Jak obstawiać walki MMA

MMA, czyli mieszane sztuki walki (Mixed Martial Arts) to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się sportów. Od mniej więcej połowy lat 90. z roku na rok zyskuje nowych fanów, a popularność tej dyscypliny rośnie również wśród osób chcących ją uprawiać. Jak obstawiać walki MMA? Przeczytajcie nasz poradnik!

Zjawisko to nie ominęło również naszego kraju, gdzie za jej rozwój odpowiada głównie federacja KSW (Konfrontacja Sztuk Walki), na czele której stoją Maciej Kawulski i Martin Lewandowski. Tych dwóch biznesmenów postanowiło zainwestować swój czas i pieniądze w rozwój mieszanych sztuk walk w Polsce i już teraz można z czystym sumieniem powiedzieć, że im się udało.

Jesteś fanem MMA, KSW, UFC? Typujesz i obstawiasz zakłady na walki? Sprawdź nasze darmowe typy na najbliższe gale KSW i MMA!

Jak obstawiać walki MMA w Polsce?

Boom na tę dyscyplinę nad Wisłą rozpoczął się momencie, w którym Polsat wziął się za transmitowanie KSW najpierw w otwartej telewizji, a następnie w systemie pay-per-view. Zawodnikami mającymi największy udział w sukcesie tego przedsięwzięcia są Czeczen z polskim paszportem Mamed Chalidow i nasz legendarny strongman Mariusz Pudzianowski. Od tego czasu sporo się zmieniło, a poziom sportowy i organizacyjny tej czołowej europejskiej federacji rośnie z gali na galę. Nic więc dziwnego, że po licencje na transmitowanie gal z cyklu KSW zgłasza się coraz więcej stacji telewizyjnych z całego świata.

Inną polską federacją mieszanych sztuk walki, o której nie sposób nie wspomnieć jest Fame MMA. Walki youtuberów, raperów, influencerów i innych internetowych celebrytów stały się prawdziwym fenomenem, który przyciąga przed ekrany monitorów tysiące młodych widzów z całego kraju. Można co prawda narzekać, że poziom sportowy tego typu walk znacznie ustępuje pojedynkom z udziałem profesjonalnych zawodników, jednak jakość oprawy wydarzeń sygnowanych marką Fame MMA i popularność tych gali pozwala jej konkurować z krajową czołówką.

Niemniej, warto zauważyć, że nie ma w Polsce i na świecie drugiej takiej marki, która mogłaby się równać z amerykańską federacją UFC (Ultimate Fighting Championship). Jest to największa na świecie organizacja MMA, w której startują najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie. Samo KSW, które uznawane jest za największą marką mieszanych sztuk walki w Europie, stało się dla najbardziej utalentowanych fighterów przystankiem na drodze do walki właśnie u nich. UFC oferuje swoim największym gwiazdom ogromne pieniądze, z którymi w świecie sportów walki konkurować mogą tylko największe gale bokserskie.

Światowe MMA

MMA cieszy się również sporym powodzeniem wśród fanów obstawiania, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wraz ze wzrostem popularności tej dyscypliny, zyskuje ona popularność pośród klientów firm bukmacherskich. Obstawianie walk MMA nie jest jednak sprawą łatwą, ponieważ w tym sporcie bardzo często dochodzi do zaskakujących rozstrzygnięć. Jeżeli więc interesuje Cię obstawianie walk UFC i to jak obstawiać KSW, to zapraszamy w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące obstawiania mieszanych sztuk walki.

Jakie typy można obstawiać w MMA?

Zależnie od wydarzenia bukmacherzy udostępniają swoim graczom różne rodzaje zakładów na walki MMA. Czasem możemy spotkać się z brakiem wyboru, gdyż możliwy jest tylko jeden zakład trójdrogowy: wygrana, remis, przegrana. Gdy bardzo zależy mi, aby obstawić zakład np. na rundy, a u mojego bukmachera widzę brak takiej możliwości, to szukam u innych bukmacherów.

Spotkanie

Główny typ, który występuje gdy tylko bukmacher umieści dane wydarzenie na swojej liście. Jak wspomniałem wyżej, polega na wyborze zwycięzcy walki, bądź na remisie. W tym wyborze nie ma znaczenia czy walka została rozstrzygnięta przez nokaut czy na punkty.

Rundy

To zakład, w którym duże znaczenie ma czas zakończenia walki. W tej kategorii mogą pojawić się różnego rodzaju przedziały czasowe. Gracz ma do wyboru:

  • koniec walki w poszczególnych rundach: 1, 2, 3, etc.
  • liczbę rozpoczętych rund: mniej niż 1,5 lub 2,5 bądź więcej niż 1,5 lub 2,5
  • zawodnik 1 lub 2 wygra całą walkę w rundzie 1, 2, 3
  • walka zakończy się w przeciągu 60 sekund 1 rundy

Walka zakończy się przez KO/TKO

Wybierając ten typ prognozujemy zakończenie walki w określonej sytuacji, w której może znaleźć się jeden z zawodników:

  • KO – tzw. knockout, czyli gdy podczas walki dojdzie do zamroczenia, utraty przytomności bądź kontuzji zawodnika sędzia odlicza 10 sekund, po których jeśli zawodnik nie wstanie dochodzi do zakończenia walki przed regulaminowym czasem ogłaszając jednoznacznie zwycięzcę.
  • TKO – tzw. technical knockout, koniec walki w tym przypadku może być ogłoszony jedną z wybranych osób. Walkę może zakończyć sam zawodnik, lekarz, sędzia lub trener bez konieczności liczenia 10 sekund. Najczęściej taka sytuacja zdarza się podczas kontuzji, rany otwartej.

Walka zakończy się na punkty

Wybierając ten zakład oceniamy formę zawodników. Przewidujemy, że są na tyle mocni, bądź walczą tak defensywnie, że przetrwają regulaminowe 3 rundy, a o rezultacie walki zadecydują sędziowie. Nie ma znaczenia za bardzo, czy rezultatem spotkania będzie wygrana, czy remis.

Walka zakończy się przez poddanie

Podczas walki może dojść do sytuacji, w której rywal zawodnikowi założył dźwignię bądź go dusi. Jeśli osoba na przegranej pozycji oceni, że nie ma wyjścia z tej sytuacji, bądź traci powoli przytomność może gestem ręki pokazać sędziemu, że się poddaje.

Zakłady łączone

Ostatnim godnym uwagi typem zakładów, są zakłady łączone. Dzięki nim gracz może wytypować zwycięzcę pojedynku oraz sposób w jaki zakończy on pojedynek, tj. przez KO/TKO, poddanie lub na punkty. Rynek ten gwarantuje z reguły znacznie wyższe kursy niż w przypadku pojedynczych rynków i mogą zapewnić wprawnym typerom MMA naprawdę solidny zysk.

Jak obstawiać walki MMA, by wygrać?

Najpopularniejszą formą zakładu na MMA jest oczywiście rynek na rezultat pojedynku. Na ogół jest to typowy zakład 12, jednak niektórzy bukmacherzy pozwalają jeszcze dodatkowo na zakończenie walki remisem w regulaminowej liczbie rund.

Czasem jednak kursy na wygraną obstawianego przez nas zawodnika nie należą do najwyższych. Wówczas warto obstawić dodatkowo lub osobno sposób zakończenia walki. Jeżeli spotykają się klasowy zawodnik w parterze z ustępującym mu klasą wojownikiem specjalizującym się w stójce, to warto jest obstawić zwycięstwo pierwszego zawodnika przed czasem lub po prostu przez poddanie. Z kolei w przypadku niższych kategorii wagowych, takich jak np. waga musza, warto jest stawiać na zakończenie walki decyzją sędziowską. Zawodnicy w tych kategoriach na ogół nie posiadają kończącego ciosu, więc walki rzadko kończą się nokautem.

Warto również czasami obstawiać długość walki. Przewidujemy wówczas ile rund walka potrwa. Tu również warto obstawić maksymalną liczbę rund w przypadku lżejszych kategorii, a także szybkie zakończenie walki w wyższych kategoriach wagowych. Ta druga opcja sprawdza się najbardziej w tzw. „freak fightach”, czyli walkach, w których najczęściej biorą udział celebryci, m.in. Hardkorowy Koksu czy Popek.

Najlepsi zawodnicy MMA

Kiedy zadajemy sobie pytanie, jak obstawiać walki MMA, kluczowa jest znajomość najlepszych zawodników. Jest tak, ponieważ często są oni pewniakami podczas walki i typowanie ich zwycięstwa w wielu przypadkach oznacza sukces. Poznajmy aktualne gwiazdy światowego MMA.

Khabib Nurmagomedov – mistrz MMA wagi lekkiej

Khabib Nurmagomedov MMA

Jest najlepszym obecnie, niepokonanym w UFC zawodnikiem wagi lekkiej. Na swoim koncie ma 28 wygranych walk, w tym 8 przez nokaut. Od najmłodszych lat na terenie rosyjskiego Kaukazu Khabib trenował zapasy pod okiem swojego ojca, posiadacza czarnego pasa w judo. Kariera zapaśnika nie przypadła mu do gustu i po 5 latach przerzucił się na judo, a później na sambo bojowe. W tej ostatniej sztuce walki dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata.

Zabiegał o walkę z Conorem McGregorem o tytuł mistrza, lecz ten nie godząc się na żaden termin został pozbawiony tytułu przez federacje. Ostatecznie Khabib wygrał walkę o mistrzostwo z Iaquintą, a tytuł bronił i obronił walcząc z McGregorem. Była to najpopularniejsza walka ze wszystkich płatnych transmisji, gdyż obejrzało ją ponad 2 miliony widzów.  Co prawda w październiku 2020 ogłosił zakończenie profesjonalnej kariery, jednak niewykluczone, że zawodnik z Dagestanu jeszcze powróci do Oktagonu.

Jon Jones – seryjny rekordzista

Jon Jones walki mma

Na swoim koncie ma 26 wygranych i jedną przegraną walkę. To dość kontrowersyjna postać. W 2015 roku spowodował wypadek, w którym ucierpiała kobiera w ciąży, a Jones uciekł z miejsca zdarzenia. W wyniku tego zachowania prezydent UFC Dana White zdecydowała się odebrać mu pas mistrzowski wagi półciężkiej. W 2016 roku Jon został przebadany przed walką na obecność substancji dopingowych i z wynikiem dodatnim został zawieszony w możliwości uczestnictwa w walkach na rok. Po odbyciu kary, w lipcu 2017 roku, wygrał walkę z Cormierem o tytuł mistrza. Miesiąc później federacja UFC ogłosiła, że w ostatniej walce wykryto środki dopingowe i walkę unieważniono, a Jon stracił tytuł mistrza i kolejny raz został zawieszony na 15 miesięcy.

Jones odbył karę zawieszenia i w lutym 2020 roku wygrał walkę pokonując Dominicka Reyesa i odzyskał tytuł kategorii półciężkiej, by niedługo po tym go zwakować. Ostatnie miesiące spędził na przygotowaniach do swojego debiutu w wadze ciężkiej, gdzie również celuje w zdobycie pasa.

Mistrz kategorii półciężkiej – Jan Błachowicz

jan błachowicz

“Cieszyński Książę” został mistrzem UFC w kategorii półciężkiej po tym jak 26 września 2020 na gali UFC 253 znokautował Dominicka Reyesa. Jego droga do tytułu nie była jednak usłana różami – ze swoich pierwszych sześciu pojedynków dla amerykańskiej organizacji zdołał wygrać zaledwie dwa razy i był bardzo bliski opuszczenia jej szeregów.

Początkowo, byłemu mistrzowi KSW brakowało przede wszystkim kondycji, a do tego miał wyraźne braki w technikach zapaśniczych. Dzięki hektolitrom potu wylanym na treningu notował regularne postępy i zaczął seryjnie wygrywać swoje pojedynki. Jego efektowne nokauty na Luke’u Rockholdzie i Coreyu Andersonie na stałe zapisały się w historii MMA, a jego nieprzeciętna siła fizyczna zaczęła być określana w amerykańskich mediach sportowych jako “Legendary Polish Power”. Za swoje efektowne występy zdobywał liczne bonusy, w tym za występ wieczoru, walkę wieczoru oraz poddanie wieczoru.

Gdy Błachowicz zdobywał pas miał już 37 lat na karku. Jest więc zawodnikiem dość zaawansowanym wiekowo, jednak jednocześnie niezwykle doświadczonym. Znając jego charakter, możemy się spodziewać, że pozostanie w światowej czołówce do końca swojej profesjonalnej kariery

Conor McGregor – najbardziej kasowy zawodnik w UFC

conor mcgregor

Irlandzki specjalista od walki w stójce to człowiek-instytucja, jeśli chodzi o mieszane sztuki walki.

Nie było w historii tej dyscypliny drugiego zawodnika, który byłby w stanie zapewnić tak ogromną oglądalność – był headlinerem wszystkich sześciu najbardziej kasowych gal MMA, a do tego jego pojedynek pięściarski z Floydem Mayweatherem stał się jednym z najchętniej oglądanych pojedynków bokserskich w systemie pay-per-view.

Sam McGregor zarobił na swojej działalności sportowej ponad miliard dolarów. Jak to często bywa w przypadku sportowców wybitnych, wokół jego osoby nie brakuje kontrowersji – wchodził w konflikt z prawem m. in. za sprawą nieobyczajnych zachowań czy aktów wandalizmu. Mimo to, nie sposób odmówić mu osiągnięć sportowych – był pierwszym zawodnikiem, który był w posiadaniu pasów UFC dwóch kategorii wagowych  (lekkiej i piórkowej) jednocześnie, a do tego jest autorem najszybszego nokautu w walce o tytuł amerykańskiej organizacji – do wygranej nad legendarnym Jose Aldo potrzebował zaledwie 13 sekund!

Niemniej, zdaniem wielu ekspertów ma on najlepsze lata kariery już za sobą, czego potwierdzeniem miała być porażka przez TKO z Dustinem Poirierem podczas gali UFC 257 w styczniu 2021 roku.

Israel Adesanya – dominator wagi średniej

isreal adesanya

Nigeryjczyk z nowozelandzkim paszportem to postać od dłuższego czasu znana również polskim kibicom za sprawą pojedynku z Janem Błachowiczem. Zanim jednak zadebiutował w kategorii półciężjiej zdominował dywizję średnią organizacji UFC, w której do tej pory ani razu nie zaznał goryczy porażki.

Israel Adesanya specjalizuje się przede wszystkim w walce w stójce – zanim przeszedł do MMA osiągał duże sukcesy w kickboksingu, w którym jego licznik zatrzymał się na 80 walkach, z których 75 wygrał. Ma na koncie również kilka zawodowych pojedynków bokserskich. Jego osiągnięcia w sportach walki wydają się jeszcze bardziej niesamowite, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zaczął je stosunkowo trenować późno, bo w wieku 18 lat.  Prywatnie, “The Last Stylebender” jest zapalonym fanem japońskich kreskówek. Jest również jednym z najwyżej notowanych zawodników UFC bez podziału na kategorie wagowe.

Mistrz wagi ciężkiej – Stipe Miocic

Stipe Miocic mma

Stipe Miocic to zawodnik, którego historia jest idealna dla formatów typu MMA. Amerykański fighter z chorwackimi korzeniami dostał się na największe areny, zaczynając od najniższego szczebla. Urodził się w Ohio, a swoją zaczął przygodę z mieszanymi sztukami walk rozpoczął podczas gali w swoim rodzinnym mieście (2011 rok).

Potencjał zawodnika został szybko dostrzeżony, ponieważ Miocic wygrał swoich pięć pierwszych walk przez nokaut. Takie wyniki musiały robić wrażenie i stały się jednym w powodów, dla których został zaproszony do debiutu w UFC, w którym pokonał Joeya Beltrana.


To był początek wielkiej kariery, w trakcie której otrzymał wszystkie możliwe wyróżnienia typu „Performance of the Night”, „Fight of the Night” i „Knockout of the Night”. Tytuły te okazują, że Miocic potrafi walczyć nie tylko efektywnie, ale i efektownie. Obecnie jest mistrzem wagi ciężkiej UFC i zajmuje 4 miejsce w swojej kategorii wagowej. Kibiców szczególnie emocjonują jego pojedynki z Danielem Cormierem. UFC zrobiło wokół tego wydarzenia jedną z osi promocyjnych amerykańskich gal.

MMA zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie na MMA można obstawiać u niemal wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Przyjrzyjmy się więc najlepszym z nich i dowiedzmy się, jakie są ich mocne strony.

Obstawianie walk w LVBET

MMA zakłady online można grać m.in. u jednego z młodszych legalnych polskich bukmacherów LVBET. Ma on całkiem ciekawą ofertę na tę dyscyplinę sportu i oferuje dobre kursy, w szczególności na zawodników, którzy nie są faworytami danego pojedynku. Warto wybrać jego usługi z jeszcze jednego powodu – oferuje bardzo wysoki bonus powitalny dla nowych graczy, przyznawany na nieco innych zasadach niż u konkurencji. Jeden z najszybciej rozwijających się bukmacherów na rynku, szczególnie popularny wśród ludzi młodych i początkujących typerów.

Ze względu na to, że LV BET jest sponsorem gali Fame MMA to jako jedyny oferuje zakłady bukmacherskie na walki polskich celebrytów. Na liście zakładów pojawiają się także pozycję UFC, KSW, FEN, Bellator i innych organizacji. Mamy możliwość obstawiania zakładów na zwycięzcę walki, zakłady na ilość rund i zakłady na sposób zakończenia walki.

Zakłady MMA Fortuna

Fortuna to jeden z największych bukmacherów na polskim rynku. W jego punktach będziemy mieli możliwość obstawiania walk MMA. Zakłady online są oczywiście również możliwe, ponieważ Fortuna posiada jeden z lepszych serwisów internetowych na polskim rynku. Bukmacher ten jest popularny przede wszystkim wśród graczy nieco bardziej doświadczonych, pamiętających jeszcze czasy, gdy nie było jeszcze możliwości grania zakładów bukmacherskich przez Internet.

Fortuna jako jeden z pierwszych buków na polskim rynku dał możliwość obstawiania MMA. Kursy bukmacherskie u tego operatora są naprawdę atrakcyjne, a gama rynków szeroka – mamy możliwość m. in. obstawienia zwycięzcy walki, ilości rund i sposobu zakończenia walki.

Co więcej, na chwilę obecną bukmacher ten jest oficjalnym partnerem KSW, a więc największej organizacji MMA w naszym kraju, co również przekłada się na atrakcyjność jego oferty zakładów na tę widowiskową dyscyplinę.

Obstawiaj walki MMA z Totolotkiem

Bukmacher Totolotek to jeden z prekursorów sportowych zakładów wzajemnych w naszym kraju. Na rynku działają już od ponad dwóch dekad, zawsze stawiając na pierwszym miejscu dbanie o klienta. Totolotek, jak na czołowego legalnego bukmachera przystało, daje wszystkim swoim nowym użytkownikom szansę na uzyskanie wysokiego bonusu powitalnego. Stawia przy tym na prostotę – wysokość bonusu wynosi 100 % pierwszej wpłaty oraz bonus bez depozytu. Zasady uwolnienia środków są stosunkowo korzystne, co zwiększa atrakcyjność premii na start. Mimo iż bonus nie jest specjalnie skomplikowany, to należy do najbardziej atrakcyjnych na naszym rodzimym rynku.

Totolotek oczywiście daje możliwość obstawiania zakładów na MMA online. Zawsze przygotowują fajne kursy na walki KSW i UFC, a także na gale mniej znaczących organizacji. Pod względem dostępnych rynków nawiązują równą walkę z konkurencją.

Walki MMA u bukmachera Superbet

Chociaż Superbet działa w Polsce online najkrócej ze wszystkich operatorów na naszej liście, to jego ofertę na MMA już teraz można zaliczyć do czołówki. Wśród dostępnych do obstawiania wydarzeń znajdziemy topowe wydarzenia z kraju i zagranicy, w tym oczywiście zakłady na KSW i UFC.  Bukmacher ten wyróżnia się atrakcyjnym kursami na wydarzenia z tej dyscypliny, a także na liczne rynki dodatkowe na najciekawsze walki. Warto odnotować, że wszyscy nowi klienci Superbet mogą liczyć na bonus powitalny, przyznawany na niezwykle korzystnych zasadach.

Co ciekawe, bukmacher ten nawiązał współpracę z naszym najlepszym zawodnikiem w tej dyscyplinie, Janem Błachowiczem. Czołowy półciężki organizacji UFC został ambasadorem tej międzynarodowej walki, a klienci Superbet mogą w związku z tym liczyć na częste promocje powiązane z MMA, jak i z samym “Cieszyńskim Księciem”.

Jak obstawiać walki MMA? Wybierz bonus u bukmachera!

Jeżeli już wybrałeś bukmachera, u którego chcesz się zarejestrować, to masz okazję zwiększyć wysokość środków bonusowych, które otrzymasz na start. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z naszych specjalnych bonusów bukmacherskich, dzięki którym zmaksymalizujesz wysokość środków bonusowych, a co za tym idzie zwiększysz swoje szanse na wygrane!

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *