Jak obstawiać walki MMA?

MMA, czyli mieszane sztuki walki (Mixed Martial Arts) to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się sportów. Od mniej więcej połowy lat 90. z roku na rok zyskuje nowych fanów, a popularność tej dyscypliny rośnie również wśród osób chcących ją uprawiać. Zjawisko to nie ominęło również naszego kraju, gdzie za jej rozwój odpowiada głównie federacja KSW (Konfrontacja Sztuk Walki), na czele której stoją Maciej Kawulski i Martin Lewandowski. Tych dwóch biznesmenów postanowiło zainwestować swój czas i pieniądze w rozwój mieszanych sztuk walk w Polsce i już teraz można z czystym sumieniem powiedzieć, że im się udało.

Jesteś fanem MMA, KSW, UFC? Typujesz i obstawiasz zakłady na walki? Sprawdź nasze darmowe typy na najbliższe gale KSW i MMA!

Walki MMA w Polsce

Boom na tę dyscyplinę nad Wisłą rozpoczął się momencie, w którym Polsat wziął się za transmitowanie KSW najpierw w otwartej telewizji, a następnie w systemie pay-per-view. Zawodnikami mającymi największy udział w sukcesie tego przedsięwzięcia są Czeczen z polskim paszportem Mamed Chalidow i nasz legendarny strongman Mariusz Pudzianowski. Od tego czasu sporo się zmieniło, a poziom sportowy i organizacyjny tej czołowej europejskiej federacji rośnie z gali na galę. Nic więc dziwnego, że po licencje na transmitowanie gal z cyklu KSW zgłasza się coraz więcej stacji telewizyjnych z całego świata.

Niemniej KSW nadal i to znacznie ustępuje amerykańskiej federacji UFC (Ultimate Fighting Championship). Jest to największa na świecie organizacja MMA, w której startują najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie. Samo KSW jest dla najbardziej utalentowanych fighterów przystankiem na drodze do walki właśnie u nich. UFC oferuje swoim największym gwiazdom ogromne pieniądze, z którymi w świecie sportów walki konkurować mogą tylko największe gale bokserskie.

Światowe MMA

MMA cieszy się również sporym powodzeniem wśród fanów obstawiania, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wraz ze wzrostem popularności tej dyscypliny, zyskuje ona popularność pośród klientów firm bukmacherskich. Obstawianie walk MMA nie jest jednak sprawą łatwą, ponieważ w tym sporcie bardzo często dochodzi do zaskakujących rozstrzygnięć. Jeżeli więc interesuje Cię obstawianie walk UFC i to jak obstawiać KSW, to zapraszamy w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące obstawiania mieszanych sztuk walki.

Jakie typy można obstawiać w MMA?

Zależnie od wydarzenia bukmacherzy udostępniają swoim graczom różne rodzaje zakładów na walki MMA. Czasem możemy spotkać się z brakiem wyboru, gdyż możliwy jest tylko jeden zakład trójdrogowy: wygrana, remis, przegrana. Gdy bardzo zależy mi, aby obstawić zakład np. na rundy, a u mojego bukmachera widzę brak takiej możliwości, to szukam u innych bukmacherów.

Spotkanie – to główny typ, który występuje gdy tylko bukmacher umieści dane wydarzenie na swojej liście. Jak wspomniałem wyżej, polega na wyborze zwycięzcy walki, bądź na remisie. W tym wyborze nie ma znaczenia czy walka została rozstrzygnięta przez nokaut czy na punkty.

Rundy – to zakład, w którym duże znaczenie ma czas zakończenia walki. W tej kategorii mogą pojawić się różnego rodzaju przedziały czasowe. Gracz ma do wyboru:

  • koniec walki w poszczególnych rundach: 1, 2, 3, etc.
  • liczbę rozpoczętych rund: mniej niż 1,5 lub 2,5 bądź więcej niż 1,5 lub 2,5
  • zawodnik 1 lub 2 wygra całą walkę w rundzie 1, 2, 3
  • walka zakończy się w przeciągu 60 sekund 1 rundy

Walka zakończy się przez KO TKO – wybierając ten typ prognozujemy zakończenie walki w określonej sytuacji, w której może znaleźć się jeden z zawodników:

  • KO – tzw. knockout, czyli gdy podczas walki dojdzie do zamroczenia, utraty przytomności bądź kontuzji zawodnika sędzia odlicza 10 sekund, po których jeśli zawodnik nie wstanie dochodzi do zakończenia walki przed regulaminowym czasem ogłaszając jednoznacznie zwycięzcę.
  • TKO – tzw. technical knockout, koniec walki w tym przypadku może być ogłoszony jedną z wybranych osób. Walkę może zakończyć sam zawodnik, lekarz, sędzia lub trener bez konieczności liczenia 10 sekund. Najczęściej taka sytuacja zdarza się podczas kontuzji, rany otwartej.

Walka zakończy się na punkty – wybierając ten zakład oceniamy formę zawodników. Przewidujemy, że są na tyle mocni, bądź walczą tak defensywnie, że przetrwają regulaminowe 3 rundy, a o rezultacie walki zadecydują sędziowie. Nie ma znaczenia za bardzo, czy rezultatem spotkania będzie wygrana, czy remis.

Walka zakończy się przez poddanie – podczas walki może dojść do sytuacji, w której rywal zawodnikowi założył dźwignię bądź go dusi. Jeśli osoba na przegranej pozycji oceni, że nie ma wyjścia z tej sytuacji, bądź traci powoli przytomność może gestem ręki pokazać sędziemu, że się poddaje.

Jak obstawiać walki MMA, by wygrać?

Najpopularniejszą formą zakładu na MMA jest oczywiście rynek na rezultat pojedynku. Na ogół jest to typowy zakład 12, jednak niektóre organizacje pozwalają również na zakończenie walki remisem, przez co czasami dodatkowo i ten rezultat jest możliwy do obstawienia.

Czasem jednak kursy na wygraną nie należą do najwyższych. Wówczas warto obstawić dodatkowo lub osobno sposób zakończenia walki. Jeżeli spotykają się klasowy zawodnik w parterze z ustępującym mu klasą wojownikiem specjalizującym się w stójce, to warto jest obstawić zwycięstwo pierwszego zawodnika przed czasem lub po prostu przez poddanie. Z kolei w przypadku niższych kategorii wagowych, takich jak np. waga musza, warto jest stawiać na zakończenie walki decyzją sędziowską. Zawodnicy w tych kategoriach na ogół nie posiadają kończącego ciosu, więc walki rzadko kończą się nokautem.

Warto również czasami obstawiać długość walki. Przewidujemy wówczas ile rund walka potrwa. Tu również warto obstawić maksymalną liczbę rund w przypadku lżejszych kategorii, a także szybkie zakończenie walki w wyższych kategoriach wagowych. Ta druga opcja sprawdza się najbardziej w tzw. „freak fightach”, czyli walkach, w których najczęściej biorą udział celebryci, m.in. Hardkorowy Koksu czy Popek.

Najlepsi zawodnicy MMA

Kiedy zadajemy sobie pytanie, jak obstawiać walki MMA, kluczowa jest znajomość najlepszych zawodników. Jest tak, ponieważ często są oni pewniakami podczas walki i typowanie ich zwycięstwa w wielu przypadkach oznacza sukces. Poznajmy aktualne gwiazdy światowego MMA.

Khabib Nurmagomedov – mistrz MMA wagi lekkiej

Khabib Nurmagomedov MMA

Jest najlepszym obecnie, niepokonanym w UFC zawodnikiem wagi lekkiej. Na swoim koncie ma 28 wygranych walk, w tym 8 przez nokaut. Od najmłodszych lat na terenie rosyjskiego Kaukazu Khabib trenował zapasy pod okiem swojego ojca, posiadacza czarnego pasa w judo. Kariera zapaśnika nie przypadła mu do gustu i po 5 latach przerzucił się na judo, a później na sambo bojowe. W tej ostatniej sztuce walki dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata.

Zabiegał o walkę z Conorem McGregorem o tytuł mistrza, lecz ten nie godząc się na żaden termin został pozbawiony tytułu przez federacje. Ostatecznie Khabib wygrał walkę o mistrzostwo z Iaquintą, a tytuł bronił i obronił walcząc z McGregorem. Była to najpopularniejsza walka ze wszystkich płatnych transmisji, gdyż obejrzało ją ponad 2 miliony widzów.

Jon Jones – mistrz wagi półciężkiej

Jon Jones walki mma

Na swoim koncie ma 26 wygranych i jedną przegraną walkę. To dość kontrowersyjna postać. W 2015 roku spowodował wypadek, w którym ucierpiała kobiera w ciąży, a Jones uciekł z miejsca zdarzenia. W wyniku tego zachowania prezydent UFC Dana White zdecydowała się odebrać mu pas mistrzowski wagi półciężkiej. W 2016 roku Jon został przebadany przed walką na obecność substancji dopingowych i z wynikiem dodatnim został zawieszony w możliwości uczestnictwa w walkach na rok. Po odbyciu kary, w lipcu 2017 roku, wygrał walkę z Cormierem o tytuł mistrza. Miesiąc później federacja UFC ogłosiła, że w ostatniej walce wykryto środki dopingowe i walkę unieważniono, a Jon stracił tytuł mistrza i kolejny raz został zawieszony na 15 miesięcy.

Jones odbył karę zawieszenia i w lutym 2020 roku wygrał walkę pokonując Dominicka Reyesa i jest obecnie pełnoprawnym mistrzem MMA wagi półciężkiej.

Mistrz wagi ciężkiej – Stipe Miocic

Stipe Miocic mma

Stipe Miocic to zawodnik, którego historia jest idealna dla formatów typu MMA. Amerykański fighter z chorwackimi korzeniami dostał się na największe areny, zaczynając od najniższego szczebla. Urodził się w Ohio, a swoją zaczął przygodę z mieszanymi sztukami walk rozpoczął podczas gali w swoim rodzinnym mieście (2011 rok). Potencjał zawodnika został szybko dostrzeżony, ponieważ Miocic wygrał swoich pięć pierwszych walk przez nokaut. Takie wyniki musiały robić wrażenie i stały się jednym w powodów, dla których został zaproszony do debiutu w UFC, w którym pokonał Joeya Beltrana.
To był początek wielkiej kariery, w trakcie której otrzymał wszystkie możliwe wyróżnienia typu „Performance of the Night”, „Fight of the Night” i „Knockout of the Night”. Tytuły te okazują, że Miocic potrafi walczyć nie tylko efektywnie, ale i efektownie. Obecnie jest mistrzem wagi ciężkiej UFC i zajmuje 4 miejsce w swojej kategorii wagowej. Kibiców szczególnie emocjonują jego pojedynki z Danielem Cormierem. UFC zrobiło wokół tego wydarzenia jedną z osi promocyjnych amerykańskich gal.

MMA zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie na MMA można obstawiać u niemal wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Przyjrzyjmy się więc najlepszym z nich i dowiedzmy się, jakie są ich mocne strony.

Obstawianie walk w LVBET

MMA zakłady online można grać m.in. u jednego z młodszych legalnych polskich bukmacherów LV BET. Ma on całkiem ciekawą ofertę na tę dyscyplinę sportu i oferuje dobre kursy, w szczególności na zawodników, którzy nie są faworytami danego pojedynku. Warto wybrać jego usługi z jeszcze jednego powodu – oferuje bardzo wysoki bonus powitalny dla nowych graczy, przyznawany na nieco innych zasadach niż u konkurencji. Jeden z najszybciej rozwijających się bukmacherów na rynku, szczególnie popularny wśród ludzi młodych i początkujących typerów.

Ze względu na to, że LV BET jest sponsorem gali Fame MMA to jako jedyny oferuje zakłady bukmacherskie na walki polskich celebrytów. Na liście zakładów pojawiają się także pozycję UFC, KSW, FEN, Bellator i innych organizacji. Mamy możliwość obstawiania zakładów na zwycięzcę walki, zakłady na ilość rund i zakłady na sposób zakończenia walki.

Zakłady MMA Fortuna

Fortuna to jeden z największych bukmacherów na polskim rynku. W jego punktach będziemy mieli możliwość obstawiania walk MMA. Zakłady online są oczywiście również możliwe, ponieważ Fortuna posiada jeden z lepszych serwisów internetowych na polskim rynku. Bukmacher ten jest popularny przede wszystkim wśród graczy nieco bardziej doświadczonych, pamiętających jeszcze czasy, gdy nie było jeszcze możliwości grania zakładów bukmacherskich przez Internet.

Fortuna jako jeden z pierwszych buków na polskim rynku dał możliwość obstawiania MMA. Kursy bukmacherskie u tego operatora są naprawdę atrakcyjne, a gama rynków szeroka – mamy możliwość m. in. obstawienia zwycięzcy walki, ilości rund i sposobu zakończenia walki.

Obstawiaj walki MMA z Totolotkiem

Bukmacher Totolotek to jeden z prekursorów sportowych zakładów wzajemnych w naszym kraju. Na rynku działają już od ponad dwóch dekad, zawsze stawiając na pierwszym miejscu dbanie o klienta. Totolotek, jak na czołowego legalnego bukmachera przystało, daje wszystkim swoim nowym użytkownikom szansę na uzyskanie wysokiego bonusu powitalnego. Stawia przy tym na prostotę – wysokość bonusu wynosi 100 % pierwszej wpłaty oraz bonus bez depozytu. Zasady uwolnienia środków są stosunkowo korzystne, co zwiększa atrakcyjność premii na start. Mimo iż bonus nie jest specjalnie skomplikowany, to należy do najbardziej atrakcyjnych na naszym rodzimym rynku.

Totolotek oczywiście daje możliwość obstawiania zakładów na MMA online. Zawsze przygotowują fajne kursy na walki KSW i UFC, a także na gale mniej znaczących organizacji. Pod względem dostępnych rynków nawiązują równą walkę z konkurencją.

Wybierz bukmachera i obstaw walkę

Jeżeli już wybrałeś bukmachera, u którego chcesz się zarejestrować, to masz okazję zwiększyć wysokość środków bonusowych, które otrzymasz na start. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z naszych specjalnych bonusów bukmacherskich, dzięki którym zmaksymalizujesz wysokość środków bonusowych, a co za tym idzie zwiększysz swoje szanse na wygrane!