Limity bukmacherskie

Pojęcie limity bukmacherskie można rozumieć na kilka sposobów. Pierwszym, który przychodzi mi na myśl, jest ograniczenie stawki przez bukmachera, czyli określenie za ile mogę obstawić maksymalnie kupon. Drugi to limity, które ustawiam sobie sam w panelu gracza. Takie limity mają na celu ochronić gracza przed uzależnieniem oraz pomóc kontrolować własny budżet. Poza ogólnymi limitami ustalonymi przez bukmachera mogą pojawić się także limity dedykowane poszczególnym wydarzeniom lub wybranym ligom. Wszystkie trzy kwestie omówię na przykładach polskich bukmacherów.

Za ile mogę obstawić kupon, czyli ogólne limity bukmachera

limity zakłady bukmacherskie

Celem ustalenia ogólnych limitów przez bukmacherów jest to, aby gracze nie mogli wygrać kilku milionów złotych, gdy bukmacher nie dysponuje taką kwotą. Dlatego większość tego typu firm określa maksymalną wygraną, by nie skazać się na bankructwo. Wśród legalnych bukmacherów jest tylko dwóch takich, którzy nie mają określonej maksymalnej wygranej. Pierwszym jest Noblebet, który pomimo, że nie określa maksymalnej stawki ani wygranej, to w regulaminie napisał o maksymalnej kwocie 300 tys. zł wypłaconej za wygrany kupon. Czyli jeśli obstawię zakład za 100 tys. z kursem 5.0 to wygrana po odjęciu podatku będzie wynosić 440 tys., a ja będę miał prawo wypłacić tylko 300 tysięcy.

Drugim bukmacherem, który powstrzymał się od określenia maksymalnej wartości wygranej, jest PZBuk. Ten operator także nie ma ustalonego limitu wygranej, lecz ogranicza jedynie jednorazowe wypłaty. W ciągu doby gracz ma prawo do wypłaty maksymalnie 100 tysięcy złotych.

BukmacherMaksymalne wygraneLimity depozytu konta tymczasowego
PZBukbez limitubez limitu
Betclic800 000 zł5000 zł
Fortuna601 000 zł5000 zł
STS, Totolotek, eWinner, Betfan500 000 zł5000 zł
eToto500 000 złbrak konta tymczasowego
LV Bet, Noblebet300 000 zł5200 zł
forBET200 000 złbrak konta tymczasowego
TOTALbet150 000 zł5000 zł
Tabela – limity bukmacherskie maksymalnych wygranych oraz limity wpłat kont tymczasowych

Limity bukmacherskie wpłat dotyczące kont tymczasowych

Możliwość założenia konta tymczasowego zauważyłem u wielu bukmacherów. Podczas zakładania takich kont zazwyczaj wymagane jest podanie tylko imienia, nazwiska oraz e-maila. Ograniczenie dotyczące wysokości wpłat wynika przede wszystkim z działań przeciwko praniu brudnych pieniędzy (podstawa prawna to Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu). U większości bukmacherów limit wpłat na konto tymczasowe wynosi około 5000 zł, więc dla większości graczy nie powinien stanowić problemu. Nie znam nikogo, kto po założeniu konta wpłacił więcej niż 200-300 zł. 

Ograniczenia stawki na niższe ligi

Szukając dobrych typów w niższych ligach piłkarskich natknąłem się kilka razy na blokadę stawki. Takie ograniczenie zauważyłem w typach na 2 i 3 ligę piłkarską w Polsce. U niektórych bukmacherów w przypadku zakładów na niższe ligi pojawiają się stawki maksymalne w wysokości 200 zł, a u niektórych 500 zł. Zauważyłem także wymóg dotyczący ilości typów na kuponie. Gdy chciałem obstawić mecz drugoligowy, pojawiła się informacja, że aby obstawić zakład muszę dodać do kuponu jeszcze 2 typy. Wymogi te są wynikiem obawy bukmacherów w związku z możliwością ustawiania wyników meczów w niższych ligach.

Limity gry ustawione przez gracza

W ramach polityki „odpowiedzialnej gry” w niektórych formularzach rejestracyjnych trzeba zaznaczyć limity na grę. Idea limitów ustawianych przez gracza ma duży sens w zakresie kontroli własnych wydatków. Gracz obstawiający sporadycznie prawdopodobnie nie zauważy istoty tej funkcji. Wytrawni typerzy, którzy grają regularnie i w umiejętny sposób zarządzają saldem, planują stawki i szacują ryzyko, docenią narzędzie do kontrolowania swoich wydatków.

Maksymalna stawka zakładu

Pojęcie maksymalnej stawki pojawia się w momencie tworzenia kuponu. Gdy nie pojawiają się dodatkowe ograniczenia związane z konkretnym graczem lub z zakładami na niższe ligi, stawkę maksymalną reguluje tylko maksymalna wygrana. Jeśli postawimy kupon z kursem 5.0, a np. w STS maksymalna wygrana to 500 000 zł, to stawka nie może być większa niż około 113 000 zł, gdyż po odjęciu podatku nasza wygrana będzie wynosiła pół miliona złotych.

Czy istnieją limity stawki maksymalnej ?

Nie istnieją. Jedynym standardowym ograniczeniem narzuconym przez bukmachera jest największa wygrana. U poszczególnych operatorów wysokość tych limitów jest określana indywidualnie, w zakładach bukmacherskich Fortuna limit wygranej wynosi 601 tysięcy złotych, a w forBET jest to 200 tysięcy złotych.

Kto może być objęty limitem bukmacherskim?

Bukmacherzy nakładają limity wszystkim tym, którzy stanowią potencjalne zagrożenie dla ich budżetu. Każdy gracz, który w dłuższej perspektywie wygrywa u jednego bukmachera musi liczyć się z tym, że zostanie ograniczony limitem. Do takiego zabiegu może także dojść przy podejrzeniu ustawiania wyników. Bukmacherzy wymieniają się informacjami na temat graczy, aby nie doszło do sytuacji, w której gracz stosuje niekorzystne praktyki zakładając coraz to nowe konta. Ostatecznie może zostać wpisany na czarną listę, wskutek czego jego konto lub konta zostaną zablokowane.

Zakłady na niższe ligi

Dla fanów mniejszych miejscowości, którzy identyfikują się z lokalnymi klubami, największą atrakcją są zakłady właśnie na swoje zespoły. Ze względu na dużą dynamikę w rezultatach meczów, kursy bywają wysokie, a tym samym atrakcyjne dla typerów. Drużyny o mniejszych budżetach są bardziej podatne na manipulowanie wynikami. Bukmacherzy ze szczególną czujnością obserwują wszelkie niestandardowe zachowania wśród graczy. Uwagę przyciąga przede wszystkim stosowanie wysokich stawek na zakłady pojedyncze. Jeśli wśród wielu kuponów wielokrotnych, powtarza się typ z niższej ligi, może to budzić niepewność wśród operatorów oferujących zakłady.

Typowanie mniej popularnych sportów

Fanów drużyn sportowych biorących udział w rozgrywkach piłki ręcznej czy koszykówki kobiet jest znacznie mniej niż polskiej Ekstraklasy czy niemieckiej Bundesligi. Zdarzają się typerzy, którzy obstawiają tylko rozgrywki niszowych dyscyplin. Gdy gracz ma więcej kuponów wygranych niż przegranych to zapala się czerwona lampka u bukmachera. Statystycznie, w długofalowym obstawianiu każdy gracz powinien przegrywać. Jeśli tak nie jest to może otrzymać dodatkowy limit, a nawet wykluczenie z udziału w zakładach u danego bukmachera. 

Obstawianie dużych stawek

W tej kategorii niezależnie od sportu czy poziomu ligi bukmacher może doprowadzić do limitu tylko ze względu na stosowanie bardzo wysokich stawek. Taki gracz zostanie potraktowany jako typowy inwestor. Stawiając zakłady o wartości np. 100 tysięcy złotych na zdarzenie z kursem 1.5 to w rezultacie po odjęciu podatku wygrana będzie wynosiła 132 tysiące. Myślę, że jednorazowy kupon tego typu zostanie rozliczony, a wygrana wypłacona, lecz zostanie nałożony limit i następnym razem taki gracz nie będzie mógł już postawić kwoty 100 tysięcy a 1000 zł.

Limity bukmacherskie – jak ich uniknąć?

Gracz, który w bilansie zysków i strat osiąga wynik ujemny, czyli przegrywa, nie stanowi zagrożenia finansowego dla bukmachera. Problem może pojawić się już przy jednej wygranej. Jeśli gracz zachowa się inaczej niż dotychczas może to wzbudzić podejrzenie i w rezultacie będzie nałożony na jego konto limit. Najprostszym wyjściem z tej sytuacji jest obstawianie u kilku bukmacherów. Sporadyczne zakłady nie będą budzić wątpliwości.

Kiedy bukmacherzy blokują konta?

Istnieje wiele różnych powodów by bukmacher zablokował konto. O ile w samych zakładach nie da się oszukiwać, to jest kilka sytuacji, w których może dojść do zawieszenia lub blokady. Wielu graczy nie czyta regulaminu podczas zakładania konta, a to właśnie tam określone są zasady, które określają prawidłowe zachowania we współpracy z bukmacherem. Część tych zasad jest jak określanie limitów na grę przez typera, weryfikacja dokumentów czy podanie numeru konta są narzucone przez ustawę. Postaram się opisać sytuacje, w których najczęściej dochodzi do blokad kont.

Płatności z kont innej osoby

Istnieje grono graczy, którzy obracają tylko gotówką i nie mają nic na koncie bankowym. Nie znając prawa i zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy proszą o pomoc znajomego lub członka rodziny. W tym momencie pojawia się problem, gdyż właściciel konta może dokonywać depozytów korzystając tylko ze swojej karty bądź konta bankowego. W rezultacie bukmacher częściowo zawiesza lub całkowicie blokuje konto gracza. Podczas wyjaśniania tej sytuacji gracz zostanie poproszony o wysłanie zdjęcia karty bankowej bądź potwierdzenia adresu zamieszkania. Bukmacher będzie chciał sprawdzić czy, rzeczywiście rozmawia z właściwą osobą, wpłatę finalnie może wycofać, a ewentualną wygraną anulować.

Podejrzana lokalizacja ip

Podejrzewając przejęcie konta przez osoby trzecie bukmacher może czasowo zawiesić oferowanie zakładów. Osoby często podróżujące mogą spotkać się z takim problemem, gdy przebywając w odległym miejscu na świecie nie mogą obstawić swojego wydarzenia. Należy skontaktować się z obsługą klienta, aby potwierdzić własną tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego.

Komentarze: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *