Słownik bukmacherski

Wkroczenie w świat zakładów bukmacherskich może się wydawać początkowo bardzo proste. Trochę wolnych środków na koncie, chęć do podejmowania ryzyka i zainteresowanie sportem. To wszystko jest oczywiście zgodne z prawdą, jednak warto mieć na uwadze, że w bukmacherce ma się do czynienia z wieloma różnymi terminami i skrótami. Początkujący lub słabo doświadczeni gracze mogą czuć się nieco zagubieni, dlatego przygotowaliśmy słownik bukmacherski.

Słownik bukmacherski – wybierz pierwszą literę pojęcia i sprawdź:

W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze definicje i skróty, które z całą pewnością pomogą nowicjuszom w rozpoczęciu tej przygody i oswoją ich z najważniejszą terminologią. Nasz słownik bukmacherski będzie również pomocny wszystkim tym, którzy mając pewne doświadczenie w obstawianiu zakładów, jednak cały czas chcą się rozwijać i uczyć nowych pojęć czy systemów gry. Przyswojenie sobie najważniejszych pojęć musi jednocześnie przypominać wszystkim o grze tylko w legalnych zakładach bukmacherskich w Polsce, które posiadają licencję Ministra Finansów RP.

Słownik bukmacherski – najważniejsze pojęcia

1

1X2 (H2H, Head to head) – to najprostszy i najbardziej  rozpowszechniony zakład bukmacherski. Można obstawić jeden z trzech możliwych wyników: zwycięstwo gospodarza, remis lub wygraną gości.


3

3 za 3 – ten przypadek dotyczy dwóch klubów, które mają ze sobą rozegrać dwa spotkania (mecz i rewanż). Kluby mogą się porozumieć i ustalić, że każdy przegra po jednym meczu i w konsekwencji oba zespoły zdobędą po 3 punkty. Taka umowa pozwala na uniknięcie chociażby dwóch remisów, które dałyby o jeden punkt mniej każdej ekipie. Ta sytuacja jest dość kontrowersyjna, ponieważ może mieć znaczący wpływ na zakłady bukmacherskie.


A

Ajax – jest to określenie wywodzące się z brytyjskiego slangu i oznacza opłatę za zawarty zakład.

AKO (Akumulowany Kurs Ogólny, akumulator) – zwany również akumulatorem. W tym przypadku mamy do czynienia z kuponem, na który składa się kilka prostych zdarzeń. Wszystkie zdarzenia muszą być trafione, aby można uznać taki kupon za zwycięski. 

Amerykańskie kursy – jest to zapis kursu, który w tym przypadku dzieli się na dodatni i ujemny. Liczba ujemna informuje, jaką kwotę należy postawić, aby osiągnąć 100 jednostek danej waluty. Liczba dodatnia natomiast mówi, ile gracz może zyskać na zakładzie w kwocie 100 jednostek danej waluty.

Ante post – zakład zawierany z wyprzedzeniem (czasami chodzi o bardzo długi czas wyprzedzenia). Inaczej można go nazwać zakładem długoterminowym. Np. typujemy, kto okaże się mistrzem danej ligi na koniec rozgrywek.

Arbitraż (arb bet) – wykorzystanie różnic kursowych i zapewnienie sobie zysku wynikającego właśnie z tych różnic. Arbitraże są również znane jako surebety.


B

Bandy – gra zespołowa rozgrywana na lodzie, bardzo podobna do hokeja.

Bankier – to taki typ bukmacherski, który powinien dać graczowi pewną wygraną.

Bankroll – z języka angielskiego: zwitek banknotów. W ten sposób określa się ilość pieniędzy, którymi dysponuje gracz i które może przeznaczyć na grę.

slownik bukmacherski

Bet hedging – zabezpieczenie, zrealizowanie dodatkowego, przeciwnego zakładu, w stosunku do pierwszego kuponu.

Bilans konta – zestawienie wygranych i przegranych środków na  zarejestrowanym koncie bukmacherskim.

Bismarck – w slangu typowo bukmacherskim oznacza przegraną, która  jednocześnie przynosi zysk bukmacherowi.

Bonus lojalnościowy – to propozycja skierowana dla przywiązanych do danego bukmachera graczy, którzy na ogół przegrywają. Mogą to być punkty w programie lojalnościowym, które można wymieniać na darmowe zakłady.

Bonus od depozytu – jest to promocja przeznaczona dla graczy, którzy wcześniej umieścili jakąś sumę pieniędzy na swoim koncie. Gracz otrzymuje dodatkowe, darmowe środki, które uzależnione od wysokości tej wcześniej wpłaconej sumy. Ważnym punktem tej oferty jest obowiązek dokonania obrotu przez gracza. W przeciwnym wypadku nie będzie mógł wypłacić swoich środków. 

Bonus okolicznościowy – dodatkowy bonus od depozytu, który jest przyznawany przy okazji jakichś ważnych wydarzeń sportowych, lub społecznych.

Bonus powitalny – z tej oferty korzystają nowi gracze, którzy rejestrują się i zakładają swoje konto na stronie danego bukmachera. Zazwyczaj jest to bonus od depozytu w ramach pierwszej wpłaty środków. 

Bonus reload – jest to bonus przyznawany przez bukmachera za każdy kolejny depozyt. Dodatkowe środki pieniężne otrzymuje się w trakcie gry i mają motywować gracza do kontynuowania gry.

Bookie – jest to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza po prostu bukmachera (bookmaker). 

BTTS / Both Teams To Score – to zakład, w którym obie drużyny powinny zdobyć chociaż jednego gola. 

Buck – to zakład za równowartość 100 dolarów.

Bukmacher / buk – jest to osoba lub firma, która przyjmuje i rozlicza zakłady. Zgodę na prowadzenie działalności bukmacherskiej w Polsce wydaje Ministerstwo Finansów. 

Bukmacher azjatycki – to bukmacher oferujący przede wszystkim zakłady z  handicapem azjatyckim.  

Bukmacher internetowy – to bukmacher oferujący zakłady w przestrzeni internetu

Bukmacher naziemny – bukmacher posiadający fizyczny punkt stacjonarny. Tak, jak w przypadku bukmacherów internetowych, w punktach naziemnych również można zawierać zakłady. Zazwyczaj bukmacher naziemny posiada uboższą ofertę zakładów niż na stronie internetowej.


C

Cash back – jest to jedna z bukmacherskich promocji, które wzbudzają największych entuzjazm wśród obstawiających. W ramach tej promocji gracz może liczyć na częściowy, bądź pełny zwrot zainwestowanych środków.  Nie wszystkie oferty cashbackowe są identyczne i zawsze warto się zapoznać bardzo dobrze z obowiązującymi regułami.

Canadian – ten system nie jest zbyt dobrze znany mniej doświadczonym i zaawansowanym graczom. Wybiera się 5 dowolnych zdarzeń sportowych i układa się 26 kombinacji. Na taką liczbę kombinacji składa się 10 podwójnych kombinacji, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i jedna pięciokrotna kombinacja. Aby taki kupon mógł zostać uznany za wygrany, należy poprawnie obstawić przynajmniej dwa z pięciu zdarzeń.

Cash out (cashout) – to inaczej oferta bukmachera, która zakłada zamknięcie zakładu przed jego rozstrzygnięciem i wypłacenie graczowi tylko części środków.

Chalk player – termin chalk oznacza w świecie zakładów sportowych faworyta. A zatem chalk player to gracz, który stawia na faworytów.

Cheater – w języku angielskim słowo to oznacza oszusta. Cheaterzy wykorzystują niedoskonałości systemów bukmacherskich. Wykorzystuje się usterki techniczne, misprinty czy grę po zakończonym zdarzeniu sportowym. 

Combo – znany również pod pojęciem AKO (Akumulowany Kurs Ogólny) – w skład combo zalicza się wiele pojedynczych zakładów (przynajmniej dwa wyniki stawiane na jednym kuponie). Wygrana iloczyn stawki i każdego kursu na  kuponie. Przegrane zdarzenie ma kurs 0.

Cover – taki sposób obstawiania zapewnia graczowi odzyskanie części bądź całości włożonych w zakład środków, jeśli dojdzie do przegranej. Ta metoda zyskuje coraz większa popularność wśród graczy. W momencie obstawiania dwóch z trzech wariantów zakładu, jeden z nich daje nam zysk, a drugi gwarantuje odzyskanie zainwestowanej stawki.


D

Death mecz – w slangu bukmacherskim oznacza to sytuację, w której przynajmniej dwóch uczestników plasuje się na tej samej pozycji. Gracz otrzymuje wówczas zwrot stawki.

Depozyt – wpłacone środki pieniężne na koncie bukmacherskim gracza.

DNB / Draw No Bet – w tym zakładzie opcja obstawienia remisu nie istnieje.  Można obstawić wygraną jednej z dwóch drużyn lub zawodników.

DW / Dokładny Wynik – to zakład, w którym należy podać dokładny rezultat końcowy danego zdarzenia. 

Dubel – kupon składający się z dwóch typów.

Dywersyfikacja ryzyka – inaczej rozłożenie zakładów w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko utraty zbyt dużej ilości środków w jednym momencie. Np. postawienie 30 zakładów za złotówkę, a nie jednego zakładu za 30 złotych.


E

Empty net – sytuacja w hokeju, w której bramkarz opuszcza swoją bramkę, aby pomóc drużynie w ofensywie.

Evens – kurs jest taki sam jak stawka (2.00).

ET (Extra Time) – dogrywka np. w meczu piłkarskim.

EWK (Ewentualna Wygrana Kwota) – to kwota, jaką gracz otrzyma, jeśli wskaże poprawny rezultat. Współczynnik wartości wygranej można obliczyć w następujący sposób:

EWK = (stawka * kurs całkowity * 0,88) dla podatku obrotowego 12%


F

Faworyt – zawodnik lub drużyna, której przyznaje się zdecydowanie większe szanse na triumf. Stawiając na faworytów, gracze muszą sobie zdawać sprawy, że kursy są najniższe. 

Fix – potocznie nazywany również ustawką, a oznaczający ustawiony mecz. W tym przypadku zdarzenia sportowe są sfałszowane i ustawione. Najczęściej głównym celem takiej ustawki jest korzyść majątkowa. 

Fixed odds – ustalona i bieżąca stawka oferowana przez bukmachera na wynik danego zdarzenia. 

Freebet – jest to inaczej darmowy zakład. Gracz w razie przegrania zakładu straci jedynie otrzymane od bukmachera środki. Freebety są często oferowane w ramach promocji lub pierwszej rejestracji konta. Darmowe zakłady są obostrzone różnymi warunkami, które zależą od danego bukmachera.

Freeplay – to rodzaj promocji oferowanej przez bukmachera. Gracz otrzymuje dostęp do dodatkowego konta i środki na tym koncie przyjmują formę freebetów. Nie ma obowiązku wykorzystania wszystkich środków na raz.

FT (Full Time) – to pełny, regulaminowy czas trwania danego wydarzenia sportowego. W piłce nożnej rozgrywa się regulaminowo 90 minut.


G

Goalscorer – w języku angielskim oznacza strzelca bramek. Słowo to oznacza również zakład na strzelca bramki.

Gracz rekreacyjny – taki gracz obstawia jedynie dla rozrywki.

Gracz zawodowy – taki gracz obstawia zakłady, ponieważ jego celem jest osiągnięcie jak największych zysków. Gracze zawodowi są identyfikowani i muszą się liczyć z nałożeniem limit stawek przez bukmachera.

Greenbook – sytuacja, w której gracz może otrzymać zysk lub wyjść „na czysto” bez względu na wynik zdarzenia.


H

H2H (Head To Head) – patrz: definicja 1×2, jeden z najpopularniejszych zakładów bukmacherskich.

Handicap azjatycki (AH, azjan) – jest to jeden z najpopularniejszych zakładów bukmacherskich na całym świecie, w którym wybieramy jedną z dwóch opcji wyników. W ramach handicapu azjatyckiego, wyrażanego w liczbie całkowitej, dodaje się lub odejmuje jednej drużynie określoną liczbę goli. Wielką korzyścią takiego zakładu jest możliwość zwrotu stawki (w wielu przypadkach). Ważna informacja – w tym systemie nie ma możliwości obstawienia remisu.

Handicap europejski (EH) – w przypadku tego handicapu, gracz ma do wyboru trzy opcje. Są to wygrana gospodarza, remis oraz wygrana gości. Bukmacher dodaje lub odejmuje jednej drużynie określoną liczbę goli lub punktów i przez to wyrównuje zakład. W handicapie europejskim stosuje się jedynie liczby całkowite. W tym rodzaju handicapu, w odróżnieniu od handicapu azjatyckiego, istnieje możliwość remisu.

Jak obstawiać handicap azjatycki i europejski u polskich bukmacherów? Czym się różnią? Zobacz tabele i poradnik o handicapach!

Heinz – system składający się z 63 zakładów, które zostały zawarte w sześciu selekcjach – 15 kombinacji dwójkowych, 20 kombinacji trójkowych, 15 kombinacji czwórkowych, 6 kombinacji piątkowych i jedna kombinacja szóstkowa. Gracz może otrzymać zwrot, jeśli przynajmniej jeden zakład będzie zwycięski.

HT/FT (Half Time/Full Time) – znany również jako łamak. W takim zakładzie gracz obstawia wynik do przerwy. Rezultat drugiej części meczu nie ma żadnego wpływu na końcowe rozwiązanie zakładu. W zakładach typu HT/FT typuje się wynik do przerwy i rezultat końcowy meczu. Jeśli obstawiamy 2/X oznacza to, że pierwszą połową wygrała drużyna przyjezdna, ale cały mecz skończył się podziałem punktów.


I

Insider – poufna informacja lub typ.  


K

Klon bukmachera – jak sama nazwa wskazuje chodzi o takiego bukmachera, który jest bardzo podobny do oryginału. Kursy są identyczne, zmianie ulegają inne elementy (np. promocje czy szata graficzna).

Kontra – dzięki kontrze gracz może uzyskać zysk niezależnie od wyniku, lub odzyskać jakąś część strat. Poprzez skontrowanie rozumie się obstawienie zupełnie przeciwnego zakładu na konkretne wydarzenie w stosunku do tego, co gracz obstawiał wcześniej. W ten sposób gracz jest w stanie naprawić błąd.

Krecz – oddanie meczu w tenisie, z powodu odniesionego urazu i niemożności kontynuowania gry.

Kupon – jest to zapis potwierdzający zawarcie przez gracza zakładu bukmacherskiego. Na kuponie zapisuje się kurs zakładu, typy oraz wysokość ewentualnej wygranej.

Kurs – w języku angielskim: odds. Jest to prawdopodobieństwo założone przez bukmachera na dane wydarzenie. Kurs jest wyrażany liczbowo.

Kurs odwrotny – chodzi o kurs wystawiony na przeciwne zdarzenie w taki sposób, aby marża bukmachera wyniosła „0”.


L

Late ticket – z języka angielskiego oznacza tzw. późny kupon. Chodzi o zakład zawarty po rozstrzygnięciu zdarzenia. Bukmacher pozwala na to, jeśli dochodzi do jakiejś usterki technicznej, albo po prostu popełnia błąd. Zakład tego typu może zostać później anulowany przez bukmachera.

Liga typerów – rozgrywki polegające na rywalizacji najlepszych typerów.

słownik pojęć bukmacherskich

Limit – jest to ograniczenie górnej granicy stawki maksymalnej. Gracze zawodowi często muszą się liczyć z nakładanymi limitami. Może też oznaczać limity na czas gry i na wygrane.

Live – są to zakłady typowane na żywo, w trakcie danego zdarzenia sportowego. Może dochodzić do nagłych zmian stawek.

Livescore – sytuacja, w której obserwujemy wynik meczu na żywo. Można śledzić przebieg meczów na stronach internetowych, które udostępniają opcję livescore.


Ł

Łamak → patrz: HT/FT.


M

Marża bukmachera – jest to zysk (prowizja) bukmacherów, który jest pobierany od zdarzenia, na które oferowany jest zakład. Najbardziej opłacalne jest obstawianie u tych bukmacherów, którzy oferują najniższe marże. Znajomość wysokości marży u danego bukmachera ma duże znaczenie, jeśli gracz obstawia często i na wysokie stawki.

Masówka – chodzi o znaczny wzrost zainteresowania danym zdarzeniem sportowym. Jest to najczęściej spowodowane przez pojawienie się jakiejś plotki czy tzw. szumu medialnego.

Mirror bets – angielskie określenie, która oznacza tzw. lustrzane zakłady. Nazywamy w ten sposób serię takich samych zakładów. Kiedy dochodzi do obrotu bonusu, wówczas liczy się tylko pierwszy zakład.

Misprint – ten termin oznacza błąd popełniony przez bukmachera w momencie wpisania kursów lub błędnego określenia handicapów. Błąd może zostać naprawiony po zakończeniu zdarzenia i gracz może otrzymać zwrot postawionej kwoty.


N

Non runner – to zawodnik, który ostatecznie nie wystartował zawodach.

NSBR (Najdłuższa Seria Bez Remisu) – liczba kolejnych meczów, w których dana drużyna notowała porażki lub wygrane, bez remisów.


O

Obrót bonusem – oznacza postawienie kwoty bonusu pewną określoną liczbę razy w ramach zakładu. Każdy bukmacher ustala własne zasady obrotu bonusem i można je odnaleźć w regulaminie.

Odds – z języka angielskiego: kursy.

Oddsmaker – osoba odpowiedzialna za ustalanie kursów bukmacherskich.

Outright winner – (ang. wyłoniony zwycięzca) zakład na zwycięzcę turnieju lub całego sezonu.

Over – jest to zakład na przekroczenie pewnej założonej granicy, np. liczby bramek, rund, fauli czy pokazanych kartek w trakcie meczu, itd.


P

Parlay – zakład wielokrotny, w którym sukces zależy od powodzenia wszystkich wyborów.

Payback – stosunek wprowadzonych środków na konto gracza i zysków z postawionych zakładów. Im wyższy współczynnik payback, tym bardziej bukmacher zwraca na takie konto uwagę i może zdecydować o wprowadzeniu limitów.

Payout – współczynnik wypłaty, który można rozumieć jako różnicę między całością stawki na dane wydarzenie, a prowizją bukmachera. Określa, jaki procent stawki gracz dostanie od bukmachera w formie wygranej. Payout = 100% minus marża.

Pewniak – teoretycznie: jest to zdarzenie, które gwarantuje 100% szans na powodzenie.

Pick – w takim typie nie ma zdecydowanego faworyta.

Pierwsza wpłata – jest to pierwszy depozyt środków pieniężnych. Zazwyczaj pierwsza wpłata wiąże się z jakimś dodatkowym bonusem, dlatego warto wybierać bukmachera, który oferuje najlepsze warunki.

Podwójna szansa – znana również pod pojęciem „podpórki”. Gracz wykorzystuje podpórkę do zwiększenia swoich szans na wygraną. W takiej sytuacji typuje się wygraną lub remis, oraz bądź remis lub przegraną.

Prawie surebet – ten zakład jest wykorzystywany w momencie zmiany kursu lub obstawienia jednego ze zdarzeń. Prawie surebety można dość łatwo odnaleźć przy pomocy porównywarek kursowych.

Program lojalnościowy – program stworzony przez danego bukmachera, w którym gracz otrzymuje pewne korzyści ze względu na swoje przywiązanie. Zadaniem programów lojalnościowych jest również stworzenie takich warunków, aby gracz chciał zostać i nie szukać alternatyw u innych bukmacherów.

Progresja – jest to system różnego stawkowania w sekwencji kolejnych zakładów.Stawka kolejnego zakładu zależy od rezultatu poprzedniego. Choć termin „progresja” oznacza wzrost czy postęp, w świecie bukmacherki może też przybrać formę progresji malejącej, w które stawki są zmniejszane.

Public bet – innymi słowy „masówka”. Popularne zdarzenie wśród obstawiających, na które obniża się kursy.


R

Regulamin bonusu – warunki określające zasady wykorzystania i możliwości otrzymania danego bonusu.

Regulamin bukmachera – jest to zbiór reguł ustalonych przez bukmachera, ale również prawa i obowiązki każdego gracza, który decyduje się na grę. Do regulaminu zalicza się wiele kwestii, m.in. zasady założenia konta, szeroko rozumiane reguły gry czy warunki dostępnych bonusów i promocji. Regulamin bukmachera musi zostać zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów.

zakłady bukmacherskie pojęcia

ROI (Return On Investment) – z j. angielskiego oznacza po prostu zwrot inwestycji. Alternatywnym terminem jest tzw. yield. ROI pozwala sprawdzić, jak duża jest rentowność zrealizowanego wkładu środków. Przykład: ROI = 110%, czyli 10% zysku.

Rollover – z angielskiego obrót. Patrz: obrót bonusem.

Ryzyko – w zakładach bukmacherskich nigdy nie można do końca uniknąć ryzyka. Jest to ewentualna możliwość straty pieniędzy przeznaczonych przez gracza.


S

Scalping – wykorzystanie różnic cenowych lub bonusowych między wieloma różnymi zakładami bukmacherskimi i generowanie przez to zysku.

Singiel (SOLO) – pojedynczy zakład, o którym można powiedzieć, że jest najprostszym zakładem dostępnym na rynku. Obstawiamy rezultat jednego zdarzenia i mamy pewność, że jest najbezpieczniejszy rodzaj zakładu. Zależnie od wybranego przez nas zdarzenia, szanse na wygraną są dosyć spore (kształtują się na poziomie 33-50%).

Spalone konto – konto obłożone takimi limitami, że obstawianie przestaje być opłacalne. Za spalone konto zazwyczaj uznaje się takie, gdzie gracz nie może postawić więcej niż 5 euro na jeden zakład.

Sporty wirtualne – ten rodzaj zakładów jest zależny od komputera, które je animuje i w efekcie daje losowe wyniki. W takiej sytuacji gracz nie jest w stanie przewidzieć rozstrzygnięć na podstawie wcześniej analizy danego zdarzenia.

Spread – tym terminem określa się różnicę, jaką bukmacher chce spowodować, aby szanse dwóch uczestników zdarzenia były równe

Spread betting – obstawianie handicapów w danym wydarzeniu sportowym.

Stawka – kwota przeznaczona przez gracza na obstawienie danego zakładu.

Stawka maksymalna – najwyższa kwota, jaką można postawić na dany zakład. Bukmacherzy ustalają swoje limity stawek i wygranych.

Stawka minimalna – najniższa kwota, jaką gracz może postawić na dany zakład.

Stream – bukmacher może umożliwić bezpośrednią transmisję na żywo danego wydarzenia sportowego w postaci streamu. Aby móc skorzystać z tej opcji, należy mieć środki na bukmacherskim koncie lub aktywny kupon.

Super Heinz – jest to system składający się z 7 typów i wytworzonych z nich 120 zakładów. W skład tego systemu wchodzi: 21 podwójnych kombinacji, 35 potrójnych kombinacji, 35 poczwórnych kombinacji, 21 pięciokrotnych kombinacji, 7 sześciokrotnych oraz jedna siedmiokrotna kombinacja.

Support – oznacza pomoc, jaką bukmacher oferuje graczowi w ramach obsługi klienta. Najczęściej jest to czat na żywo, lub kontakt mailowy.

Surebet – oznacza zakład, który, jak sama nazwa wskazuje, jest pewny. Surebety dają gwarancję wygranej bez względu na wynik danego zdarzenia sportowego. Dzieje się tak, ponieważ różni bukmacherzy oferują różne kursy na to samo zdarzenie. Gracz obstawia u przynajmniej dwóch bukmacherów. Surebety, mimo swojej nazwy, nie są jednak pewnymi zakładami, ponieważ może się zdarzyć, że bukmacher anuluje zakład.

Syndykat – pod tym terminem kryje się grupa osób działających w porozumieniu z innymi graczami. W ramach syndykatu gracze udostępniają ważne i interesujące informacje. Obecność syndykatu można rozpoznać po ciągłej serii takich samych zakładów. Syndykaty starają się często wyłudzać bonusy, a bukmacherzy walczą z nimi, obniżając limity.


T

Tasiemiec (taśma) – jest to kupon AKO, na który składa się bardzo wiele zakładów. Tasiemce zdradzają często graczy zajmujących się obstawianiem w sposób amatorski.

Tilt – to określenie pułapki bukmacherskiej, w której gracz traci coraz więcej pieniędzy. Chcąc się odegrać, podejmuje decyzje podszyte emocjami.

Tipster – osoba, najczęściej posiadająca sporą wiedzę i doświadczenie, która podaje swoje typy innym osobom.

Totalizator – w Polsce to słowo kojarzy się głównie z państwową spółką Totalizator Sportowy. Totalizator to również typ zakładu o stałych kursach, gdzie zdarzenia obstawia się przeciwko sobie, a nie przeciwko bukmacherowi. W Polsce takie zakłady realizuje bukmacher Traf.

Tripel – kupon, na którym znajdują się trzy typy.

Trixie – jest to system składający się z 3 różnych typów i tworzonych z nich czterech zakładów. W skład trixie wchodzą 3 podwójne kombinacje i jedna potrójna kombinacja. Wysokość wygranej jest powiązana z liczbą poprawnie wytypowanych zdarzeń.


U

Under – jest to zakład, który określa wynik poniżej ustalonej przez bukmachera wartości / granicy. Do zakładów tego typu można zaliczyć zakłady na liczbę goli w meczu piłkarskim czy liczbę gemów w pojedynku tenisowym.

Underdog – angielski termin, który możemy stosować wymiennie z określeniem outsider. W ten sposób zwykło się nazywać drużynę lub konkretnego sportowca, który w bezpośrednim starcie nie ma większych szans na triumf. Można się łatwo zorientować, kto jest takim outsiderem, z racji bardzo wysokich kursów ustanowionych przez bukmacherów.


V

Valuebet – angielski termin, który w języku polskim można rozumieć jako “wartościowy zakład”. Poszukując valuebeta, staramy się zidentyfikować te zakłady, w których bukmacherzy dokonali błędów szacunkowych i błędnie ustalili zbyt wysokie kursy. Umiejętność odnalezienia „zakładów wartościowych” przekłada się w dłuższej perspektywie na dodatni bilans zysków i strat w obstawianiu.


Y

Yankee – jest to system składający się z 11 zakładów, zawartych w czterech typach. W ramach yankee tworzy się w tym 6 podwójnych kombinacji, 4 potrójne kombinacje i jedną poczwórną kombinację.

Yield – inaczej: Return On Investment.


Z

Zakład live – zakłady typowane na żywo, w czasie trwania danego zdarzenia sportowego.

Zakład pojedynczy – znany również jako singiel. Gracz obstawia wynik tylko jednego zdarzenia.

Zakład specjalny – gracz nie znajdzie takiego zakładu w stałej ofercie bukmachera. Często są to zakłady mające związek z jakimś bardzo niecodziennym wydarzeniem, również spoza świata sportu.

Zakład systemowy (system blokowy, rozpis) – to system składający się z kilku kuponów. Minimalizują ryzyko, a zatem są odpowiednie dla tych graczy, którzy tego ryzyka starają się unikać.

Zdarzenie dwudrogowe – w tym przypadku gracz ma do wyboru jedynie dwa możliwe warianty rozwiązania danego zdarzenia. Przykładem jest obstawianie zwycięzcy w pojedynku bokserskim.

Zdarzenie przeciwne – jest to zdarzenie odwrotne do określonego wyniku, które jednocześnie uzupełnia zbiór wszystkich możliwych wariantów. Zdarzeniem przeciwnym do wygranej zespołu A jest przegrana zespołu B lub remis.

Zdarzenie trzydrogowe – to inaczej zdarzenie obstawiane trzema typami, które oznacza się 1, X oraz 2. Gracz wybiera z trzech możliwych opcji (wygrana-remis-przegrana).

Ziemniak – w taki sposób potocznie określa się stacjonarny punkt bukmachera.   

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *