System Kelly’ego w zakładach bukmacherskich

System Kelly’ego to skomplikowana strategia stawkowania w zakładach bukmacherskich. Jak możemy ją wykorzystać przy obstawianiu? Jak długo trzeba czekać na zysk? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Spis treści

System Kelly’ego w zakładach bukmacherskich

Rozwiń spis treści

System Kelly’ego – co to jest?  

Kelly betting system, czyli system Kelly’ego to strategia, która pozwala na obliczenie optymalnych stawek na zakłady, poprzez określenie tego jaki procent naszego kapitału (bankrolla) powinniśmy zaangażować na konkretnym etapie gry. Celem jego wdrożenia jest uzyskanie maksymalnego zysku oraz minimalizacja ryzyka utraty wszystkich środków przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych gracza. W tym poradniku przedstawimy Ci algorytm jego stosowania, wszystkie jego zalety i wady oraz konkretne przykłady.

System Kelly’ego w zakładach bukmacherskich. Dla kogo?

Pozytywne efekty wdrożenie strategii Kelly’ego są widoczne w długoterminowej perspektywie, dlatego jego użytkownikami są głównie gracze doświadczeni, świadomi tego, że lepszy jest powolny, ale stały zysk, aniżeli natychmiastowe, wysokie, ale jednak mocno niepewne wygrane. Typerzy, którzy zdecydują się na stosowanie tej metody muszą dysponować minimalną wiedzą matematyczną, a przede wszystkim potrafić wyszukiwać valuebety – zakłady, w których bukmacher określił prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia na poziomie znacznie różniącym się od tego jakie jest ono w naszym mniemaniu.  Kluczowe jest niesugerowanie się kursami wystawianymi przez operatorów, ale chłodna głowa i wiara we własne możliwości.

Preferujemy zdroworozsądkowe podejście do tematu zakładów bukmacherskich, dlatego uprzedzamy, że jest to tylko (a może aż?) dobre narzędzie wspomagające grę, a nie przepis na sukces. Abyś mógł zastosować system Kelly’ego w praktyce, musisz poznać jego wzór i objaśnienia symboli:

wzor kellyego zaklady bukmacherskie

gdzie:

  • K – to wysokość naszego aktualnego kapitału przeznaczonego na grę
  • k – oferowany w formie dziesiętnej kurs zakładu
  • p – ustalone przez nas prawdopodobieństwo zakładu (np. 70%=0,7, 54%=0,54)

Warunek: p*k>1

Jak stosować strategię Kelly’ego w bukmacherce?

Jak w zakładach bukmacherskich wykorzystać system Kelly’ego? Bukmacher nigdy nie zasugeruje nam jaki budżet powinniśmy przeznaczyć na grę, gdyż jest to kwestia wyjątkowo indywidualna. A to właśnie od ustalenia bankrollu należy zacząć.

Naszym kolejnym krokiem jest znalezienie valuebetu, czyli takiego zakładu, gdzie kurs na interesującą nas opcję jest wyższy, niż wynika to z ustalonego prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Jest to kluczowy etap, gdyż nie ma złotego środka na określenie tego współczynnika, a jego prawidłowość zależy niemal wyłącznie od indywidualnych umiejętności typującego. Pomaga w tym doświadczenie, statystyki, rzetelna analiza spotkania i dodatkowe informacje na temat meczu.

Naszym kolejnym działaniem jest obliczenie stawki zakładu poprzez podstawienie danych do wzoru. Przy znanej wartości całego budżetu, ustalonym prawdopodobieństwie i kursie selekcji, zadanie to nie powinno nastręczać większych trudności. Aby Kelly System Betting został w pełni wdrożony należy już tylko obstawić zakład za wyliczoną kwotę. 

Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości jak go stosować, powinny je rozwiać przykłady jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Liczą one tylko po 10 zakładów, dlatego pamiętaj, że aby ocenić realną skuteczność tej metody powinieneś zagrać kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt zakładów. Strategia sprawdza się bowiem w dłuższym okresie czasu.

System Kelly’ego – przykłady

Przykład 1:

Wysokość naszego bankrolla określiliśmy na 200 PLN, dlatego stawka pierwszego zakładu będzie pewnym procentem tej kwoty. W dalszych etapach będzie ona ustalana na podstawie aktualnej wartości kapitału jakim dysponujemy.

system kellyego
System Kelly’ego – przykład 1

Prezentujemy obliczenia dla etapu nr 5:

Stawka zakładu = [319,46 PLN*(0,80 *1,43-1)]/1,43-1

Stawka zakładu = 106,98 PLN
Ewentualna wygrana= 106,98 PLN * 1,43 * 0,88
Ewentualna wygrana= 134,62 PLN
Bankroll = 319,46 PLN – 106,98 PLN + 134,62 PLN
Bankroll = 347,10 PLN

strategia kellyego przyklad
System Kelly’ego – przykład 2

Przedstawiamy obliczenia dla etapu nr 7:

Stawka zakładu = [(409,26*(0,75*1,46-1)]/1,46-1   / 2

Stawka zakładu = 106,98 PLN
Ewentualna wygrana= 106,98 PLN * 1,43 * 0,88
Ewentualna wygrana= 134,62 PLN
Bankroll = 319,46 PLN – 106,98 PLN + 134,62 PLN
Bankroll = 347,10 PLN

Gracz i tym razem sześciokrotnie typował poprawnie, a czterokrotnie źle. Paradoksalnie, dzięki ostrożniejszemu stawkowaniu wykazał po serii zakładów większy zysk: 45 PLN.

W jakich zakładach nie sprawdza się System Kelly’ego?

Z matematycznego punktu widzenia, system nie jest możliwy do wdrożenia przy niespełnionym warunku p x k > 1 (wówczas typ jest valuebetem). Oznacza to, że kryterium Kelly’ego nie znajduje zastosowania w zakładach, gdzie bukmacher w naszej opinii prawidłowo ustalił wysokość kursów. Należy przy tym wspomnieć, że w odróżnieniu od systemu Fibonacciego czy Martingale’a, nie występują żadne ograniczenia w zakresie dyscyplin sportu, ani silne rekomendacje do stosowania tylko w odniesieniu do typowania remisów (można typować dowolnie). 

Strategia Kelly’ego – plusy i minusy

Jakie są zalety i wady stosowania systemu Kelly;ego w zakładach bukmacherskich?

PLUSY:

  • System Kelly’ego w bukmacherce daje dużą stabilność kapitału, gdyż nawet w przypadku kiedy nasz bankroll się kurczy, stawki kolejnych zakładów są coraz mniejsze.
  • Stosowanie jest strategii gry niesie ze sobą niewielkie ryzyko utraty całości kapitału poświęconego na grę.
  • Szanse na osiągniecie zysku w dłuższej perspektywie czasowej są stosunkowo duże. 
  • Stopa zwrotu (yield) z obstawianych zakładów jest wysoka.
  • Jeżeli gracz posiada umiejętność wyszukiwania valuebetów na wysokim poziomie, jest jednym z najskuteczniejszych systemów/strategii bukmacherskich. 

MINUSY:

  • Strategia Kelly’ego nie jest tak prosta w zastosowaniu jak system Martingale’a czy Fibonacciego, ponieważ wymaga zastosowania nieco bardziej skomplikowanych reguł matematycznych.
  • System Kelly’ego w zakładach bukmacherskich może być skuteczny tylko wówczas, jeżeli gracz posiada umiejętność prawidłowego szacowania prawdopodobieństwa wygranej.
  • Konieczna jest znajomość zagadnienia valuebetów.
  • Jest czasochłonną strategią gry co wynika nie tylko z konieczności wyszukiwania valuebetów, ale i wykonywania pewnych obliczeń.
  • Fundamentalnym założeniem dla powodzenia  stosowania kryterium Kelly’ego jest wykazywanie odpowiedniej skuteczności typów – nie da się osiągnąć dodatniego bilansu gry, typując wyłącznie źle.

Co wyróżnia system Kelly’ego?

  1. To metoda przeznaczona głównie dla graczy cierpliwych, świadomych tego, że efekty pojawiają się w długoterminowej perspektywie.
  2. Jest systemem, który od gracza wymaga pewnej (podstawowej) wiedzy matematycznej, dlatego przez część z nich może zostać uznany za trudny do wdrożenia.
  3. Strategia Kelly’ego jest narzędziem ustalania stawki zakładu, a nie magiczną kulą wskazującą który mecz i w jaki sposób obstawić. Dzięki niej wyliczasz za jaki procent bankrolla powinieneś zagrać znalezione przez siebie zdarzenie.
  4. System Kelly’ego hołduje zasadzie, że im większy valuebet, tym większa jest stawka zakładu i odwrotnie. Tam gdzie różnica między kursem wystawionym przez bukmachera, a tym jaki odpowiadałby wyliczonemu przez nas prawdopodobieństwu jest duża, system wylicza większe stawki, gdyż jego celem jest maksymalizacja zysku.
  5. W przypadku zakładów z dużymi kursami, obliczona wysokość stawki jest mniejsza, zaś rośnie dla zdarzeń opisanych niskim kursem.
  6. Prawidłowe ustalenie prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia jest najważniejszym elementem całej układanki. Jeżeli w procesie tym popełnimy rażące błędy, zwiększa się nasze ryzyko utraty środków.

FAQ: System Kelly’ego w zakładach bukmacherskich?

Żaden system bukmacherski nie jest w stanie tego zagwarantować i metoda Kelly’ego nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jest jedynie narzędziem, które prawidłowo stosowane wydatnie zwiększa szanse typującego na sukces. W ostatecznym rozrachunku największe znaczenie i tak mają umiejętności gracza.

Jest trudniejszy i bardziej czasochłonny niż systemy Martingale’a i Fibonacciego, ale do jego stosowania wystarczy podstawowa wiedza o kolejności wykonywania działań matematycznych.

Strategia Kelly’ego nie stawia przez graczem żadnych ograniczeń dotyczących obstawianej dyscypliny sportu. Trzeba spełnić jedynie wymagania dotyczące kursu zdarzenia.

Tak, istnieją modyfikacje, dzięki którym metoda ta w zmienionej formie jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo utraty całego kapitału. „Ułamkowy Kelly” posiada też wady, a największą z nich jest wydłużona perspektywa osiągnięcia zysku.

Bukmacher przegrywa zazwyczaj z graczami doświadczonymi i to właśnie im najbardziej przydaje się ta metodologia stawkowania. Wynika to przede wszystkim z warunku określenia prawdopodobieństwa i wyszukiwania valuebetów, co początkującym graczom może sprawiać pewne trudności.

Jest to kwestia indywidualna i nie ma żadnych wytycznych, która określałyby minimalny budżet do rozpoczęcia gry z użyciem tego narzędzia.


Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *