Kursy bukmacherskie

Jeśli na co dzień obcujesz z zakładami bukmacherskimi to w pewnym momencie zadajesz sobie pytanie czym są i jak działają kursy bukmacherskie oraz kto je ustala.

Czym są i jak działają kursy bukmacherskie?

Odpowiedź na pytanie czym są kursy bukmacherskie znajdziemy w matematyce! Dzięki wzorom podpowiemy także, jak liczyć kursy bukmacherskie, prawdopodobieństwo i marżę.

Kursy bukmacherskie to wyrażone liczbowe szanse, a dokładniej wyrażone liczbowo prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia.

Kursy bukmacherskie

Co ciekawe zastosowanie znajdują nie tylko w grach hazardowych, ale również w statystyce. W tej drugiej dziedzinie wiedzy odzwierciedlają prawdopodobieństwo, że dane wydarzenie będzie miało miejsce, natomiast w grach hazardowych mają za zadanie wyrazić szansę stosunku wypłaty do stawki, a więc nie wyrażają jedynie prawdopodobieństwa tak jak sądzi wiele osób. Postaramy się to wyjaśnić na przykładach. 

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Wyobraźmy sobie sytuację, że w najbliższym czasie Polska gra mecz z Niemcami. Analitycy piłkarscy są zdania, że nasi zachodni sąsiedzi są w tym meczu faworytem i postanowili przenieść prawdopodobieństwo na szansę w ujęciu procentowym. 

 • Polska – 20%
 • Remis – 25%
 • Niemcy – 55%

Jeśli w zakładach bukmacherskich kursy bukmacherskie odzwierciedlałyby jedynie prawdopodobieństwo to kursy wyglądałyby następująco:

 • Polska – 5,00
 • Remis – 4,00
 • Niemcy – 1,82

Jednak do takiej sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ zakłady bukmacherskie zabezpieczają się nakładając na poszczególne spotkania marżę bukmacherską, a więc niejako zabezpieczają się na wypadek porażki i właściwie to jest istotą działania bukmacherów.

Do tego, jak zaznaczyliśmy wcześniej, kursy mają powiedzieć nam, ile mamy wygrać. Ile wynosi różnica pomiędzy tym, co mamy szansę wygrać, a tym co przedstawiają liczby wyrażające szanse. Spróbujemy to nakreślić.

Średnia wysokość marży w polskich legalnych zakładach bukmacherskich to około 5-8%. W oparciu o to tak mogłyby wyglądać kursy bukmacherskie:

 • Polska – 4,70
 • Remis – 3,70
 • Niemcy – 1,75

Teoretycznie różnice nie są znaczące, ale popatrzmy jak wyglądałaby wygrana w jednym i drugim przypadku w sytuacji, w której użytkownik postawiłby 10 zł i przy założeniu, że wybrane zdarzenia okazałoby się trafione.

W związku z tym, że analizujemy polski rynek i chcemy wytłumaczyć działanie kursów bukmacherskich polskim użytkownikom to doliczamy 12% podatek do stawki zakładu, więc pamiętaj o tym, jeśli zdziwisz się widząc wynik.

Wartość wygranych przy zwykłym prawdopodobieństwie:

Stawka: 10 zł
Podatek: 12% od stawki zakładu

 • Polska – 44 zł
 • Remis – 35,20 zł
 • Niemcy – 16,01 zł

Wartość wygranych symulujących kursy bukmacherskie:

Stawka: 10 zł
Podatek: 12% od stawki zakładu

 • Polska – 41,36 zł
 • Remis – 32,56 zł
 • Niemcy – 15,40 zł

Jak liczyć kursy bukmacherskie?

Zanim przejdziemy do tego, jak liczyć kursy bukmacherskie, musicie poznać rodzaje kursów. Poniżej opisujemy je w skrócie, ale tak naprawdę warto znać dwa rodzaje – dziesiętne i ułamkowe. W kolejnych akapitach dowiecie się także, jak liczyć inne dane związane z kursami bukmacherskimi – prawdopodobieństwo zdarzenia i marżę bukmacherską.

Kursy i ich rodzaje

Wyróżniamy kilka typów kursów bukmacherskich: 

 • dziesiętne,
 • ułamkowe,
 • amerykańskie,
 • indonezyjskie,
 • malezyjskie.

Jeśli obstawiasz u legalnych bukmacherów w Polsce wystarczy, że poznasz kursy bukmacherskie dziesiętne i ułamkowe. Jak liczyć kursy bukmacherskie, marżę i potencjalną wygraną? Oto przykłady!

Kursy dziesiętne

Podany przez nas powyżej zapis kursów jest tym najpopularniejszym, który stosowany jest we wszystkich zakładach w Polsce. Są to kursy bukmacherskie dziesiętne.

Patrząc na powyższy przykład kursy dziesiętne rozstrzygnięcie naszego hipotetycznego meczu wyglądają następująco:

Rozstrzygnięcie – kursy dziesiętne :

 • Polska – 4,70
 • Remis – 3,70
 • Niemcy – 1,75

Kursy dziesiętne obliczane są na podstawie wzoru:

👉 100% : PRAWDOPODOBIEŃSTWO ZDARZENIA

Znając kursy bukmacherskie na dane wydarzenie możemy obliczyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Do tego przyda się wzór:

👉 100% : KURS U BUKMACHERA

Zatem nasze wyliczenia wyglądają następująco:

Zwycięstwo Polski – 100% : 4,70 = 21,27 proc.
Remis -100% : 3,7 = 27,02 proc.
Zwycięstwo Niemiec – 100% : 1,75 = 57,14 proc.

Mając te dane możemy także wyliczyć marżę bukmachera na dane zdarzenie. Robimy to sumując prawdopodobieństwa danego zdarzenia.

Tak przedstawia się wzór dla zakładu trójdrogowego:

👉 (p. wygranej drużyny 1 + p. remisu + p. wygranej drużyny 2) – 100 proc.

lub

👉 (1/kurs 1 x 100) + (1/kurs 2 x 100) + (1/kurs 3 x 100) – 100 proc.

W przypadku naszego przykładowego zakładu trójdrogowego musimy zsumować podane powyżej trzy prawdopodobieństwa, a następnie odjąć 100 proc.:

(21,27% + 27,02% + 57,14%) – 100% = 5,43%

Marża bukmacherska to ta nadwyżka powyżej 100 proc. Legalni bukmacherzy w Polsce zazwyczaj określają swoją marżę na poziomie 7-10 procent, ale może się ona wahać między 5 a 20 proc.

Kursy ułamkowe

Będąc w Wielkiej Brytanii możesz spotkać się z zapisem ułamkowym. Bierze się to stąd, że na wyspach wielką popularnością cieszą się wyścigi konne i wyścigi chartów.

Właściwie zapoczątkowały one kulturę bukmacherską i na torach wyścigów jedyną stosowaną formą były właśnie kursy ułamkowe. Ich zadanie pozostaje niezmienne, mają na celu poinformowanie gracza o prawdopodobieństwie wystąpienia danego zdarzenia i możliwej wypłacie po postawieniu u bukmachera.

Kursy ułamkowe mogą wydawać się w pierwszej chwili mało intuicyjne, ale jeśli nie zrozumiesz to zdasz sobie sprawę, że nie są takie straszne. Jednak nawet w kolebce zakładów wzajemnych coraz rzadziej stosuje się tego typu zapis, mimo że wciąż spotkasz się z nim na przykład w artykułach w brytyjskich gazetach to jednak największe brytyjskie zakłady wzajemne online preferują jednak kursy dziesiętne. Jak wyglądałyby kursy wymyślonego przez nas zdarzenia?

Rozstrzygnięcie – kursy dziesiętne – kursy ułamkowe:

 • Polska – 4,70 – 37/10
 • Remis – 3,70 – 27/10
 • Niemcy – 1,75 – 3/4

Załóżmy, że czytasz brytyjską gazetę, w której podano kursy za pomocą ułamków, a tu będąc przyzwyczajonym do europejskiego dziesiętnego systemu nie wiesz przez to jak analitycy bukmacherscy rozłożyli szanse. Jak więc zamienić kursy ułamkowe na dziesiętne? To stosunkowo proste. Wystarczy, że wykonasz działanie podane w kursie i dodasz jeden.

Polska

 • 37/10 = 3,70
 • 3,70+1 = 4,70

Niemcy

 • 3/4 = 0,75
 • 0,75 + 1 = 1.75

Wbrew pozorom zapis ten może być nawet dla niektórych bardziej przejrzysty jeśli zaczniesz go odczytywać w inny sposób. Popatrz na kurs na Niemcy – 3/4, można na niego popatrzeć również tak: za każde postawione 4 zł możesz wygrać 3 złote, czyli mianownik odnosi się do stawki, a licznik do potencjalnej wygranej. Przy kursie na Polską 37/10, za każde postawione 10 zł przy powodzeniu możesz otrzymać 37 zł. 

Kursy amerykańskie

Pochodzenia kursów amerykańskich oraz miejsca gdzie najcześciej są stosowane chyba nie musimy wyjaśniać, bo wskazuje na to sama nazwa. Dodatkową trudność poprawnym odczytywaniu kursów amerykańskich może sprawiać fakt, że podawane są również kursy ujemne, nie oznacza to bynajmniej, że przegrywasz. Głównym zadaniem systemu amerykańskiego jest pokazanie jak dużo musisz postawić, aby otrzymać zysk na poziomie 100 złotych lub jaki zysk będziesz miał po obstawieniu za 100 zł. Wracamy do naszego przykładu.

Rozstrzygnięcie – kursy dziesiętne – kursy amerykańskie:

 • Polska – 4,70 – 370
 • Remis – 3,70 – 270
 • Niemcy – 1,75 – 133

Na podstawie tego, co napisaliśmy powyżej zauważ, że stawiając na Polaków 100 zł wygrasz 370 zł. Problemem w Polsce w przypadku takiego zapisu mógłby być fakt, że w związku w obowiązującym 12% podatkiem zapis dziesiętny wprowadzałby w błąd. Wracamy do przykładu, popatrz, że na zwycięstwo Niemców kurs jest ujemny, a to oznacza, że aby uzyskać 100 zł musisz postawić 133 zł.

Wydaje się to być nieco skomplikowane, ale na szczęście istnieje łatwa możliwość przedkonwertowania kursów amerykańskich na dziesiętne. Wystarczy, że podzielisz dodatki kurs amerykański przez 100 i dodasz 1. W przypadku kursy minusowego 100 dzielisz przez ujemny kurs i dodajesz 1.

Polska 

 • 370/100 = 3,7
 • 3,70 + 1 = 4,70

Niemcy

 • 100/133 = 0,75
 • 0,75+1 = 1,75

Kursy bukmacherskie a podatek od zakładów

Przy pierwszych naszych wyliczeniach na początku tego artykułu wspomnieliśmy o podatku bukmacherskim, a właściwie o tym, że pomijamy go, aby nasze wyliczenie były czytelne matematycznie. Zatem pokrótce wyjaśnimy to pojęcie.

Na mocy znowelizowanej w 2017 roku tzw. ustawy hazardowej z 2017 roku na zakłady wzajemne oferowane przez firmy bukmacherskie na terenie Polski został nałożony 12-procentowy podatek obrotowy. Co oznacza, że stawiając złotówkę na wybrany zakład, tak naprawdę stawiamy jedynie 88 groszy.

Podatek bukmacherski odprowadzany jest przez bukmachera w momencie dokonywania przez nas zakładu.

Jeśli nie płacilibyśmy podatku obrotowego, to stawiając 10 zł na wygraną Polski po naszym przykładowym kursie potencjalnie wygralibyśmy 47 zł, a płacąc podatek obrotowym możemy liczyć jedynie na 41,36 zł.

10 zł x kurs 4,70 = 47 zł
(10 zł -12 %) x kurs 4,70 = 41,36 zł

Ale to nie jedyny podatek bukmacherski, jaki musza zapłacić gracze. Podatek obrotowy pobierany jest od stawki każdego kuponu, ale istnieje także podatek od wygranych powyżej 2280 zł. 

Zapamiętajcie, w branży bukmacherskiej istnieją dwa rodzaje podatków:

 • podatek obrotowy 12%
 • podatek dochodowy 10% od wygranych powyżej 2280 zł

Najwyższe kursy bukmacherskie. Kto w Polsce ma najlepsze kursy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od rozgrywek i interesującego Cię sportu. Są oczywiście legalni bukmacherzy, którzy wyróżniają się kursami wśród reszty i do nich z pewnością należy Fortuna, STS, TOTALbet i forBET.

Musisz też wiedzieć, że często politykę niskich marży stosują firmy debiutujące na rynku, ponieważ starają się w ten sposób zawalczyć o klienta. Kolejnym elementem, z którego musisz zdać sobie sprawę analizując kursy w poszczególnych zakładach bukmacherskich są akcje promocyjne. Niektórzy bukmacherzy stosują grę bez podatku w wybranych sytuacjach, a jak zauważyłeś wcześniej ma to istotny wpływ na wysokość wygranych i czasami gra za pełną stawkę opłaca się bardziej niż gra z podatkiem po nieco wyższym kursie. 

Zakłady live i zakłady przedmeczowe, a wysokość kursów

Jasne jest, że im bliżej meczu tym więcej czynników użytkownicy i analitycy są w stanie wziąć w stanie pod uwagę, a to również może wpłynąć na przebieg rozgrywki oraz wynik. Wyobraź sobie, że drużyna, która lubi grać szybko piłką jedzie na stadion, na którym jest fatalna murawa, a do tego przed meczem przeszła burza. Oczywiście będzie to miało wpływ na wysokość oferowanych kursów. Jednak nawet w takich sytuacjach przed meczem masz możliwość zapoznania się ze statystykami, czy też ostatnimi doniesieniami z klubowych szatni. Dlatego bardzo często dzieje się tak, że kursy w zakładach przedmeczowych są niższe niż w przypadku zakładów live

Spowodowane jest to faktem, że w przypadku obstawiania w czasie trwającego meczu masz mniej czasu na statystyczna, dogłębną analizę i większość użytkowników stawia kupony pod wpływem instynktu, co wiąże się z dużo większym ryzykiem niepowodzenia. Co ciekawe w opcji obstawiania na żywo wielu bukmacherów rezygnuje z marży, więc kursy są najbardziej zbliżone do rzeczywistego prawdopodobieństwa. 

Jak znaleźć wysokie kursy?

Zakłady bukmacherskie online oferują pełną gamę możliwości, a tym samym w obecnych czasach masz teoretycznie większą szansę na znalezienie zakładu, który ma ukrytą wartość. Znajdować tego typu zakłady można na różny sposób. Wiele osób interesuje się mniej popularnymi rozgrywkami czy też ma dostęp do tajemnic niektórych szatni i to sprawia, że mają pewnego rodzaju przewagę nad bukmacherem.

Wyobraź sobie sytuację, że jesteś fanem 3 ligowych rozgrywek, w których po rundzie jesiennej drużyna ma fantastyczny bilans 13 zwycięstw, 3 remisów i 0 porażek. Jednak Ty wiesz, że ostatnio podczas treningu doszło do kłótni pomiędzy zawodnikami i źle wpłynęło to na atmosferę w drużynie. Bukmacher ma dostęp tylko do tej pierwszej części, czyli widzi drużynę, która pewnie zmierza po awans, ale Twoją przewagą jest to, że być może przez kłótnie zawodnicy nie będą ze sobą współpracować w najbliższym meczu i zwycięstwo drużyny wcale nie jest pewne.

Tak właśnie szuka się wysokich, atrakcyjnych kursów. Innym sposobem jest sprawdzanie forów typerskich, kanałów na YouTube. Kolejnym rozwiązaniem jest znajdowanie korzyści w rodzajach zakładów. Często dzieje się tak, że kurs 1×2 nie jest atrakcyjny, ale okazuje się, że podpórki, handicapy, zakłady na rzuty rożne over/under lub na strzelca bramki rekompensują ten niedostatek. 

Jak bukmacherzy ustalają kursy?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że w czasie Big Data wysokość kursów może być ustalana automatyczne za sprawą skomplikowanych algorytmów.

Ale kto dokładnie ustala kursy bukmacherskie? To pracownicy bukmachera określani jako “oddsmakerzy”. Każda z firm bukmacherskich zatrudnia analityków bukmacherskich, których zadaniem jest nie tylko obsługa tych programów, ale również ewentualne wychwytywanie błędów i czuwanie nad realizacją polityki firmy. Oczywiście zdarza się, że analitycy korygują wskazania komputera, ale dzieje się tak rzadko, ponieważ wiele firm korzysta z tych samych dostawców oprogramowania. Spółki muszą jedynie ustalić politykę marżową i na jej podstawie przygotowywana jest oferta. 

Gdzie są najniższe marże?

O tym jak działają prowizje bukmacherskie pisaliśmy więcej na początku. Zdajesz sobie sprawę, że każda firma walcząc o klienta ustala inny poziom marży.

Wysokość marży zależy przede wszystkim od opisywanej przez nas wcześniej przewagi bukmachera. Tak jak wspomnieliśmy możesz mieć więcej informacji o rozgrywkach 3 ligi polskiej, ale z pewnością bukmacher będzie miał lepsze analizy meczów Ligi Mistrzów.

Dlatego najniższe marże stosowane są na te najbardziej prestiżowe pojedynki, które skupiają uwagę milionów kibiców. Im niższa ranga turnieju, ligi tym wyższe prowizje, a tym samym niższe kursy. Drugi obszar z niższymi marżami również opisaliśmy trzy akapity wcześniej, a jest nim zakładka z wydarzeniami live. 

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *