Szachy zakłady bukmacherskie

Szachy to nie jest pierwszy sport, który kojarzy się z zakładami bukmacherskimi, jednak w obecnych czasach dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu możemy obstawić praktycznie dowolne wydarzenie, dowolnej dyscypliny. Zobaczmy, co w kategorii szachy proponują zakłady bukmacherskie w Polsce!

Szachy w zakładach bukmacherskich w Polsce

Nic więc dziwnego, że kursy bukmacherskie na szachy są częścią oferty udostępnionej przez legalne zakłady bukmacherskie online w Polsce. Należy pamiętać, że to specyficzna dyscypliną sportu i przed przystąpieniem do konstruowania swojego kuponu w serwisie zakładów wzajemnych należy zapoznać się dokładnie z meandrami, żeby wiedzieć jak obstawiać szachy. 

Wzrost popularności szachów w zakładach bukmacherskich

szachy kursy bukmacherskie

W ostatnich latach popularność szachów urosła do niespodziewanych rozmiarów. Główna w tym zasługa serialu „Gambit Królowej”, który miał swoją premierę w drugiej połowie 2020 roku.

Jak informują amerykańskie media sprzedaż zestawów szachowych wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 87 procent, sprzedaż książek o szachach o 603 procent, liczba nowych graczy na portalu chess.com wzrosła aż pięciokrotnie.

Dodatkowo fraza „jak grać w szachy” zanotowała najlepszy wynik w historii.

Jednak wzrost popularności można było zauważyć już wcześniej, choćby w 2018 roku kiedy to rozegrano pojedynek Magnus Carlsen kontra Fabiano Caruana o mistrzostwo świata w szachach. Jeden z bukmacherów informował wówczas, że odnotował 17-krotny wzrost obrotów na tę dyscyplinę. Dodatkowo pojedynek wygenerował w zakładach bukmacherskich większe obroty niż niektóre mecze odbywających się w 2018 roku Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji, a mówi się, że wysokość obrotów porównywalna była do obrotów na finał Ligii Mistrzów.

Federacja World Chess twierdzi, że sport ma 600 milionów fanów na całym świecie, więc wszyscy zauważają potencjał. Jeden z niedostępnych legalnie w Polsce bukmacherów stał się nawet jednym z głównych sponsorów pojedynku Carlsen vs Caruana. 

Szachy a zakłady bukmacherskie -najważniejsze zasady

Musimy zacząć od podstaw, czyli wyjaśniania zasad gry. W rywalizacji szachowej udział bierze dwóch graczy, którzy mają do dyspozycji zestaw 16 bierek w odmiennych kolorach. Linia poruszania się każdej z bierek jest dokładnie ustalona. Zawodnicy poruszają się 8 pionami oraz ośmioma figurami. Rywalizacja toczy się na dwukolorowej planszy składającej się z 64 pól. Celem każdego z graczy jest doprowadzenie do sytuacji, w której figura oznaczona jako „król” nie będzie mogła wykonać ruchu, który nie przetnie się z linią ruchu przeciwnika. 

W szachach możliwe są trzy rozstrzygnięcia, czyli: zwycięstwo zawodnika poruszającego białymi bierkami, remis i zwycięstwo zawodnika poruszającego czarnymi bierkami. 

O ile reguł zwycięstw nie trzeba tłumaczyć o tyle remis jest już bardziej skomplikowaną sprawą i może nastąpić w kilku przypadkach, jeśli:

  • gracze uzgodnili między sobą takie rozstrzygnięcie,
  • sytuacja na planszy jest patowa, czyli jeden z zawodników nie może wykonać posunięcia, a jego „król” nie jest zagrożony,
  • żadna ze stron nie jest w stanie zakończyć partii np. w sytuacji gdy na planszy zostały tylko bierki „króla”,
  • trzykrotnie na planszy pojawia się identyczna pozycja (na wniosek jednego z zawodników),
  • jeden z zawodników wymusza powtarzanie ruchów nieustannie szachując króla.

Na najwyższym poziomie do remisu dochodzi najczęściej w tym pierwszym z podanych przypadków, a więc jeden z graczy wysuwa propozycję takiego rozstrzygnięcia partii i zostaje ona uznana przez przeciwnika. 

Rodzaje szachów

Najlepsi gracze rywalizują najczęściej w trzech odmianach szachów, które różnią się między sobą możliwym czasem na wykonanie ruchu. 

W pojedynku o mistrzostwo świata zawodnicy grają w oparciu o zasady szachów klasycznych. Zawodnik ma 100 minut na wykonanie pierwszych 40 posunięć, 50 minut na kolejne 20 ruchów i 15 na dokończenie danej rozgrywki. Ponadto gracze zyskują 30 sekund dodatkowego czasu za każde wykonane posunięcie.

Szachy szybkie – 25 minut na partię dla zawodnika, 10 sekund bonifikaty za posunięcie.

Szachy błyskawiczne – 5 minut na partię, 3 sekundy bonifikaty na posunięcie. 

Jak obstawiać szachy?

W pierwszych akapitach chciałem zwrócić uwagę, że bukmacherzy dostrzegają potencjał tej dyscypliny i w kolejnych latach możemy spodziewać się nowych opcji zakładów. Obecnie jest ona ograniczona, ale już teraz chcemy wyjaśnić jak obstawiać szachy. 

Wcześniej wspominaliśmy, że rynki zakładów są ograniczone, ale w przypadku ważniejszych pojedynków możesz skorzystać z bogatej oferty. Najważniejsze rodzaje zakładów na szachy to:

  • Zwycięzca oraz podium turnieju szachowego. 
  • Zwycięzca meczu – na większych turniejach rywalizacja składa się z 12 partii. Wygrywa ten zawodnik, który zdobędzie łącznie przynajmniej 6,5 punktów. Punktacja: 1 pkt za wygraną, 0,5 za remis.
  • Wynik partii w systemie trzydrogowym (wygrana białych – remis – wygrana czarnych)
  • Handicap na mecz. Klasyczny handicap, w którym możesz obstawić jaka będzie przewaga jednego z zawodników w rywalizacji składającej się z 12 partii.
  • Zakład poniżej/powyżej na liczbę ruchów wykonanych przez obydwu szachistów w partii.

Szachy – statystyki i zasady w zakładach bukmacherskich

zakłady bukmacherskie na szachy

W przypadku zakładów bukmacherskich na szachy charakterystyczne jest to, że nie sprawdzają się tu metody stosowane przy obstawianiu innych sportów. Chcąc typować wyniki pojedynków szachowych musisz zdawać sobie sprawę z niektórych niuansów tej dyscypliny. Przede wszystkim w szachach na najwyższym poziomie bardzo często dochodzi do wyniku remisowego. Dlatego możesz być zaskoczony, że nierzadko zdarza się tak, że kurs na remis będzie niższy niż na zwycięstwo jednego z szachistów. 

Jak pokazują wyniki opublikowane na platformie chessbase.com aż 53,1 procent pojedynków graczy z rankingiem powyżej 2600 kończyło się wynikiem remisowym, w 28,9 procent przypadków wygrywali gracze operujący białymi pionami i figurami, a jedynie w 18 procent partii zwycięzca poruszał się bierkami w kolorze czarnym. 

Dlatego przygotowując się do obstawiania szachów musisz sprawdzić, który zawodnik zaczyna partię, a tym samym ma większe szanse na osiągnięcie korzystnego rezultatu. Ta zasada ma jednak zastosowanie w przypadku szachów klasycznych. Jeśli pojedynek toczony jest na zasadach szachów błyskawicznych lub szachów szybkich szanse na remis maleją, ponieważ w tego typu rozgrywce liczy się przede wszystkim umiejętność szybkiego analizowania sytuacji na szachownicy, a uciekający czas nie ułatwia zadania. Tym bardziej, że zawodnik, któremu jako pierwszemu skończy się czas przegrywa.

Szachy zakłady bukmacherskie. Gdzie obstawiać?

Legalnie działający w naszym kraju bukmacherzy dopasowują swoją ofertę zakładów na szachy do aktualnego zainteresowania tym sportem. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu „królewskiej gry” do programu letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Da się zatem zauważyć pewne ruchy mogące świadczyć o tym, że rynek zakładów bukmacherskich będzie na tym polu ewoluował. Na ten moment większość polskich firm bukmacherskich skupia się wyłącznie na Mistrzostwach Świata i Olimpiadzie Szachowej, a tylko nieliczni przygotowują ofertę na takie turnieje jak Chess 9LX czy Altibox Norway Chess. Od lat czołówkę bukmacherów dysponujących najlepszą ofertą szachową stanowią STS, LV BET, Fortuna i Forbet, ale trzeba zauważyć, że do tego grona przebojem wdarł się ostatnio eWinner.

STS i forBET trafnie zdiagnozowały potrzeby graczy i na swoich stronach internetowych zamieściły poradniki jak obstawiać szachy oraz na jakich zasadach przebiega rozgrywka. Relatywnie dużo rynków zakładów na pojedynki szachowe proponują LV BET oraz Fortuna. Pierwszy wymieniony bukmacher szachy traktuje jako istotny element swojej oferty, dlatego możemy obstawiać podwójną szansę, handicap czy wynik po 14 partiach. Drugiemu natomiast zdarzało się nawet wystawiać kursy na Mistrzostwa Rosji (w tym rozgrywki kobiet).

Gracze typujący ten sport są bardzo ciekawi, do jakiego stopnia swoją ofertę na zakłady szachowe rozwinie eWinner, który zdaniem wielu wyszedł na czoło wyścigu na najlepszego bukmachera w tym aspekcie. Nie jest żadną tajemnicą, że dopiero w miesiącach jesiennych, kiedy zbliżają się najważniejsze imprezy szachowe, bukmacherzy poszerzają spektrum możliwości wyboru zdarzeń o kolejne propozycje. eWinner już w tym momencie prezentuje się na tle reszty operatorów zakładów wzajemnych imponująco. Jako jedyny wystawił na ten moment kurs na zwycięstwo Jana-Krzysztofa Dudy w turnieju kandydatów w 2022 roku (15.00). Pojedynek o Mistrzostwo Świata czyli starcie Magnus Carlsen – Jan Niepomniaszczij już teraz zawiera najwięcej rynków na polskiej arenie bukmacherskiej. Gracz może obstawić wynik po 14 partiach, ostatecznego zwycięzcę, etap na którym zostanie wyłoniony Mistrz Świata oraz metodę zwycięstwa. Jeśli dodamy do tego fakt, że to właśnie w eWinner kurs na faworyzowanego Carlsena jest najwyższy, odpowiedz na pytanie gdzie obstawiać szachy zdaje się być oczywista. 

BukmacherMagnus CarlsenJan Niepomniaszczij
eWinner1.353.65
STS1.224.00
LVBET1.253.75
Fortuna1.343.15
Magnus Carlsen – Jan Niepomniaszczij, kursy z 5.10.2021

Skoro wiemy, gdzie obstawiać tę dyscyplinę, to warto jeszcze sprawdzić, co najlepiej typować.

Szachy zakłady bukmacherskie – najważniejsze turnieje

W zakładach bukmacherskich szachy wciąż należą do kategorii sportów niszowych, więc nie znajdziesz bardzo bogatej oferty. Najczęściej kursy na szachy wystawiane są na najważniejsze turnieje szachowe. Do tej kategorii możemy przede wszystkim zaliczyć dwa wydarzenia: indywidualne mistrzostwa świata oraz olimpiady szachowej.

Mistrzostwa Świata w szachach 2021

Mecz o mistrzostwo świata w szachach miał się odbyć w 2020 roku, ale pandemia koronawirusa spowodowała, że spotkanie przełożono na rok kolejny. W pojedynku zobaczymy będącego aktualnym mistrzem Norwega Magnusa Carlsena oraz szachistę, który zostanie wyłoniony w turnieju kandydatów w Jekaterynburgu w Rosji. Weźmie w nim udział 8 najlepszych szachistów, a zwycięzca zostanie pretendentem do tytułu mistrza świata. 

Olimpiada szachowa 2021

Turniej, w którym rywalizują drużyny złożone z najlepszych szachistów z danego kraju. Wydarzenie organizowane jest w odstępstwie dwóch lat. Kalendarzowym terminem olimpiady szachowej był rok 2020, jednak i w tym przypadku sytuacja epidemiczna pokrzyżowała plany. Olimpiada podzielona jest na część kobiecą i męską. W skład każdego zespołu wchodzi 5 najlepszych szachistów i pięć najlepszych szachistek. Obecnie w kategorii męskiej jak i kobiecej tytuł mistrzowski należy do reprezentacji Chin. Warto podkreślić, że męski turniej w 2018 na czwartym miejscu zakończyła reprezentacja Polski. 

Szachy u bukmacherów. Kogo obstawiać? Najlepsi szachiści

Szachy są dyscypliną, w której funkcjonuje ranking bardzo dobrze oddający aktualną sytuację i formę zawodników. Stosuje się tu metodę obliczania relatywnej siły graczy w oparciu o punktację Elo. Pokrótce można powiedzieć, że gracze uzyskują punkty rankingowe w zależności od trudności przeciwnika. Dzięki temu można ustalić nie tylko kto jest aktualnie najlepszym szachistą, ale też kogo można uznać za szachistę wszechczasów. Najwyższy wynik w historii należy do Magnusa Carlsena, który 1 maja 2014 osiągnął 2882 punkty rankingowe.

Magnus Carlsen 

To właśnie od Norwega należy zacząć część o najlepszych zawodnikach. Norweg jest niekwestionowaną gwiazdą tej dyscypliny i nieco zmienił postrzeganie szachów, ponieważ prowadzi dość luźny styl życia. O tym, że Carlsen jest nietypowym szachistą świadczy między innymi fakt, że jego głównym sponsorem jest firma bukmacherska Unibet. Dodatkowo Norweg stał się ambasadorem tej marki, czym wywołał wściekłość tamtejszych władz, ponieważ w Norwegii istnieje państwowy monopol na oferowanie zakładów bukmacherskich.

Fabiano Caruana 

Od kilku lat głównym rywalem Carlsena jest Fabiano Caruana, który pobiło rekord Hikaru Nakamury i był najmłodszym szachowym arcymistrza Stanów Zjednoczonych. Caruana sprawił, że szachy wróciły na czołówki amerykańskich gazet. Podczas mistrzostw świata 2018 zremisował główną w części klasycznej turnieju i uległ Carsenowi dopiero na etapie szachów szybkich.

Ding Liren

Chiński arcymistrz, którego wiele osób uważa za głównego pretendenta do tytułu mistrza świata w 2021 roku. Ding zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Chin w szachach w wieku 16 lat, co czyni go najmłodszym, który kiedykolwiek to zrobił.

Jan Krzysztof Duda 

Polak, który stał się jeden z najmłodszych członków klubu 2700. Duda w kwietniu 2020 skończył dopiero 20 lat. Na swoim koncie ma już zwycięstwa w partiach z Magnusem Carsenem i Fabiano Caruaną. Polak od kilku lat czyni stałe postępy i między innymi dzięki temu jest jednym z najmłodszych zawodników, w czołówce rankingu. Bez wątpienia jest jedną z największych nadziei naszych szachów i możemy zaryzykować pisząc, że jest też jednym z głównym kandydatów do tytułu mistrza świata w kolejnych latach.

Hikaru Nakamura

Urodził się 9 grudnia 1987 roku w Hirakata w Japonii. Jego rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdy miał zaledwie dwa lata. Nakamura jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szachistów. Od ponad 10 lat utrzymuje się w czołówce rankingów światowych. Dodatkowo Hikaru Nakamura prowadzi popularny kanał na youtube, który ma blisko pół miliona subskrybentów. Nakamura jest uważany za najlepszego specjalistę od szachów błyskawicznych.