Nowy prezes PZPN kursy bukmacherskie

PREZES PZPN
18.08.2021 godz. 18:00

MAREK KOŹMIŃSKI

vs

CEZARY KULESZA

1,17 MAREK KOŹMIŃSKI
4,25 CEZARY KULESZA
78%
22%
Obstaw wygraną Koźmińskiego w Fortunie z bonusem 2100 PLN od drugiego depozytu

Już niedługo odbędą się wybory na jedno z najgorętszych niepolitycznych stanowisk w Polsce – uprawnieni do głosowania delegaci, działacze i ludzie piłki w naszym kraju wybiorą nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Bukmacherzy już przygotowali swoje zestawienia dotyczące tego wydarzenia. Sprawdźcie z nami, kto ma szanse zostać następcą Zbigniewa Bońka. Kim będzie nowy prezes PZPN? Zobaczcie kursy bukmacherskie!

Kiedy wybory nowego prezesa PZPN?

Nowy najważniejszy człowiek w polskim futbolu miał być zgodnie z kalendarzem wybrany rok temu, jesienią 2020 roku, ale ze względu na pandemię kampanię wyborczą i samo głosowanie postanowiono przenieść za rok 2021. Teraz nic nie powinno zepsuć już zaplanowanych na 18 sierpnia wyborów na prezesa PZPN-u. Jednak w piątek (6.08.2021) pojawiły się w nieoficjalne informacje, że Marek Koźmiński miały wycofać się z wyścigu o stanowisko prezesa w zamian za to, że wszedłby do zarządu PZPN jako wiceprezes.

Nowy prezes PZPN kursy bukmacherskie

Faworytem bukmacherów zdecydowanie jest Cezary Kulesza, a właściwie był, gdyż prawie wszyscy operatorzy zakładów wzajemnych online wycofali te zakłady z oferty (być może w związku ze wspomnianymi doniesieniami). Obecnie jedynie Betfan oferuje ten zakład.

KandydatKursBukmacher
Marek Koźmiński1,17Betfan
Cezary Kulesza4,25Betfan
Nowy prezes PZPN kursy bukmacherskie z dn. 6.08.2021

Kandydaci na nowego prezesa PZPN

Zbigniew Boniek po raz pierwszy kandydował na stanowisko prezesa PZPN jeszcze w 2008 roku, ale wtedy przegrał jeszcze z Grzegorzem Latą. Następne wybory już wygrał, a potem okazał się bezkonkurencyjny w walce o reelekcję. Teraz po niemal 9 latach prezesowania, legenda polskiej piłki żegna się z tym stanowiskiem. Kto chce wziąć na siebie tę odpowiedzialność i – nie da się ukryć – równie wielki prestiż? W momencie czytania przez Was tego tekstu kandydatów jest dwóch i są nimi: Marek Koźmiński (obecny wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych) oraz Cezary Kulesza (wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego i były wieloletni prezes Jagiellonii Białystok). 

Marek Koźmiński

Możemy więc z całą stanowczością stwierdzić, że nie będzie to dla obu panów zupełnie nowe doświadczenie, bo od lat są blisko tego, za co odpowiada prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Marek Koźmiński jest postrzegany jako kontynuator obecnego kursu PZPN i naturalny następca Zbigniewa Bońka. Zwolennicy jego kandydatury zwracają uwagę na to, że Związek będzie działać w podobny sposób i wciąż rozwijać się po podobnej (jeśli nie tej samej) linii. Przeciwnicy sygnalizują, że wybór Marka Koźmińskiego na prezesa nic w Polskim Związku nie zmieni i rzeczy nienaprawione dalej takimi pozostaną. 

Marek Koźmiński karierę piłkarską rozpoczął w Hutniku Kraków i start miał na tyle dobry, że dzięki swojej grze zwiedził kilka europejskich krajów – m.in. Włochy (Udinese, Brescia, Ancona) czy Grecji (PAOK Saloniki). Z reprezentacją Polski wywalczył srebrny medal na IO oraz mniej radosny występ na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Po karierze sportowej od razu zajął się biznesem w branży sportowej – był m.in. właścicielem Górnika Zabrze. W PZPN pełnił rolę wiceprezesa ds. zagranicznych (2012-2016) oraz wiceprezesa ds. szkoleniowych (2016-2021). 

Cezary Kulesza

Jego przeciwnikiem jest Cezary Kulesza, który kariery piłkarskiej nie miał nawet w połowie tak bogatej jak Koźmiński, ale spore sukcesy odnosił później w biznesie i jako działacz sportowy. Kibicom Ekstraklasy postać Cezarego Kuleszy znana jest przede wszystkim z wieloletniego prezesowania w Jagiellonii Białystok. Bez cienia przesady Kulesza może uznać okres swoich rządów za bardzo udany. Dzięki niemu szansę gry i wypromowania się otrzymali m.in. Kamil Grosicki, Michał Pazdan czy Karol Świderski. Członkiem Zarządu PZPN-u jest od 2012 roku. Wiceprezesem ds. piłkarstwa profesjonalnego od 2016. Od 2010 roku zaś (z przerwami) zasiadał we władzach polskiej Ekstraklasy. 

Inni kandydaci

Na przestrzeni ostatnich tygodni wiele mówiło się o trzecim kandydacie, którym miałby być Paweł Wojtala, obecnie prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wojtala oficjalnie swej kandydatury jeszcze nie potwierdził, a czas na to ma aż do 17 sierpnia 2021 roku, czyli na dzień przed wyborami. W prasie przewijało się też nazwisko Bogusława Leśnodorskiego, ale w ostatnich dniach głosy te ucichły i wydaje się, że były właściciel Legii Warszawa poczeka jeszcze na swoją szansę i być może wystartuje w następnych wyborach.

Nowy prezes PZPN kursy i typy bukmacherskie

zbigniew boniek wybory prezesa PZPN
Zbigniew Boniek
 

Czy ustępujący ze stanowiska Zbigniew Boniek kończy z działalnością w piłce? Polskiej może tak, ale nie europejskiej. Obecny jeszcze przez chwilę prezes PZPN został w tym roku wybrany jednym z wiceprezesów UEFY – najważniejszej organizacji piłkarskiej na Starym Kontynencie. Wielu uważa, że ta kandydatura może przynieść również wiele dobrego dla polskiej piłki.

Czy tak będzie? Przekonamy się już niebawem. Zbigniew Boniek oficjalnie nie poparł żadnego z kandydatów (a raczej udzielił poparcia rywalizującej dwójce), ale powszechnie wiadomo, że bliższa byłaby mu kandydatura Marka Koźmińskiego. 

Nasz typ: Mimo wszystko wydaje się nam, że zwycięży kandydatura Marka Koźmińskiego. Kadencje Zbigniewa Bońka nie były idealne, ale PZPN obrał właściwy kurs i na niektóre efekty trzeba po prostu jeszcze poczekać. Wydaje nam się, że z takiego samego założenia wyjdą głosujący.

Procedura wyboru nowego prezesa PZPN

Jak wybiera się prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej? Przez głosowanie. Prezesa nie wybierają jednak wszyscy obywatele, a delegaci, którzy dysponują kartami do głosowania. Kto może wybrać prezesa PZPN-u? Kart do głosowania będzie na wyborach dokładnie 118. 

  • 60 z nich należy do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej
  • 32 z nich należy do klubów Ekstraklasy (każdy klub ma po dwa głosy)
  • 18 z nich należy do klubów 1. Ligi (każdy po jednym głosie)
  • 3 głosy należą do Stowarzyszenia Trenerów
  • 2 głosy ma Futsal
  • 2 głosy ma Kobiecy Futbol
  • 1 głos należy do Stowarzyszenia Sędziów

Nie wszystkie Wojewódzkie Związki mają taką samą liczbę mandatów uprawniających do głosowania. Małopolski, Dolnośląski, Śląski i Podkarpacki Związek Piłki Nożnej mają po 5 głosów. Czterema głosami dysponują Związki: Łódzki, Mazowiecki, Wielkopolski, Pomorski oraz Zachodniopomorski. Po trzy głosy mają: Lubuski, Lubelski, Warmińsko-Mazurski, Kujawski, Opolski i Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej, a dwa głosy należą do Podlaskiego ZPN. Przedstawiciele wszystkich tych organizacji będą oddawać swoje głosy na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Delegatów. Łatwo policzyć, że do zwycięstwa każdy kandydat musi przekonać co najmniej 60 z nich. 

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *