2018 na KSW 42. 23 września 2018 roku poinformowano, że kontrakt Lipski nie został przedłużony i od tego czasu pas jest zwakowany.
Waga słomkowa kobiet
Jedyną mistrzynią wagi słomkowej kobiet była Karolina Kowalkiewicz, która zdobyła pas pokonując 8 czerwca 2013 roku, Martę Chojnowską na gali KSW 23. Podczas gali KSW 27, Karolina broniła pasa pokonując Jasminke Cive 17 maja 2014 na KSW 27. 21 września 2015, Karolina poinformowała, że podpisała kontrakt z UFC i zrzekła się tytułu mistrzowskiego. Włodarze organizacji uznali, że poczekają aż poziom kobiecego MMA w KSW się podniesie i dopiero wówczas zorganizują walki o pasy mistrzowskie.
Gdzie obstawiać KSW?
Kursy na galę KSW pojawiają się zazwyczaj w większości zakładów bukmacherskich w Polsce. Jak do tej pory największa polska organizacja mieszanych sztuk walk podpisywała w swojej historii dwa kontrakty sponsorskie z operatorami zakładów wzajemnych online. Pierwszą z nich była umowa z STS, która obowiązywała od 2018 roku do 2020 roku, a drugą było partnerstwo z Fortuną, które zostało zapoczątkowane w połowie 2020 i ma trwać co najmniej do 2021 roku.
Dlatego KSW w Fortunie to obecnie jedna z lepiej rozbudowanych zakładek u polskich bukmacherów. Współpraca powoduje, że Fortuna KSW traktuje wyjątkowo i wspólnie przygotowują szereg atrakcji dla swoich użytkowników, w skład których wchodzą wyższe kursy na KSW, specjalne typy na KSW, a przede wszystkim szereg promocji na gale tej organizacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto sprawdzić oferty KSW w STS, ale oficjalny partner ma zazwyczaj przygotowaną szerszą ofertę. Niemniej jednak musimy podkreślić, że pod względem kursów w STS KSW wygląda bardzo dobrze.
KSW – ciekawostki
- Szefami, a jednocześnie założycielami KSW są dwaj biznesmeni – Maciej Kawulski i Martin Lewandowski.
- Pierwsza gala KSW miała miejsce 27 lutego 2004 roku w restauracji „Champions”, będącej częścią hotelu Marriott. Lewandowski był wówczas kierownikiem ds. promocji stołecznego hotelu.
- KSW trafiło do mainstreamu w 2009 roku, dzięki walce Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem podczas gali KSW 12. Legendarny pojedynek w otwartym Polsacie obejrzało ponad 6 milionów widzów.
- Gala KSW 39: Colosseum, która w 2017 odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie zgromadziła 57766 widzów, co jest rekordem europejskiego MMA. Dostęp pay-per-view na tę galę wykupiło ponad 40 tysięcy użytkowników.
- Zawodnicy tracą 50% swojego wynagrodzenia za przekroczenie ustalonego limitu wagowego.
- Okrągła metalowa klatka pojawiła się w KSW w 2014 roku i ma średnicę 9 metrów. Wcześniej pojedynki odbywały się w ringu o wymiarach 8 x 8 metrów.
Nasze typy bukmacherskie na KSW
Publikowane na tej stronie typy na KSW przygotowywane są przez pasjonatów sportów walki. Staramy się wyręczyć się w analizie i sami docieramy do najważniejszych informacji przed wydarzeniami organizowanymi pod szyldem tej największej europejskiej federacji mieszanych sztuk walki. Typowanie KSW to dla nas przyjemność i mamy nadzieję, że trochę zarazimy Cię tą wspaniałą dyscypliną sportu.
Konfrontacja Sztuk Walki to marka z wieloletnią tradycją, na temat której nie brakuje ciekawych faktów.ciekawych faktów. Poznajmy najciekawsze z nich: