E-sport to prawdopodobnie najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportowa na świecie. W ostatnich latach, w niektórych krajach, urosła wręcz do rangi sportów narodowych. W naszym kraju również widzimy błyskawiczny wzrost popularności tego typu rozgrywek. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej osób sięga po gry komputerowe, a co za tym idzie w sporcie tym pojawiają się sponsorzy i naprawdę konkretne pieniądze. Z każdym rokiem do grona zawodowych teamów dołączają dziesiątki ekip. Powód jest prosty – gry komputerowe stały się częścią naszego życia i to nie tylko wśród ludzi młodych. Fanów e-sportu przybywa w zastraszającym wręcz tempie, a zespoły i gracze są niezwykle popularni i na swój sposób również kultowi. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym grom e-sportowym, a także zespołom zajmującym się zawodową grą w gry e-sportowe.

Top 5 najpopularniejszych gier e-sportowych

E-sport, podobnie jak tradycyjny sport, posiada szereg dyscyplin, w których poszczególne teamy się specjalizują. Sprawdźmy, które gry są w tej chwili najpopularniejsze i budzące największe zainteresowanie, zarówno wśród e-sportowców, jak i graczy-amatorów.

League of Legends

Czyli popularny LoL. Gra, która wyniosła gry sieciowe na wyższy poziom, wprowadzając e-sport do mainstreamu. Co miesiąc rozgrywki w tę grę na platformie Twitch śledzi kilkadziesiąt milionów graczy.  Gra należy do grona produkcji MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), czyli sieciowych strategii czasu rzeczywistego.

Co prawda turnieje w LoL’a nie mają najwyższych nagród pieniężnych, jednak Mistrzostwa Świata w 2016 w tę grę miały pulę nagród w wysokości 21 milionów dolarów. Co więcej, finał tego turnieju obejrzało 60 milionów widzów, czyli więcej niż finał ligi NBA w tym samym roku. Gra ta notuje ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, co tylko pokazuje jak popularna jest wśród graczy-amatorów.

Defense of the Ancients 2 (DOTA 2)

Jest to pierwsza strategia na polu walki, typu MOBA, która na stałe przebiła się do świadomości graczy i to na wielką skalę. Pierwsza część gry powstała jako mod do World of Warcraft i błyskawicznie zyskała popularność. Jej następca Dota 2 przeniosła tę rozgrywkę na wyższy poziom, a także stała się najbardziej opłacalną grą dla graczy e-sportu w historii.

Łącznie do tej pory wartość nagród przeznaczonych dla uczestników turniejów wyniosła blisko 90 milionów dolarów. Poza tym, czołowych 55 najlepiej zarabiających zawodników e-sportowych gra właśnie w tę grę. Niemniej, jeśli chodzi o popularność wśród użytkowników Twitcha, Dota 2 ma kilkukrotnie mniejszą oglądalność niż LoL. Mimo to turnieje zawodowców przyciągają ogromną ilość fanów przed ekrany komputerów.

Counterstrike Global Offensive

Gra stara jak świat, oparta na silniku jeszcze starszego Half-life’a, czyli hitu końca lat 90. CS to jeden z pionierów gier sieciowych, który nadal cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród profesjonalistów jak i amatorów.

Średnia oglądalność tej taktycznej strzelanki FPS na Twitchu sięga blisko 50 milionów miesięcznie i ustępuje jedynie League of Legends i Defense of the Ancients. Wynika to zapewne z atrakcyjności rozgrywki, która w przypadku strzelanek z pierwszej perspektywy bywa mniej atrakcyjna od efektownej rąbanki w grach typu MOBA.

Niemniej, mecze takich drużyn jak nasze Virtus Pro cieszą się ogromną popularnością i zdarza się im przekraczać milion widzów na Twitchu. Pule nagród w turniejach CS: GO znacznie ustępują wcześniej opisywanym strategiom i wynoszą maksymalnie 1,5 miliona dolarów w największych zawodach. Mimo to, turniejów w tę grę jest prawdopodobnie najwięcej, podobnie jak graczy trudniących się tą grą zawodowo.

Hearthstone

Kolejny spin-off od MMO World of Warcraft. Ta gra to tak naprawdę wariacja na temat karcianek, tylko przeniesiona do świata Warcrafta. Niemniej, marka która bardzo szybko zyskała popularność. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat ilość zarejestrowanych graczy wzrosła z 10 do ponad 70 milionów.

W przeciwieństwie do standardowych karcianek, w które gracz musi zainwestować naprawdę słone pieniądze, żeby stworzyć talię, którą będzie mógł wygrywać mecze, Hearthstone jest w pełni darmowy i pozwala graczom tworzyć talie w zaciszu swoich domostw.

Hearthstone cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród graczy, ale i wśród fanów – ich liczba stale rośnie. Na chwilę obecną gra ta oscyluje miesięcznie w okolicach 50 milionów godzin obejrzanych na Twitchu, z czego około 8 milionów godzin wśród osób oglądających rozgrywki turniejowe.

Overwatch

Ta gra była po prostu skazana na sukces, a to dlatego, że stoi za nią Blizzard, czyli firma, która stworzyła z gier online wielomiliardowy biznes. Wystarczy, że wspomnimy trylogię Diablo, Starcrafta I i II oraz oczywiście World of Warcraft. Ich ostatni hit to połączenie rozgrywki znanej z gier FPS, RPG i MOBA, a jej główną zaletą są niesamowite postaci.

Jest to najmłodsza gra w tej stawce i w dalszym ciągu ustępuje swoim starszym konkurentom. Na Twitchu miesięcznie ogląda te rozgrywki ponad 20 milionów graczy, jednak rozgrywki turniejowe wciąż nie cieszą się tak wielką popularnością.  Niemniej, determinacja Blizzarda, by stworzyć z niej grę, która przebije pozostałe gry sieciowe jest ogromna, co dobrze wróży temu tytułowi. Nagrody na najważniejszych turniejach oscylują w tej chwili w okolicach 2 milionów dolarów, jednak możemy być pewni, że wraz ze wzrostem rangi tej gry, ich pule będą szybko rosły.

Nie są to oczywiście jedyne gry, które cieszą się ogromną popularnością na Twitchu, jednak to właśnie powyższe tytuły mają najbardziej ugruntowaną pozycję na rynku wśród e-sportowców.

Najlepsze zawodowe organizacje e-sportowe

Organizacje e-sportowe to tak naprawdę zespoły biorące udział w turniejach gier komputerowych. Oto lista kilku najbardziej popularnych i najlepiej zarabiających teamów e-sportowych.

Virtus Pro

virtus proCzyli nasza istniejąca od 2003 roku narodowa duma. Zespół, którego nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu młodemu człowiekowi w Polsce, który choć trochę interesuje się e-sportem. Mimo iż zespół ten jest oficjalnie rosyjskim zespołem, to od momentu założenia składa się głównie z Polaków. Ich rosyjski „paszport” wziął się stąd, że należą do rosyjskiej organizacji Sneg1. Niemniej na chwilę obecną znajdziemy w niej wyłącznie zawodników z Polski. Są to Wiktor „TaZ” Wojtas, Filip „NEO” Kubski, Janusz „Snax” Pogorzelski, Paweł „byali” Bieliński i Jarosław Jarząbkowski, czyli popularny „pasha”. Trenerem zespołu od blisko trzech lat jest Jakub „kuben” Gurczyński. Biorą udział w turniejach z różnych gier, od RPG po strategie, jednak specjalizują się w CS: GO, czyli najpopularniejszej zespołowej strzelance taktycznej. Zespół ten zdobył w ciągu swojej kariery grube setki tysięcy dolarów w turniejach na całym świecie, zwyciężając między innymi zawody z serii E-sports Championships, czy DreamHack Championships w Los Angeles, jednak ich pełna lista sukcesów jest niesamowicie długa. Są 8. w rankingu drużyn, które na e-sporcie zarobiły najwięcej.

Team Liquid

Team Liquid to coś więcej niż organizacja e-sportowa. Istnieją od 1998 roku, wówczas również powstała ich strona internetowa i międzynarodowe forum. Swoją profesjonalną karierę rozpoczęli w 2010 roku wystawiając ekipę na turniej w StarCrafta. Od tego czasu biorą również udział w zawodach CS: GO, League, Halo, Heroes of the Storm i przede wszystkim Dota 2. To właśnie dzięki tej grze przodują w tym rankingu. Głównie dzięki wygraniu zawodów TI7, co zapewniło im zdobycie najwyższej wygranej w zawodach e-sportowych aż do 2017 roku. Do tej pory uważani są za jeden z najlepszych zespołów w Dota w całej historii e-sportu. Należą do najpopularniejszych drużyn na świecie i słyną z najgłośniej dopingujących kibiców. Spośród licznych graczy, którzy dla nich grali do najważniejszych należą Kuro „KuroKy” Takhasomi, Ivan „Mind_ContRol” Ivanov, Lasse „Matumbaman” Urpalainen i Amer „Miracle” Barqawi.

Evil Geniuses

evil geniusesKolejna legenda w naszym zestawieniu. Drużyna ta pochodzi z USA, a ich organizacja ma swoją siedzibę w San Francisco w Kalifornii. Zespół ten powstał w Kanadzie z inicjatywy Alexandra Garfielda w 1999 roku. Od tego czasu brali udział w turniejach w Dota 2, Quake’a, LoL, Starcraft II, World of Warcraft, Halo i Call of Duty. Największe pieniądze, podobnie jak w przypadku Team Liquid, przyniósł im udział w turniejach w Dota 2. Zarobili łącznie ponad 16 milionów dolarów. Zespół ten jest spółką zależną marki GoodGame Agency, która z kolei należy do Amazon.com, czyli jednej z najpotężniejszych korporacji na świecie. W szeregach tej organizacji grali tacy zawodnicy jak Saahil „UNiVRsE” Arora, Sumail „SumaiL” Hassan i Peter „ppd” Dager. EG mają również swój europejski oddział o nazwie Alliance.

Faze Clan

Kolejna znana organizacja, tym razem zdecydowanie międzynarodowa. Drużyna ta w ostatnim czasie przeżywa wewnętrzne perturbacje, jednak nie przeszkadza im to w osiąganiu sukcesów. Na tę chwilę w ich składzie znajduje się Kanadyjczyk Nordan „Rain” Shat, Brazylijczyk Thomas „Temperrr” Oliveira, a także dwóch zawodników z USA – Yousef „Apex” Abdelfattah i Richard „Banks” Bengtson. Ich menedżerem jest Szwed Zebastian Molinder, znany jako „zbM”. Ich największym sukcesem jest wygranie amerykańskiego turnieju ELEAGUE: CS GO Premier 2017 z pulą nagród o zawrotnej kwocie pół miliona dolarów! Podobnie jak Virtus Pro specjalizują się głównie w CS, jednak grają również w Call of Duty, PUBG i coraz popularniejszy Overwatch.

Poza tymi drużynami w ostatnim czasie pojawiło się wiele bardzo interesujących teamów, przede wszystkim z Chin. Zespoły te ostatnimi czasy zdominowały w dużej mierze zawody, w których startują i choć biorą udział tylko w niektórych to i tak mają na swoim koncie spektakularne sukcesy. O samych zawodnikach co prawda nie za wiele wiadomo, jednak drużyny takie jak Newbee i Wings Gaming w ostatnim czasie zdominowały rozgrywki w najlepiej opłacanej grze sieciowej, czyli strategii rozgrywanej w czasie rzeczywistym, Dota 2.

Gdzie można obstawiać e-sport?

Wzrost popularności e-sportu nie umknął uwadze legalnych w Polsce bukmacherów. Sprawdźmy co oferują swoim użytkownikom.

LVBET

To stosunkowo młody bukmacher, który bez wątpienia też celuje w gusta młodych ludzi. Jako jedyny w swojej ofercie traktuje poszczególne gry komputerowe jako odrębne dyscypliny. Co więcej, zawsze ma w niej po kilkanaście zdarzeń z turniejów takich gier komputerowych jak CS:GO, DOTA 2, Heartstone, Overwatch, League of Legend, Starcraft 2 i innych. Kursy są atrakcyjne i pozwalają codziennie zarobić e-sportowym zapaleńcom. Zdecydowanie najlepszy bukmacher dla osób chcących obstawiać tę młodą dyscyplinę. Ponadto, bukmacher ten oferuje bardzo atrakcyjny bonus powitalny, który przy jego odpowiednim wykorzystaniu może sięgnąć nawet 1000 złotych! Osoby rejestrujące się przez specjalne linki promocyjne umieszczone na naszej stronie dostaną dodatkowe 20PLN za darmo!

Fortuna

Bukmacher znany wszystkim fanom sportów tradycyjnych, który dopiero wkracza w świat e-sportu. Niemniej zawsze można u niego znaleźć kursy na spotkania turniejowe o wyższej randze, w gry takie jak LoL, Dota 2, czy CS:GO. Mimo to, zdarzeń jest o wiele mniej niż w LV BET. Warto jednak rozważyć tego bukmachera, jeśli lubimy obstawiać oldschoolowe sporty, a e-sport traktujemy jako dodatek. Fortuna oferuje fajne bonusy powitalne na prostych zasadach, a dla naszych użytkowników przewidziany jest wyższy bonus o łącznej wartości 400 PLN + 120 PLN zakład bez ryzyka.

STS

Polski bukmacher ostro wziął się za sporty e-gamingowe i ma w swojej ofercie długą listę gier. Znajdziemy u nich zdarzenia związane z CS:GO, LoL, Dota 2, Hearthstone, Heroes of the Storm, King of Glory i Starcraft II. Niestety, ich oferta obejmuje wyłącznie największe turnieje, więc często świeci ona po prostu pustkami. Niemniej, możemy być pewni, że z czasem będzie się rozrastała. Kursy są przyzwoite, jednak niczym specjalnym się nie wyróżniają. Jeśli jednak traktujemy e-sport jako dodatek do innych dyscyplin, to warto skorzystać z usług tego booka. Co więcej, STS oferuje fajny bonus powitalny w wysokości do 500 PLN + 20 PLN bez depozytu do wykorzystania również na e-sport.

Milenium

Trzeba przyznać, że Milenium bardzo poważnie podchodzi do swojej oferty e-sportowej. Niemal codziennie znajdziemy u nich po kilkanaście zdarzeń związanych z najpopularniejszymi grami, czyli CS:GO, Dota 2 i LOL. Oferują kursy z turniejów zarówno rangi najwyższej jak i nieco niższej. Musimy przyznać, że Milenium bardzo miło nas zaskoczyło swoją otwartością na nowości. Trzeba przyznać, że to ścisła czołówka jeśli chodzi o zakłady na e-sport w Polsce. Do tego oferują wszystkim swoim graczom elegancki bonus powitalny, na prostych zasadach, w wysokości do 760 PLN!

Totolotek

Również jeden z największych klasyków na polskim rynku bukmacherskim posiada w swojej ofercie turnieje e-sportowe. Niestety, nie jest ona szczególnie szeroka. Najczęściej możemy tu znaleźć zdarzenia związane z turniejami w LoL i to głównie pojedynki poszczególnych drużyn w danym turnieju. Nie jest to najlepsze miejsce dla fanów e-gamingu. Niemniej, warto skorzystać z ich usług jeśli e-sport nie jest dla nas priorytetem, a jedynie dodatkiem. Fajny bonus powitalny w wysokości do 1111 PLN i darmowy freebet w wysokości 25 PLN to w istocie coś, co może zachęcić do rejestracji konta u nich.

Bonus na zakłady eSport

Dzięki naszym kodom promocyjnym będziesz mógł zwiększyć wysokość bonusu powitalnego, który otrzymasz od bukmachera, u którego będziesz rejestrował konto. Najlepiej zarejestruj się u jednego z legalnych polskich bukmacherów, takich jak Fortuna, Totolotek, LV BET, Milenium, czy STS. Pozwoli Ci to na uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności ze strony skarbówki. Nie zwlekaj więc – skorzystaj z naszej promocji i załóż konto u jednego z w/w bukmacherów już dziś!

E-sport Zakłady
4.6 (92.35%) 34 votes

Napisz komentarz