Zakłady specjalne u bukmacherów

Branża bukmacherska w niektórych aspektach w niczym nie różni się od innych. Jak każdy biznes, w mniejszym lub większym stopniu polega na szukaniu niszy zapewniającej dostateczną liczbę klientów, którzy będą korzystać z usług danego podmiotu kosztem firm konkurencyjnych. Zakłady specjalne u bukmacherów, którzy prześcigają się w sposobach na ściągnięcie graczy do siebie, to wabik dla tych, którzy nie interesują się ortodoksyjnie sportem, ale chcieliby obstawiać dla rozrywki. Beneficjentem rywalizacji bukmacherów na tym poziomie jest oczywiście gracz, który ma do wyboru całą gamę niezwykle ciekawych rynków zakładów.

Co to są zakłady specjalne? 

Zakłady specjalne to z pewnością istotna część strategii każdego z operatorów zakładów wzajemnych w Polsce. Należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to pojęcie niezwykle szerokie i w dużej mierze od interpretacji samego bukmachera zależy, jakiego typu zakłady znajdziemy w stosownej zakładce na jego stronie internetowej. Stosuje się wiele metod ich podziału, w zależności od przyjętego kryterium. Biorąc pod uwagę kwestię powiązania ze sportem, możemy wyróżnić trzy, zasadnicze grupy:

 • niezwiązane ze sportem – dotyczące wydarzeń kulturalnych, kinematografii, show businessu, polityki, meteorologii i szeroko pojętych innych zdarzeń ze świata
 • związane ze sportem, ale mające charakter żartobliwy – odnoszące się np. do wyboru selekcjonera kadry narodowej, kwestii pobicia pewnego rekordu, a nawet imienia jakie piłkarz nada swojemu dziecku
 • skojarzone z konkretnym zdarzeniem lub zdarzeniami sportowymi – posiadające cechy zakładów łączonych np. „powyżej X goli, poniżej Y rzutów rożnych i powyżej Z żółtych kartek” lub „Real, Bayern i Chelsea wygrają swoje mecze”

Specyfika zakładów specjalnych u bukmacherów

Cechą, łącząca wszystkie zakłady, które można przypisać do ww. grup, jest ich specyfika na tle pozostałych selekcji będących składnikami oferty. Wykorzystanie ogromnego zainteresowania względem pewnych wydarzeń (niekoniecznie sportowych) ma przynajmniej dwa, kluczowe cele.

Nie ma wątpliwości, że jednym z nich jest próba wyróżnienia się na tle konkurencji i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednego klienta, jakim w tym przypadku jest gracz. Coraz częstszą praktyką jest spełnianie życzeń graczy i konstruowaniu zakładów na ich wyraźną prośbę. Mechanizm też znakomicie funkcjonuje przede wszystkim w eWinner pod nazwą „Custom Bet”.

Legalni bukmacherzy w Polsce, ale i na całym świecie, traktują zakłady specjalne jako istotny element strategii real-time marketingu. Polega ona na czerpaniu inspiracji z bieżących wydarzeń na świecie i przenoszeniu jej na materiały reklamowe, które w tym przypadku stanowią nieco bardziej abstrakcyjne, nie mające większej szansy powodzenia, zakłady specjalne. 

Rodzaje zakładów specjalnych

Niemal nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia ciekawych zakładów specjalnych daje przemysł rozrywkowy i świat kultury.

bukmacherskie zakłady specjalne james bond

Jaki film sięgnie po największą liczbę Oscarów? Który serial zgarnie najważniejsze nagrody Emmy? Jeżeli interesujesz się kinematografią lub często spędzasz wieczory na kanapie oglądając seriale – takie zakłady będą dla Ciebie nie lada gratką. W przeszłości mogliśmy też stawiać na to kto zostanie kolejnym Jamesem Bondem, jak potoczą się losy bohaterów serialu „Gra o Tron” czy „Wiedźmina”.

Bukmacherzy doskonale zdają sobie też sprawę z popularności programów rozrywkowych takich, jak: „Mam talent”, „Taniec z gwiazdami” czy „TOP model”, dlatego przeglądając strony internetowe polskich bukmacherów, nie powinieneś się dziwić, jeśli znajdziesz kursy na zwycięstwo w tych medialnych produkcjach. Cyklicznie pojawiają się też możliwości obstawiania laureatów Nagrody Nobla czy statuetek dla najlepszych dziennikarzy. Z uwagą śledzimy także rozwój rynków zakładów dotyczących Youtube’a. Nie raz i nie dwa pojawiały się już kursy na określoną liczbę subskrypcji danego kanału na konkretny dzień.

Stwórz własne zakłady specjalne u bukmacherów

zakłady specjalne ewinner custom bet

Sztandarową propozycją eWinner jest usługa Custom Bet. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, jest to usługa polegająca na stworzeniu własnego zakładu, którego bukmacher może nie mieć aktualnie w ofercie. Każdy użytkownik poprzez stosowny formularz może zgłosić swoją propozycję zakładu, a bukmacher jeśli tylko ją zaakceptuje, wystawi stosowne w swoim mniemaniu kursy.

Kreatywność jest więc w cenie, a dowód temu dał gracz, który zgłosił swego czasu propozycję zakładu typu under/over na liczbę wykolejeń tramwajów we wrocławskim MPK. Należy się spodziewać, że nietypowe zakłady bukmacherskie będą się cieszyć coraz większą popularnością, a bodźcem ku temu mogą stać się wydarzenia, jakie w ostatnich latach miały miejsce na Wyspach. O niektórych z nich przeczytasz poniżej w akapicie Nietypowe zakłady bukmacherskie

Jak wygląda cały mechanizm związany z CUSTOM BET?

 • Tworzysz samodzielnie zakład.
 • Wysyłasz propozycję do bukmachera.
 • Bukmacher podejmuje decyzję o tym czy chce się z Tobą założyć i ustala kursy.
 • Obstawiasz swój zakład.
 • Emocjonujesz się zdarzeniem, które sam wymyśliłeś!

Bardzo podobnie działa opcja My Bet u bukmachera Betfan. Na stronie betfan.pl należy wypełnić formularz, który zawiera takie pola, jak:

 • adres e-mail,
 • treść zakładu,
 • proponowana data rozliczenia zakładu (nieobowiązkowe).

Propozycja zakładu zostanie rozpatrzona przez analityków bukmachera w ciągu 24 godzin. Po jej pozytywnej weryfikacji gracz potrzyma e-maila z informacją zwrotną, a na stronie pojawi się oferta, która będzie dostępna dla wszystkich graczy.

Zakłady specjalne u bukmacherów – trochę historii

Korzeni custom betu należy szukać w Anglii, w której doszło do kilku osobliwych sytuacji. Jedną z najsłynniejszych jest ta związana z ojcem Chrisa Kirklanda, angielskiego bramkarza, którego swego czasu rywalizował o miejsce między słupkami bramki Liverpoolu z Jerzym Dudkiem. Wierzący w możliwości syna rodzic założył się z bukmacherem, że jego potomek przed ukończeniem 30. roku życia zadebiutuje w reprezentacji Anglii. Wobec tego, że ten piękny sen się ziścił, 100 funtów postawione przez pana Kirlanda poskutkowało wypłatą wygranej w wysokości 10 000 funtów!

Uważasz, że to nie było szczególnie spektakularne? Może w takim razie historia Harry’ego Wilsona wprawi Cię w osłupienie. Dziadek Walijczyka założył się z bukmacherem na 50 funtów o to, że jego wnuczek rozegra przynajmniej jedno spotkanie w reprezentacji kraju. Kurs na takie zdarzenie wynosił 2500 do 1 bowiem Peter Edwards miał niewielkie szanse że jego…18-miesięczny wówczas wnuk będzie zawodowym piłkarzem, o byciu reprezentantem Walii nie wspominając. Dziadek Harry’ego Wilsona wygrał tym samym oszałamiającą kwotę pieniędzy i zrezygnował z pracy na etacie przechodząc na emeryturę, po tym jak jego krewny debiutował w kadrze meczem z Belgią.

Zakłady specjalne – sport, polityka, rozrywka

Wbrew obiegowej opinii, zakłady specjalne jak najbardziej mogą być powiązane ze światem sportu. Nim wystartował sezon 2020/2021, bardzo ciekawie na tym polu działały zakłady bukmacherskie: STS, LVBET czy Fortuna. Zakłady specjalne na to w jakim klubie zagra w październiku 2020 roku Leo Messi, cieszyły się ogromną popularnością. Warto pamiętać, że mieliśmy też szansę obstawić czy Igrzyska Olimpijskie w 2021 roku w Tokio dojdą do skutku.

Oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę zakładów specjalnych, nie mogło też zabraknąć i takich propozycji, które mogły zostać uznane za… śmieszne zakłady bukmacherskie. Do takich można było zaliczyć zdarzenie na ewentualny udział Andrzeja Gołoty w KSW czy to, że Robert Lewandowski zostanie uznany za istotę pozaziemską. Dziwne zakłady bukmacherskie – taka nazwa równie dobrze odzwierciedlałaby charakterystykę takich selekcji.  

Niektóre z platform bukmacherskich ewidentnie poszły w kierunku zdarzeń, których termin rozstrzygnięcia może być ekstremalnie daleki. Nie ma chyba na świecie typera, który z dużą pewnością wypowiadałby się o terminie wysłania człowieka na Marsa, a zakład na to, która firma to uczyni sprawia, że skala trudności jest jeszcze większa. Wytypowanie nazwiska kolejnego papieża również może być bardzo kłopotliwe, a i przewidywania co do tego kiedy może to nastąpić są wróżeniem z fusów. 

Zakłady bukmacherskie na wybory

Fortuna, eWinner, LVBET, STS – zakłady specjalne dla tych bukmacherów są oczkiem w głowie. Szczególną uwagę przywiązuje się w nich do oferty na wydarzenia ze świata polityki.

zakłady specjalne kanye west prezydent USA

Niemal standardem jest wystawianie kursów na wybory prezydenckie i parlamentarne w największych światowych mocarstwach, w tym oczywiście w USA. Temat tamtejszej elekcji każdorazowo jest mocno wykorzystywany przez polskich bukmacherów, choć trzeba zaznaczyć, że podejście do niego jest niezwykle zróżnicowane. LVBet proponował w przeszłości zakład, że prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie amerykański raper – Kanye West. Już sam fakt rozważań na ten temat jest nieco abstrakcyjny, ale bukmacher postanowił jeszcze bardziej zainteresować tym tematem graczy i wystawił kurs na to, że jeden z jego utworów będzie hymnem narodowym USA. Za standard można uznać obecność w ofercie zakładów dotyczących rozstrzygnięć wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Niemczech, Francji, Polsce, Australii czy Czechach.

Gdzie obstawiać zakłady specjalne?

W tym akapicie weźmiemy pod lupę zakłady specjalne u bukmacherów pod względem tego, co i u którego bukmachera można obstawiać.

STS

Wyjątkowo ciekawe są zakłady specjalne STS. Zasady ich obstawiania są bardzo proste – należy przejść do odpowiedniej zakładki w panelu po lewej na stronie internetowej operatora i wybrać zwycięzcę w interesującej nas kategorii. Jak się okazuje, wybór zakładów jest szeroki i powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednego gracza. Przede wszystkim mamy możliwość obstawienia zwycięzców World Sports Awards 2021, Oscarów czy Grammy. Niezwykle interesujący może się też okazać kupon z typem na zwycięzcę w wyścigu o fotel prezesa PZPN. Co ciekawe, w STS pod pojęciem zakładów specjalnych rozumie się również HIT DNIA i SUPEROFERTĘ, czyli zdarzenia, które można przy spełnieniu pewnych warunków obstawić po wyższych kursach.

Fortuna

Biorąc pod uwagę jak doskonale na polu obsługi klienta i kształtu oferty radzi sobie Fortuna, zakłady specjalne u tego bukmachera również są czołówką na tle innych legalnie działających w Polsce operatorów. Jedna z największych firm bukmacherskich działających w naszym kraju, regularnie przygotowuje dla gracza szereg zakładów specjalnych powiązanych z konkretnymi meczami. Tym samym w przypadku np. ligowych spotkań polskiej Ekstraklasy, mamy sposobność obstawienia zakładów specjalnych noszących znamiona zakładów łączonych. Przykładem może być: „wynik 1. połowy 2:1 i wynik całego spotkania 2:1”. Kursy na takie zdarzenia są niesamowicie atrakcyjne. 

Rzecz jasna Fortuna nie odeszła tym samym od zakładów specjalnych, jakie znamy także ze stron internetowych innych bukmacherów. Już teraz możemy obstawić zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA w 2024 roku, a także zdarzenia ściśle powiązane z prezydenturą Joe Bidena (czy odwiedzi Rosję lub Chiny w 2021 roku, spotka się z przywódcą Korei Północnej czy nawet przestanie pełnić funkcję prezydenta przed końcem kadencji). Nadal możemy stawiać na to czy odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, jak również na zwycięzców gali Grammy czy tryumfatora Golden Raspberry Awards na najgorszy film roku. Do naszej dyspozycji pozostają również zdarzenia związane z lotem na Marsa, jak i imionami dzieci Księcia Harry’ego i Meghan.

forBET

Bukmacher forBET zastosował odmienną strategie posługiwania się wyrażeniem „zakłady specjalne”. Mianem tym określana jest grupa selekcji w ramach danego meczu/pojedynku, które stanowią zakłady łączone o nawet trzech zmiennych (np. Tottenham wygra, wykona powyżej 5 rzutów rożnych i otrzyma przynajmniej 1 żółtą kartkę). Bukmacher ten ma w swojej ofercie również zakład, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem polskich kibiców: Czy Robert Lewandowski w sezonie 2020/2021 Bundesligi pobije rekord Gerda Muellera (musi strzelić 41 goli).

eWinner

Jak wspominaliśmy już wcześniej, wielkim atutem eWinner jest możliwość skorzystania z usługi CUSTOM BET. Wypełnienie prostego formularza zawierającego podstawowe dane na temat zdarzenia i opisu zakładu jaki chcielibyśmy zawrzeć nie zajmuje zbyt długo, a potencjalna akceptacja ze strony bukmachera sprawi niejednemu graczowi wyjątkową frajdę. 

Prócz tej wyjątkowej możliwości jaką daje eWinner, w ofercie bukmachera możemy znaleźć kilka innych propozycji, które są warte naszej uwagi. Na pierwszy plan wysuwają się zakłady związane z kadencją Paulo Sousy jako selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Możemy obstawić kiedy przestanie pełnić tę funkcję, jak również jak spisze się kierowany przez niego zespół na EURO 2020. Dodatkowo, możemy się skusić na wytypowanie zdobywcy Oscara w głównej kategorii i bardziej rozbudowane zakłady dotyczące występów Roberta Lewandowskiego w Bayernie. 

 Superbet

Grammy, Oscary, wybory prezydenckie, kadencja Paulo Sousy – w ofercie Superbet znajdziemy szereg zakładów specjalnych, zdolnych zadowolić większość typerów. Oferta bukmachera, który jest coraz wyżej ceniony przez polskich graczy, wyróżnia się na tle innych tym, że możemy skonstruować nawet kupon na zdarzenia dotyczące liczby punktów, jakie poszczególni zawodnicy zdobędą w wirtualnym managerze piłkarskim – Fantasy Premier League.

TOTALbet

Czym innym są zakłady specjalne w TOTALbet. Oferuje on zakłady single na akumulator kilku zwycięstw faworytów po korzystnym kursie (np. Benfica, Fenerbahce i AEK Ateny wygrają swoje mecze). Jeszcze raz warto podkreślić, że zakładu tego nie można łączyć z innymi.

Betclic

W Betclic znajdziemy zakłady specjalne o tematyce podobnej jak na większości platform. W ofercie są Oscary 2021, Grammy, Wybory prezydenckie we Francji, ale i zwracające szczególną uwagę zakłady na zwycięzcę tegorocznej Eurowizji. 

Specjaliści pracujący dla tej firmy postanowili w inny sposób zwrócić uwagę typerów. W przypadku ligowych spotkań w najlepszych ligach europejskich, wybór rynków jest nieprawdopodobnie szeroki. Trzeba przyznać, że znalezienie zakładów na liczbę podań zawodnika w trakcie meczu, liczbę przejęć piłki czy oddanych przez konkretnego piłkarza strzałów, graniczy u innych bukmacherów z cudem i śmiało można nazwać te selekcje zakładami specjalnymi.

LVBet

Podejście łączące w sobie elementy strategii przyjmowanych przez innych operatorów zakładów wzajemnych prezentuje LV BET. Podobnie jak w TOTALbet, w ofercie znajdziemy choćby „X+Y+Z wygrają swoje mecze”. Klienci tego bukmachera posiadają jednak dużo szerszy wybór: mają możliwość wytypowania zwycięzcy brazylijskiej edycji Big Brothera, wydarzeń politycznych w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA, Osobowości Roku 2021 według BBC Sport, wygranych podczas gali rozdania Oscarów czy też firmy, która jako pierwsza wyśle człowieka na Marsa. 

Betfan

Omawiając temat zakładów specjalnych nie sposób nie dostrzec oferty Betfan. Jako jedyny bukmacher proponuje obstawianie zdarzeń pogodowych związanych z ilością opadów, średnią temperaturą czy prędkością wiatru. Nie brakuje również selekcji dotyczących Oscarów, Złotych Malin, wyborów prezydenckich i parlamentarnych w światowych mocarstwach, a także zakładów bezpośrednio odnoszących się do występów Roberta Lewandowskiego, Igi Światek czy naszej reprezentacji na EURO 2020. 

Nietypowe zakłady bukmacherskie

Śmieszne zakłady bukmacherskie czy też w opinii niektórych: dziwne zakłady bukmacherskie stały się już w zasadzie chlebem powszednim. Być może niektórzy z Was słyszeli o zakładach typu CUSTOM BET, które na polskim rynku oferuje eWinner.

wykolejone tramwaje wrocław zakłady bukmacherskie

Wielkim echem w środowisku bukmacherskim odbił się ten, w którym można było obstawić… liczbę wykolejeń wrocławskich tramwajów w 2020 roku (under/over 100). Rezultat? MPK Wrocław przyznało, że w minionym roku zanotowano 86 takich przypadków. Wygrał więc każdy, kto obstawił poniżej 100 wykolejeń. eWinner zachował się jednak kapitalnie i docenił zaangażowanie graczy w śledzenie tego osobliwego zakładu, zwracając kwotę stawki każdemu, kto obstawił że będzie ich ponad 100. Największy szczęśliwiec odzyskał tym samym aż 8000 złotych!

Oferta bukmacherów na nietypowe zakłady specjalne

Nietypowe zakłady bukmacherskie w aktualnych ofertach legalnych polskich bukmacherów:

 • W którym roku Most Uniwersytecki w Bydgoszczy zostanie przywrócony do użytku? (STS)
 • Czechy wygrają EURO 2020 w piłce nożnej i MŚ w hokeju na lodzie 2021 (Fortuna)
 • Greta Thunberg zdobędzie Nagrodę Nobla (Fortuna)
 • Wartość Bitcoina (BTC) spadnie poniżej 1000 $ (Fortuna)
 • Finał Ligi Mistrzów 2020/2021 obejrzy na stadionie co najmniej 50 000 widzów (Fortuna)
 • Z którą lekturą obowiązkową będzie  związany temat rozprawki na maturze 2021 z języka polskiego? (eWinner)
 • Harrison Ford jako Indiana Jones zostanie zaatakowany nożem, maczetą lub mieczem podczas filmu, ale zastrzeli przeciwnika z pistoletu (LV BET)
 • Shia Lebeouf użyje stwierdzenia „Just do it” podczas najnowszego Indiany Jonesa (LV BET)
 • Czy Zlatan Ibrahimović zagra w meczu fazy grupowej Szwecja vs Polska na EURO?

Najdziwniejsze zakłady specjalne u bukmacherów

Inne śmieszne, dziwne zakłady bukmacherskie, jakie można było obstawiać w minionych latach u polskich operatorów zakładów wzajemnych:

 • Czy na Twitterze pojawi się oficjalne konto rządzącego Koreą Północą Kim Dzong Una?
 • Czy Zdzisław Kręcina zostanie papieżem?
 • Który z bohaterów kreskówki „Rick and Morty” odezwie się jako pierwszy w nowym odcinku?
 • Czy w 2019 roku w Telewizji Polskiej zakończy się emisja serialu „Klan”?
 • Czy w 2020 roku okaże się, że Elvis żyje?
 • Jaki będzie termin zakończenia modernizacji linii kolejowej na trasie Katowice-Kraków?
 • Czy Cyberpunk 2077 uzyska średnią ocen na Metacritic 90 lub wyższą w ciągu 3 miesięcy od premiery?
 • Marcin Gortat zostanie Prezydentem RP do końca 2040 roku? 
 • Czy w 2020 roku nastąpi koniec świata?

Czy warto obstawiać zakłady specjalne u bukmacherów?

Zdecydowanie warto obstawiać zakłady specjalne u bukmacherów, ale należy rozróżnić, które są wyłącznie elementem strategii marketingowej, a na których  istnieje realna szansa wygranej. Rynki zakładów specjalnych co roku ulegają poszerzeniom i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się w najbliższej przyszłości odwrócić.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *