Handicap azjatycki i europejski

Co to jest handicap? Jak obstawiać handicap azjatycki i europejski u polskich bukmacherów? Czym się różnią? Przeczytaj krótki poradnik na temat tych zakładów.

W dużym uproszczeniu, handicapy azjatycki i europejski w u legalnie działających w Polsce bukmacherów mają sens, jeśli dobry zespół gra ze słabym, czyli gdy mamy do czynienia z prawie stuprocentowym faworytem spotkania. Większość graczy typuje wygraną takich drużyn jak Real Madryt, FC Barcelona, Manchester City, Liverpool, Juventus czy też Bayern, aby podbić kurs łączny, a ja w przypadku takich ikon piłkarskich częściej gram właśnie handicapami. W handicapie europejskim mamy możliwość wyrównania szans słabszej drużyny. Dodając lub odejmując bramki stwarzam okazję, że celem jednej z drużyn jest odrabianie wyniku.

Co to jest handicap?

Handicapy są to przewagi bramkowe, zwykle przekazywane drużynie słabszej. Zakład tego typu może pojawić się jako liczba całkowita, dziesiętna lub ułamkowa.

Handicap azjatycki i europejski w skrócie:

  • w europejskiej wersji tego zakładu dodajemy określoną liczbę bramek na początku spotkania, aby dać przewagę drużynie na słabszej pozycji.
  • w azjatyckim zakładzie, przekazujemy pół lub półtorej bramki zespołowi z gorszymi notowaniami i wprowadzamy brak możliwości remisu.

Zobaczcie tabelę z porównaniem:

handicap europejskihandicap azjatycki
decydują liczby całkowitedecydują ułamki
możliwy remisniemożliwy remis
typy: 0:1, 0:2typy : 0:0,5

Kiedy najlepiej obstawiać handicapy?

Gracze zakładów często decydują się na stworzenie kuponu, gdy gra jedna z najpopularniejszych drużyn na świecie. Często jednak zdarza się, że kursy na faworyta spotkania nie są atrakcyjne i nie wiemy co w takiej sytuacji zrobić.

Handicap europejski (HE)

Ten rodzaj handicapu jest zdecydowanie częściej spotykany wśród legalnych bukmacherów niż handicap europejski. Jest to zakład trzydrogowy (1X2), a do określenia linii handicapu europejskiego stosowane są liczby całkowite (nie są dodawane połówki). Ma to na celu wyrównanie kursów na obie drużyny.

Handicap 0:1 Handicap -1 zakład uznany jest za wygrany przy różnicy minimum dwóch goli na korzyść gospodarzy
Handicap 0 zakład uznany jest za wygrany jeśli gospodarze wygrają dokładnie jedną bramką
Handicap +1
zakład uznany jest za wygrany przy remisie lub zwycięstwie gości
Handicap 1:0 Handicap -1 zakład uznany jest za wygrany przy różnicy minimum dwóch goli na korzyść gości
zakład uznany jest za wygrany przy remisie lub zwycięstwie gospodarzy
Handicap 0 zakład uznany jest za wygrany jeśli goście wygrają dokładnie jedną bramką
Handicap +1 zakład uznany jest za wygrany przy remisie lub zwycięstwie gospodarzy

Wytłumaczę to na przykładzie meczu, w którym Liverpool grał u siebie z Southampton. Kursy na The Reds wynosiły u większości polskich bukmacherów ok. 1,20, więc nie opłacało się zupełnie stawiać na Liverpool, bo wygrana byłaby za niska. Uznałem, że Liverpool ma dobrą defensywę, bo w 10 poprzedzających meczach stracił tylko jedną bramkę. Do tego wszyscy napastnicy Liverpoolu byli w dobrej, więc wydawało mi się, że padnie dużo bramek dla gospodarzy. Ogólnie Liverpool wygrał ten mecz i to 4:0, jednak ja nie przewidywałem aż takiego rezultatu. Wydawało mi się, że pewnie uda im się strzelić ze dwie bramki więcej niż Southampton, więc z jednej strony się nie myliłem, a z drugiej mogłem obstawiać więcej, bo wybrałem tylko Handicap 0:1 z kursem 1,80. Gdyby wziąć pod uwagę handicap to jest trochę tak, jakby spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1 dla Liverpoolu, dlatego wygrałem. To był przykład handicapu europejskiego, a teraz opowiem jak wygląda stosowanie handicapu azjatyckiego.

Handicap azjatycki (AH)

Jest to rodzaj zakładu, który najczęściej pojawia się w meczach piłkarskich i innych sportach, które mogą zakończyć się remisem. Celem handicapu azjatyckiego jest zapewnienie wyrównanych warunków dla dwóch przeciwnych drużyn o niejednakowych szansach na wygraną oraz wyeliminowanie pojawienia się remisu. Drużyny, które najczęściej przegrywają, mają przewagę (pod względem bramek) już przed rozpoczęciem meczu.

Specyfika azjatyckiej wersji handicapu

handicap azjatycki

W przypadku handicapu azjatyckiego słabsza drużyna rozpoczyna grę z ułamkiem bramki. Na przykład FC Barcelona gra przeciwko Espanyol. Wybieram zakład, w którym drugi zespół otrzymał handicap w wysokości 0,5 bramki. Początkowy wynik meczu FC Barcelona vs. Espanyol to 0:0,5. Gdy Barca strzeli 2 gole przez cały mecz, a także Espanyol także zdobędzie dwa gole, to normalnie byłby remis, ale biorąc pod uwagę, że słabsza drużyna z Katalonii zaczęła już z wynikiem 0,5, to liczba bramek tego zespołu będzie wynosić 2,5, podczas gdy FC Barcelona ma 2. W rezultacie słabsza drużyna według założenia wygra ten mecz.

W związku z tym remis nie będzie możliwy, ponieważ żadna drużyna nie może zdobyć ułamka bramki. Najczęściej oferowane przez bukmacherów tego typu zakłady określające przewagę to: +0,5, +1,5, +2,5 bramki.

Oto rodzaje handicapów azjatyckich. Zobaczcie tabele:

Handicap całkowity

-101
wygrana
2 golami
taktaktak
wygrana
1 golem
zwrot stawkitaktak
remisniezwrot stawkitak
przegrana
1 golem
nieniezwrot stawki
przegrana
2 golami
nienienie

Handicap połówkowy

-1,5-0,50,51,5
wygrana
2 golami
taktaktaktak
wygrana
1 golem
nietaktaktak
remisnienietaktak
przegrana
1 golem
nienienietak
przegrana
2 golami
nienienienie

Handicap ćwiartkowy

-1,25-0,75-0,25+0,25+0,75+1,25
wygrana 2 golamitaktaktaktaktaktak
wygrana 1 golem50% wygrana, 50% przegrana50% wygrana, 50% zwrot stawkitaktaktaktak
remisnienie50% wygrana, 50% przegrana50% wygrana, 50% zwrot stawkitaktak
przegrana 1 golemnienienienie50% wygrana, 50% przegrana50% wygrana, 50% zwrot stawki
przegrana 2 golaminienienienienienie

Gdzie powstał handicap azjatycki?

handicap europejski

Jak sama nazwa wskazuje handicap azjatycki pochodzi z kontynentu azjatyckiego, a dokładnie Indonezji. Powszechnie znany tam jako „hang cheng bets”, dopiero pod koniec XX wieku jeden z indonezyjskich bukmacherów w kontakcie z dziennikarzem zagranicznym, zaapelował o stworzenie angielskiej nazwy dla tego typu zakładów w Anglii. Po jakimś czasie taki sposób zakładania stał się popularny jako właśnie handicap azjatycki.

Handicap azjatycki a europejski. Jak obstawiać?

Jeśli wiemy już, która ligę chcemy obstawić i zastanawiamy się, jak wybrać mecz i czy jest dostępny handicap na to zdarzenie, wejdźmy na stronę internetową wybranego bukmachera i wykonajmy następujące kroki:

  1. wybieramy mecz, w którym jedna z drużyn posiada znaczną przewagę kursową np. kurs na faworyta to 1,35, a na drużynę przeciwną 4,5;
  2. sprawdzamy statystyki ostatnich meczów obu zespołów, najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy faworyt strzelał ostatnio dużo bramek, a drużyna słabsza nie ma najlepszego bilansu bramkowego;
  3. określamy typ handicapu – europejski 0:1 lub 0:2 lub azjatycki 0:0,5 lub 0:1,5;
  4. sprawdzamy, czy na dane wydarzenie jest dostępny taki rodzaj handicapu.

Gdzie najlepiej obstawiać handicapy?

U każdego bukmachera możemy spotkać się z oferowaniem europejskiej odmiany handicapów. Azjatycka wersja może występować rzadziej na liście. Jeśli jesteśmy zdecydowani na ten drugi rodzaj zakładu warto sprawdzić czy bukmacher, u którego mamy konto oferuje ma taką pozycję w ofercie.

Jeśli interesuje Was porównanie oferty zakładów u bukmacherów albo szukacie odpowiedzi na pytanie, które zakłady bukmacherskie mają obecnie najlepsze oferty bonusowe i kursowe dla graczy, sprawdźcie nasz aktualizowany ranking TOP 10 bukmacherów online.

Ponieważ handicapy stosujemy najczęściej w przypadku niekwestionowanych faworytów, to będziemy mieli do czynienia z kursami poniżej 2.0. Rozbieżność wartości kursowych u polskich legalnych bukmacherów może być spora, dlatego warto porównać choćby dwie propozycje tego typu. 

Handicap azjatycki i europejski w STS

U największego polskiego bukmachera STS możemy spotkać się zarówno z dużym wyborem zakładów z tej kategorii, jak i dobrymi kursami. Gdy zamierzam obstawić handicapy to tego buka biorę zawsze pod uwagę. Poza szeroką gamą, dość wygodnym elementem technicznym w STS jest filtr, którym można dokonać selekcji wybranych typów zakładów. Krok po kroku:

  1. z menu po lewej stronie wybieramy interesującą nas klasę rozgrywkową,
  2. w górnej części pojawi się “filtr rodzajów zakładów”,
  3. wybieramy interesujące rodzaje handicapów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wyświetlić wszystkie zakłady handicapowe z wybranej ligi. Nowi gracze STS, którzy dokonają rejestracji z naszym kodem promocyjnym STS mogą liczyć m.in. na cashback o wartości 100 złotych na start.

Handicap europejski i azjatycki w TOTALbet

Równie rozbudowaną ofertę handicapów w swoim wachlarzu zakładów posiada młody bukmacher TOTALbet. Jest to legalny bukmacher, słynący z bardzo dobrego bonusu bez depozytu dla nowych graczy, a także z wielu ciekawych promocji regularnych. Na przykład z kodem promocyjnym TOTALbet dostępnym na naszej stronie otrzymacie darmowy zakład o wartości 50 PLN na start.

Dla swoich graczy udostępnia oba rodzaje handicapów. Na liście możemy znaleźć wersję europejską na całe spotkanie oraz na konkretną połowę oraz opcję azjatycką z wartością połówkową 0,5, 1,5 lub 2,5. W wersji pochodzącej z Europy ciekawym wyborem może być oferowany przez TOTALbet handicap na konkretną połowę spotkania. Atrakcyjność tego zakładu polega przede wszystkim na wysokich kursach.

TOTALbet wprawdzie nie ma filtra, który wskaże nam wszystkie handicapy w danej lidze, lecz gdy wejdziemy w konkretny mecz pojawią nam się na początku rodzaje zakładów, w których po kliknięciu opcji handicap pokażą nam się wszystkie kursy w tej kategorii.

Handicap europejski i azjatycki w LV BET

To bukmacher znany z organizacji gali oraz oferowania zakładów na FAME MMA. Wprawdzie wśród typów na walki nie ma handicapu, ale obserwując ofertę na głównie mecze piłkarskie, takie pozycje możemy znaleźć na liście. LV BET zdobywa złoty medal zarówno za odpowiedni filtr, którym łatwiej znaleźć konkretne typy oraz za samą ofertę. Jako jeden z niewielu polskich bukmacherów daje wybór pomiędzy handicapem europejskim i azjatyckim.

forBET z handicapem

Bukmacher znany z wysokich kursów także oferuje handicapy w wielu meczach prezentowanych w aplikacji. Brakuje jednak dobrego narzędzia do selekcji tego typu zakładów. W meczu Atl. Bilbao z Realem Madryt zabrakło wprawdzie wersji azjatyckiej, ale mogliśmy wybrać zarówno handicapy na połowy, jak i na całe spotkanie.

Handicap europejski w eWinnerze

Jeden z najmłodszych operatorów, który dopiero raczkuje, przedzierając się przez gąszcz konkurencji. Trzeba przyznać, że małymi krokami bukmacher zmierza w dobrą stronę, gdyż na liście handicapów możemy znaleźć wersję europejską. W ofercie zakładów zauważymy mamy następujące wartości handicapu: 0,5, 1 oraz 2.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *