Value betting w zakładach bukmacherskich

Jeśli uważasz się za dobrego gracza i masz pełną świadomość, że nie zawsze warto polegać na wyznaczonych przez bukmacherów kursach, dobrze trafiłeś. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, czym jest value betting, bowiem dobrze jest znać wszystkie sposoby na skuteczniejsze obstawianie.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z legalnymi zakładami online, również znalazłeś się pod dobrym adresem. Nasza analiza może nauczyć Cię kilku przydatnych rzeczy i w konsekwencji pomóc w podejmowaniu lepszych i bardziej świadomych decyzji.

Czym jest value betting?

W bardzo ogólnym ujęciu angielski termin value betting / value bet oznacza zakład wartościowy czy wartościowe obstawianie.

Według nas value betting jest absolutnie kluczową kwestią, jeśli chce się wygrywać pieniądze w procesie obstawiania zakładów sportowych. Wygrywanie na dłuższą metę, a właśnie to interesuje większość graczy, jest możliwe, dzięki umiejętności wykonywania poprawnych kalkulacji i identyfikowania wartości. Całość opiera się na czerpaniu korzyści z błędów popełnionych przez traderów bukmacherów.

Zasada jest bardzo prosta. Jeśli jesteś w stanie skutecznie wykorzystać value betting, Twoje szanse na wygraną znacznie wzrastają. Jeśli prawdopodobieństwo i szanse na powodzenie są wystarczająco wysokie, aby uczynić dany zakład wartościowym, wówczas wkroczenie do akcji i postawienie pieniędzy ma sens. <strong>Warunkiem powodzenia jest zidentyfikowanie wartościowego zakładu i obstawianie jedynie wtedy, gdy zaistnieje różnica między obliczanymi przez Ciebie szansami a kursami, które dyktują bukmacherzy

wartościowy zakład

Jak liczyć value bet – przykład

Dla lepszego zrozumienia całego procesu warto posłużyć się prostym przykładem:

Wyobraźmy sobie rzut monetą. Szanse wynoszą w takiej sytuacji 50-50. Zdajemy sobie z tego sprawę. Otrzymując kurs w wysokości 1,80 na reszkę, od razu wiadomo, że taki zakład nie ma żadnej wartości. Na dłuższą metę gracz straciłby swoje pieniądze, gdyż: 50 x 1,80 = 90. Za każde postawione 100 złotych, gracz otrzymywałby zwrot 90 złotych (w tym matematycznym wyliczeniu nie uwzględniamy podatku od zakładu w wysokości 12 proc., który obowiązuje w legalnych zakładach bukmacherskich w Polsce).

Z drugiej strony, gdyby kurs na reszkę wynosił 2,05, moglibyśmy mówić o wartościowym zakładzie. Możliwość wygranej nadal wynosiłaby 50%, ale to kurs wyznaczyłby nam w tym przypadku korzystną różnicę: 50 x 2,05 = 102,5.

Przeorientujmy nieco całą sytuację. Wyobraźmy sobie, że używana przez nas moneta jest trochę krzywa i ląduje na reszce w 60% wszystkich przypadków, a nie w 50%. Kurs wynosi 1,80, a zatem wartość zakładu nadal byłaby korzystna: 60 x 1,80 = 108.

Podsumowując, chodzi nam o wykazanie relacji istniejącej pomiędzy prawdopodobieństwem i rzeczywistymi szansami na wygraną zakładu. Wyliczenie jest naprawdę proste, ponieważ mnożysz dwie wartości przez siebie. Jeśli wynik mnożenia jest większy niż 100, wartość okazuje się korzystna dla gracza. Jednocześnie wszystko to, co znajdzie się poniżej wartości 100 powinno spowodować zapalenie się czerwonej lampki. Wiadomo wtedy, że nie warto obstawiać takiego zakładu.

Value betting w wydarzeniach sportowych

Na przykładzie monet bardzo łatwo jest znaleźć poszukiwane prawdopodobieństwo. Znacznie bardziej skomplikowaną sprawą jest obliczenie szans na wygraną w zaplanowanych wydarzeniach sportowych. Świetnymi przykładami są np. mecz piłki nożnej czy pojedynek hokejowy. W takim przypadku nie znamy dokładnych szans na powodzenie. Musimy wysilić się nieco, a perspektywa cieszenia się z wygranej stała się trochę bardziej realna. Przeprowadzenie analizy może nam bardzo pomóc w odnalezieniu odpowiedniej wartości i w konsekwencji dać odpowiedź na zasadność postawienia naszych pieniędzy.

Załóżmy, że zbliża się mecz ligi NFL pomiędzy ekipą Toronto Maple Leafs i Vancouver Canucks. Ekipa z Toronto zagra u siebie w domu i jest stawiana w roli faworytów. Spread wynosi -1.5, ale kursy są jednakowe.

 • Toronto Maple Leafs -1.5 @ 1.95
 • Vancouver Canucks +1.5 @ 1.95

My jesteśmy jednak dość mocno przekonani i wierzymy, że ekipa gości ma całkiem spore szanse na zwycięstwo oraz pokrycie spreadu. Przypuśćmy, że istnieje 55% szansy na pokrycie tego handicapu. Gospodarze z Toronto, w naszej ocenie, mają na to 45% szansy. 

A zatem kalkulacja przedstawia się następująco: 55 x 1,95 = 107,25.

Innymi słowy, postawienie na drużynę Vancouver jest wartościowe, jeśli nasze szacowanie jest poprawne. Mogłoby to ulec zmianie, gdyby kurs się zmienił, lub gdyby coś nieoczekiwanego stało się przed samym spotkaniem i zmusiło nas do ponownego rozważenia prawdopodobieństwa odniesienia sukcesu. 

Oczywiście nie mamy stuprocentowej pewności, czy prawdopodobieństwo na poziomie 55% jest poprawne. Jesteśmy jednak w stanie dokonać naprawdę dobrego szacowania, kiedy wiemy dostatecznie dużo na temat meczu i orientujemy się w kwestiach ściśle związanych z poszczególnymi drużynami. Właśnie w taki sposób funkcjonują bukmacherzy. Oni także wyznaczają kursy, opierając się na prawdopodobieństwie. Należy zatem przyjąć taką samą strategię i obstawić zakład zawsze wtedy, gdy nasze wyliczenia są bardziej poprawne od szacowań opracowanych przez bukmacherów. W opinii wielu jest to najlepsza metoda na uzyskiwanie profitów w tej branży przez dłuższy okres czasu. Na tym polega właśnie value betting.

Value bet – przykład

Aby zobaczyć, jak można dokonać lepszego wyboru i odnaleźć value bet przy wydarzeniach sportowych, przeanalizujmy kursy na mecz piłkarski rozgrywany między drużyną A i drużyną B.

 • Drużyna A – 1,51
 • Remis – 4,25
 • Drużyna B – 6,9

Przyjmujemy, że to drużyna A ma 60% szans na wygraną w tym starciu. Aby sprawdzić, czy jest to opłacalna operacja, powinniśmy dokonać szybkiego obliczenia:
60% x 1,51 = 90,6% – 100% = -9,4% 

Otrzymaliśmy wynik minusowy i na tej podstawie możemy stwierdzić, że nie znaleźliśmy value bet i zakład nie jest dla nas opłacalny.

Natomiast , gdybyśmy stwierdzili, że drużyna B ma 15% szans na pokonanie drużyny A. Po raz kolejny powinniśmy skorzystać z matematycznego wzoru i przekonać się, jaka jest prawdziwa opłacalność tego zakładu.

15% x 6,9 = 103,5% – 100% = 3,5%  

Od razu dostrzegamy, że wartość nie jest już minusowa i kształtuje się na poziomie 3,5%. Zakład w tym przypadku jest dla nas opłacalny.

Zakłady bukmacherskie – ważne wzory

Warto zapamiętać wzory, dzięki którym można wyliczyć prawdopodobieństwo, kurs danego zdarzenia i marże bukmachera.

Jak obliczyć prawdopodobieństwo, znając kurs?

Prawdopodobieństwo = (1/kurs dziesiętny) × 100

 • Drużyna A – 1,5
 • Remis – 4,25
 • Drużyna B – 6,9

Zatem:

 • 1/1,51 x 100 = 0,66 x 100 Prawdopodobieństwo = 66 %
 • 1/4,25 x 100 = 0,23 x 100 Prawdopodobieństwo = 23,5 %
 • 1/6,9 x 100 = 0,14 X 100 Prawdopodobieństwo = 14,5 %

Jak obliczyć kurs, znając prawdopodobieństwo?

kurs = 1/prawdopodobieństwo

 • Drużyna A – 66 %
 • Remis – 23,5 %
 • Drużyna B – 14,5 %

Zatem:

 • 1/(66/100) = 1,51
 • 1/(23,5/100) = 4,25
 • 1/(14,5/100) = 6,9

Jak obliczyć marżę bukmacherską?

Aby wyliczyć marżę bukmacherską należy dodać do siebie wartości prawdopodobieństwa, a następnie odjąć 100.

marża = ((1/kurs a) x 100 + (1/kurs b) x 100 + (1/kurs c) x 100) – 100

Przy zdarzeniach dwudrogowych pomijamy w równaniu jeden z kursów.

 • Drużyna A – 66 %
 • Remis – 23,5 %
 • Drużyna B – 14,5 %

Zatem:

 • 66 % + 23,5 % + 14,5 % = 104 %
 • marża bukmacherska = 4%

Analiza przy wyliczeniu value bet

Większość obstawiających nie przeprowadza pełnej analizy. Gracze zazwyczaj starają się przewidzieć, czy nawet odgadnąć, przebieg danego wydarzenia sportowego, często opierając się na intuicji. Ujmijmy to tak: nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli naprawdę zależy nam na powodzeniu rozciągniętym w czasie. Nawet najwięksi faworyci nie wygrywają przez cały czas. Nasze wrażenia czy przekonania nie zawsze są jednoznaczne z wartością danego zakładu.

value bet

Zaleca się zatem wykonanie pełnej analizy każdego meczu, na który zamierza się postawić pieniądze. Celem jest odnalezienie wartości takiego zakładu. Słaba drużyna może mieć mizerne szanse na zwycięstwo (jeśli jest to 10%, to w 9 przypadkach na 10 dana drużyna nie odniesie zwycięstwa), ale jeśli kurs wynosi 15, wówczas sprawa przybiera dość interesujący obrót. Teoretycznie wyciągając średnią, wygrasz pieniądze, obstawiając wygraną: 10 x 15 = 150.

Możesz usłyszeć i przeczytać różne rady jak obstawiać mecze. To nie ma większego znaczenia. Użycie matematyki, wykonanie dogłębnej analizy i próba precyzyjnego wyliczenia wartości jest naprawdę mądrym posunięciem. Mówimy w końcu o strategii używanej przez samych bukmacherów i większość zawodowych graczy. Długoterminowa passa i wygrywanie na dłuższą metę jest możliwe dzięki zastosowaniu value betting.

Warto jest otworzyć kilka różnych kont u bukmacherów, aby mieć dostęp do różnych statystyk. Powtórzymy to jeszcze w tym tekście, ale precyzyjne obliczenia dotyczące value bet są związane z poświeceniem czasu na analizę.

Większość ludzi raczej nie zastanawia się zbyt długo, nie traci czasu na głębsze analizy i nie przejmuje się wyliczaniem szans. Stawiają swoje pieniądze na jedną z dwóch ekip, ponieważ mają taką ochotę. Sytuacja zmienia się, kiedy koncepcja value betting jest dużo bardziej jasna. Nastawienie ulega zmianie i ci sami gracze zaczynają podejmować znacznie bardziej ostrożne decyzje. Dochodzą do wniosku, że przecież od tego zależy bilans ich zysków oraz strat.

Tracisz, gdy nie korzystasz z value betting

Przegrane zakłady bywają bardzo często źródłem frustracji i jednocześnie pozwalają bukmacherom na pomnażanie swoich zysków. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak ważna jest znajomość obstawiania wartości zakładu, bądź nie rozumie jej w pełni. Jeśli gracz dowiaduje się, jaka jest wartość, może dojść do wniosku, że obstawianie nie jest dla niego najlepszą rozrywką. To powoduje, że zaczyna oszczędzać pieniądze, ponieważ nie stawia na zakłady, w których bukmacherzy mają przewagę. 

Value bet a typy graczy

Value betting jest dla wszystkich, ale nie wszyscy chcą i przede wszystkim potrafią z tego korzystać. Na tej podstawie możemy pokusić się o wyróżnienie kilku kategorii graczy przeznaczających pieniądze na grę w zakładach bukmacherskich. Pokusiliśmy się o podział graczy na cztery typy. 

value betting

Zachęcamy w tym miejscu do zapoznania się z tymi opisami i zastanowienia, do której grupy moglibyśmy zaliczyć siebie samych. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób moglibyśmy zmienić sytuację, gdyby wskazana przez nas kategoria nie okazała się tą wymarzoną i odpowiadającą naszym aspiracjom.

Profesjonalni gracze

To zdecydowanie najmniej liczna grupa ludzi, którzy podchodzą i pojmują obstawianie w możliwie najbardziej profesjonalny sposób. Używają dość skomplikowanych modeli matematycznych, posługują się statystykami, wykorzystują eksperckie analizy i na tej podstawie definiują swoje zakłady. Biorą pod uwagę wiele różnych czynników i szczegółów, do których zaliczają się między innymi bieżące informacje na temat konkretnej drużyny czy zawodnika. Taki profesjonalny gracz zdecyduje się na obstawienie zakładu tylko wtedy, jeśli różnica między ofertą bukmachera i własnymi kalkulacjami pozwoli w jego mniemaniu na taki ruch. Value betting pozwala w takich przypadkach na ciągłe odnoszenie sukcesów. Niektórzy profesjonaliści decydują się również na dzielenie swoją wiedzą. Nie brakuje chętnych, którzy płacąc takim ekspertom, zwiększają swoje szanse na powodzenie.

Mądrzy obserwujący 

Są to osoby potrafiące korzystać z rad tych, których wcześniej zaliczyliśmy do pierwszej kategorii. Tutaj mamy do czynienia z ludźmi zdającymi sobie sprawę z istnienia i przydatności value betting, ale mimo tej świadomości decydują się odpłatnie korzystać z eksperckich analiz i porad doświadczonych profesjonalistów. Czemu sami nie korzystają z tej techniki, znając całkiem nieźle mechanizmy jej funkcjonowania? Najczęściej po prostu brakuje im czasu na przeprowadzanie dogłębnych analiz i poszukiwań wszystkich detali. Często nie mają też środków na stworzenie eksperckiej ekipy, która mogłaby to robić za nich. Zazwyczaj jednak świetnie wiedzą, na kim można polegać i z czyich rad korzystać.

Słuchający rad „specjalistów”

Gracze, którzy nie słyszeli o value betting, ale czują, że powinni zwrócić uwagę na wskazówki doświadczonych typerów. Specjaliści wskazują na możliwe zagrożenia, które mogą się pojawić w takiej sytuacji. W internecie jest wile osób, które z profesjonalnym obstawianiem zakładów nie mają wiele wspólnego i nie stosując się do zasad value betting, mogą naprawdę poważnie zaszkodzić innym graczom. Może się również zdarzyć tak, że samozwańczy eksperci jednak wprowadzają w życie zasady wartościowego obstawiania, ale podawane kursy na proponowany zakład są zbyt niskie. Na dłuższą metę gracz podążający za takimi wskazówkami, również straciłby swoje środki, a przez nieznajomość wybierania najlepszych kursów, zaprzepaściłby okazję na dobre wykorzystanie Value Betting.

Nieświadomi gracze

Ostatnia kategoria osób próbujących swoich sił w obstawianiu zakładów bukmacherskich. Jest to jednocześnie najbardziej liczne grono. Tacy ludzie nie wiedzą nic na temat value betting i nie stosują się do wskazówek profesjonalnych typerów. Osoby zaliczające się do tej kategorii, stracą swoje pieniądze. Mały odsetek z nich może coś wygra, ale stanie się to najprawdopodobniej dzięki czystemu przypadkowi i szczęściu.

Niektórzy z nich zupełnie nie analizują i nie zastanawiają się nad meczem, którego rozstrzygnięcie mają zamiar obstawić. Inni markują próby analizowania poprzez śledzenie ogólnych wiadomości sportowych i zerkanie na często mało znaczące rubryki ze statystykami. W taki sposób zyskują fałszywe przeświadczenie, że obstawią w sposób bezpieczny i redukujący ryzyko. Niekiedy naprawdę są przekonani, że wprowadzają w życie value betting. Jest jednak zupełnie inaczej. Newsy pojawiające się w mainstreamowych mediach z całą pewnością (niestety, robi tak bardzo wielu graczy) nie mogą służyć jako punkt oparcia. Złudne wrażenie przechytrzenia bukmacherów bez wątpliwości skończy się stratami w dłuższej perspektywie.

Value betting kontra bukmacherzy

Aby uświadomić wszystkim jak potężną bronią, stworzoną do robienia wielkich pieniędzy, może stać się rzetelne wykorzystanie value betting, niech świadczy fakt, że istnieje wiele różnego rodzaju firm, które inwestują naprawdę duże nakłady środków w zakłady bukmacherskie. Zatrudniają one obdarzonych talentem i mogących pochwalić się doświadczeniem analityków, którzy używając najnowszych technologii, są w stanie pokonać bukmacherów w ich własnej grze. W Anglii podaje się jako przykład Tony’ego Blooma (właściciel klubu Brighton), którego olbrzymi majątek jest w dużej mierze oparty na działaniach firmy Starlizard. Wielkie dochody tego przedsiębiorstwa są osiągane m.in. dzięki wykorzystaniu value betting na wysokim poziomie i dostarczaniu profesjonalnych prognoz meczów piłkarskich. 

Dla zwykłego gracza najważniejsza jest świadomość, że znajomość value betting jest umiejętnością, której nie można perfekcyjnie opanować w bardzo krótkim czasie. Wysiłek włożony w naukę, analizę i konsekwentne szukanie najbardziej korzystnych zakładów może być widoczny dopiero po pewnym czasie, ale z pewnością przyniesie sporą satysfakcję i konkretne przełożenie na wysokość wygrywanych zakładów. 

FAQ – częste pytania o value betting

🤔 Na czym polega value betting?

Jest to umiejętne wykonywanie poprawnych kalkulacji i identyfikowanie wartości zakładu. Gracz może wykorzystać błędne szacunki analityków bukmacherów i przez to zwiększyć swoje szanse na wygraną. Przykłady takich działań znajdziecie w tym artykule.

🤔 Jak obliczyć value bet?

Aby dokonać takiego obliczenia należy zastosować wzór matematyczny: prawdopodobieństwo zdarzenia pomnożone przez kurs dziesiętny minus 100%. Porady, jak stosować value bet znajdziecie w tym artykule.

🤔 Jak bukmacherzy ustalają swoje kursy?

Kursy u bukmacherów są ustalane przez tzw. oddsmakerów, którzy dokonują analizy wydarzeń sportowych i ustalają stopień prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Można je wyliczyć zgodnie z poniższym wzorem: prawdopodobieństwo = 1/kurs dziesiętny x 100. Kurs jest niczym innym, jak szacunkowym prawdopodobieństwem wystąpienia konkretnego zdarzenia, które zostało przedstawione w bardziej zrozumiały sposób dla gracza. Wartości są ze sobą skorelowane. Im wyższa wartość prawdopodobieństwa wyrażona w procentach, tym niższy kurs. Natomiast kurs jest tym lepszy, im niższa jest wartość procentowa. Ponadto bukmacherzy doliczają jeszcze swoją marżę na dany zakład.

🤔 Czy warto korzystać z eksperckich wskazówek i porad typerów?

Zdecydowanie warto, jeśli mamy do eksperta zaufanie i jesteśmy pewni, że jego analizy są przeprowadzane w rzetelny sposób. Dobrze jest znać podstawy value betting i umieć krytycznie oceniać wpisy tych, którzy oferują takie usługi w sieci.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *