Esporty w zakładach bukmacherskich

W tym artykule przyglądamy się dziedzinie, która w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność nie tylko w świecie zakładów bukmacherskich, ale i ogólnie. Mowa oczywiście o rozgrywkach eportowych. Co prawda zakłady na esporty dostępne są w polskich zakładach bukmacherskich od kilku lat, ale jednak żeby je obstawiać trzeba je dobrze poznać i wcale nie jest to takie proste, jakby mogłoby się wydawać, ponieważ branża esportowa wciąż jest w początkowym etapie wzrostu i zachodzi w niej dużo zmian, które mają oddziaływanie na wyniki na największych turniejach.

Spis treści

Esporty w zakładach bukmacherskich

Rozwiń spis treści

Gdzie obstawiać esporty w zakładach bukmacherskich?

Wszystkie polskie zakłady bukmacherskie wiedzą, że zakłady na esport to przyszłość branży zakładów wzajemnych, więc kursy na turnieje gamingowe znajdziesz w każdym legalnym serwisie bukmacherskim posiadającym licencję Ministerstwa Finansów. 

Esport – zakłady bukmacherskie STS

STS to bukmacher, który jako jeden z pierwszych zauważył szybki rozwój esportu i w związku z tym postanowił uruchomić specjalną sekcję, w której gracze mają możliwość obstawiania dowolnego wydarzenia związanego z rywalizacją esportową. Każda gra ma własną ikonę. Sekcja podzielono na turnieje, które w najbliższym czasie będą miały miejsce. Nie można zapominać o tym, że na STS dostępne są streamy i obstawianie na żywo takich gier jak: LoL, CS:GO czy DOTA 2.

Esporty w zakładach bukmacherskich Fortuna

W Fortunie zdecydowano się umieścić zakłady na esport tam, gdzie wszystkie inne sporty, czyli w menu głównym w lewej części serwisu. Esporty mają charakterystyczna czerwona ikonę imitującą celownik. To atrybut, który powinien Cię naprowadzić na odpowiednią sekcję. Mimo, że Fortuna nie poświęciła esportowi osobnej sekcji to jednak jej oferta jest kompletna i użytkownicy mogą obstawiać wszystkie najważniejsze gry, zaczynając od CS:GO, przez DOTĘ, StarCraft, Overwatch, po League Of Legends. Fortuna proponuje nowym graczom szereg promocji na start, jedną z nich jest bonus od drugiego depozytu, który z specjalnym kodem promocyjnym do Fortuny wynosi 630 PLN.

forBET z ofertą esportową

Obstawianie najważniejszych turniejów esportowych możliwe jest również w zakładach bukmacherskich forBET, które rynki dla tej rywalizacji również umieściły w menu (w lewej części serwisu) i podobnie jak Fortuna każdą grę potraktowano jak osobny sport. W forBET możliwe jest oglądanie esportu w opcji transmisji streamingowej. Dodatkowo bukmacher raz na jakiś czas organizuje specjalne promocje dla użytkowników obstawiających esport. Możliwe są w nich do wygrania nie tylko bonusy do wykorzystania na stronie, ale także nagrody rzeczowe takie jak np. fotel gamera.

Rodzaje zakładów na esporty

Obecnie wybór rynków zakładów w e-sporcie jest bardziej ograniczony niż w przypadku większości tradycyjnych sportów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że opcje obstawiania rosną ogromnie i potrafią się zmieniać upodabniając się do największych rynków piłkarskich. W większości opcji obstawiania mamy możliwość wytypowania zwycięzcy turnieju, rezultatu pojedynku oraz podstawowych form handicapów. W pewnym sensie rywalizacja w esporcie zbliżona jest do tego, co obserwujemy w rywalizacji w świecie sportowym.

Esporty w zakładach bukmacherskich – co obstawiać?

Moneyline – klasyczny zakład

Oczywiście podstawowym typem zakładu jest moneyline, czyli obstawianie teamu, który wyjdzie zwycięsko z rywalizacji. W przypadku, w którym mamy do czynienia z pojedynkiem jeden na jednego typujemy zwycięzcę. Esporty charakteryzują się tym, że zazwyczaj nie zdarzają się remisy, więc nie zdziw się, jeśli nie będą one uwzględniane.

Handicapy

Pojedynki w sportach rozgrywane są zazwyczaj na zasadzie rund. Wiedząc, że faworyt przystępuje do pojedynku z underdogiem i przez to losy rywalizacji wydają się być przesądzone warto pomyśleć nad opcją obstawiania handicapów. W tym przypadku należy pamiętać, że wiele rozgrywek zakłada jedynie dwie wygrane rundy, więc liczba handicapów jest ograniczona.

Łączna liczba uśmierceń/ kto pierwszy / kto najwięcej

W najpopularniejszej formie rozgrywek esportowych, czyli w Counter Strike: Global Offensive można obstawić, ile razy dana drużyna unicestwi przeciwników. W CS:GO gra się teamami, więc opcja ta jest dość często wykorzystywana przez typerów, bo daje duże pole do skonstruowania kuponu. Oprócz tego zakłady bukmacherskie umożliwiają obstawianie kto pierwszy osiągnie wybraną liczbę zabójstw np. 10, albo który z teamów będzie miał ich na swoim koncie najwięcej.

Wygrane na mapie / wygrane rundy na pistolety

Rywalizacja często toczy się na konkretnych mapach i jeśli nie chcesz obstawiać końcowego rezultatu, a wiesz, że wybrana drużyna dobrze radzi sobie na konkretnej mapie to zawsze możesz obstawić jej zwycięstwo na tym konkretnym etapie. Inną możliwością jest obstawiania pojedynków na pistolety (oczywiście mówimy tu o CS:GO). 

Zwycięzca turnieju

W przypadku sportów wciąż jedną z największych popularności cieszą się ogólne zakłady na wygrane w danym turnieju. Tym bardziej, że dużo o formie danego teamu mówią rezultaty poprzednich wydarzeń. Zaletą tego typu obstawiania jest fakt, że większość eventów sportowych trwa góra tydzień, więc na rozstrzygnięcie nie trzeba czekać tak długo, jak w przypadku np. obstawiania zwycięzcy Ligi Mistrzów w piłce nożnej, czy też Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej. Wysokość kursów na zwycięzcę w esporcie jest też bardziej stabilna niż w świecie tradycyjnej rywalizacji sportowej, więc spokojnie możesz sprawdzić, jak idzie typowanej przez Ciebie drużynie w pierwszych rundach rywalizacji.

Czego unikać w zakładach esportowych?

Mimo że obstawianie e-sportów przypomina zakłady na tradycyjne sporty to jednak jest kilka różnic. Niewątpliwie najpierw warto dokonać researchu, który pozwoli Ci dobrze obstawiać. W każdej grze esportowej są popularne drużyny, które zazwyczaj występują w roli faworyta, ale cechą charakterystyczną jest fakt, że nie mają jeszcze tak bardzo ustabilizowanej formy, jak ma to miejsce w przypadku piłki nożnej. Najlepszym tego przykładem jest polski zespół virtus.pro, który kilka lat temu należał do ścisłej światowej czołówki, a następnie popadł w niebyt, z którego nie jest się w stanie do dziś wyjść. Może to wynikać z faktu, że esport ewoluuje tak szybko, że zasadzie w ciągu miesiąca pojawiają się nowe teamy, które włączają się do rywalizacji o zwycięstwo. Z jednej strony jest to pewna przewaga nad bukmacherem, ale z drugiej powoduje dużą nieprzewidywalność i typowanie zwyciezców może być nieco trudniejsze. 

Jest jednak kilka rzeczy, których należy unikać przy zakładach na esporty. Chcemy teraz doradzić Ci jak uniknąć błędów nowicjuszy, dlatego przygotowaliśmy miniporadnik zasad, którymi należy kierować się w obstawianiu esportów. 

jak obstawiac esporty

Unikaj ulubionych drużyn w meczach Best of One

Jeśli obstawiasz faworytów w meczach BO1, to następnym razem staraj się tego unikać. To typ rozgrywki, który charakteryzuje się dużym poziomem nieprzewidywalności i bardzo często faworyci mogą na nich polec. Poza tym wygrana jest zazwyczaj niewielka, więc po prostu nie warto.

Uważaj na nieznane drużyny i mniejsze teamy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej branża sportu jest na tym etapie rozwoju, że następuje w niej wiele zmian i te zmiany również dotyczą najlepszych graczy i najlepszych drużyn. Więc jeśli spotykasz się z nazwą jakiegoś zespołu pierwszy raz to lepiej przeciwko niej nie stawiać, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych sportów underdogi w esporcie potrafią często siać zamęt. Przeszukaj serwisy z analizami meczów esportowych i dopiero jeśli drużyna ma pewną historię, mierzyła się już w lepszymi przeciwnikami lub sprawdziła w poważnym turnieju to dopiero wówczas można zaryzykować postawianie pieniędzy na nią. Dlatego jedno, co możemy Wam doradzić to to, żeby wejść w obstawianie zakładów esportowych dopiero po tym jak dana drużyna osiągnie już stabilną pozycję i będzie można spodziewać się po niej bardziej stabilnej formy.

Uważaj na zmiany w składach teamów

Szczerze mówiąc to chyba jednej z najważniejszych czynników, na które musisz zwracać uwagę. Wynik w rozgrywkach esportowych w dużej mierze zależy od tego jak układa się współpraca z zespole, a najlepsze teamy stosunkowo często zmieniają skład osobowy. Powodzenie danej drużyny to nie tylko suma indywidualnych umiejętności, ale przede wszystkim umiejętność współpracy. Kiedy gracz dołącza do drużyny, może chwilę potrwać, zanim dopasuje się do stylu gry i zrozumie taktykę drużyny, a może przede wszystkim zacznie się dobrze dogadywać z pozostałymi członkami zespołu. Dlatego, ogólnie rzecz ujmując, rozsądnie jest unikać zakładów na team, który dopiero co dokonał zmian w składzie. Teamy esportowe nie są ograniczone oknami transferowymi, dlatego często się zmieniają i musisz być z tymi zmianami na bieżąco. Wyobraź sobie sytuacje, w której chciałbyś postawić zakład na piłkę nożną na Barcelonę, a okazałoby się, że w ostatnim czasie wymieniła sześciu graczy z podstawowej jedenastki.

Gdzie oglądać esport?

esporty oferta bukmacherów

Jest kilka serwisów, które umożliwiają śledzenie rozgrywek sportowych na żywo. Jedną z najbardziej popularnych platform jest Twitch, który możemy nazwać po prostu sportowym YouTube’em lub pewną odmianą telewizji sportowych w Internecie. Na Twitchu znajdziemy streamy z najważniejszych rozgrywek esportowych oraz prywatne kanały najbardziej popularnych graczy i teamów. Drugą platforma jest Steam, za pomocą którego masz możliwość oglądania najlepszych meczów CS:GO. 

To nie wszystkie możliwości, ponieważ niektórzy polscy bukmacherzy mają w swojej ofercie streaming turniejów esportowych. Znajdziesz je na stronach STS, Fortuny, forBET, LV BET. Wystarczy założyć konto i przejść do zakładki z obstawianem na żywo – tam jest kalendarz transmisji.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *