Typy na dziś

Premier League
06.07.2020 21:00
Tottenham
Everton
Nasz typ: powyżej 2,5 goli w meczu
1,85

Miejsce obydwu drużyn jest z pewnością dużym rozczarowaniem dla ich kibiców i właścicieli. Poniedziałkowe spotkanie będzie ostatnią szansą, żeby włączyć się do rywalizacji o występ w europejskich pucharach. Naszym zdaniem nie należy w tym spotkaniu obstawiać kuponów 1x2, ponieważ obie drużyny mają wystarczający potencjał ofensywny, żeby przechylić szalę na swoją korzyść. Pamiętaj jednak o tym, że remis nie satysfakcjonuje żadnej z drużyn, bo raczej przekreśla szanse dogonienia szóstego w tabeli Wolverhampton, do którego Tottenham traci w tej chwili 7 punktów, a Everton 8. Jedyny problem klubu z Liverpoolu polega na tym, że niepewny jest występ Richarlisona. Średnia bramek w meczach tych drużyn w tym sezonie też jest wysoka, ponieważ wynosi 3,00. Szanse na over 2,5 zgodnie danymi statystycznymi dotyczącymi tego meczu wynosi 57%.

Typy na jutro

Serie A
07.07.2020 21:45
AC Milan
Juventus FC
Nasz typ: Juventus FC wygra

Piłkarze Juventusu przekonują w wywiadach, że od meczu z Bologną złapali właściwy rytm. Od kilku lat bianconeri pokazują jak duże znaczenie w piłce nożnej ma tzw. mentalność mistrzów. Podopieczni Maurizio Sarriego w tym sezonie mają na placach dwa zespoły, których ambicją jest odebranie Mistrzostwa Włoch, ale jak na ten moment jedynie Juventus nie zgubił jeszcze punktów w meczach po wznowieniu rozgrywek. Dodatkowo strzelił w trzech pierwszych spotkaniach aż 9 bramek, więc wydaje się, że Ronaldo, Dybala i Bernardeschi znaleźli wspólny język. Niektórzy zwrócą uwagę, że Milan gra u siebie, ale trzeba pamiętać, że statystyki potwierdzają, że gra przy pustych trybunach wpłynęła na lepsze wyniki gości.


Będąc członkiem kilku grup typerskich wśród graczy zauważyłem 2 rodzaje zachowań. Pierwsi, tzw. okazjonalni, którzy rzadko się udzielają ale odwiedzają tego typu grupy w poszukiwaniu inspiracji, chcący korzystać z analiz i opinii tych, którzy codziennie szukają ciekawych typów. Drugą grupą są mentorzy aktywnie biorący udział w dyskusjach oraz codziennie śledzący ciekawe wydarzenia, które warto obstawić. Każda osoba z obu tych grup ma ten sam cel, by znaleźć zakład z atrakcyjnym kursem i stosunkowo niewielkim ryzykiem. Odebrałem takie wrażenie, że większość graczy szuka typów w dniu wydarzenia. To wtedy toczy się zagorzała dyskusja i podejmowane są decyzje. 

Najczęstsze wyniki w piłce nożnej 2019/2020

Poznanie najczęściej padającego wyniku w skali wszystkich rozgrywek na świecie graniczyłoby z cudem i nie dałoby pożytecznej informacji dla typera gdyż statystyki w poszczególnych ligach różnią się od siebie. W sezonie 19/20 we włoskich rozgrywkach ligowych Serie A na 256 meczów padło 746 goli czyli średnio 2,91 gola na mecz, a w brytyjskiej Premier League na 288 meczów padło 784 gole, co daje średnią 2,72 gola na mecz. Pomimo, że średnia strzelonych goli w jednym spotkaniu nie różni się znacznie to różnica tkwi w wynikach. I tak kluby brytyjskie najczęściej osiągały wynik 2-1, a drużyny włoskiej Serie A 1-1.

Serie A:1-1 (36 meczów)
Premier League:2-1 (31 meczów)
La Liga:1-1 (37 meczów)
Bundesliga:1-1 (26 meczów)
Ligue 1:1-0 (39 meczów)
Ekstraklasa:1-0 (25 meczów)
Najczęściej padające wyniki w poszczególnych ligach piłkarskich w sezonie 2019/2020

Warto zwrócić uwagę: 

  • W Serie A na drugiej pozycji pod względem popularności jest wynik 1-2, który na tablicy wyników pojawił się aż 27 razy.
  • W Bundeslidze drugim najbardziej popularnym wynikiem jest 2-1, które padło w 23 spotkaniach.
  • W Ekstraklasie z dość dużą częstotliwością bo w 23 meczach ukazał się wynik remisowy 1-1.

Najczęściej wybierane typy

Nie trudno się domyślić gdzie bukmacherzy umieszczają najczęściej wybierane typy. Przechodząc do listy zakładów na wybrane wydarzenie pierwszym wyborem jest zawsze wygrana jednego z zespołów lub remis.

1×2 – typ trzyrzędowy

Wybór tego zakładu wymaga wykonania podstawowej analizy ostatnich wyników obu drużyn i jest jednym z najprostszych i najczęściej wybieranych przez typerów. Wśród wytrawnych graczy opcja ta jest wybierana często jako dodatkowy zakład w celu zwiększenia kursu na kuponie. Jest to zarazem najczęściej wybierany typ przez graczy, którzy rzadziej obstawiają, typując często swoją ulubioną drużynę. Ponieważ w tym zakładzie są 3 możliwości to szanse przypadające na każdy wybór są bliskie 33%.

Podwójna szansa – typ dwurzędowy

Ponieważ w tym zakładzie istnieją tylko dwie opcje, to kurs będzie mniej atrakcyjny. Ten typ zakładu pojawia się bezpośrednio pod trzyrzędowym 1×2. Jak sama nazwa wskazuje podwójna szansa pokrywa 2 przypadki z 3 możliwych, które mogą wydarzyć się w meczu. W pierwszej możliwości jest to wygrana gospodarzy lub remis (oznaczenie 1X), a w drugim przypadku wygrana gości lub remis (oznaczenie X2). Wybór tego zakłady gwarantuje częste wygrane lecz ze względu prawdopodobieństwo takiego wyniku, wygrane nie będą wysokie, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie nieopłacalne. Ten typ nie będzie atrakcyjny w każdym meczu, a szukanie dobrej podwójnej szansy będzie kosztowało trochę wysiłku.

Poniżej/Powyżej 2,5 – typ dwurzędowy

Trzecim najczęściej wybieranym przez typerów rodzajem zakładu jest Powyżej/Poniżej, który polega na wyborze przedziału strzelonych bramek w meczu. Można założyć się, że padnie mniej niż 0,5 bramki w meczu co jest przecież równoznaczne z wynikiem 0:0. Co ciekawe typując “Poniżej 0,5 bramki” w przykładowym meczu otrzymamy kurs 9.75, a w tym samym spotkaniu typ na wynik 0:0 jest określony kursem 10.5. Są to dwa takie same zakłady i nie wiem skąd wynika dość spora różnica w kursach. Najczęściej wybieranym zakładem z tej kategorii jest poniżej 2,5 bramki. Zakres tego typu obejmuje większość najczęściej pojawiających się wyników jak 1-1, 1-0. Warto pamiętać, że +2,5 bramki sprawdzi się w meczu gdzie jedna drużyna np. z początku tabeli ligowej ma wielką przewagę nad drugą drużyną, która zajmuje ostatnie pozycje. Jeśli chodzi o wersję -2,5 to dobra opcja przy starciu dwóch silnych, grających ofensywnie drużyn.

Co najlepiej typować dzisiaj?

Jak już wspomniałem, wiele osób szuka w sieci inspiracji na temat konkretnych typów. Zauważam w takim działaniu skutek niepożądany. O ile cenna będzie analiza wydarzenia, tak wybór typów powinien następować indywidualnie. Dlatego każdy typer, moim zdaniem, powinien zebrać jak najwięcej aktualnych informacji, aby finalnie zdecydować samemu o tym co umieści na kuponie. Typy przedstawione przeze naszą ekipę warto przeanalizować i na tej podstawie podjąć własną decyzję.

Jak zatem typować dzisiaj? W wielu poradnikach przeczytałem, że najlepiej obstawia się taki sport, który darzy się sympatią, którym się interesuje. W pełni się z tym zgadzam, jeśli tym sportem jest piłka nożna. Spoglądając na bieżące statystyki najpopularniejszych ligach europejskich, dość łatwo zauważyć faworyta, który sukcesywnie idzie po mistrzostwo. Uważam, że takiego poziomu przewidywalności nie uda się znaleźć obstawiając w żadnej innej dyscyplinie sportowej. Dlatego wśród ciekawych typów, które dzisiaj umieszczam, ilościowo przeważać będzie zawsze piłka nożna.

Analizy najpopularniejszych wydarzeń

Wraz ciekawymi typami warto zwrócić uwagę na bilans obu drużyn. W sportowych analizach będę brał pod uwagę przede wszystkim ostatnie pięć rozstrzygnięć danej drużyny, kondycję zespołu, a także szczegółowe statystyki dotyczące żółtych i czerwonych kartek oraz sukcesów głównych snajperów na przestrzeni ostatnich meczów. Pośrednim czynnikiem będzie kurs, który w częściowo mówi o ryzyku. Jeśli kurs na wygraną faworyta jest wyższy niż 1.8, a dla mnie jest pewniakiem, to znaczy, że nie zauważyłem dodatkowego elementu, który może zachwiać wygrany kupon.