Jak obstawiać mecze, żeby wygrywać. TOP 15 porad

Wielu początkujących typerów zastanawia się w jaki sposób dojść do dużych pieniędzy i zadaje sobie pytanie o to, jak obstawiać mecze.

Zastanawiasz się, jak obstawiać mecze aby wygrywać? Ten poradnik jest dla Ciebie, jeśli:

 • szukasz porad dotyczących obstawiania i chciałbyś wygrywać więcej i częściej,
 • masz już konto u bukmachera, ale poszukujesz lepszej oferty,
 • chciałbyś znaleźć atrakcyjny bonus, aby zwiększyć wygrane.

Jak obstawiać mecze? TOP 15 najważniejszych zasad

Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, a o osiągnięcie sukcesu w zakładach bukmacherskich jest naprawdę trudno. Mimo to, istnieje kilka sposobów na to, by zwiększyć swoje szanse w nierównej rywalizacji z bukmacherem. Spisaliśmy je w tym artykule w postaci poradnika składającego się z 15 najważniejszych punktów.

Jak obstawiać mecze online – krok po kroku

Poznaliście już hasłowo 15 porad, jak obstawiać mecze. Czas na szczegóły. Przeczytajcie punkt po punkcie, a dowiecie się, jak dobrze obstawiać mecze w zakładach bukmacherskich online.

1. Skorzystaj z bonusów powitalnych i kodów promocyjnych

Pierwsza istotna porada dotycząca obstawiania zakładów bukmacherskich dotyczy bonusów powitalnych. Skorzystać na nich możesz, jak obstawiasz mecze w Fortunie, STS, forBET, Superbet, eWinner, TOTALbet i u pozostałych licencjonowanych bukmacherów. Różnią się one między sobą wartością, wymaganiami obrotowymi oraz formą. W przypadku tych ostatnich dostępne są:

 • freebety, 
 • bonusy od depozytu, 
 • zakłady bez ryzyka. 

Wartość oferty na start możesz dodatkowo zwiększyć, jeśli zarejestrujesz konto z jednym ze specjalnych kodów promocyjnych u bukmacherów. Praktycznie wszyscy legalni bukmacherzy umożliwiają ich wykorzystanie. Bonusy powitalne przyznawane są za rejestrację konta jednorazowo dla każdego gracza. Ponieważ bukmacherów jest na polskim rynku kilkunastu to okazji do uzyskania środków bonusowych jest sporo. To prowadzi nas do kolejnego, nie mniej ważnego punktu.

PAMIĘTAJ: każda osoba może posiadać tylko jedno konto u danego legalnego bukmachera, a co za tym idzie jest uprawniona do pojedynczego bonusu powitalnego u każdego z nich. Rejestrując kolejne konto na dane innej osoby łamiesz jeden z kluczowych punktów regulaminu dowolnego operatora. W razie podejrzeń o tego typu działanie, bukmacherzy mogą sprawdzić adres IP, z którego gracz loguje się na swój profil. W efekcie, jak obstawiasz zakłady bukmacherskie online z dwóch kont, to co najmniej jednemu z nich grozi zawieszenie do wyjaśnienia sprawy lub nawet zamknięcie.

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w bukmacherce i nie wiesz, którego bukmachera wybrać na początek, skorzystaj z naszego uaktualnianego rankingu legalnych bukmacherów w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat oferty zakładów, aplikacji mobilnych, obsługi klienta czy promocji.

Najlepsze bonusy bukmacherskie na start

Na początek proponujemy bonusy bez wymogu obrotu, dzięki nim tracisz pieniędzy, ponieważ w razie przegranego zakładu bukmacher zwraca kwotę zakładu, pomniejszą o 12-procentowy podatek. W poniższej tabeli znajdziesz najlepsze zakłady bez ryzyka, którymi nie musisz dokonywać obrotu, aby móc je wypłacić.

STS
maksymalny zwrot: 263 PLN
min. kwota zakładu 10 zł, dowolny kurs, bez limitu czasu na wykorzystanie
eWinner
maksymalny zwrot: 110 PLN
min. kwota zakładu 20 zł, dowolny kurs, bez limitu czasu na wykorzystanie
PZBuk
maksymalny zwrot: 500 PLN
min. kwota zakładu 20 zł, zakład AKO – min. kurs poj. 1,40, czas na wykorzystanie 30 dni od przyznania bonusu
Jak obstawiać mecze? Wykorzystaj bonusy bukmacherskie bez wymogu obrotu

To, co łączy te bonusy to fakt, że po przegranym zakładzie bukmacher zwraca kwotę postawionej stawki (do wyznaczonego przez siebie limitu – 263 zł w STS, 110 zł w eWinner i 500 zł w PZBuk) – oczywiście pomniejszoną o podatek – na konto depozytowe, którą od razu możesz wypłacić pieniądze na swoje konto bankowe. Co ważne w przypadku PZBuk zakład bez ryzyka dotyczy pierwszego przegranego, a nie pierwszego postawionego, zakładu, dlatego mimo wymogu kursowego to naprawdę przyzwoity bonus na start.

2. Rejestruj konta u wielu bukmacherów

Mimo iż każdy gracz może posiadać tylko jedno konto u danego bukmachera, to już nikt nie zabroni nam zakładania kont u wszystkich legalnych operatorów online. Dzięki temu możesz pojedynczo skorzystać z oferty powitalnej każdego z bukmacherów, a co za tym idzie, będziesz miał szanse zyskać dodatkowo środki liczone w tysiącach złotych!

To jednak dopiero początek korzyści. Posiadając konta u wielu internetowych bukmacherów, możesz porównywać kursy u każdego z nich i wybierać te najlepsze. Tak więc, nawet jak zwyczajowo obstawiasz mecze w STS, Fortunie, czy forBET, to nic nie stoi na przeszkodzie byś wybrał innego operatora, jeśli wystawi on lepszą ofertę na dane spotkanie. Oferty poszczególnych buków różnią się również rynkami, dostępnością transmisji czy promocjami na dany zakłady. 

wyszukiwarka bonusów bukmacherskich

ZAPAMIĘTAJ: o atrakcyjności kursów nie zawsze decyduje ich podstawowa wartość. Wielu operatorów wystawia również atrakcyjne oferty typu boost lub happy hours na dany zakład, co pozwala znacznie zwiększyć nasze ewentualne wygrane.” My polecamy skorzystać z naszej wyszukiwarki bonusów bukmacherskich – znajdziecie tam 35 ofert na start do 12 bukmacherów.

3. Znajdź dobre źródła statystyk i dokonuj dokładnej analizy

Jak obstawiać mecze

Niezwykle istotny jest również dostęp do dobrego źródła danych statystycznych oraz ich skuteczna analiza. Faktem jest, że niektórzy bukmacherzy, mają w swojej ofercie bardzo szczegółowe statystyki, które pomogą Ci jak chcesz wygrywać mecze (np. Fortuna, STS czy TOTALbet). W Internecie funkcjonują jednak serwisy, które dysponują jeszcze dokładniejszymi danymi.

Pełny dostęp do nich jest często płatny, jednak w zamian otrzymujemy znakomite narzędzie, które zwiększa nasze szanse. Same statystyki, chociaż istotne, nie zagwarantują nam jednak wygranej. Kluczem do sukcesu jest umiejętne korzystanie z nich poprzez analizę i syntezę dostępnych danych. Warto również wspomóc się informacjami z serwisów i portali sportowych, które obejmują najświeższe wiadomości nt. kontuzji czy atmosfery w zespole. 

„Analiza do klucz do sukcesu w obstawianiu. Należy pamiętać, że im więcej informacji zdobędziesz, tym większe będziesz miał szanse na wygrane.”

4. Sprawdź ofertę w poszukiwaniu ciekawych rynków i spróbuj zakładów live

Kolejnym ważnym elementem, który często jest składową sukcesu najskuteczniejszych typerów, jest umiejętność wyszukiwania wartościowych rynków. Ograniczanie się do klasycznego rynku 1X2 jest częstym błędem, szczególnie jak obstawiasz mecze piłki nożnej. Warto więc zainteresować się innymi zakładami, takimi jak liczba bramek, BTTS, liczba żółtych kartek czy rzutów rożnych. Opcji jest naprawdę wiele i grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Oczywiście, czynność ta z reguły wymaga cierpliwości i dokładności, więc będziesz musiał poświęcić na to trochę czasu. 

Inną alternatywą są również zakłady na żywo. Typowanie live’ów jest jednak czynnością często trudniejszą niż obstawianie zakładów przedmeczowych, jednak tego typu gra ma swoje zalety. Największą z nich jest bez wątpienia atrakcyjność tego typu rozgrywki, która wymaga szybkiej reakcji na wydarzenia na boisku. Doświadczony typer potrafi zyskać na live’ach naprawdę wiele, tym bardziej, że często można w tego typu grze natrafić na prawdziwe kursowe perełki.

5. Naucz się wyliczać value zakładów

Wyliczanie wartości danego zakładu, czyli tak zwanego „value”, jest umiejętnością, z której korzystają najlepsi typerzy. Wartościowy zakład, czyli „value bet”, to zakład w przypadku którego bukmacher nieprawidłowo oszacował szanse na jego wystąpienie. Jak wygląda to w praktyce?

Na przykład, jak chcemy obstawić mecz piłki nożnej, wybieramy zakład dwudrogowy na liczbę bramek, a kursy na dwie opcje przedstawiają się następująco:

 • Poniżej 2,5 gola – kurs 1,90 (50% szans)
 • Powyżej 2,5 gola – kurs 1,90 (50% szans)

Szanse na wystąpienie każdej z opcji według bukmachera to 50%. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy dowiedziałeś się, że najlepszy strzelec jednego z zespołów nabawił się kontuzji na treningu. Z kolei w drugim zespole zawieszono dyscyplinarnie playmakera i lidera klasyfikacji asyst. Po uwzględnieniu tych danych, dochodzisz do wniosku, że szanse na to, że w meczu wpadnie poniżej 2,5 bramki są większe niż oszacował je bukmacher. Zakład na under ma więc dobre value.

Jak wyliczyć procentowe szanse na wystąpienie danego rezultatu według bukmacherów?

% szanse = 1/kurs X 100%. Przykładowo: 1/1,65 x 100% = 60,6%”

6. Prowadź dziennik z obstawionymi zakładami

Jeśli chcesz zwiększyć swoją skuteczność w typowaniu, to kluczem do sukcesu może okazać się prowadzenie dziennika obstawionych zakładów. W tym celu, najlepiej założyć arkusz kalkulacyjny w Excelu, w którym będziesz prowadził spis zagranych przez siebie kuponów. Warto w nim zawrzeć to czy dany zakład był wygrany czy przegrany, kwoty za jakie grałeś, kursy poszczególnych zakładów czy uwagi dotyczące danego wydarzenia. Dzięki temu, z czasem wejdziesz w posiadanie prawdziwego kompendium wiedzy typerskiej, z którego pomocą będziesz mógł wyeliminować swoje błędy i staniesz się lepszym graczem. Przede wszystkim jednak będziesz w stanie zapanować nad swoim budżetem, mając wgląd w bilans zysków i strat.

7. Typuj na chłodno – nie obstawiaj swoich ulubionych zespołów

Jak chcesz obstawiać mecze, żeby wygrywać, to jest to punkt, którego absolutnie nie powinieneś ignorować. Elementem, który decyduje o sukcesie w obstawianiu jest bowiem w dużej mierze umiejętność chłodnej kalkulacji. Należy więc wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na podejmowanie zdroworozsądkowych decyzji. Nie należy więc próbować odgrywać się na siłę ani obstawiać drużyny, które bardzo lubimy lub których wyjątkowo nie lubimy. Jednym słowem takich, którego budzą u nas skrajne emocji. Obstawianie tego typu drużyn/zawodników, może bowiem nieco zamazać faktyczny ogląd sytuacji i narazić nas na przegrane. 

Zawsze należy typować głową, a nie sercem. Jeśli jesteś nastawiony na zysk, to powinieneś unikać obstawiania meczów biało-czerwonych czy klubów ze swojej miejscowości.

8. Naucz się panować nad swoim budżetem

Kolejny ważny punkt, nad którym powinieneś popracować, jeśli chcesz osiągać sukcesy w obstawianiu. Odpowiednie zarządzanie środkami jest bowiem kluczem do wysokich wygranych. Nie należy więc obstawić kuponów z wysokimi kursami i dużą liczbą zdarzeń za znaczne stawki – jest to prosta droga do utraty środków. Jak wspomniałem, warto również prowadzić dziennik, by wiedzieć, ile przeznaczasz na zakłady w danym okresie. Jeśli zauważysz, że regularnie przegrywasz duże sumy, to jest to sygnał, że powinieneś trochę zastopować z obstawianiem. Jest to szczególnie istotne jak obstawiasz mecze przez Internet, gdzie bukmacherzy czynni są przez całą dobę. Dlatego też, tak ważne jest ustalenie budżetu, który masz zamiar przeznaczyć na zakłady w danym czasie (dzień, weekend, tydzień, miesiąc) i pod żadnym pozorem nie przekraczać go! Jest to istotne zarówno w przypadku typowania zakładów przedmeczowych, jak i gdy obstawiasz mecze live.

9. Jak obstawiać mecze: systemem, AKO czy SOLO?

Czy najwięcej zarobisz typując zakłady typu AKO, SOLO, czy jak obstawisz mecze systemem? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Każdy z tych typów zakładów ma swoje wady i zalety. Przykładowo, zakłady SOLO (pojedyncze) są co prawda najbezpieczniejsze, jednak, żeby wypracować na nich sensowny zysk, często należy obstawiać je za wysokie stawki.

Z kolei zakłady AKO pozwalają na wysokie wygrane przy niewielkim wkładzie, jednak szanse na ich prawidłowe wytypowanie z reguły nie są duże. Wreszcie zakłady systemowe pozwalają nam na zysk nawet, jeśli któreś ze zdarzeń na naszym kuponie okaże się nietrafione, jednak jest to okupione wyższą stawką, a wygrane są często bardzo skromne. To, którą z tych opcji wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli typujesz dla zabawy i nie chcesz wiele ryzykować, to polecamy zakłady AKO. Jeżeli jednak jesteś nastawiony na zysk, to obstawiaj zakłady SOLO za większe za stawki. Z kolei jak obstawiasz mecze systemem, to najpewniej jesteś graczem doświadczonym, który nie boi się wysyłać kuponów za wyższe stawki z wysokim kursem, zakładając ograniczony zysk.

10. Korzystaj z promocji na akumulatory

Bukmacherzy wystawiają w swoich ofertach liczne promocje, z których najciekawszymi są promocje kursowe. Dotyczą one z reguły zakładów typu AKO, czyli tzw. akumulatorów. Mogą to być promocje, np.:

 • zwiększające kursy o danej godzinie, typyu „happy hour”,
 • na wybrane wydarzenia, typu „Superoferta” lub „Hit dnia”,
 • typu booster, które zwiększają wartość kuponu za każde dodatkowe zdarzenie,
 • gra bez podatku.

Chociaż, jak wspomniałem w poprzednim punkcie, zakłady AKO są znacznie bardziej ryzykowne, to jednak obstawianie ich daje szanse na szybkie pomnożenie funduszy. Dlatego też grzechem byłoby nie skorzystać z promocji tego typu.

11. Znajdź swoją specjalizację

Wraz z nabieraniem doświadczenia w obstawianiu, zauważysz, że nie da się być specjalistą nie tylko w każdej dyscyplinie, ale i we wszystkich rozgrywkach z danego sportu. Dlatego też istotne jest zawężenie pola, w którym obstawiasz zakłady. Skup się na dyscyplinach, którymi najbardziej się interesujesz i na temat których najłatwiej będzie Ci uzyskać dane. Jeśli obstawiasz dyscypliny popularne, takie jak piłka nożna, czy koszykówka, to wybieraj wyższe klasy rozgrywkowe, szczególnie jeśli typujesz również słabsze piłkarsko ligi.

Oczywistym wyborem jest również nasza rodzima Ekstraklasa, która chociaż dość nieprzewidywalna, jest szeroko komentowana w mediach. Z kolei jak obstawiasz tenisa, to skup swoją uwagę na wybranych zawodnikach i zawodniczkach, najlepiej z czołówki ATP i WTA. Jednocześnie przestrzegam przed typowaniem lig i turniejów mocno egzotycznych, gdyż w ich przypadku istnieje większe ryzyko ustawiania meczów, niezależnie od dyscypliny.

12. Oglądaj mecze i zawody sportowe

Jeżeli planujesz na poważnie zająć się typowaniem i masz zamiar na tym zarabiać, to bardzo ważne jest śledzenie wydarzeń sportowych. Nie mówię tutaj wyłącznie o czytaniu wiadomości. Znacznie większe korzyści może przynieść oglądanie transmisji z meczów, wyścigów, walk, turniejów i konkursów. Śledząc je, będziesz w stanie dowiedzieć się więcej na temat stylu gry/walki/jazdy/itp. danej drużyny lub zawodnika. Tego typu wiedzy zdobytej w sposób empiryczny nie zastąpią ani statystyki, ani artykuły w prasie. Dlatego też, warto wykupić sobie dostęp do dobrych kanałów sportowych, takich jak Canal+ Sport, Eleven czy Eurosport.

13. Zapoznaj się z podstawowymi strategiami bukmacherskimi

Skuteczne obstawianie to prawdziwa sztuka. Żeby zarabiać na typowaniu nie wystarczy wiedza na temat sportu. Należy również poznać systemy i strategie bukmacherskie, przynajmniej te najbardziej podstawowe. Wśród nich, warto wymienić między innymi:

 • obstawianie handicapów – typowanie wygranych faworytów większą liczbą bramek/punktów w celu zwiększenia kursu;
 • grę na arbitraż – czyli wyszukiwanie „sure betów”. Sure bet („pewniak”) to zakład, którego obstawienie u dwóch różnych bukmacherów zapewni nam zysk, niezależnie od rezultatu;
 • szacowanie value zakładu;
 • gra na progresję – obstawianie tego samego rezultatu różnych spotkań, odpowiednio zwiększając stawkę;
 • obstawianie faworytów lub underdogów – dwie skrajnie różne strategie. W pierwszym wypadku nastawiamy się na mniejszy, ale pewny zysk. W drugim z nich mamy większy poziom ryzyka, jednak ewentualny zysk będzie większy.

Strategii bukmacherskich jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz typować skutecznie, to powinieneś cały czas zwiększać swoją wiedzę na ich temat i uczyć się jak stosować je w danej sytuacji. W ten sposób Twoje szanse na sukces będą rosły.

14. Dołączaj do forów i grup bukmacherskich

Szukasz odpowiedzi na to jak obstawiać mecze, żeby wygrywać? Forum internetowe, grupa na mediach społecznościowych i czaty u bukmacherów i na portalach bukmacherskich, to miejsca stworzone dla graczy takich jak Ty. Nawet jeśli nie znajdziesz tam dokładniej odpowiedzi na to pytanie, to będziesz mógł dowiedzieć się wielu rzeczy na temat typowania. Ponadto poznasz również wielu ciekawych ludzi i będziesz mógł sprawdzić ich typy na dany dzień.

jak obstawiać mecze forum

Jak obstawiać mecze? Dołącz do forum! Jednym z najciekawszych tego typu miejsc w Internecie jest grupa Darmowe Zakłady na Facebooku.

15. Nie daj się nabrać na płatne typy

jak obstawiać mecze przez internet

W Internecie aż roi się od ogłoszeń pseudotyperów, którzy odpłatnie oferują „sprawdzone” i „skuteczne” typy. Udostępniają oni na ogół spreparowane w programach graficznych kupony oraz zmyślone zestawienia zysków. Chociaż nie można zaprzeczyć, że dobrzy płatni typerzy istnieją, to jednak większość ogłoszeń na forach i grupach, to oczywiste oszustwa.

Pamiętaj, że żaden typer w rzeczywistości nie zagwarantuje Ci, że korzystając z jego usług będziesz pomnażał swoje pieniądze. Dlatego też, nie warto wydawać na nie swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Pamiętaj, że nic nie zastąpi Twojej własnej wiedzy i gruntownej analizy danego spotkania własnego autorstwa.

jak obstawiac mecze typy bukmacherskie

My proponujemy Tobie darmowe typy bukmacherskie – na naszej stronie uczciwie podajemy skuteczność naszych typerów. Oczywiście miewają 100-procentową skuteczność w danej dyscyplinie czy lidze, ale zazwyczaj jest to przedział 70-90 proc. skuteczności. Zapamiętaj! Nie ma 100% pewniaków ani typerów, którym wchodzi każdy kupon. Jak chcesz obstawiać mecze, żeby wygrywać, to musisz nauczyć się analizować samemu, wtedy będziesz mógł weryfikować także typy dostępne w Internecie. Sukces w zakładach bukmacherskich wymaga jednak przede wszystkich zaangażowania i poświęcania dużej ilości czasu, nie tylko na analizy, ale również na śledzenie wydarzeń sportowych.

Poradnik jak obstawiać mecze? Dodatkowe wskazówki

Oczywiście, opisane powyżej 15 punktów nie wyczerpuje tematu wskazówek dotyczących obstawiania. Jest to tak naprawdę temat rzeka, którego nie da się opisać w jednym artykule. Warto jednak pamiętać również o trzech innych tipach, które nauczą Cię jak bezpiecznie obstawiać mecze w zakładach bukmacherskich.

 • Graj odpowiedzialnie – to jedna z najważniejszych zasad dotyczących obstawiania. Dzięki temu zachowasz dobrą kondycję swojego budżetu oraz zdrowia psychicznego. Jeśli jednak nie możesz przestać obstawiać, nawet jeśli seryjnie przegrywasz duże sumy, to powinieneś zasięgnąć porady specjalisty. Uzależnienie od hazardu jest w końcu jednym z najgorszych nałogów.
 • Rób sobie regularne przerwy od obstawiania – niezależnie od tego czy wygrywasz, czy przegrywasz, powinieneś robić sobie regularne przerwy w obstawianiu. Podobnie jak w przypadku powyższego punktu, pozwoli Ci to zachować higienę psychiczną i nabrać dystansu do typowania, które ma być przede wszystkim dobrą zabawą. Jest to szczególnie ważne jak obstawiasz mecze w Internecie.
 • Nie obstawiaj pod wpływem alkoholu – obstawianie meczów przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu, to prosta droga do przegranych. Alkohol znacznie upośledza nasz sposób oceny sytuacji i analitycznego myślenia. Bez tego, Twoje szanse w konfrontacji z bukmacherem będą niewielkie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obstawiania, polecamy regularnie odwiedzać nasz serwis i czytać artykuły przygotowane przez naszych redaktorów. Koniecznie zajrzyj do zakładki Poradnik Typera.

Jak obstawiać mecze? Czy istnieje złoty środek na wygrane?

Odpowiedź na to drugie pytanie brzmi „NIE” – nie istnieje żaden sposób na to, by każdy z naszych kuponów okazał się wygrany. Mimo to, stosując się do wskazówek z naszego poradnika Jak obstawiać mecze?, będziesz mógł znacznie zwiększyć swoje szanse na wypracowanie i utrzymanie zysku z zakładów bukmacherskich. Pamiętaj jednak, że obstawianie ma przede wszystkim sprawiać Tobie przyjemność.

Jeśli jednak zamiast tego cały czas doświadczasz frustracji i tracisz dużo pieniędzy, to znak, że powinieneś zrezygnować z obstawiania lub przynajmniej zrobić sobie przerwę od zakładów bukmacherskich.